Barion Pixel Skip to content
menopauza

Így maradj energikus a menopauza idején!

A menopauza természetes élettani folyamat, ami elől egyikünk sem tud elbújni. Az biztos, hogy negyven felett bármikor elindulhat a folyamat, ki könnyebben, ki nehezebben esik túl rajta. Hogyan segíthetjük a változást a táplálkozással? Doma Ágnes menopauza szakértővel beszélgettünk.

A változó kor összetett fizikai, testi és lelki tünetegyüttes.

– Az élettani folyamat hossza eltérő, eltarthat 1-2 évig, de akár hosszabb ideig is. Nem betegség, mégis kellemetlen tünetekkel jár, melynek során megváltozik a szervezet ellenállóképessége, sőt, a teljes működése. Jelentősen megnő bizonyos krónikus betegségek és egyéb betegségek, például a csontritkulás, a szív- és érrendszeri problémák, a cukorbetegség, az inkontinencia, illetve egyes idegrendszeri zavarok kockázata. 

– mondja Doma Ágnes, funkcionális táplálkozásterapeuta, menopauza szakértő, a Változókori hormonegyensúly program alapítója.

Fokozott izzadás, ingerlékenység, hőhullámok, alvászavarok, szorongás, szédülés, depresszió, csökkent koncentráció, agyi köd, szabálytalanná váló menstruációs ciklus, súlygyarapodás, vizelettartási problémák, szexuális gondok, csontritkulás. Jól hangzik, ugye?… Ezek csak néhányak azok közül a tünetek közül, amelyekkel egy ebben az időszakban meg kell küzdenünk.

A menopauza tehát egy természetes életszakasz. Mindannyian másképp éljük meg a hormonszint változása miatt, de az biztos, hogy számtalan fizikai és érzelmi akadállyal kell megküzdenünk a változás ideje alatt, ami több évig is elhúzódhat.

Így maradhatsz energikus a menopauza idején

Már eleve hatalmas energiát igényel fittnek és energikusnak maradni, mikor úgy érezzük, a testünk ellenünk játszik. Szerencsére néhány tudatos döntés és választás segíthet.

Jól kiegyensúlyozott étrend

A jól kiegyensúlyozott étrend például segíthet fenntartani a testsúlyt, a tápanyagokban gazdag étrend emellett javítja az energiaszintet is. 

– Fontos, hogy étrendünk tápanyagokban, és ne kalóriákban legyen gazdag, tartalmazzon fehérjéket, minőségi szénhidrátokat, zsírokat, zöldségeket, rostokat. Nem árt a D-vitamin és a kalciumszintre sem odafigyelni a csontok egészségének érdekében. A fitoösztrogén élelmiszerek is erősen javasoltak – hüvelyesek, lenmag, szója – mert ezek gyenge ösztrogénszerű hatást tudnak kifejteni a szervezetben, és kiegyensúlyozzák a hormonális ingadozásokat.

A B-vitaminok, például a B6-vitamin és a B12-vitamin, valamint a magnézium nélkülözhetetlen az idegrendszer megfelelő működéséhez és az energiaellátáshoz. – emeli ki a Doma Ágnes.

Gyógynövényes italok

A menopauza tüneteinek leküzdésében nagy segítséget nyújthatnak a természetes gyógymódok, gyógyteák. A cickafark, palástfű, citromfű, zsálya és a pásztortáska például kimondottan hasznos lehet. Fogyasztás előtt természetesen érdemes figyelmesen elolvasni a csomagoláson található utasításokat.

menopauza tea

A gyógynövényes italok mellett a folyadékfogyasztás is hasznos, a víz ugyanis segít a méreganyagokat kiüríteni a szervezetből. Ezenkívül a megfelelő mennyiségű vízfogyasztás megőrzi a test egészségét és fenntartja az egyensúlyt.

– Ha nem iszunk eleget, az a bőrünkre, a hangulatunkra, és a változó kor mentális tüneteire is negatív hatással van

– teszi még hozzá a táplálkozásterapeuta.

Rendszeres testmozgás

A mozgás. Ugye? Mindig visszajön, a változókorban talán még fontosabb, például azért, mert középkorú nőként számolni kell a csontsűrűség és az izomtömeg csökkenésével. 

A rendszeres mozgás pozitív hatással van a szervezetünkre. Növeli az anyagcserét és az erőt. Emellett természetesen energikusabbak is leszünk, ha rendszeresen sportolunk. Nem kell nagy dolgokra gondolni. Dinamikus séta, nordic walking, úszás, csodálatos hatással van a testünkre és csökken a depresszió, könnyebben megy az alvás is.

Ezek a sportok, beleértve a kerékpározást is, a szív egészségét is pozitívan befolyásolják.

A mozgás mellett a jó alvás is fontos

A jó alvás nélkülözhetetlen az általános jóléthez. Könnyű mondani, ugye? De sok nőt zavar a nyugodt alvásban az erőteljes hőhullám, izzadás, a hajnali ébredés. Sokat segíthet, ha lélegző anyagokat, pamut fehérneműt viselünk és a szoba hőmérsékletét kissé alacsonyabban tartjuk.

A megfelelő alvási rutin kialakítása nagyon fontos. Ez magában foglalja a könnyű ételeket, a meleg fürdőt és a nyugodt környezetet. Érdemes az ágy közeléből eltávolítani az elektronikus eszközöket, hogy elkerüljük az alvászavarokat.

Súg a test

Hallgass a tested jelzéseire! Nem árt fokozottan odafigyelni, ha a testünk kényelmetlenséget jelez; ilyenkor pihenni kell.

A menopauza nem betegség, mégis nagyon erőteljesen, akár hosszú ideig befolyásolja életünket. Merjünk segítséget kérni, ha úgy érezzük szükségünk van rá.

Megbélyegzés, önbizalom elvesztése, a támogatás teljes hiánya otthon és a munkahelyen egyaránt. Mit éreznek a nők a változókorban otthon és a munkahelyeken? Erről is írtunk egy korábbi cikkünkben.

Megbélyegzés, önbizalomhiány, felmondás – a menopauza hatásai súlyosabbak, mint gondolnád

Ha segítségre van szükséged, ma már több szervezet is foglalkozik a menopauza hatásaival és beszélgetések is elindultak a témával kapcsolatban.

fotók: Freepik

Hasonló tartalmakat ITT olvashatsz. Ha tetszett a cikkünk, oszd meg másokkal, és kövess bennünket a Facebook-, valamint Instagram-oldalunkon is. 

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely