Barion Pixel Skip to content
meddőség-fogantatás

Felejtsd el végre, hogy a meddőség végérvényes állapot! Tudatos felkészülés a fogantatásra

Mi a termékenység ellentéte? A meddőség. De vajon lehet ennyire fekete-fehér a kérdés? Igazság szerint nem. A meddőség, bár negatív bélyeg, egyáltalán nem jelent végérvényes állapotot. Termékenységünk számos tényezőtől függ. Tudatos tervezéssel mi magunk is sokat tehetünk azért, hogy minél közelebb kerüljünk az egészséges fogantatáshoz. Az első Termékenység Tudatosság Hetén a LilyMednél új párbeszédet kezdeményezünk a témáról.

Mikor beszélünk meddőségről? Szokás szerint akkor, ha – kor függvényében – fél, vagy egy éven belül sem fogan meg természetes úton a várva-várt gyermek. De vajon valóban végérvényes állapot ez, ami kizárólag orvosi beavatkozással „gyógyítható”? Egyáltalán nem.

Pedig tapasztalataink szerint a páciensek ezt hiszik. Úgy érzik, baj van velük, hibásak, a testük alkalmatlan a szerepre, amire a természet teremtette.

Épp csak egyvalamiről feledkeznek meg: a természet sosem működik száz százalékkal, vagyis nagyon is elképzelhető, hogy nekik „mindössze” több időre vagy valamilyen változásra volna szükségük.

Stigmatizálják magukat és a társadalom is megbélyegzi őket, miközben valójában ezer és egy dolog befolyásolhatja a termékenységet, a kor mellett a teherbeesésben nagy szerepet játszik az életmód és az aktuális egészségi állapot is.

A termékenységi problémákkal küzdők nehéz terhet viselnek

Miért gondolják, hogy a sikertelen próbálkozás visszafordíthatatlanul megpecsételi a sorsukat?

Például, mert a szavaknak ereje van. Az érintettek nagyon nehéz pszichés terhet viselnek. Amíg meddőségnek nevezzük az állapotukat, addig valószínűleg nem is fog javulni a helyzet.

Pedig orvosilag is alátámasztható, hogy a termékenység gyakran a szervezet finomhangolásán múlik, és jó tanácsokkal, kivizsgálásokon alapuló célzott kezelésekkel megoldhatók lehetnek a problémák. Amit a meddőség szóhoz társítunk, azaz, hogy valakinek biztos nem lehet természetes úton gyermeke, valójában nagyon ritka. A tévhitekhez azonban valamiért hajlamosak vagyunk erősebben ragaszkodni, mint az igazsághoz, ezért nehezebben is fogadjuk el, ha az utunk nem egyenesen vezet a célhoz.

meddőség-fogantatás

Az orvosok feladata nem az, hogy csodát tegyenek, hanem hogy segítsék a folyamatot, amire a testünk lehet, hogy magától is képes lenne, csak több időre volna szüksége hozzá. Ha valaki meddőségi kezelésen vesz részt és közben mégis természetes úton esik teherbe, mindenki meglepődik, miközben ez egyáltalán nem lehetetlen, sőt!

A termékenységi problémáknak csupán 15-20 százaléka ismeretlen eredetű, minden más esetben létezik kapaszkodó az orvosok számára és van rá esély, hogy akár segítséggel, akár segítség nélkül, de megfogan a várva-várt baba.

Számos szervezet állt az első Termékenység Tudatosság Hete mellé

Ahhoz viszont, hogy ezt végre mindenki elhiggye, fontos lenne megváltoztatni a nehezített gyermekáldásról szóló párbeszédet!

Kezdjük azzal, hogy elfelejtjük a meddőség szót és a negatív megközelítés helyett, pozitív, a lehetőségekre és a megoldásokra fókuszáló hangnemet használunk!

Változtassuk meg együtt a társadalom hozzáállását és már a kezdetek-kezdetén foglalkozzunk tudatosan a termékenységgel, hiszen a testünk nem gép, komolyan fel kell készülnie egy új élet befogadására. Azért pedig, hogy ezt sikeresen tegye, mi magunk is tehetünk.

Amikor létrehoztuk a LilyMed Termékenységi és Nőgyógyászati Magánrendelőt nemcsak az lebegett a szemünk előtt, hogy kiemelkedő ellátást kapjanak a pácienseink, hanem az is, hogy közösséget építve támogassuk egymást az úton, mert hiszünk benne, hogy együtt, hiteles szakmai alapokra támaszkodva minden könnyebb. Április 23. és 30. között ezért megrendezzük az első Termékenység Tudatosság Hetét, amiben partnerünk lesz a Babagenetika Egyesület, az Endometriózis Magyarország és a Császárvonal is. A cél közös: végre tabuk és tévhitek nélkül beszélni a termékenységről. Szeretnénk, ha valódi szakemberektől jutnátok információkhoz és azt is, ha támogatni tudnátok egymást a családtervezés útján, akkor is, ha nehézségekkel szembesültök és akkor is, ha egyszerűen csak mindent szeretnétek tudni a tudatos gyermekvállalásról.

A programról bővebben ITT olvashatsz.

Színes programokkal várunk

Április 23. 9:30 Építsünk közösséget! – Ismerd meg csapatunkat!

Az első nap az ismerkedésé és a párbeszéd szimbolikus újrakezdéséé. Mi is jelképezhetné jobban ezt, mint egy facsemete elültetése? Reméljük, a kezdeményezésünk olyan szépen erősödik majd a következő években, ahogy a kis fa, amit együtt elültetünk! A program során bemutatkozik a Termékenység Tudatosság Hetét támogató Endometriózis Magyarország, a Babagenetika Egyesület és a Császárvonal is, akikkel a családokért végzett munkánk számos ponton találkozik, és megismerkedhettek kolléganőnkkel Buza Zsófiával is, aki meddőségi, reprodukciós- és örökbefogadási szaktanácsadóként, valamint coachként segíti a párokat. (Az eseményhez kattints IDE)

Április 26. 16.00 A brnoi Repromeda klinika bemutatkozó estje

Brno-ról valószínűleg már mindenki hallott, aki gyermekáldásért küzd. Sokak számára a csehországi klinikák jelentik az utolsó esélyt a babavárásra. A LilyMednél szeretnénk leegyszerűsíteni a dolgotokat, ezért partnerintézményt kerestünk Brno-ban. Ezen az estén a genetikai laborként is működő brnoi Repromeda meddőségi központ mutatkozik be. (Az eseményhez kattints IDE)

Április 27. 17.00 Fókuszban az endometriózis – Kerekasztal beszélgetés szakértőkkel

Az endometriózis a termékeny korú nők 10 százalékát érintő betegség, ami sok esetben vezet nehezített gyermekvállaláshoz. Magyarországon akár négy évbe is telhet a diagnózisa. Kerekasztal beszélgetésünkön az Endometriózis Magyarország alapítójával Salamon Adriennel és Prof. Dr. Koppán Miklós, szülész-nőgyógyász, endoszkópos specialistával járjuk körül az endometriózis evidenciák mellett a kezelési módok-, a gyógyszeres terápiák- és a babavállalás kérdéseit. (Az eseményhez kattints IDE)

Április 30. 8.45: Út az egészséges fogantatáshoz workshop

Bár valóban előfordul, hogy odafigyelés nélkül is minden jól sikerül, a gyermekvállaláshoz azért hozzátartozik a felkészülés is. Pláne most, amikor a civilizált életmód és korunk elvárásai már önmagukban sem kedveznek az egészséges fogantatásnak. Ezen a szombaton workshopon vehettek részt, ahol Raffai Rita gyógytornász és személyi edző segítségével arra a kérdésre keressük a választ, hogy miért válasszunk tudatosan mozgásformát a gyermekvállalás előtt, Kocsis Dóra blogger segítségével azt próbáljuk megfejteni, hogy megvalósítható-e a szezonkövető táplálkozás, Bagyinka Tímea pedig megmutatja mi az Aviva-torna és elmondja, hogyan támogathatjuk vele a termékenységet. A tudatos felkészülésről nőgyógyász szemmel pedig Dr. Benczi Csilla beszél majd. (Az eseményhez kattints IDE)

Várunk titeket szeretettel!

Fotó: Bulla Bea,Freepik

Hasonló tartalmakat ITT olvashatsz. Ha tetszett a cikkünk, oszd meg másokkal, és kövess bennünket a Facebook-, valamint Instagram-oldalunkon is.

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely