Barion Pixel Skip to content
coach, kiégés, csatlós csilla

Ha nem töltődünk, utolér a kiégés – Csatlós Csilla burnout szakemberrel beszélgettünk

Emlékszel még arra, hogy milyen lelkesedéssel vágtál bele a vállalkozásodba vagy egy új munkahelyre? Tart még ez a kellemes érzés, a lelkesedés azért, amit csinálsz? Ha a válasz nem és ezen kívül még fáradtság, éjszakai kelés, egyéb testi panaszok, unalom és érdektelenség is keveredik az érzések közé, elképzelhető, hogy téged is utolért a kiégés. De mi ez? Milyen fázisai vannak, mennyire sokarcú állapot, és meddig kell visszamenni, hogy változzon a helyzet? A burnout specialista coach-al, Csatlós Csillával beszélgettünk.

 Valahogy nem úgy mennek a dolgok egy ideje, ahogy korábban. Nehezebben veszed rá magad, hogy elkezdj dolgozni. Nem igaziak az ötletek, a lelkesedés. Aztán azt mondjuk, hogy mindez a járvány miatt van. Be vagyunk zárva, sokan dolgoznak már évek óta otthonról. Hogyan vehetjük észre azt, hogy nem csak elfáradtunk, hanem ez már kiégés? Hiszen annak is sokféle változata van.

Vannak intő jelek. Ilyen az éjszakai ébredés, azok a szomatikus tünetek, amikor a felsővezetőt vizsgálják mindenhol, mert például állandóan bélpanaszai vannak, de nem találnak semmit, vagy folyamatos migrénje van, de ott sem találnak semmit. Ez az a fázis amikor már kivetül a szervezetre a folyamatos fáradtság. – sorolja Csatlós Csilla.

Azt mondja a burnoutról a WHO, hogy a krónikus, kezeletlen, régóta fennálló munkahelyi stressz következményeként fellépő tünetegyüttes. De a tünet nagyon egyénfüggő.

Van, aki úgy reagál, hogy felébred éjjel. Más dekoncentrált lesz, sorozatosan hibázik. A harmadiknál úgy lehet észrevenni a kiégést, hogy egyébként mindig pontos volt, de egyszer csak késni kezd. Egyeseknek a kommunikációján jelenik meg a burnout, mint tünet.

Például van egy életvidám ember, aki mindig mosolyog, mindig pozitív, mindig ő az, aki a meetingeken az első kreatív dolgot, megoldást bedobja, ennél az embernél egyszerűen csak azt látjuk, hogy pörgeti a meetingen a ceruzáját vagy a tollát, rajzolgat a füzetbe, nem szól hozzá az értekezlethez, ha valami újdonságot akarunk, akkor ő az első, akinek nem tetszik. Számtalan tünet és rengeteg tanulmány van arra, hogy milyen fázisok vannak, hogy az egyén a kiégés melyik szakaszában van.

Hogyan tudhatja valaki, hogy a kiégés melyik fázisában van? Egyáltalán mikor kezdődik a kiégés?

Már több száz emberrel dolgoztam együtt egyéni coachingban és tapasztalatból mondom, hogy a kiégésnek a fázisai nem egymás után jönnek.

Van egy élethelyzet, ahol a négyes fázisnak vagy a végső fázisnak a tüneteit mutatja az ember, aztán jön egy pozitív dolog, elnyer egy szerződést, jól sikerül egy meeting, akkor visszaugrik újra a kettesbe, feldobódik, megint dolgozik, pörög.

Két hónap múlva aztán megint ott vagyunk, hogy arra gondol, hogy fölmond, nem beszél senkivel, csak hagyják békén. Azért veszélyes ez, mert ide-oda ugrál a folyamatban az emberek a többsége. Olyat viszonylag keveset láttam, aki lineárisan végigment a folyamaton és szétcsúszott a végére. Ezért is nehéz felismerni a kiégést.

De az egyértelműen mondható, hogy a krónikus fáradtság, amikor pihenéssel nem múlik el a fáradtság, az tipikus tünet. Amikor felébred reggel, és olyan, mint a mosott rongy. Elmegy egy hétre szabadságra és következő héten hétfőn ugyanúgy áll munkába, mint mielőtt elment.

De említhetem azt az esetet is, amikor valaki elmegy három-hat hónapra alkotói szabadságra, és amikor visszatér, felteszi magának a kérdést, hogy mit is keres itt.

Mik az okok?

Az ok majdnem mindig az értékválság. Nem látja értelmét a munkájának, nem kapja meg a szükséges visszacsatolást, amikor valakinek öt főnöke van és mindegyik mást akar, nincs kohézió, és egyszerűen nem tudja, hogy mit csináljon. Folyamatos változások vannak valaki életében és van, aki erre nem reagál jól. Vannak, akik a stabilitást szeretik. És az utóbbi két évünk a Covid alatt mindenről szólt, csak a stabilitásról nem.

Ha végig beszéljük a folyamatot, ha látjuk, hogy mik a tünetek, akkor azok a cégek, ahol megcsinálják a burn out prevenciós tréninget, ott előbb jelentkeznek a felsővezetők vagy a HR-esek olyan kollégával, aki segítséget kér vagy segítségre szorul.

Mert nem az a megoldás, mint ami egyébként sokszor jellemző, hogy tízből hét alkalmazott felmond és elmegy egy másik munkahelyre. Mert ott is előfordulhat, hogy néhány hónap múlva ugyanúgy fogja érezni magát, mint ott, ahonnan eljött.

Nem lehet egyértelműen csak a munkahelyre kenni a kiégést, bár tevőlegesen és fizikálisan a munkával van összefüggésben. De kapcsolatban van a munka és a magánélet egyensúlyával is.

kiégés, Csatlós csilla
Csatlós Csilla coach, kiégés specialista könyvet is írt a témában

Hogy látod, mit tesznek a cégek azért, hogy időben észrevegyék és esetleg kezeljék a kiégést?

Rendkívül kevés olyan munkahely van, ahol az alkalmazottaknak van lehetőségük ezeket a dolgokat elmondani, megélni. És számtalanszor a coachingokban előjön, hogy a full time rendelkezésre állás az elvárt, tehát a kezeden az óra, ami jelzi, hogy e-mailt kaptál, és rohansz a telefonért, nyitod ki a gépet, ez mindenkit kikészít hosszú távon. Amikor nem tud kikapcsolni az agy, nem tud megpihenni.

A burn out bekövetkezéséhez negatív energiamérleg szükséges, tehát az, amikor többet veszek el, mint amennyit visszaadok a rendszerbe.

Ezt egyszerűen két pohár vízzel lehet szemléltetni. Ha két pohár vizet locsolok egymásba és mindig valamennyi mellé folyik, akkor szükségszerűen egy idő után az egyik poharat nem tudom ugyanarra a szintre visszatölteni. Főleg azok számára, akik kreatív, szellemi munkát végeznek, fejlesztőként dolgoznak, IT-ban dolgoznak, borzasztó fontos, hogy legyen visszatöltődés. Mert hogyha nincs meg, akkor nem működik hosszútávon a dolog.

Ha valaki rájön arra, hogy kiégett és igénybe veszi a burnout kezelést, akkor mivel találkozik?

Az Egyesült Államokban a stressz és a burnout a becslések szerint több mint 500 milliárd dollárjába kerül a gazdaságnak és évente 550 millió munkanap veszik el a munkahelyi stressz miatt.

Az amerikai pszichológusok társasága szerint a kiégett alkalmazottak 3%-a 3,6-szor nagyobb valószínűséggel keres aktívan más munkát és 63 százalékkal nagyobb valószínűséggel mennek el táppénzre, 23 százalékkal nagyobb valószínűséggel kerülnek sürgős orvosi panasz miatt orvosi ügyeletre.

Ez nem játék. Itthon még nem láttam erről publikált adatot. De biztos vagyok benne, ha közzé tennék, azért fejéhez kapna sok cégvezető.

Hogyan indulhat el valaki a kiégésből a visszafelé vezető úton?

Megkeressük a burnouthoz vezető okokat és kidolgozunk egy tervet, ami egy racionális, végrehajtható terv, lépésről lépésre a visszafelé vezető útról.

Alapvetően szerintem az egyik legfontosabb dolog, hogy a munkavállalónak, vagy a vállalkozónak azt kell megértenie, hogy ő csinálta. És aki csinálta, az az esetek döntő többségében, ha egyedül nem is, de segítséggel vissza tudja fordítani a folyamatot.

Sőt, nem egy ügyfelem van, aki mondjuk egy újabb munkahelyén beleesett megint, észlelte magán a tüneteket, és nagy büszkén írt nekem két-három hónap múlva, hogy elővettem a 6 évvel ezelőtti kis papírkáimat, újra végig gondoltam az egészet, és most úgy csináltam, jó vagyok, visszakerültem az origóra, ahonnan indultam.

Ha megértem az okokat, akkor nagy eséllyel meg tudom oldani. És olyan is van, aki annyira szörnyű állapotban érkezik már nem csak burnout tünetekkel, hanem kifejezetten depressziót mutató tünetekkel, amit már egy coachnak nem feladata kezelni. Ha én depresszióra utaló jeleket látok, akkor azonnal elküldöm pszichológushoz vagy pszichiáter kollégához, akikkel régóta együtt dolgozom, és ismerik a burnout folyamatát.

Nagyon sok kulcs van, de depresszióból kizárólag orvosi segítséggel lehet kilábalni. Ez egy alapszabály. Nagyon vékony a határvonal, hogy hol van az, amikor valakinek súlyos kiégése van, és hol van az, amikor ez átesett depresszióba. Az a lényeg, hogy ne hagyjuk az út szélén. Aki rosszul van és segítségre szorul, ne hagyjuk az út szélén.

Csatlós Csilla témában megjelent könyvét itt találod.

Kiemelt fotó: Freepik

Hasonló tartalmakat ITT olvashatsz. Ha tetszett a cikkünk, oszd meg másokkal, és kövess bennünket a Facebook-, valamint Instagram-oldalunkon is.

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely