Barion Pixel Skip to content
Rákosi Dóra-császármetszés-heg-kezelés

Rákosi Dóra: A császáros heg kezeléséhez soha nincs késő

Magyarországon 2021-ben a szülések negyven százaléka fejeződött be a műtőben: a császármetszés következményeivel, a heg gyógyulásával minden hasi szülésen átesett anyának érdemes foglalkoznia, hiszen testszerte komoly problémákat okozhat . Jó hír, hogy ezen még akár évekkel a műtét után is lehet, és érdemes is javítani. A Császárvonal ebben is segítséget nyújt.

Kevesen gondolnak a császármetszésre hasi nagyműtétként, pedig a valóság az, hogy a beavatkozás igenis ezt jelenti. Ezzel egyetért Rákosi Dóra gyógytornász, a Császárvonal egyik alapítója is, (a Császárvonalról ITT írtunk korábban) aki szerint az állhat a hozzáállás hátterében, hogy nagyon magas számban végzik el ezt a típusú műtétet Magyarországon, így jobban hozzászoktunk, de a tény ettől még tény.

– Ettől még kell ezzel foglalkozni: az anyák nagyon gyakran nem tudják, hogy milyen mélységben érdemes a felépüléssel és a heggel törődni. A fókusz átkerül a babára, következik a varratszedés, majd a hathetes kontrollon az orvos azt mondja, minden mehet, minden rendben van. Pedig ez egy nagy hasi műtét, nagyon sok típusú szövetet érint, a regeneráció nem hat hét – fogalmaz a gyógytornász.

Egy évig is eltarthat a regeneráció

Az, hogy kinek pontosan mennyi időre van szüksége ahhoz, hogy teste regenerálódjon a császármetszést követően, egyedi: a szakember szerint már csak azért is, mert más helyzetből indul az, aki irodai munka után, napi tíz óra ülést és nulla mozgást követően hoz világra gyermeket császármetszés útján, mint az, aki mozgásgazdag életmódot folytat.

– A lelki vonalról ekkor még nem is beszéltünk: nem mindegy, hogyan történt a császármetszés. Hogy egy hirtelen, életmentő, traumatikus beavatkozás volt-e, vagy tervezett, amire hónapokon tudott akár testben és lélekben is készülni az anya – mondja Rákosi Dóra.

– A teljes folyamat akár egy évet is igénybe vehet, de ezen túl is mindig van lehetőség arra, hogy fejlődjön az az állapot, amelyben a heg tart.Épp ezért, ha valaki évekkel vagy akár évtizedekkel ezelőtt esett át a műtéten, és eddig nem foglalkozott a hegével, az is tud tenni annak állapota javulásáért: sosem késő elkezdeni a heggel foglalkozni.

A gyorsabb regenerációért a műtétet követő első napoktól kezdve tudunk mit tenni. – A műtét utáni légzőtornát is nevezhetjük már hegkezelésnek, vagy azt, amikor még varratokkal sétálgatunk. Már ettől javul a vérkeringés hasban, jobb lesz a gyógyulás. Tulajdonképpen az is hegkezelés, ha a tenyeremet a hegre helyezem: az új impulzus hatására megváltozik az érintett terület keringése” – mondja Rákosi Dóra.

A későbbiekben jöhet a hegmasszázs és a gyógytorna is, ezek által válhat biztosítottá a kismedencei szervek nagyobb fokú rugalmassága és jobb keringése, ami a gyógyulás fontos része.

Rákosi Dóra-császármetszés-heg-kezelés

A szülész legtöbbször csak krémet ajánl

A nőgyógyászok a legtöbbször a heg kezelésével kapcsolatos kérdésekre csak a heg halványítására szolgáló krémeket szoktak ajánlani: a frissen szült anyák körében a hasszorító az, aminek a használata elterjedt, ugyanakkor megítélése vegyes. Megkérdeztük Dórát, valójában kerülendő vagy ajánlott, esetleg semleges hatású-e inkább ez az eszköz. – A vélemények változók, nem vagyunk egyformák.

Akinek jól esik az, hogy valami megtámasztja a hasát műtét után, az hordja bátran a haskötőt függőleges helyzetben, néhány héten át. Ülve és fekve nincsen rá szükség, csak álló helyzetben, így pedig az első hetekben azért kevés időt töltünk el.

Tapasztalatom szerint a lazább kötőszövetű anyáknak, akiknek nagyobb volt a hasa a terhesség alatt, jobban szokott esni a haskötő használata, akire ez nem igaz, azt általában inkább csak nyomja az – mondta el, s hozzátette: a köznyelv hasszorítónak nevezi,

holott ennek az eszköznek nem szabad szorítania, nem ettől fog visszamenni a has, s használatát ugyanúgy kombinálni kell a kórházban megismert, posztoperatív, császár utáni, rövid mozgássorral.

Az első három-négy hétben felületesebb hegmasszázzsal foglalkozhatunk a heggel, ahogy aztán a gyógyulás folyamatában előre haladva egyre stabilabbá válik a terület, úgy lehet mélyebbre menni és több ingert adni.

– Bármilyen régi császármetszést követően érdemes elkezdeni a heggel foglalkozni.

Érdemes arra gondolni, hogy bármilyen panaszunk van, annak eredetét itt is kereshetjük, amennyiben korábban nem foglalkoztunk a heggel” – mondja a gyógytornász.

Hüvelyszárazság is lehet a következmény

Menstruációs zavarok, térdfájás, váll- vagy hátfájdalom, fájdalmas szexuális élet vagy nehezített teherbe esés is lehet a következménye annak, hogy a terület regenerációja nem úgy ment végbe, ahogyan arra szükségünk lett volna – ezek a tünetek mutatják meg, mit veszíthetünk azzal, ha nem foglalkozunk a műtétet követően a heggel.

– Sokaknak nincsen panaszuk császármetszés után, mert eleget mozognak és egy rossz szülésélmény sem játszik hátráltató szerepet a folyamatban. És vannak olyanok is, akikkel látszólag ugyanaz történt, mégis sokféle panaszuk van, ami lehet egy nagyon kifejezett, heg miatt behúzó, visszaalakulni nem tudó kötényhas, egy frontra érzékeny vagy akár teljesen érzéketlen heg is.

A testünk olyan, mint egy 3D-s pókháló, ebben a rendszerben minden feszültség tovább adódhat, messzebbre juthat. Itt minden mindennel összefügg.

Lehetséges akár az is, hogy a terület rossz keringése miatt hüvelyszárazság alakul ki – a heg kezelése akár ezen is képes lehet enyhíteni.

Egyre többen felismerik az összefüggéseket

Rákosi Dóra szerint egyre több nőgyógyász és reumatológus van, aki ismeri ezeket az összefüggéseket: ők szakemberhez küldik azokat, akiknek panaszai a hegből eredeztethetők, nem pedig újabb műtéteket javasolnak az összenövések megszüntetésére.

Nincs ugyanakkor még a kórházi szülészeteken olyan kijelölt felelős személy, aki a császármetszéssel szült nők figyelmét fel tudná hívni a hegkezelés fontosságára, valamint arra, mire figyeljenek oda a műtét után.

– A női segítő személyzet tagjai, védőnők, gyógytornászok akár személyes érintettség kapcsán utánanéznek és beviszik ismereteiket a szakmájukba. Ezen mi is dolgozunk: tartunk előadásokat védőnőknek, hogy minél jobban terjedjenek ezek az ismeretek – mondja el a gyógytornász, hozzátéve: ők a Császárvonallal nem a spanyolviaszt találták fel, viszont test-lélek-szellem gyógyulásának összetevőit multidiszciplináris szemléletben adják át mindazoknak, akik hozzájuk fordulnak, ezzel tud az általuk nyújtott segítség kiemelkedő lenni.

Rákosi Dóra-császármetszés-heg-kezelés

– Egyre többen vannak ezeknek az ismereteknek a birtokában, anyáról anyára terjednek az információk, ők adják át azokat egymásnak a szülés után – fogalmaz Dóra, aki szerint fontos lenne, ha a témával nem akkor kezdenének foglalkozni az érintettek, amikor már túlestek a várt vagy nem várt műtéten: fontos lenne felkészülni egy esetleges császárra ismeretekkel még akkor is, ha az ember hüvelyi szülést tervez. Erre is találták ki az ingyenesen letölthető mobilapplikációjukat (szintén Császárvonal néven, Androidos és iOS-es készülékekre), melyet akkor is érdemes letölteni, ha nem hasi szülésre készül egy édesanya.

– Nagyon jó, hogy annyian készülnek hüvelyi szülésre, de legalább egy kis információra szükségük lenne nekik is a császármetszésről, hogy aztán ne álljanak ott hirtelen minden információ és támogatás nélkül. Ez lehetne a szülésfelkészítők és a védőnők feladata.

A heggel együtt lelkünket is kezeljük

A hegkezelést végezhetjük otthonunkban, saját magunk, de szakembert is felkereshetünk azért, hogy foglalkozzon a heggel: az előbbihez a Császárvonal videótárának kínálatában is találhatók videók, a hegkezelő tornákat nagyon egyszerű eszközök használatával – labdákkal, kefékkel vagy erre a célra kiválóan alkalmas, úgynevezett SMR-eszközökkel valósíthatjuk meg.

Nemcsak testünk, de lelkünk miatt is érdemes ebbe belevágni: ha az energia elkezd áramlani, a feszültség oldódik a test más területein is Rákosi Dóra szerint.

– Nemcsak a szövetek lesznek helyileg lágyabbak: a has- és hegkezeléstől, hegmasszázstól az embernek is jobb kedve lesz, idegrendszerére is hat – vagy épp sírással oldja fel a feszültséget.

Ez öngyógyítás is lehet, a hegkezelés által az anyag kap egy kis lökést abba az irányba, hogy meg tudja saját magát gyógyítani.

Egy friss anya életében rengeteg bizonytalanság és új szabály van, sok a feszültség, ha sikerül ebből valamennyit eloszlatnunk, azzal az anya önbizalmat nyer, és bizalmat tud adni a saját testének is. A hegtudatosság szót szeretjük használni, erre tanítjuk az anyákat szülés után – mondja.

Hegkezelésben jártas szakembert keresel? A Császárvonal a hello@csaszarvonal.hu címen tud ajánlani megfelelőt, a lakóhelyedhez közel.

Fotó: Trosztel Adri

Kiemelt kép: Tiboldi Tamás

Hasonló tartalmakat ITT olvashatsz. Ha tetszett a cikkünk, oszd meg másokkal, és kövess bennünket a Facebook-, valamint Instagram-oldalunkon is.

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely