Barion Pixel Skip to content
színház,nő énekel

Mit ér, ha? – zenés női varieté az életközepi válságról, múlandóságról

Tudjuk, hogy a negyven az új húsz, és jobb vagy éppen rosszabb pillanatainkban hinni is akarjuk ezt. De a valóság olykor kegyetlenül az arcunkba nevet és szembesít. Ezekre az érzésekre épít a Mit ér, ha? című darab, amely öt nő sorsán keresztül mutatja  be kétségeinket, vívódásainkat, és kínál némi útmutatót, de legalábbis feloldozást. Az előadás nőkről szól, de nem csak nőknek!

Mit ér a nő, ha már elmúlt negyven éves? Ha fiatalsága a múlté, ha szemei körül megjelennek a ráncok, ha bőre már petyhüdt, ha haja őszülni kezd, ha hamvassága, kívánatossága már nem a régi?

Mit ér az ember, ha megkezdi élete második szakaszát, de álmai megvalósulatlanok, beteljesületlenek maradtak? Ha úgy érzi, az élet elrohant, de neki még dolga van? Van-e élet a negyvenedik év után, van-e még remény, hogy az élet hoz újat, izgalmasat, hogy vár még ránk valami más a megszokott mindennapokon kívül?

Mit érünk? 

A Láthatáron Csoport független színházi csapatának új zenés varietéműsora, a Mit ér ha? ezekre a kérdésekre keresi a választ.

Az életközépi válság (midlife crisis) problémáját mutatja be öt középkorú nő öt életútjának elmesélésével. Egy olyan természetes életszakaszról mesél, mellyel mindenkinek szembe kell néznie. 

Ez az az időszak, amikor az ember rádöbben, hogy fiatalsága elmúlt, a megvalósulatlan álmok már valószínűleg megvalósulatlanok maradnak, az illúziókat el kell engedni, a mindennapi élet problémái már elfedik az egykori vágyakat. A krízis nem csak a nőket érinti, mindkét nem életében jelentkezik.

Éppen ezért az előadás célközönsége sem kizárólag a középkorú nők csoportja, egyaránt szól fiatalokhoz, idősebbekhez és persze a férfiakhoz is, hiszen ez az időszak mindenki életében elkövetkezik.

Sorsok – megoldások

A darab öt női szereplőjének életútja keresztezi egymást. Bár az élet múlandósága, az öregedés nem túl vidám gondolata lengi át a mű atmoszféráját, a téma melankolikusságát mégis humorban oldja, így mesél öregedésről, az elmúlás közelségéről, az elkerülhetetlenről. 

Mit ér az ember, ha… Ha a fiatalkori vágyak és álmok már elvesztek a mindennapok sodrában, a család, a munka, az élet mindennapi, monoton terhei alatt?

Keserűség és vidámság, csalódottság és mosoly.

A zenés varietében egymáshoz kapcsolódnak etűdök és zenés, táncos betétek. Hangvétele intim, személyes, ebből fakadóan segíti a középkorúakat foglalkoztató problémák társadalmi megértését.

Láthatáron csoport
Láthatáron csoport

A darab ötletgazdája Feuer Yvette, írói Romankovics Edit és Zsigo Anna. A történet létrejötte azonban csapatmunka, a darab szereplőinek – Álmosd Phaedra, Feuer Yvette, Manyasz Erika, Romankovics Edit, Szalontay Tünde – improvizációi alapján készült. Nők, akik választ keresnek a kérdésre: mit érünk, ha…?

Nőkről nem csak nőknek

Bárki vagy, bárhol, bárhogy is éled az életedet, az elkerülhetetlennel szembe kell nézned. A számvetés ideje túl hamar eljön, az ember rádöbben az élet rövidségére, hogy ideje fogytán, ha tenni akar még valamit, hagyni akar valamit maga után, akkor lépnie kell. Vajon van még lehetőség változtatni? Van még idő arra, hogy valami újba, izgalmasba fogjunk, hogy értelmet adjunk az életünknek? Mi az, amit meg kell tennünk, mi az, amit el kell engednünk?

Feuer Yvette így mesél az alkotás céljáról:

„Embert próbáló feladat szépen, bölcsen öregedni, elfogadással, elengedéssel. Hogy ezt önmagunknak és másoknak is kicsit megkönnyítsük, hogy rálássunk és nevetni is tudjunk talán olykor-olykor, ezért hoztuk létre ezt az előadást. Reméljük ad majd örömöt is és némi gondolati muníciót.”

Hasonló tartalmakat ITT olvashatsz. Ha tetszett a cikkünk, oszd meg másokkal, és kövess bennünket a Facebook-, valamint Instagram-oldalunkon is.

Nyitókép: Láthatáron csoport

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely