Barion Pixel Skip to content
szegénység

Helyben segíteni – ennél több nem adható

Élete során bárki kerülhet olyan helyzetbe, hogy hosszabb-rövidebb időre meg kell tapasztalnia a szegénységet. Egyes társadalmi csoportok azonban veszélyeztetettebbek: a gyermeket nevelő családok, az egyszülős családok, az idősek, a fogyatékkal élők és a bevándorlók. A szegénység sajnos elválaszthatatlan a társadalmi kirekesztés kérdésétől. Ma van a Szegénység elleni küzdelem világnapja. 

Már az unióban is kiemelt téma a gyermekszegénység és a családok szegénységének felszámolása, a lemorzsolódó rétegek munkaerőpiacra, oktatásba és szakképzésbe visszajuttatása és társadalmi integrációja. Az EU-ban körülbelül 19 millió gyermek él szegénységben. A szegény háztartásokban felnövő gyermekek – és az ő gyermekeik – esetében nagyobb a valószínűsége annak, hogy a szegénységből egész életük során nem tudnak kitörni. Magyarországon is nagyon mély a szakadék az elit és a nyomorban élők között. 

Hazánkban több civil, egyházi vagy társadalmi szervezet küzd a maga módján a szegénység ellen. A teljesség igénye nélkül megemlítünk néhányat, akikkel már mi, a Női váltónál is kapcsolatba kerültünk valamilyen módon.

Segítség egy falunak

A TAMI-val, vagyis a Tarnabod és Mi csapatával körülbelül egy évtizede találkoztam egy munka során. Tarnabod egy zsákfalu Heves megyében, amit szinte járhatatlan út kötött össze a külvilággal. A baráti körből, önkéntesekből verbuválódott csapat akkor éppen gyümölcsöt, zöldséget és tartós élelmiszert vásárolt a falu mélyszegénységben élő lakóinak. Az egész csomag befért egy kisbusz hátuljába. Nem sokkal jártunk karácsony előtt és a tartós élelmiszereken kívül került a csomagokba narancs, mandarin és banán is. Olyan gyümölcsök voltak ezek, amelyeket az ott élők nem engedhettek meg maguknak. A csapat 2015-ben tempót váltott és elkezdett főzni is a helyieknek. Ilyenkor négy hatalmas bográcsban 500 adag ételt készítenek el ott, helyben. Mára már nincs olyan, hogy ne jusson étel a családoknak, létesült ugyanis egy népkonyha a faluban. Egy adománygyűjtő kampánynak köszönhetően pedig 17 gyerek táborozhatott az idén nyáron. De segítettek már gyerekszemészt találni a Máltai Szeretetszolgálatnak, amikor évekig egyetlen szemorvos sem vállalta, hogy megvizsgálja a rászoruló gyerekek szemét. Több tehetséges fiatalt pedig – a Máltaikakkal közösen – Pestre segítettek, hogy a tehetségüket kamatoztathassák. A TAMI csapata szorosan együttműködik a Máltai Óvoda és Általános Iskolával is.

Közvetlen kapcsolat a rászorulókkal

A TündérPakk Közhasznú Alapítvány neve ismerten hangozhat azok számára, akik már szerették volna valamilyen régi, de jó állapotú használati tárgyukat rászorulóknak adományozni. Az alapítvány azon túl, hogy segít a bútorok, hűtőszekrények, babakocsik célba juttatásában, rendszeresen szervez gyűjtéseket is. 2020 tavaszán, amikor az iskolák egyik napról a másikra álltak át digitális oktatásra, laptopokat, számítógépeket szerzett olyan családok számára, ahol máshogyan nem lett volna megoldható a távtanulás. Gyerek- és anyaotthonokat is támogatnak, tanszereket gyűjtenek, jelenleg pedig azért kampányolnak, hogy a télapó tudjon ajándékot hozni az otthonok lakóinak és a rászoruló családok gyerekeinek. Az intézményeken kívül magánszemélyeket, egyedülálló szülőket, idős embereket is támogatnak. A csomagokat személyesen viszik el, saját eszközeikkel dolgoznak és saját családjuk idejéből szakítanak erre időt.

Anyák az Anyákért Alapítvány. Kisgyermekes családokat és gyermekkórházakat, átmeneti otthonokat, betegség vagy haláleset miatt nehéz helyzetbe került gyermekes családokat támogatnak. Adományoznak ruhát, játékot, tisztasági termékeket, tartós élelmiszert, lakás berendezést, mindent amire szüksége van a családnak. Legutóbb egy mélyszegénységbe került édesanyának és beteg kislányának gyűjtöttek, amelyben magazinunk is segítségükre volt.

Ismeretlenül is etetni

A ReFormáló Egyesület néhány Budafoki-Nagytétényi lakó összefogásával jött létre. Ők felismerték, hogy a nagy szupermarketek kidobásra szánt élelmiszerei még nagyon jól jöhetnek a rászorulók konyhájában.  Területi szervezetből idővel kinőtték magukat kerületi szervezetté, és rengeteg tárgyalás után lehetőségük nyílt arra, hogy a közeli lejáratos, csomagolássérült, de még fogyasztásra alkalmas tartós élelmiszereket elhozzák a kerületi áruházláncoktól. A 22. kerület déli részén, Nagytétényben nagyon sok olyan család él, amelyeknél az általános kiadások után minőségi élelmiszerre már nagyon kevés marad. A ReFormáló Egyesület élelmiszerdobozokat is kihelyezett a 22. és a 11. kerület különböző pontjain, ezeket Enni adok ételdobozoknak nevezik. Az ételdobozok feltöltéséről is többnyire ők gondoskodnak. De az élelmiszerek célba juttatásán kívül sok más módon is próbálnak segíteni a rászoruló családokon. A nagy melegben ásványvizet osztottak, iskolakezdéshez tanszert gyűjtöttek, sportolási lehetőségeket is igyekeznek biztosítani azoknak a gyerekeknek, akiknek családja nem tudja megfizetni a külön edzéseket, és korrepetálásokat indítottak azoknak a diákoknak, akik szüleinek nem telik magántanárra. Egy igazi helyi kezdeményezés, amely helyben próbál segíteni a rászorulókon.

mélyszegénység, szegénység, segít
Sorban állás pékütemény és zöldség, gyümölcs osztásakor a Re-formáló Egyesületnél (forrás: az egyesület Facebook oldala)

Örökbefogadni egy intézményt

Az Örökfogadok egy ovit! igazi egyszemélyes kezdeményezés. A mára mozgalommá nőtt ötlet kitalálója a halmozottan hátrányos helyzetű települések óvodáit támogatja. Azt szerette volna elérni, hogy célirányosan tudjon segíteni csak a gyerekeknek, ezért egyenként kezdte felhívni az óvodákat, majd rájött, hogy sokkal több intézményt érintenek ezek a gondok, mint azt elsőre sejtette. Később már honlapja és jelentkezési lapja is lett az ötletnek, ekkor nőtte ki magát mozgalommá. Az intézmények egymás után kezdtek el jelentkezni. Jelenleg 4 900 támogató regisztrált a www.orokbefogadokegyovit.hu oldalon. Ebből az összefogásból nőtte ki magát az „Örökbe fogadok egy ovit!” mozgalom. Az örökbefogadó célirányosan tudnak segíteni, hiszen az ovik, gyerekotthonok, anyaotthonok, tanodák és gyermekházak listán sorolják fel, hogy mire van szükségük. A támogatók az irányítószámukhoz legközelebbi, támogatható intézményt ismerhetik meg, így ők is helyben tudnak segíteni.

segít, örökbe fogadok egy ovit
Adomány az egyik óvodának. (Forrás: Örökbe fogadok egy ovit Facebook)

Az adakozás és a számunkra szükségtelen tárgyak adományozása a fenntarthatóságot segíti, és meglepő módon az immunrendszerünket is erősíti. A helyben segítés pedig azért fontos, mert megteremti az emberhez méltó életkörülményeket egy településen, régióban, szociálisan erősíti a rászorulókat, közösséget, és hozzájárulhat még a periférián élők felkapaszkodásához is.

 

Kiemelt fotó: Pixabay

Hasonló tartalmakat ITT olvashatsz. Ha tetszett a cikkünk, oszd meg másokkal, és kövess bennünket a Facebook-, valamint Instagram-oldalunkon is.

 

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely