Barion Pixel Skip to content
gyuricza

Az erotika, mint életerő elixír

A kiegyensúlyozottság egyik kulcsa, hogy az erotikával elmélyítsük a kapcsolatunkat, hiszen az nem csak szexualitás, sokkal inkább az életünk egy szelete, az önismereti út sava-borsa. De mi is valójában az erotika, és hogyan kapcsolódhatunk hozzá?

Egyre inkább helye van az erotikának – könyv, színdarab, kiállítássorozat és jövőre egy fesztivál is erről szól majd. Sallangmentes művészeti-pszichológiai kavalkád egyetlen téma – az erotika körül Gyuricza Gergely pop art művész feldolgozásában. A téma alulértékelt része az életünknek, pedig érdemes vele közelebbi kapcsolatba kerülnünk. Hogyan?

Élet a pöttyös-regényeken túl

A Szabadesés című könyv közelgő megjelenése után hús-vér love storyval hozza közelebb az emberekhez a meg nem élt vagy félreértelmezett erotikát Gyuricza Gergely. A fő narratíva egy fiatal nő és egy férfi közti intim kapcsolat, mely közben bepillantást nyerhetünk a főhős gondolataiba.

Merengő, kendőzetlen kitekintések a gyermekvállalási kedv, a szexualitás, az evési zavar, a megcsalás, a vágyak megélése vagy elfojtása, erkölcsi skálák, a szeretethiány, a kapcsolati problémák, a szégyen, a meg nem értettség felé.

Női átkok a másik örökké töredezett hajáért. Demográfiai adatok arról, hogy egy fővárosi nő – lakóhelyének 20 km-es körzetében – hány, számára potenciális társjelölt lehet, akikkel érdemes randiznia.

Mintha magunkról olvasnánk, és ez egy nagyon fontos pont.

Főleg azért, mert ez nemcsak egy könyv, hanem egy társadalmi misszió lenyomata. Az Urbán Erotika ennek a missziónak a felolvasóestjén került elő. Pikantériája a sallangmentesség mellett, hogy nemcsak irodalmi, hanem pszichoedukációs mű is.

Gyuricza art

Az erotika mint az élet sója

Az író, Gyuricza Gergely popart művész, egyébként végzett pszichológus és évek óta foglalkozik az erotika kulturális megítélésével, megélésének prezentálásával. Az erotika nála a művészet tőmetaforája. Urbán Erotika című könyve, kiállítása és munkássága olyan erotikus teret hivatott megnyitni, ahol művészete mellett helye van az értékítélet- és kritikamentes szexualitás kifejezésének.

– Nem a buta monoton aktusról beszélek. A fantáziának van egy spirituális, teremtő és transzcendens ereje – rakja helyre az erotika és a szexualitás más aspektusai közti különbséget Gyuricza Gergely.

Szerinte az erotika egyfajta életenergiához való kapcsolódás, ami a fantázia és szexualitás találkozásakor jön létre. Ezáltal a kor, a kultúra, a test vagy akár a valóság korlátain is képes felülemelkedni az ember, megvalósítva legbelsőbb önmagát – vallja.

– Az erotika megnyit nekünk egy másik világot, egy végtelen univerzumot saját magunkban. Kiélezi az érzékszerveinket, jelen leszünk általa. Egy olyan életerő elixír, ami kíváncsiságból, spontaneitásból és játékosságból áll. Az erotika az ellensúlya a sivárságnak, monotóniának és kiüresedésnek.

Az erotika tehát az én olvasatomban nem csak az a titkos összetevő, amitől fantasztikus lesz a szex, hanem az a csipet só, amitől zamatos lesz maga az életünk. – mutat rá.

Tippek, hogyan beszélj az erotikáról

Felmerülhet a kérdés, hogy ha ez ekkora önismereti és önfejlesztő erő, akkor miért nem foglalkozunk vele behatóbban. Gyuricza szerint a fókusz áthelyeződése csak idő kérdése, hiszen már megjelent az a generáció, amelyiknek igénye van a felnőtt kapcsolatokról transzparensen beszélni. A tabusított téma mögül pedig bárki másnak ér kikacsintania.

A lényeg, hogy éljük meg, akik vagyunk, és kommunikáljunk erről. Akkor is, ha az erotikáról van szó, hiszen óriási felemelő erővel bír.

– Katartikus feltámadni abban a hitben, hogy elég jók vagyunk. Szerethetőek vagyunk és nem azért, amit teszünk, hanem azért, amik vagyunk.

Emberként az a kötelességünk az életben, hogy segítsünk az embertársainknak ráébredni, milyen ritkák és értékesek vagyunk valójában. Hogy mindannyiunkban van valami, ami senki másnak nincs, és soha nem is lesz.

A mi feladatunk, hogy bátorítsuk egymást, hogy felfedezzük az egyediségünket a konok rutinnal és balga elvárásokkal szemben, és lehetőséget teremtsünk annak kifejezésére – fogalmaz Gyuricza.

urbanerotika_finiszazs_tancbemutato (1)

Az erotika világa tehát nem egy önismereten kívül eső plusz, sokkal inkább ennek a folyamatnak, illetve lényünknek egy megkerülhetetlen része. Kommunikálni róla mégis kicsit döcögős lehet.

Arra nincs recept, hogy az erotikáról folyó diskurzus mitől lesz optimális. Kísérletezni kell, miközben elfogadjuk a tényt, hogy mindenki sebezhető. Ez a szó Gyuricza szótárában annyit tesz, hogy “az ember hajlandó nyitottságot gyakorolni a partnerével.”

– Csak úgy tudunk szembenézni a sebezhetőségeinkkel, ha a szignifikáns kapcsolatainkban, ahol bizalmi klíma van, rendszeresen megosztjuk az érzéseinket. Ez sebezhetőséghez vezet, ami bizalmat épít, személyes növekedésre ösztönöz és elősegíti az érzelmi intimitást.

A gyakorlatban ezt el lehet érni úgy, hogy érdeklődsz a partnerednél, mi van vele, és te is megosztod vele az érzelmi töltetű dolgaid. Sokat segít, ha olyan példaképeket keresel, akik sikeresek a sebezhetőség megélésében.

Ami pedig nagyon fontos, hogy ezen a területen lassan haladj! Ha túl gyorsan merülsz a mélybe, érzelmi keszonbetegséged lesz. A megérzéseidre hallgatni aranyat ér, és ha úgy érzed, egyedül nem megy ez a fajta megnyílás, kérj szakemberi segítséget.

Urbán Erotika könyv- felolvasóest.
Felolvasóest.

Hogy áll a te erotika-műveltséged?

Nem csak Gyuricza Gergely munkásságán keresztül lehet közeledni az erotikához kulturális-önismereti megközelítésben, bár kétségtelen, hogy épp erotikareformot hajt végre.

Urbán Erotika kiállításán túl a 700 oldalas regényéből készül monodráma, és 2024. február 14-e környékén – mikor máskor – egy eddig még nem látott erotika fesztivál nyitja meg kapuit Budapesten a szervezésében.

Úgy tudjuk, hogy kiállítás és pszichoedukációs workshopok is segítik majd a szexualitás és a felnőtt emberi kapcsolatainkhoz való viszonyunk áthuzalozását. Fontos párbeszédek indulhatnak meg, a lényeg, hogy ezek megtörténjenek. Hogy mindenki megtalálhassa a párbeszédek útján, számára mi az erotika.

Fotók: Gyuricza Gergely és a szerző felvételei.

Hasonló tartalmakat ITT olvashatsz. Ha tetszett a cikkünk, oszd meg másokkal, és kövess bennünket a Facebook-, valamint Instagram-oldalunkon is

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely