Barion Pixel Skip to content
légtisztító, immunerősítés

Megelőzésre nyitott oktatási intézmények – egészségesebb gyerekek

Mindenki beteg, 25 gyerekből nyolc ment oviba. Ők az „egészségesek”. Játszanak a csoportszoba közepén, közülük hárman köhögnek. De nemcsak ők! Köhög az egész óvoda. A gyerekorvos csak lassan válaszol az email-re, mert sok az intéznivalója. Sorban állunk a patikában: lázcsillapító, nyákoldó, orrcsepp – mindenki ezt viszi. Nem korona. Ez valami más, ennek nem adtak nevet, de olyan, ami kidönt két hétre. Hogy megelőzhető lett volna, afelől kétségeim vannak. De vajon ugyanígy levert volna a lábunkról minket, ha az oviban kellő figyelmet kap a betegség-megelőzés és a szobák levegőjének tisztán tartása?

Egyre több szülőtől hallani, hogy az ovik, iskolák különböző módszerekkel próbálják erősíteni a gyerekek immunrendszerét, csökkenteni a levegőben keringő kórokozók számát. Ezeket gyűjtöttük most csokorba:

 

Sósarok

Mintha vonzaná a gyerekeket a sok narancssárga tégla, a néhány sólámpa, a szép világítás. Szeretnek bekuckózni a közelébe. Ennek nagyon egyszerű oka van: a sótömb képes semlegesíteni az elektroszmogot és segít a koncentrálásban. Erősíti az immunrendszert, de egyes kutatások szerint még a viselkedésre is hat: kiegyensúlyoz, stresszoldó és jótékony hatással van az idegrendszerre is.

Sóhomokozó

Egy sósarok kialakítása körülbelül 100-200 ezer forint között mozog, attól függően, hogy hány és milyen téglából készül, valamit dekorálják-e. Viszont különösebb kezelést nem igényel és ameddig áll a ház, addig a helyén is maradhat. Egy a lényeg: ne érje víz.

Egyre több belvárosi óvodából jön hír, hogy sószobát alakítanak ki a gyerekeknek, ebben általában kap helyet egy sóhomokozó és néhány pihenőszék is, esetleg egy asztal. Ez nyilván nagyobb költség.

 

Aromaterápia

Az illóolajok párologtatása egyre több csoportszobában és tanteremben kezd divatba jönni. Vagy egy párnácskára cseppentenek 2-3 cseppet és teszik azt a radiátorra vagy aromadiffúzort használnak, ha száraz a szoba levegője. Ezt egyelőre kevés intézményben merik alkalmazni, mert nem minden illóolaj használható gyerekek mellett. Bár a forgalmazó cégek ezt úgyis feltüntetik a használati utasításon, ráadásul a neten – hiteles forrásból – elég sokféle ajánlás olvasható. Érdemes száz százalék tisztaságú olajat vásárolni – ez nem az ezer forint alatti kategória, de nem is a kétezer alatti. Amivel biztos nem fog mellé senki, az a teafaolaj, a levendula, a citrusolaj, a mandarin és az eukaliptusz. Az illóolaj, mint ahogy a neve is jelzi, elillan, de párolgás közben a részecskéi a levegőbe jutnak és azonnali hatással vannak az idegrendszerre. Tisztítanak, immunizálnak, gyógyítanak, befolyásolják a hangulatot és még a testhőmérsékletet is. A citrus a levegőt tisztítja, az eukaliptusz a légutakat, a levendula kellemes közérzetet biztosít, a mandarin pedig a pihenést, ellazulást segíti.

Sólámpa és aromaterápiás diffúzor 

Az aromaterápia gyakorlati megvalósítása az olajok, vagy adott esetben a diffúzor árából kijön. Egy megbízható és nagy légteret is befúvó készülék 15-20 ezer forint körül mozog, de ennek duplájáért is lehet kapni. Az olajok pedig 1500 és 5000 forint között változnak, attól függően, hogy milyen minőségű és milyen növényből kivont cseppeket választunk.

 

Légtisztító berendezés

Ez a levegőtisztítási megoldás akkor jó, ha az eszközt megfelelően karbantartják, cserélik a szűrőket, fertőtlenítik a belső egységeket. A légtisztító önmagában is egy költséges megoldás. Egy átlagos csoportszoba vagy tanterem nagysága általában 30-40 négyzetméter vagy még annál is nagyobb, ehhez pedig már nagyobb teljesítményű gépre van szükség, nem elég hozzá az otthonokra méretezett darab. Vannak cégek, amelyek kifejezetten iskolák és irodák számára is gyártanak ilyen berendezéseket. Ezek ára 130-150 ezer forinttól indul és a határ a csillagos ég. A szakszerű karbantartás, a szűrőcsere, az átmosás, a fertőtlenítés pedig még évi jópár tízezer forintot elvisz.

Vannak olyan légtisztítók, amelyek kombinálhatók illóolajos párologtatással is.

 

Gyakori szellőztetés, játék a szabadban és fertőtlenítés

A legolcsóbb és legkézenfekvőbb megoldás. Járvány idején pedig alap. Legalábbis annak kéne lennie. Csakhogy a gyerekek öltöztetése, a játékok, asztalok, használati tárgyak mindennapos áttörlése embert próbáló feladat. Pedig a szabadban való játékot semmi sem pótolhatja: napi negyed óra szabadban töltött idő, játék javítja a teljesítőképességet, memóriát, koncentrációt. A szabadban sokat mozgó gyerekek szociálisabbak, megértőbbek, kreatívabbak, önállóbbak és kevésbé hajlamosak depresszióra.

Nem csak nyáron fontos a szabad levegőn való játék

A játékok, mindennapi használati tárgyak tisztán tartása lehet a napi rutin része a nagyobb gyerekeknél. A kisebbeknél pedig mindig jusson eszünkbe, hogy minél kevesebb játék van szem előtt, annál jobban el tudnak mélyülni, és nekünk  is kevesebb dolgunk lesz a fertőtlenítéssel.

 

Vitaminok, ásványi anyagok

Ezek rendszeres szedése és pótlása a szülő dolga. A napirendbe illeszthető félperces művelet rutinszerűvé válhat egy idő után. Az immunrendszer erősítése, a fertőzésekkel szembeni ellenállóképesség növelése – a járvány kitörése óta – különösen fontos. Emellett a rendszeres folyadékpótlás is a kórokozók megtelepedését akadályozza.

Minden természetközeli megoldás mellett fontos megemlíteni, hogy – bár nem kötelező -, de a kórokozók átadását a leghatékonyabban az orrot és szájat szabályosan eltakaró maszkkal előzhetjük meg.

Fotók: Freepik

Hasonló tartalmakat ITT olvashatsz. Ha tetszett a cikkünk, oszd meg másokkal, és kövess bennünket a Facebook-, valamint Instagram-oldalunkon is.

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely