Barion Pixel Skip to content

Hány nap a nőnap? – Hazai cégek állnak ki a nemek közötti esélyegyenlőségért 

 
Hazai munkáltatókkal együtt kezdeményez párbeszédet a Nyitottak vagyunk arról, hogy a világjárvány hogyan hatott a nemek közötti esélyegyenlőségre a munkahelyen, illetve hogy milyen eszközökkel támogatták és támogathatják a jövőben a munkahelyek a dolgozóikat. Bár az elmúlt évben a járványhelyzet miatt sok más társadalmi probléma is előtérbe került, a nemek közötti egyenlőtlenségek is nőttek – a károk enyhítésének szándékával folytatódik a szervezet Közös Ügy kampánya. 
 
Bár a koronavírus hosszú távú társadalmi hatásait vizsgáló kutatások eredményeire még várni kell, már most több nemzetközi szervezet is attól tart, hogy a járvány akár 25 évvel is visszavetheti a nők helyzetét. A Közös Ügy kampánnyal a munkáltatók figyelmét szeretnék felhívni a nemek közötti esélyegyenlőség fontosságára a világjárvány közepette, és tapasztalatok, vélemények, jó gyakorlatok megosztásával segítenének minél több vállalatot abban, hogy megtegyék a női munkavállalókat támogató szükséges intézkedéseket. A kampányban már számos kis- és nagyvállalat vezetője is nyilvánosan megosztotta tapasztalatait és jó gyakorlatait a 2020-as évről és vállalásait a 2021-es évre. Ezeket a szervezet egy kiadványba összegyűjtötte. Várják újabb munkáltatók csatlakozását is. 
 
Nagy Beáta szociológus, közgazdász, a Budapesti Corvinus Egyetem oktatója a Nyitottak vagyunk kérésére megosztott néhány konkrét tippet arról, hogy mit tehetnek a munkáltatók:
  • Ahol lehet, biztosítsa a home office lehetőségét, de ne csak az anyáknak!
  • Vonja be a nők tudását is a Covid okozta kihívások kezelésébe!
  • Támogassa a kisgyermekes szülőket, ne csak az anyákat, hanem az apákat is, a rugalmas munkavégzés lehetőségével!
  • Nyújtson mentális és egészségügyi támogatást és szűrést a munkavállalóknak, hogy ne kelljen aggódniuk, hogy nem fertőzték-e meg családtagjaikat vagy munkatársaikat!
  • A női vezetők saját támogató tapasztalatainak megosztása szerepmodellt nyújthat a munkavállalóknak is.
A munkáltatók fokozott szerepvállalásának aktualitást ad, hogy a davosi Világgazdasági Fórum (WEF) legfrissebb jelentése szerint Magyarország a nők gazdasági részvétele és lehetőségei terén a 46. helyről a 86. helyre esett vissza a WEF ranglistáján. Emellett megfigyelhető trend az is, hogy globálisan növekszenek a vállalatokkal és azok vezetőivel szemben támasztott elvárások: az Edelman kutatása szerint 2018–2020 között 9 százalékponttal, 74%-ra nőtt azok aránya, akik azt várják a cégvezetőktől, hogy a társadalmi szempontból fontos változásokban élen járjanak, így például a nemek közötti esélyegyenlőség terén is a munkahelyen.
 
A Nyitottak vagyunk felhívására még a világjárvány előtt, több mint 80 hazai cég 160 képviselője állt ki a Közös Ügy kezdeményezésben, sokan közülük konkrét vállalásokat is tettek 2020-ra vonatkozóan a nemek közötti esélyegyenlőség előmozdításáért. A Nyitottak vagyunk  kérésére most értékelték az évet, és a szervezet elkezdett újabb vállalásokat is gyűjteni 2021-re vonatkozóan. A Nyitottak vagyunk Közös Ügy kezdeményezéséhez tapasztalatok, jó gyakorlatok, illetve 2021-re vonatkozó nyilvános vállalások megosztásával egyaránt lehet csatlakozni a https://nyitottakvagyunk.hu/hu/kozos-ugy/ oldalon.
 
A Nyitottak vagyunk arra hívja a munkáltatókat, hogy osszák meg, mit tapasztaltak az elmúlt év során, milyen jó gyakorlataik voltak a pandémia időszakában, és hogy miket terveznek idénre. A tucatnyi vállalatvezető nyilatkozatait tartalmazó kiadványból néhány konkrét példa a kezdeményezést támogató cégek gyakorlataiból: 
  • Akik számára nem megvalósítható az otthoni munkavégzés: extra odafigyelés, támogatás biztosítása, például amennyi szabadságot felhasznál a munkavállaló, ugyanolyan mértékben biztosítja a cég a fizetett távollétet is. 
  • Rugalmas munkaidő: munka-magánélet közötti egyensúly megteremtése, tekintetbe véve a mostani különleges körülményeket.
  • Családi és közösségi programok szervezése (online) – ahogy azt a járványhelyzet engedi.
  • Egyre több részmunkaidős pozíció: részmunkaidőben betölthető pozíciók számának növelése, illetve a részmunkaidőben dolgozó munkavállalók számának növelése.
  • Munkaidő és a magánélet ütemezésével kapcsolatos prioritások tiszteletben tartása.
  • Tréningek szervezése, amelyek a megváltozott élethelyzetben segítik a munkavállalót.
  • Felértékelődött vezetői erősségek: nyitottság, inkluzív munkahelyi kultúra, célok és értékek által vezérelt környezet kialakítása.
  • A Covid-19 járvány különösen súlyosan érintette a dolgozó nőket, akik közül sokan új megpróbáltatásokkal szembesültek otthon és a munkahelyen egyaránt. A nők által betöltött pozíciók arányának emelése pozitív változást hozhat. 
     

Fotó: Freepik. 

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely