Barion Pixel Skip to content
lelki egészség

Lassíts, és töltsd fel a lelki akkumulátorodat! – hamarosan itt a Lelki Egészség Világnapja

Az 1948-ban alapított Lelki Egészség Világszövetsége fő célja, hogy küzdjön a mentális zavarokhoz kötődő előítéletek, a kirekesztés ellen, segítse megelőzni a lelki és érzelmi zavarokat, fejlessze a mentális egészséget. A TraumaAmbulancia Egyesület 2016-ban csatlakozott a kezdeményezéshez, hogy minden év október 10-én álljunk meg, lassítsunk le és ünnepeljük meg a Lelki Egészség Világnapját!

Szerzőnk Papp Judit, a TraumaAmbulancia Egyesület önkéntese, egyetemi tanár, család-és párterápiás konzultáns

Sokan csodálkoznak, hogy évről évre nő a lelki gondokkal küzdők száma, sőt, mi magunk is hajlamosak vagyunk rácsodálkozni saját problémáinkra.

Gyakran találhatjuk magunkat önmagunkkal szemben, azt kérdezve, mitől vagyok ingerült, mi bajom van, mitől félek, miért „parázok” állandóan, miért nem tudok ellazulni és élvezni az életet, miért jövök ki nehezen a környezetemben lévőkkel, miért vagyok fáradt, miért nincs kedvem semmihez, szóval mi bajom van?

Ezeket a gondolatokat erősítheti, ha azt hisszük, csak mi vagyunk ebben a helyzetben, hiszen, ha a közösségi média oldalakon nézelődünk, ha a bulvárvilág híreit olvassuk, akkor ott általában mindenki szép ruhában van, nincsenek anyagi gondjai, szuper nyaralások képeit posztolja, tökéletes a teste, a frizurája és a sminkje, és joggal gondolhatjuk, hogy biztos mindig tiszta és rendezett a lakása is, valamint tökéletesen viselkedő és tanuló gyerekeik vannak.

Mindannyian ismerjük az „ép testben, ép lélek” szólást, és bár sokan közhelynek tartják, a legtöbb közhely alapvetően igazság.

A testi és a lelki egészség egymástól elválaszthatatlanok, hiszen az éppen csak működő testben a lélek is takaréklángon lesz és fordítva: ha gond van az érzelmi állapotunkkal, annak kihatása lesz a fizikai kondíciónkra is.

Maga az Egészségügyi Világszervezet, a WHO is azt mondja, hogy az egészség nem a betegség vagy az egészségkárosodás hiánya, hanem egy kiteljesedett jóllét, ha úgy tetszik, jól-lét: vagyis, azt jelenti, hogy fizikailag, lelkileg és társadalmilag is jól vagyok, jól érzem magam.

A lelki egészség tehát a teljes jóllét része, és olyan fontos szerepe van, annyira erősen képes befolyásolni szervezetünket, hogy ha elhanyagoljuk, nem törődünk vele vagy egyszerűen csak nem foglalkozunk az általa adott jelzésekkel, akkor testi egészségünk is veszélybe kerülhet, megbetegedhetünk.

Ezeket a betegségeket hívják a szakemberek pszichoszomatikus, illetve társadalmi betegségeknek.

Ezek a lelki eredetű problémák: a különböző eredetű szorongások, koncentráció és figyelemzavarok, a bezárkózás, befelé fordulás és ön-izoláció, a kiégés, a hangulatingadozások, de akár az evési és testkép zavarok is.

Ha gond van a társadalmi kiteljesedésünkkel, ha úgy érezzük, hogy nem tudunk megfelelni a médiából ránk zúduló elvárásoknak, gyakran gondoljuk, hogy nem kapjuk meg a minket megillető figyelmet és elismerést, vagy ha nem leljük örömünket a munkánkban, esetleg a környezetünk szerint rossz anyák, társak vagyunk, ezekből is kialakulhatnak a korábban felsorolt tünetek, majd, ha továbbra sem foglalkozunk velük, sajnos a testünket is megbetegíthetik.

Ha a fizikai egészégünkkel van gond, ha különféle eredetű és erősségű fájdalmaink vannak, ha rossz a fizikai állapotunk, például gyorsan elfáradunk, állandóan fáradtak, kimerültek, kialvatlanok, „nyúzottak” vagyunk, ne csodálkozzunk rajta, ha lelkileg sem leszünk jól!

A testi, lelki és társadalmi egészség egymással összefüggő dolgok, méghozzá a legfontosabb dolgok, hisz’ minden további állapot és helyzet ezekből ered,

de valamiért a lelki és a társadalmi egészség még mindig nem kap akkora figyelmet, mint a fizikai, testi.

Ugyanakkor most ezekkel kapcsolatban csupa jó hírem van: egyrészt nem vagyunk egyedül a gondjainkkal, csak Magyarországon még mindig kicsit tabu (szerencsére egyre kevésbé) a lelki gondjainkról beszélni, azokat felvállalni és szakemberhez fordulni.

Másrészt, amit a médiában látunk, az nem a valóság, hanem általában egy idealizált állapot, és egyáltalán ne érezzük magunkat rosszul attól, ha mi mások vagyunk és máshogy élünk. Fontos, hogy őszintén éljünk, legyünk hitelesek elsősorban saját magunk és szeretteink számára, és akkor hitelesek leszünk a külvilág számára is.

Ha pedig hitelesek, őszinték tudunk lenni, akkor valószínűleg a többi ember is az lesz velünk. Ráadásul nem kell folyamatosan különböző szerepjátékokat játszanunk, amelyek lelkileg is nagyon megterhelők, és pár év alatt felemészthetik a valódi személyiségünket (annyira, hogy szinte egy idegen néz vissza ránk a tükörből.)

Hogy ne jussunk el idáig, mindenképp szánjunk időt magunkra, kényeztessük kicsit a lelkünket, vegyünk részt egy mentális wellness programon, töltsük fel lelki akkumulátorainkat!

A végére pedig íme, egy újabb remek hír! A TraumaAmbulancia Egyesület szervezésében 2023. október 10-én, kedden, a Lelki Egészség Világnapján Pauer Krisztinával, a Lélek Koffein alapítójával (https://lelekkoffein.hu/) beszélgetnek egy élő podcast felvétel keretében a TraumaAmbulancia Egyesület önkéntes szakemberei: Hernádi Judit pszichológus, tanácsadó pszichológus jelölt és Sárközi Alexandra coach, teamcoach, tanácsadó, az egyesület alapító tagja.

Szó lesz többek között arról, mik azok a kisebb és nagyobb öngondoskodó lépések, amelyek megtételével az év 365 napján lelkierőt meríthetünk, milyen eszközöket alkalmazhatunk bizonyos helyzetekben, illetve hogy támogathatjuk a körülöttünk élőket, egyáltalán, hogy induljunk el az öngondoskodás útján.

Wellness hétvégére sokan járnak, szerencsére sokan sportolnak is, most pedig a TraumaAmbulancia Egyesület egy kifejezetten lelki wellness programot kínál.

 

Találkozzunk a Mediterrán Hotelben és kényeztessük magunkat egész este egy jól megérdemelt lelki wellness program keretében!

Időpont: 2023. október 10. 18.00 óra

Cím: Budapest, XI. kerület, Budaörsi út 20/a.

 

Fotó: TraumaAmbulancia Egyesület

Kiemelt kép: Freepik

Hasonló tartalmakat nálunk ITT olvashatsz. Ha tetszett a cikkünk, oszd meg másokkal, és kövess bennünket a Facebook-, valamint Instagram-oldalunkon is.

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely