Barion Pixel Skip to content

Divat vs. környezet? Tudatos ruhavásárlás a zöld gardróbok jegyében

Gardróbunk zöldebb, tudatosabb kialakítása nem ötperces feladat. Jóval inkább egy hosszú tanulási és önismereti folyamat, amely során nemcsak önmagunkkal, hanem a bolygónkkal is összhangban vagyunk. Ezt manapság nem lehet elég korán elkezdeni, így mi is fontos kezdeményezésnek tartjuk a Fenntartható Divat Programot, mely során 6-12. évfolyamos diákok ismerhetik meg a mértéktelen divatcikk-fogyasztás hatásait. De mi is pontosan a slow és a fast fashion? Most kiderül!

A Budapesti Metropolitan Egyetem Fenntartható divatmárka menedzsment szakos hallgatójaként vettem részt a Fenntarthatósági Témahét (április 19-23.) keretében megvalósuló Fenntartható Divat Program workshopján. Alumni és jelenlegi hallgatótársaimmal – egy bírósági tárgyalást imitálva – érveltünk a fast és a slow fashion mellett és ellen.

Nem az volt a célunk, hogy az egyik csapat vesztesként, a másik pedig nyertesként jöjjön ki a vitából, hanem az, hogy a workshopról készült videó láttán a diákokat is arra inspiráljuk, beszélgessenek a fenntartható divat szerteágazó témáiról! Hiszen bőven van miben elkalandozni: társadalmi, gazdasági és környezetvédelmi kontextusban is érdemes megvitatni a fast és a slow fashion ellentétpárt.

A divat önkifejezés

– A divat egy nagyon jó kommunikációs felület, és egyben csatorna is a fenntarthatóság fogalmának megismertetésére, mert a 6-12. évfolyam számára központi téma az önkifejezés és a csoporthoz való tartozás kérdése. A divatos öltözködéssel a diákok énfogalmukat fejezhetik ki, bizonyos márkák és termékek vásárlásával és viselésével bemutathatják gondolataikat, értékrendjüket, akárcsak azt, hogy kik ők valójában, vagy kik szeretnének lenni – osztotta meg velünk Szilágyi-Csüllög Mónika, a Budapesti Metropolitan Egyetem Fenntartható divatmárka menedzsment képzésének szakvezetője.

Majd hozzátette: – a programot úgy állítottuk össze, hogy minden diák megtalálhassa azt a felületet, amin keresztül a fenntartható divat témájához kapcsolódni tud.

Szilágyi-Csüllög Mónika, a Budapesti Metropolitan Egyetem Fenntartható divatmárka menedzsment képzésének szakvezetője

Szilágyi-Csüllög Mónika,
a Budapesti Metropolitan Egyetem Fenntartható
divatmárka menedzsment képzésének szakvezetője.

Mi is az a slow fashion?

Elsősorban a megfontolt, jól átgondolt vásárlást jelenti. Az impulzív, akcióéhes, felhalmozó vásárlási szokások ellentéte, amikor valóban arra nevezünk be, amire szükségünk van és természetesen, amiben jól érezzük magunkat. Utánajárunk, hogy milyen alapanyagokból és milyen munkakörülmények között készül az áhított darab, sőt felelős döntést hozunk abból a szempontból is, hogy mennyiszer (és mikkel kombinálva) tudjuk azt felvenni.

Pár sorral feljebb szándékosan használtam a benevezünk igét a megvásárlás helyett, hiszen a slow fashion zászlaja alatt olyan szuper ötletek, alapgondolatok is vannak, mint a ruhacserék (például barátnők között) vagy meglévő ruhatárunk karbantartása, felújítása (gondolok itt apró javításokra, gombcserékre, felvarrók kreatív használatára…).

Ezzel szemben a fast fashion…

A gyors divat célja, hogy újabb és újabb vágyakat ébresszen bennünk, hogy vásároljunk. A divatóriások már nem a klasszikus (tavaszi-nyári, őszi-téli) szezonokban gondolkodnak, hanem néhány hetente új kollekcióval állnak elő.

Azt sugallják, hogy ezzel a tempóval válunk mi magunk is divatossá, csinossá. Közben pedig rengeteg környezetvédelmi és társadalmi problémát mélyítenek el – legyen szó például az évente keletkező több millió tonna ruhaszemétről vagy a textiliparban uralkodó kizsákmányoló bérezésről. A több mint 100 országban jelenlévő, a divat méltányosságáért és fenntarthatóságáért küzdő Fashion Revolution szervezet például nem hiába kommunikál a #WhoMadeMyClothes? és a #WhatsInMyClothes? hashtagekkel.

Persze ferdítés lenne, ha morális alapon most kijelentenénk: az egyik irány jó, a másik pedig rossz, főként ilyen dióhéjnyi bemutatás után. A Fenntartható Divat Program workshopja éppen arról szól, hogy fedezzük fel a fast és a slow fashion előnyeit és hátrányait egyaránt, és mindeközben törekedjünk a tudatos vásárlási szokások kialakítására.

fenntartható divat

Kreatív divat: Kapszulakollekciót készíthetnek

Ebben nemcsak a workshop nyújt segítséget a 6-12. évfolyamos tanulóknak, hanem a Reduce, Reuse and Recycle kapszulakollekció-pályázat is, amely textilhulladékból, kreatív technikákkal készült ruha alkotására ösztönzi a diákokat.
A pályázattal kapcsolatos információk, különböző inspirációs források, DIY praktikák és részletes háttéranyagok elérhetőek a Fenntarthatósági Témahét
honlapján.

(Leadási határidő: 2021. május 10.) Sok sikert kívánunk minden pályázónak!

Ha tetszett a cikk, oszd meg másokkal! Kedveled a környezethez kapcsolódó témákat? Akkor ITT olvashatsz hasonlókat!
Kövess bennünket a Facebook-, valamint az Instagram-oldalunkon is, hogy ne maradj le a legérdekesebb cikkeinkről!

Fotó: pexels

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely