Barion Pixel Skip to content
bántalmazás, bántalmazó kapcsolat

A bántalmazó kapcsolat dinamikája nem két felelős ember párkapcsolati válsága

A bántalmazó kapcsolatokról szóló írások komment-szekciójában a hozzászólások 80 százaléka áldozathibáztató, minősítő és bántó. Ez azért veszélyes, mert az ilyen kommentek egy bántalmazó kapcsolatban élő vagy már abból kilépett személy számára csak tovább mélyítik a sebeket, erősítik a félelmeket, szégyenérzetet és látatlanul ítélnek további némaságra.  Zorátti Adrienn írása.

Coachként abban hiszek, hogy egy probléma kapcsán csak úgy találhatunk valós megoldást, ha minden oldalról körbejárjuk és segítjük a megértést.

Egy bántalmazó kapcsolat kialakulása sokkal komplexebb és mélyebben gyökerező jelenség, minthogy a komment-szekciókban ítélkezzünk a felek fölött. Az ítélkezés alapvetően sem megoldása egy probléma kezelésének, másrészt azért sem előremutató, mert aki nem tapasztalt kapcsolati erőszakot – vagy még nem jutott el a fel-és beismerésig, hogy abban él – az nem is értheti, mit él át egy bántalmazott egy ilyen kapcsolatban, ahogy azt sem, hogyan válik valaki bántalmazóvá. Hozzáteszem, utóbbi azok számára sem mindig egyértelmű, akik ilyen kapcsolatban találják magukat.

Ezért is tartom fontosnak, hogy beszéljünk arról, milyen is egy bántalmazó kapcsolat dinamikája, ha már csak egy ember elgondolkodik ezek után és nem ír többé ártó és bántó kommentet, máris tettünk egy kis lépést a változás felé. A bullyingnak – ebben a témában is -beláthatatlan káros hatásai lehetnek az érintettekre nézve.

Az első és legfontosabb tisztázandó tény, hogy a bántalmazó kapcsolat dinamikája nem két felelős, érett ember párkapcsolati válsága.

A bántalmazó nem egy megbántott fél, hanem egy kötődési zavarban szenvedő, sérült kötődési mintákat és feldolgozatlan gyerekkori traumákat hordozó, éretlen lelki világú személy.

Alapvetően nagyon sok ember szenved kötődési sérülésektől, de ettől még nem lesz valaki bántalmazó, legalábbis nem olyan, aki lelkiismeretfurdalás és megbánás nélkül képes szenvedést okozni egy másik embernek.

A bántalmazó esetében az áldozat személye nem lényeges, ezért nem is beszélhetünk szerelemről, ahogy azt a családon belüli tragédiák esetében sokszor emlegetik (értsd: szerelemféltés), csak függőségről, birtoklási vágyról, sérült személyiségről és kötődési mintáról. A bántalmazónak kiszemeltjei vannak.

A bántalmazó manipulatív játszmák mentén éli az életét, folyamatos tagadásban, projekcióban és hazugságokban, amiket ő maga is elhisz, ezért képes megtéveszteni a környezetét és becserkészni áldozatait, akik sok esetben maguk is szenvednek valamilyen enyhébb formájú kötődési zavarban.

Szeretetéhségük miatt kerülnek bele a megmentő szerepébe a kapcsolat elején. Ekkor még a későbbi áldozat nem tudja, hogy egy bántalmazó kapcsolat felé tart.

A játszma része a kezdeti mézesheteknek nevezett időszak, ami akár hónapokat is felölelhet. A bántalmazó ilyenkor lehengerlőnek, igazi főnyereménynek tűnik, aki tenyerén hordja áldozatát. Ám már ezalatt az időszak alatt észrevétlenül megkezdődik az érzelmi manipuláció, ami elkezdi átalakítani miközben a külvilág ebből annyit érzékel, hogy az áldozat a legszerencsésebb a világon.

Éppen ezért, amikor az áldozat először jelezni próbálja kétségeit, a környezete rendszerint a bántalmazót felmentő mondatokkal igyekszik ezeket elhessegetni és ekkor kérdőjeleződik meg először az áldozatban saját értékítélete.

Ehhez még társulnak a társadalmilag és generációsan rögzült mintázatok és a belénk ivódott társadalmi vélt vagy valós elvásárok.  

A bántalmazók rendszerint nem iskolázatlan, elhanyagolt, ápolatlan külsejű személyek, hanem rendszerint jókiállású, sármos és lehengerlő, környezetükben elismerést kivívó személyek.

A bántalmazó fél sosem ismeri be saját felelősségét, a felelősséget minden esetben az áldozatra hárítja, ennek eszköze számukra a gázlángozás technikája: a bántalmazó szándéka, hogy összezavarja, megfélemlítse és elbizonytalanítsa az áldozatát, elérje, hogy az áldozat megkérdőjelezze saját épeszűségét, kételkedjen saját értékeiben, mígnem elfogadja a bántalmazó álláspontját, ezzel is megerősítve őt abban, az áldozat megérdemli, amit kap.

A  téma terápiás mélységekig boncolgatható lenne, kiből miért válik áldozat vagy bántalmazó, kik is a nárcisztikus személyiségek, hogyan lehet kilábalni egy ilyen kapcsolatból, mennyi idő a gyógyulás és miért lenne fontos, hogy az igazságszolgáltatási rendszer végre helyén kezelje az ilyen jellegű kapcsolatokat, a feleket és a válásokat.

A legtöbb ember ugyanis úgynevezett vakfoltokkal rendelkezik az ilyen jellegű esetek kapcsán, hisz sajnos többen nőttek fel hasonló környezetben és több az ilyen kapcsolat, mint gondolni mernénk.

A vakfolt pedig meggátolja a teljes rálátást a problémára. Ez és a valós tapasztalat hiánya a legfőbb ok, amiért nincsenek az ilyen jellegű kapcsolatok a helyükön kezelve a hatóságok szempontjából.

A probléma kiküszöbölhető lenne szakmai párbeszédekkel és szakemberek bevonásának segítségével, amihez azonban arra lenne szükség, hogy a döntéshozók meghallják, felismerjék és belássák, nyitottság, rendszerváltás, tehát változásra való hajlandóságra lenne szükség ezen a téren.

Ha felmerül benned a gyanú, hogy bántalmazó kapcsolatban élsz, azonnal kérd szakember segítségét! A felismerés csak az első, de legfontosabb lépés a gyógyulás felé.

Kiemelt kép: AdobeStock

Hasonló tartalmakat ITT olvashatsz. Ha tetszett a cikkünk, oszd meg másokkal, és kövess bennünket a Facebook-, valamint Instagram-oldalunkon is. 

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely