Barion Pixel Skip to content
Egyenlítő Alapítvány anyák és munka

Anyaként a munkaerőpiacon? Mi a keresnivalónk?

Anya vagyok, dolgozni szeretnék! Milyen kihívásokkal kell ma szembe néznie egy anyának, ha dolgozik vagy egy kismamának, aki gyermekei születése után vissza akar térni a munkerőpiacra? Hogyan változnak a karrier lehetőségei, a fizetése az otthon tölött évek alatt? Az Egyenlítő Alapítvány Hard Talks eseményén az anyák álltak a középpontban. A beszélgetést Rácz Zsuzsa író, szupervízor vezette.

Ki ismeri ezt a szigorúan 18 éven felülieknek való, rémes mondást? 

„ A munkahelyeden tégy úgy, mintha nem lenne családod, otthon pedig úgy, mintha nem lenne munkahelyed”. Ez az igazi lehetetlen küldetés, amibe csak beledögleni lehet dolgozó nőként.

A BBC egyik kutatásából derült ki, hogy a fenti könyörtelen parancs mindannyiunk életét észrevétlen alakítja, sőt: tesz akár minket, sőt akár párkapcsolatunkat is taccsra.

Kivéve, persze, a bezzeg- skandináv országokban, ahol kellő számú bölcsi, ovi, és a szülőknek egyforma, a szülői szerep megélését lehetővé tévő családpolitika áll a rendelkezésükre, sőt: rugalmas munkavállalás, részmunkaidő, job- sharing, home- office annak érdekében, hogy a nők is vissza tudjanak menni a munkaerőpiacra gyermekvállalás után.

Sajnos hazánkban nem ez a helyzet. Az elérhető állások csupán 4% kínál részmunkaidőt, a job- sharing szinte ismeretlen, sőt: kutatások bizonyítják, hogy nálunk a terhes és a kisgyerekes nők a legkiszolgáltatottabbak a munkaerőpiacon, gyed és gyes alatt ugyan védettek, de az első munkával töltött napon ki lehet őket rúgni.

Tények anyázva 

A legújabb kutatási eredményekről Dr. Burtejin Zorigt, PHD, az ELTE – Tátk kutatója, az Egyenlítő alapítvány szakértője prezentált alapos összefoglalót számunkra.

Mindenhol a világon létező jelenség a birth gap: a női munkaerő egy része eltűnik a piacról a gyermekvállalással, de míg az EU országaiban átlagosan 8%-kal alacsonyabb a foglalkoztatási ráta, addig nálunk ez a szám 30%.

anya, 𝗗𝗿. 𝗭𝗼𝗿𝗶𝗴𝘁 𝗕𝘂𝗿𝘁𝗲𝗷𝗶𝗻
A beszélgetést 𝗗𝗿. 𝗭𝗼𝗿𝗶𝗴𝘁 𝗕𝘂𝗿𝘁𝗲𝗷𝗶𝗻, az ELTE-TáTK Politikai és Nemzetközi Tanulmányok Intézetének kutatója, az Egyenlítő Alapítvány tanácsadója vezette fel egy kutatási adatokon alapuló összefoglalóval.

Pedig a kétévesek is tudják, hogy a nők, anyák foglalkoztatásnak növelése minden nemzetgazdaságnak elemi érdeke, mert nő az ország GDP-je, sőt, a növekvő munkaerő- kínálati problémák megoldásának egyik kulcsa is ez.

Anyák napja után néhány nappal beszélgettünk az anyák munkaerőpiaci helyzetéről az Egyenlítő alapítvány Hard Talks sorozatán belül Dr. Juhos Andrea karrier- tanácsadóval, az LHH hazai vezetőjével, aki maga is három gyermeket nevelt fel, és ma unokái vannak, Békéssy Olgival, a noivalto.hu és a Női Váltó Vállalkozói Klubjának alapítójával – vezetőjével.

Attitűdöt változtatni muszáj

Andrea szerint egyrészt muszáj alakítanunk a nők, anyákkal szemben fennálló céges, és persze társadalmi előítéleteket, – melyek sajnos a legutóbbi Corvinus felmérés szerint is élnek és virágoznak, például a többség szerint minden család-és gyerekgondozási feladat az anya dolga…

Ideje változtatnunk a jelenlegi gyakorlaton, amely egyben kevésbé versenyképessé teszi magukat a vállalatokat is, ha nem ismerik fel időben, hogy micsoda kihasználatlan erőforrás rejlik a nőkben.

Andrea szerint a covid, annak minden negatív hatása ellenére, sok céget tett rugalmasabbá a home- office első körben kényszerű, majd előnyként felismert bevezetésével: szerinte az nyer, jó munkaerőt, versenyelőnyt, aki képes erre a rugalmasságra hosszú távon.

Békéssy Olgi, a noivalto.hu-t azért hozta létre, mert két kisfia születését követően már nem tudott/akart napi 24 órában rendelkezésre állni riporterként az RTL Klubban, ahol előtte 18 évet töltött. Fejébe vette, hogy vált, vállalkozni fog, és mikor szembesült a nehézségeivel, létrehozta a Női Váltót. Éppen azért, hogy ebben a váltásban, amely nagyon sok nőt érint, támogassa őket, céges együttműködésekkel, szemlélet- formálással is.

De ki áll a sikeres nők mögött?!

Olgi szerint unásig tudjuk, hogy minden sikeres férfi mögött áll egy erős nő, míg minden sikeres nő mögött…

Vajon ki áll? Egy támogató társ? 

Olgi tapasztalata szerint, sok nő vág bele anyaként saját vállalkozásba, hogy rugalmasabban tudjon dolgozni, majd mikor hosszú küzdelem után végre sikeressé válik, a társa nem feltétlen tudja elfogadni, például azt, hogy többet keres…

Olgi szerint rengeteg tudás megy veszendőbe azzal, hogy a nők nem tudnak érdemben munkát vállalni kisgyerekesként, számos tehetséges nő dolgozna örömmel például szabadúszóként, de erre egyelőre kevéssé vevők a cégek.

Az est különlegessége volt, hogy a közönség maximálisan bekapcsolódott a beszélgetésbe: sajnos, szinte mindenkinek van egy fájó története akár arról, hogy őt magát hogyan ítélik el azért, mert nem vállalt gyereket… Arról pedig még több, ki, hogyan került hátrányba, vagy bélyegezték meg, például azért, mert újszülött gyereke mellől volt kénytelen azonnal visszamenni dolgozni: férje beteg lett, neki kellett családfenntartóvá válni. Mégis, még a legjobb barátai is elítélték ezért…

A téma súlya ellenére a hangulat több mint oldott volt, sok nevetés fért bele, a humor oldja a fájdalmat, sőt: az előítéleteket is!

A beszélgetést Rácz Zsuzsa író, szupervízor vezette, biztonságos teret tartott ahhoz, hogy bizalommal és megértéssel tudjunk egymás felé fordulni. Csak úgy változtathatunk, ha megértjük egymást, és együtt keresünk megoldásokat- ez az Egyenlítő Alapítvány mindenkori küldetése.

  Hasonló tartalmakat ITT olvashatsz. Ha tetszett a cikkünk, oszd meg másokkal, és kövess bennünket a Facebook-, valamint Instagram-oldalunkon is. 

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely