Barion Pixel Skip to content
Barnahus-segítség

„Azért is olyan mély és fájdalmas a trauma, mert pont az bántja, akinek szeretnie, óvnia kellene őt” – A Barnahus valódi segítséget nyújt az abúzált gyerekeknek

Nincs annál borzasztóbb trauma, mint amikor egy gyermek válik erőszakos cselekedet áldozatává. Különösen akkor, ha az elkövető családtag, vagy közeli ismerős. 1998-ban Izlandon megnyitották az első Barnahus-szolgálatot, amely összekapcsolja a gyermekvédelmet az igazságszolgáltatással, és a szexuálisan bántalmazott gyermekek érdekét garantálják a büntetőügyi eljárások során. Magyarországon elsőként Szombathelyen nyitotta meg kapuit a Barnahus-szolgálat 2016-ban, de ma már Debrecenben és Gyulán is valódi segítséget kapnak az abúzus gyermekáldozatai.

A szolgálat működéséről beszélgettünk Dr. Lazáryné Illés Mária gyermekklinikai szakpszichológussal, igazságügyi pszichológus szakértővel, aki itthon elsőként megalapította a szombathelyi Barnahus-szolgálatot, és elterjesztette Magyarországon a Barnahus-modellt.

– Pontos statisztikai adatokkal nem tudok szolgálni, mert nem léteznek ilyen felmérések, adatbázisok,

de az elmúlt több mint nyolc év tapasztalata az, hogy megszaporodtak azok az esetek, hogy apák, nevelőapák, nagyapák, rokonok, nagybácsik szexuálisan bántalmazzák a gyermekeket, kihasználják őket.

De az is igaz, hogy a látencia nagyon magas az ilyen jellegű bűncselekményeknél, és a feljelentésekig sem jutottak el az ügyek, nemhogy az ítélethozatalig – mondja Dr. Lazáryné.

A pedofília és az abúzus között különbséget kell tenni. A pedofíliát elkövető lehet teljesen ismeretlen is, nem tartozik a gyermek legbelső bizalmi körébe.

A pedofil nem erőszakolja meg a gyereket, de minden más módon szexuálisan zaklatja: együtt fürdik vele, fényképezgetik, tapogatja, simogatja.

Az abúzus áldozatává vált gyermek számára viszont azért is olyan mély és fájdalmas a trauma, amit elszenved, mert pont az bántja, akinek szeretnie, féltenie, óvnia kellene őt.

A „barnahus” egy izlandi szó, jelentése: gyermekek háza. A magyar modell teljes mértékben adaptálta az izlandi mintát, ezért is tartotta meg a Barnahus kifejezést.

Az izlandiak, pontosan körvonalazták a tíz működési elvet, és az öt kritériumot melyek mentén kell felépíteni és működtetni egy Barnahus-szolgálatot – legyen az bármely ország bármely városában.

A módszer viszont rugalmas annyira, hogy minden országban hozzá lehet igazítani az adott országra jellemző joggyakorlatot.

2019-ben Magyarországon a Gyermekvédelmi Törvényben rögzítették, hogy kizárólag a területi gyermekvédelmi szakszolgálatok, a TEGYESZ-ek égisze alatt kell a Barnahus-modell szolgáltatásait biztosítani.

2022 márciusától a büntetőeljárás már lehetővé teszi, hogy rendőr helyett pszichológus hallgassa ki az abúzus áldozatává vált gyermekeket. 

Ez óriási előrelépés, és ettől válik az igazságszolgáltatás gyermekbaráttá és mondhatjuk azt, hogy valóban megvédjük a gyermekeket! – emeli ki a szakember.

Fotó: Dr.Lazáry Györgyné, a magyarorsági Barnahus modell alapítója.

– Minden egyes ügyben a rendőrnyomozó, az ügyész, a kihallgató pszichológus, a kirendelt ügygondnok és az igazságügyi pszichológus szakértő összeadja a tudását, és nem külön-külön vizsgálódnak, nem mondatják el sokadjára is a gyermekkel, hogy mi történt vele – ami csak újra és újra abuzálná őt.

A Barnahus-szolgálat annyira sikeresen végzi a munkáját, köszönhetően a magas szakértelemnek és ennek a multidiszciplináris együttműködésnek, hogy minden egyes gyermek ügyéből, akit kihallgattak, vádat tudott emelni az ügyész, mert a gyermeknek sikerült vallomást tennie – ami sokszor csak az egyetlen bizonyíték.

Nagyon szigorú kihallgatási protokollt kell követnünk, és magát a gyermek kihallgatását a rendőrnyomozó irányítja a monitoringszobából. Itt foglal helyet az ügygondnok, aki a gyermek érdekeit képviseli, és az ügyész is. Egy harmadik szobából a kirendelt igazságügyi pszichológus szakértő követi a kihallgatást, hogy délután, a szakértői vizsgálatkor már ne kelljen elmondatnia a gyermekkel újra az abuzálásának történetét.  

Fotó: Kovács Ágnes

Nagyon fontos, hogy nem szabad a gyermekek helyett semmit sem kimondani.

Ha kell, le kell ülni a gyermek mellé a földre, és ott kell őt beszéltetni. A legkisebbeknél a nonverbális jeleket is figyelni kell, illetve ezért is jó, hogy videofelvétel készül a kihallgatásokról és a vizsgálatokról, mert azon minden rajta van, amit a gyermek kommunikál – részletezi Dr. Lazáryné.

– Semmi sem a gyerekeken múlik. Mindenről a mocskos felnőttek tehetnek, ők keverik bele ebbe a borzasztó helyzetbe a gyerekeket, a saját vágyaik kielégítésére. Például csenevész, kislány testű nőkkel reklámoznak fehérneműket, folyamatos a felnőtt korú férfiak infantilizálódása.

Ráadásul a férfi és a női minta is kiveszik már a családokból, a tanulási folyamatból, nem látja egy fiú, hogyan kellene viselkednie férfiként, mert csonka családban, apa nélkül nő fel. Ezért felnőttként nem tudja, hogy kell a nőkhöz közelednie, és egyszerűbb egy gyerekhez nyúlnia a szexuális vágyai kielégítésére.

Fotó: Kovács Ágnes

A Barnahus-szolgálat csak hivatalos felkérésre vállalhat el ügyet, gyámhivatal, rendőrség, ügyészség, bíróság rendelheti el a kihallgatásokat és a vizsgálatokat.

A szülő, a pedagógus, a rokon – mind-mind jelzőrendszeri tagok, jelezniük kellene a családsegítő vagy a rendőrség felé, ha tapasztalnak valamit.

Ezt névtelenül is meg lehet tenni, zárt adatkezelést is lehet kérni. A Barnahus-szolgálatot telefonon lehet hívni, és konzultáció formájában próbálnak segíteni a szakembereknek, gondviselőknek.

Döbbenet, hogy a társadalom mennyire nem ismeri a gyermekeket, a gyermeki lélek működését! Régen a közösség is nevelte és törődött a gyerekekkel, figyeltek rájuk az utcán, a boltban. Ma ez már nem létezik, a gyermekek elmagányosodnak.

A magyar családok átlagban öt percet beszélnek a gyerekekkel naponta, miközben ötven percet kellene, és lehet, hogy akkor maga az anya rájönne, hogy valami bántja a gyereket – zárja gondolatait Dr. Lazáryné Illés Mária.

Kiemelt kép: Barnahus

Hasonló tartalmakat ITT olvashatsz. Ha tetszett a cikkünk, oszd meg másokkal, és kövess bennünket a Facebook-, valamint Instagram-oldalunkon is

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely