Barion Pixel Skip to content
hosszú élet

A hosszú élet titka – 10 tipp, hogy egészséges szépkort élhess meg

A Japán déli részén fekvő Okinawa szigetét a „százévesek szigetének” vagy a „halhatatlanok szigetének” is nevezik, ugyanis az ott élők rendszerint elérik a 100 éves életkort. Hogy mi a hosszú élet titka, mitől élnek ilyen sokáig a helyiek, pontosan nem tudhatjuk, de az biztos, hogy a gének, az egészséges életmód, az élénk társasági élet, a sport és a kertészkedés náluk szerepet játszik ebben.

A világ más tájain, ahogy hazánkban is, sokan csak álmodozunk arról, hogy szép öregkort éljünk meg – természetesen a legjobb egészségben. Pedig ez nem is olyan lehetetlen küldetés. Adunk is 10 ötletet hozzá.

1. Maradj aktív!

A sport, a mozgás a fiatalság és egyben a hosszú élet igazi titka. Dán kutatók megállapították, hogy a kocogó férfiak átlagosan 6,2 évvel élnek tovább, mint az inaktívak, a nők pedig 5,6 évvel növelhetik meg így élettartamukat. Ha nem szeretsz futni, akkor sincs baj, ugyanis minden más állóképességi sport erősíti a szívet és a keringést, és állítólag bizonyos mértékig még a rák és az Alzheimer-kór ellen is védelmet nyújt. Mielőtt azonban rávetnénk magunkat a futópadra, beszéljünk az orvosunkkal, főleg, ha krónikus betegségben szenvedünk, vagy hosszú kihagyás után állnánk neki az aktív életnek.

2. Figyelj a súlyodra!

A hasi területen lévő zsírszövet különösen elősegíti az olyan betegségek kialakulását, mint a cukorbetegség vagy a szív- és érrendszeri betegségek. Ha elkerüljük a jelentős túlsúlyt, megelőzhetjük ezeket a gondokat, és egyúttal megóvjuk az ízületeinket is. Az életkor növekedésével a mérleg is legyen jó barátunk, ugyanis azt is észre kell vennünk, ha indokolatlanul elkezdünk fogyni. Ez valamilyen betegséggel vagy az életkorral összefüggő izomsorvadás figyelmeztető jele is lehet, amely gyengeséghez és veszélyes esésekhez vezethet.

3. Találkozz a barátaiddal!

Az emberek természetüknél fogva társas lények. A jó barátokkal való társalgás nemcsak a jóllét szempontjából fontos, hanem aktivizálja az agyat, és segít megelőzni a demenciát is. Ebből a szempontból azonban a nagy baráti kör mellett a kiteljesedett párkapcsolat is nagyon hasznos: bizonyított, hogy a régóta jó házasságban élő párok tovább élnek. A kapcsolatok fenntartása mellett szól még az is, hogy az új, egészséges szokásokat könnyebb megvalósítani, ha a partnerünk is csatlakozik hozzánk.

4. Hagyd abba a dohányzást!

A könyökünkön jön ki az ismert frázis, mégis soha nem lehet elégszer hangsúlyozni: a dohányzás a tüdőrák leggyakoribb kiváltó oka; a nikotin károsítja a szív- és érrendszert, és olyan légzőszervi megbetegedéseket válthat ki, mint a COPD (krónikus obstruktív tüdőbetegség). A kutatók szerint a dohányzás átlagosan tíz évvel rövidíti meg az életet, de még ha idősebben is szokunk le a dohányzásról, akkor is jelentősen javíthatjuk a másodlagos betegségek kialakulásának kockázatát. Más függőséget okozó szerektől, például az alkoholtól is érdemes magunkat távol tartani, ha egészséges szépkort szeretnénk megélni.

5. Egyél halat, gyümölcsöt és zöldséget!

Érdemes gyakrabban halfilét tenni a tányérunkra és mérsékelni a zsíros húsok fogyasztását. A tengeri élőlények omega-3 zsírsavakat tartalmaznak, amelyekről úgy vélik, hogy csökkentik a magas vérnyomás és a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát. Tedd tehát változatosabbá és színesebbé az étrendedet! A gyümölcsökben és zöldségekben található vitaminok, rostok és fitokemikáliák pozitív hatással vannak az egészségünkre. Ne feledkezz meg persze a megfelelő mennyiségű víz ivásáról sem. Még ha a szomjúságérzetünk a kor előrehaladtával csökken is, naponta másfél-két liter folyadékot meg kell innunk – feltéve, hogy az orvos véleménye szerint sem szól ellene semmi.

6. Járj megelőző kezelésekre!

Tisztában vagyunk vele, hogy senki sem szeret orvoshoz járni. Nem számít, hogy a vérképet kell ellenőrizni, vagy hogy vastagbéltükrözésre kell mennünk, egyik esetet sem szívleljük. Mindazonáltal, tanácsos kihasználni a megelőző ellátás lehetőségeit, még akkor is, ha úgy gondoljuk, makkegészségesek vagyunk. Minél korábban észleljük ugyanis a testünk változásait, az esetleges betegségeket, annál könnyebben kezelhetjük azokat.

7. Kerüld a stresszt!

Az állandó, tartós mentális stressz megbetegít, gyengíti az immunrendszert és szívbetegségek kialakulását okozhatja. Engedj meg magadnak egy kis szabadságot, egy kis pihenést és csináld azt, amit igazán szeretnél. Ha erre nincs lehetőséged, próbáld ki a jógát és az autogén tréninget, amelyek szintén jó módszerek a stressz csökkentésére és egy szép, hosszú élet kialakítására.

8. Tanulj valami újat!

Akár hangszeren játszani, akár idegen nyelvet vagy fazekasságot tanulunk, minden kihívás jót tesz az agyunknak. Minden alkalommal, amikor valami újat tanulunk, új „áramkörök” alakulnak ki az agyban, ami ellensúlyozhatja az időskori szellemi hanyatlást. Ha azonban a tanulás idegen tőled, kezdj el rejtvényt fejteni, játssz logikai játékokat vagy kártyázz sokat a barátaiddal. Ezek a tevékenységek is megmozgatják a szürke agysejteket.

9. Vigyázz a fogaidra!

A beteg fogak az egész szervezetre kihathatnak, ha a szájüregben lévő gyulladás továbbterjed a testünkben. Tudtad például, hogy a parodontitisz a szív- és érrendszeri betegségek független kockázati tényezőjének tekinthető? Ha gondosan ápolod a fogaidat és rendszeresen felkeresed a fogorvost, megelőzheted ennek a kialakulását is.

10. Őrizd meg humorérzékedet!

Egy jó adag optimizmus nemcsak átvészelni segít az élet buktatóit, de az egészségünkre is jó hatással van. A szakemberek szerint az optimistán gondolkozók tovább élnek, mint azok, akik többnyire negatívan látják az életüket – legalábbis, ha nőkről van szó. Érdemes tehát a dolgok jó oldalára koncentrálni és magunkat is pozitív emberekkel körülvenni.

Mit gondolsz? Menni fog?

Fotó: Pexels

Hasonló tartalmakat ITT olvashatsz. Ha tetszett a cikkünk, oszd meg másokkal, és kövess bennünket a Facebook-, valamint Instagram-oldalunkon is.

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely