Barion Pixel Skip to content
anya-szoptatás-dúla-szakértő

Ha úgy érzed, anyaként cserbenhagy a rendszer, ők segítenek

Kihez fordulhat egy nő, ha egy traumatikus szülésen van túl? Kit kérdezzen, ha nem megy a szoptatás? Milyen a jó hordozókendő? Ki segíthet a néha kimerítő, gyötrelmes gyermekágyi időszak alatt? Sok, főleg első gyermekes anyuka szorul támogatásra, ám az ellátórendszer erre alkalmatlan, a baráti tanácsok pedig sokszor félrevihetnek. Ezért érdemes szakértőkhöz fordulni, szerencsére szinte minden problémához akad megfelelő tanácsadó.

A Facebookon ma már nincs olyasmi, amire ne lenne csoport, de az anyasággal kapcsolatos, tematikus oldalaknak, csoportoknak aztán tényleg se szeri, se száma a közösségi oldalon – és nem csak ott.  Nincs ebben semmi meglepő: természetes, hogy egy teljes életet átalakító, korábban soha nem ismert mélységű kihívás elé állító élethelyzetben a nők igyekeznek olyanoktól segítséget kérni, megértik őket, hiszen hasonló kihívásokkal néznek szembe nap mint nap. Persze kézenfekvő lenne ilyenkor mindenkinek saját édesanyjához fordulni, de ezer meg egy példáját láthatjuk, olvashatjuk annak, mekkora a különbség generációk tapasztalatai, elvárásai között, akár a szülés, akár a baba első évei kapcsán.

Ma egy nőnek fontos (lenne) a szülésélmény, a háborítatlanság, míg anyáink legtöbbször elszenvedték a folyamatot. Sokan döntenek a válaszkész nevelés, igény szerinti szoptatás mellett, és a hordozás is egyre nagyobb teret nyer ismét. Már nemcsak azt tudjuk, hogy a makarenkói pofon sem fér bele, de azt is, hogy szavakkal még mélyebb sebek ejthetők egy gyermek lelkén, mint ütésekkel.

Sokan ütköznek falakba, amikor szüleikkel próbálnak a gyermekgondozásról beszélni,  így nem csoda, hogy egy friss anya inkább külső kapaszkodót keres, ha tudni akarja, jól csinálja-e, amit csinál.

Jó lenne, ha ezt a támogatást az ellátó rendszerben megtalálhatná, ám számtalan anya tapasztalata mutatja, hogy ott vagy nincs idő rá, vagy nem veszik komolyan, esetleg az adott területtel kapcsolatos szaktudás nem elég naprakész. A frissen szült anyákat segítő foglalkozásokban dolgozók tapasztalatai alapján ugyanakkor nagyon nagy az igény a megfelelő tanácsokra – ezek segítenek egy nőnek kompetensebb, kiegyensúlyozottabb és boldogabb anyává válni.

anyaság szoptatás dúla szoptatási szakértő

Dúla: szülés előtt, alatt, után

A várandósságra való felkészülésben, a várandósságban, a szülés kísérésében és a gyermekágyas időszakban is segítője tud lenni egy anyának a dúlája, mondja Sörös Ágnes dúla, a Lélek Éled Kör Egyesület társelnöke. Akit végigkísér útján az anyatársi támasza, amellett jó eséllyel a születés után is ott marad majd valamennyi ideig, akinek viszont a szülés körül nem volt ilyen segítője, az gyermekágyas dúlát kérhet meg ugyanerre.

„A gyermekágyas dúla amellett, hogy a szoptatás leszámítva ellátja a babát, illetve a nagyobb gyerekeket, hogy az anya pihenni, aludni, nyugodtan zuhanyozni és enni tudjon, esetleg kitakarít, elmosogat, ruhákat hajtogat vagy betesz egy mosást, akár főz egy finom, tápláló fogást az anyának vagy az egész családnak. Ez utóbbiak is hatalmas feladatok egy frissen szült nőnek, és nem is az ő teendői a gyermekágyban” – mondja Ágnes, aki szerint sajnos ma kevés nőnek adatik meg, hogy megkapja családon belül ezt a típusú segítséget, mivel az édesanyák, nagymamák és nőrokonok gyakran távol élnek.

„Pedig a táplálás, a pihenés és az újszülöttjével való zavartalan kötődés lehetősége, a kényeztetés és a megerősítés az, ami egy új anyának ilyenkor a leginkább elengedhetetlenül fontos lenne. Fizikai segítségre, tápláló, erőt adó ételekre, fürdőre, masszázsra, beszélgetésre, nyugalomra, megértésre, valóban hasznos, evidenciákon alapuló tanácsokra van leginkább szüksége” – vélekedik.

Ha ez a helyzet, akkor érdemes gyermekágyas dúlához fordulni: ők abban támogatják leginkább az anyát, amit ő a leghasznosabbnak érez. „Én szeretem úgy meghatározni a saját szerepem, ha kérdezik, mit is tudok adni, hogy leginkább abban kell segítene, az anyát, hogy az erejét felismerje, érzékelje a mértékét, használja, és megtartsa azt. Ez jöhet egész egyszerűen egy rég vágyott, kiadós alvásból is, de aminek még a leghatalmasabb ereje van ilyenkor, az például a szoptatást, a gondozást, vagy a saját teste körüli változásokat érintő megerősítő beszélgetés – amiből, sajnos, manapság sok anya hiányt szenvedhet a még mindig élő tévhitek nyomán.”

anya-szoptatás-dúla-szakértő

Szoptatási tanácsadó, ha akadozik a táplálás

Szoptatni mindenki tud! – kapja meg az arcába minden új édesanya. A legtöbben akarnak is, mégis sokszor kudarc a próbálkozások vége. A szoptatás elméletben egyszerű dolognak tűnik, de nem mindig az. Főleg, ha egy tapasztalatlan nő lenézéssel, kioktatással vagy nemtörődömséggel találkozik a szülést követő kórházi időszakban. Szerencsére van törekvés arra, hogy ez a helyzet változzon.

„Ma már több kórházban segítenek laktációs szaktanácsadók a gyermekágyas napokban megtalálni az anya és az újszülött számára is kényelmes pozíciót, segítik a hatékony szoptatást, vagy a csecsemők mellre helyezését császármetszés után is, az aranyórában” – mondja Czétényiné Koltai Anna szoptatási tanácsadó. „Laktációs szaktanácsadóként mindig egyénre szabott segítséget nyújtunk a családoknak: meghallgatjuk az édesanyákat, és segítünk megkeresni a nehézségek okát és megoldását.”

Érdemes megkeresni egy szoptatási tanácsadót, ha nem elég az anyatej, ha az anya szeretné elhagyni a tápszeres pótlást vagy a bimbóvédőt, vagy ha szoptatásbarát módon szeretne kiegészítést adni, de akkor is, ha fájdalmas a szoptatás, kisebesedik a mellbimbó, nehezen ébreszthető egy kisbaba, ha nehézségekbe ütközik a táplálása, esetleg nyugtalan, sokat sír, vagy ha túl erős a tejleadó reflex.

„Átfogó ismereteket tanulunk meg, amikkel segíthetünk a nehezebb helyetekben is: koraszülötteknél, vagy az anya vagy a csecsemő átmeneti vagy tartós betegségénél, hogy hogyan folytatható a szoptatás” – mondja Anna, hozzátéve: hozzátáplálásban, és később a kisgyermekek gyengéd elválasztásában is tudnak segíteni annak, akinek kell.

Hordozási tanácsadó, mert kendővel könnyebb

Bár az anyaságot sokan a babakocsi-tologatással kapcsolják össze az első években, egyre többen vallják, hogy a babák hordozásra születtek, és az a legjobb nekik, ha minél többet vannak szoros testkontaktusban édesanyjukkal. A hordozás jó megoldás séta, bevásárlás vagy alvás közben, de akkor is érdemes magunkra kötni a babát, ha például túl sok a lépcső, vagy nagyobb testvérek mellett a tennivaló, ezért kell a szabad kéz és a nyugodt csecsemő is.

anya-szoptatás-dúla-szakértő

„Hordozási tanácsadóként azt látom, hogy az anyák jelentős része a szülést követően egyrészt rendkívül elmagányosodott, másrészt pedig nehezen találják meg azokat a szakértőket, akik hiteles tanácsokkal tudnák támogatni őket” – mondja Gerhát Petra hordozási tanácsadó. „Sokszor a szüléssel együtt véget ér az az időszak, amire felkészültek, teljesen váratlanul éri őket az újszülött babájuk viselkedése, hiszen a természetes, evolúciós ösztönöket az előző generációk igyekeztek alárendelni a nyugalomnak, a hatékony munkába való visszaállásnak.”

Ijesztő lehet ezek után, ha a baba ölben alszik, egész nap mellen van, és nehéz megélni azt a kettősséget, hogy a babám igényeit szeretném kielégíteni, de napok óta nem mostam hajat vagy ettem nyugodtan… a hordozás által két szabad kezet és mobilitást kaphatnak a szülők, a testközelség megnyugtató hatását, kevesebb sírást, és igény szerint megerősítést, támogatást abban, hogy a saját útjukat hogy tudnák megélni a mindennapokban.

A hordozási tanácsadó segít az anyának eszközt választani, hogy kiderülhessen, miben a legideálisabb a babát magán tudnia, megtanítja a kötésekre, vagy akár arra is, hogyan tudja szoptatni babáját hordozás közben.

Mentálhigiénés segítők, ha feldolgoznivaló maradt

Habár a szülésről, az anyaságról a mainstream média sokszor csak rózsaszín képet közvetít, ez az életszakasz nagyon sérülékennyé teszi a nőket. A szülésélmény lehet traumatizáló, történhetnek olyan dolgok a kórházban, amelyek szorongást okoznak az anya számára, legyen szó nem kívánt beavatkozásról, a babától való szeparációról, vagy egyszerűen attól, hogy a kontroll kicsúszott a kezéből.

anya-szoptatás-dúla-szakértő

Van, akinek a szülésélménye feldolgozására van szükség, míg mások depresszióval küzdenek. Egy jó pszichológus, vagy mentálhigénés szakember, perinatális tanácsadó bevonása mindenképpen jó ötlet abban az esetben, ha az anya nehezen birkózik meg élete friss fordulatával, mert későbbi, komolyabb problémákat előzhet meg, ráadásul nemcsak az anya, hanem gyermeke jólétének szempontjából is fontos lehet.

„Munkám során sokszor tapasztalom, hogy a gyermekágyas időszak megpróbáltatásai váratlanul éri a családokat. Egy átfogó szülésfelkészítőnek erre a területre is nagy hangsúlyt kell fektetnie, így segítve, hogy a „szülésen túli világ” is láthatóvá váljon” – mondja Heim-Tóth Kitty perinatális tanácsadó, a Lélek Éled Kör Egyesület másik társelnöke. „A szülés utáni érzékeny időszakban felmerülő kérdésekkel, nehézségekkel is gyakran keresnek fel édesanyák, legtöbbször nem is tudván pontosan, hogy mire lenne szükségük. Egy-egy konzultáció alkalmával is sok megértést és megerősítést kaphatnak a szülők, szóljon az a szülésélmény feldolgozásról, anyai ráhangolódásról, az új szerep megéléséről vagy párkapcsolati kihívásokról.” – avat be.

A perinatális tanácsadó szerint a legfontosabb az, hogy ebben az érzelmileg is megváltozott állapotban az anya ne maradjon egyedül nehézségeivel, hisz a bizalom és a biztonságos környezet segíti leginkább a testi-lelki felépülést és az új élmények integrálását.

Fotók: Freepik

Hasonló tartalmakat ITT olvashatsz. Ha tetszett a cikkünk, oszd meg másokkal, és kövess bennünket a Facebook-, valamint Instagram-oldalunkon is.

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely