Barion Pixel Skip to content
anafilaxiás sok-Janklovics Natasa-Allergéniusz

Már egy puszi is elég lehet az anafilaxiás sokkhoz!

2022. január 18-án, egy iskolai születésnapi ünnepséget követően anafilaxiás sokkban elhunyt egy 7 éves kisgyermek. A megrázó eset több, fontos hiányosságra is felhívta a figyelmet: egyrészt, hogy mennyire keveset tudunk erről az állapotról, másrészt, hogy mennyire nincsenek felkészülve rá akár az oktatási és egészségügyi szakemberek sem, pedig bárkivel, bármikor megtörténhet. Az AllerGéniusz Egyesület kidolgozott egy programot, amellyel segítenék a prevenciót és az intézményszintű továbbképzést a témában, gyermekeink védelme érdekében!

Janklovics Natasa az AllerGéniusz Egyesület szóvivője kétgyermekes édesanya, aki kisebbik gyermeke révén érintett a témában. Többek között arról mesélt a Női váltónak, hogy mennyire keveset tudunk erről az állapotról nemcsak társadalmi szinten, de egyes esetekben még a szakemberek tudása is hiányos az allergiás megbetegedésekkel kapcsolatban.

Prevenció és kezelés

– Először is, egy fontos tévhitet szeretnék eloszlatni: attól, hogy az első egy-két alkalommal nincsen kisebb vagy komolyabb tünet egy allergén bevezetése után, nem jelenti azt, hogy a baba nem allergiás az ételre.

A reakciók leggyakrabban a második, harmadik fogyasztáskor jelentkeznek, így arra szeretnénk felhívni a figyelmet, hogy, ha akár kisebb kiütések formájában reagál a gyermek, mindenféleképpen keressenek fel a szülők allergológus szakembert a diagnózishoz, mert lehet, hogy a következő reakció már ennél sokkal súlyosabb lesz.

Azonban olyan is előfordul, hogy valakinél már az első találkozás az allergénnel anafilaxiás sokkot okoz” – magyarázza a szóvivő, akinek az egyesülettel a fő célja, hogy minél szélesebb körben hírét vigyék az allergiás reakciók kezelésének és prevenciójának.

– Arra is szeretnénk most felhívni a figyelmet, hogy az alapos és korrekt kivizsgálás és diagnózis – manapság a molekuláris diagnosztika a legprecízebb módja ennek – után amennyiben a szakember úgy ítéli meg, adrenalin tartalmú auto-injektor felírása szükséges az érintettnek, melyet ezek után 0-24 órában magánál kell mindig tartania egy esetleges súlyos reakció esetére. Ilyen komoly, akár a keringési rendszert is érintő reakciót a földimogyoró, kesudió, dió és hal mellett akár a tej, tojás, avokádó, eper is kiválthat.”

anafilaxiás sok-Janklovics Natasa-Allergéniusz
Janklovics Natasa, az AllerGéniusz Egyesület szóvivője kisebbik gyermeke révén érintett a témában

Az Egyesület egy több pontból álló javaslattal kereste meg az illetékes minisztériumot. – Az egyesületünk 2018 óta tart előadásokat a témában, de most, hogy megtörtént ez a tragikus eset, rengeteg önkormányzat keresett meg minket, hogy megrendelték már az EpiPent és szeretnének segítséget kérni a használatában, és a pedagógusok oktatásában. Nagyon biztató fejlemény, hogy a minisztérium is nyitott az egyeztetésekre. 

Már egy érintés okozhat tragédiát

A fő cél az lenne, – mondja a szóvivő – hogy a döntéshozói irányba elmozduljunk a kezdeményezésünkkel. Egyrészről, hogy hozzanak egy döntést arról, hogy minden oktatási intézményben legyen EpiPen, mert így azok is védve lennének, akiknél nincs megállapítva az allergia.

Az EpiPen használatával nem lehet kárt okozni, nem lehet félrediagnosztizálni. Ezekben az adrenalin-injekciókban epinefrin van, amit például a fogorvosok is használnak érzéstelenítéshez. Ha feleslegesen adják be esetleg, nem történik semmi baj, ha viszont nem adják be, az tragédiához vezet.

Egy anafilaxiás roham esetében az első pár perc kritikus, a mentő addig ki sem ér, így ezért lenne nagyon fontos, hogy az oktatási intézményekben elérhető legyen ez az eszköz. A második fontos lépés, hogy megtörténjen a pedagógusok képzése ezzel kapcsolatban, ami szerencsére nem bonyolult, hisz egy allergiás gyerek is megtanulja használni az eszközt. A harmadik legfontosabb célunk pedig, hogy ha van egy anafilaxiás ételallergiás gyermek a csoportban, osztályban, akkor a számára veszélyes allergént ne lehessen bevinni a terembe. Anafilaxiás sokkot ugyanis nemcsak az étel elfogyasztása után kaphat valaki, elég az érintkezés azzal, aki fogyasztotta az allergént, tehát egy ölelés, egy puszi is akár vagy a levegőben is szállhat az allergén por” – tette hozzá Janklovics Natasa, aki azt is elmondta, az allergiás reakció legfontosabb tünetei közé tartozik az enyhébb vagy erősebb kiütés és/vagy pirosodás, a szem-száj-és/vagy arcpuffadás, szájbizsergés valamint a sugárhányás. 

Aki ilyen tüneteket tapasztal gyermekén, azonnal forduljon szakemberhez!

Fotók: Freepik, Janklovics Natasa

Hasonló tartalmakat ITT olvashatsz. Ha tetszett a cikkünk, oszd meg másokkal, és kövess bennünket a Facebook-, valamint Instagram-oldalunkon is. 

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely