Barion Pixel Skip to content
munkahely

Munkahelyi cicaharc, avagy hogyan éljünk túl, ha nem tudunk váltani?

Erika nézte az ablakból a dohányzóban trécselő kolléganőit. Vajon most is róla beszélnek? Mert sűrűn mutogattak az ablaka felé, miközben harsányan nevettek, így biztosak lehettek benne, hogy még a szemközti boltból is hallják, hogy ők milyen remekül érzik magukat, így, együtt.

Törteli Eszter író, coach írása.

Erika épp az egyik harsányan nevető kollegina, Timi munkáját csinálta, mivel a hölgy a főnök egyik kedvence volt.

Hogy testi vagy szellemi adottságaival érte-e el ezt, azt csak a főnöki iroda falai és bútorzata tudta volna megmondani, ahová oly sejtelmesen és lelkesen zárkóztak be néha órákra, természetesen munkamegbeszélés céljából.

Ma csak kétszer szóltak be neki, ez egy elég jó nap.

Egyszer megkérdezték, hogy nem túl kövér-e ehhez a szoknyához, másodjára pedig bátorítást kapott, hogy milyen önazonos, amiért felvállalja, hogy nem tud sminkelni, mégis próbálkozik. Nemsokára elmennek ebédelni a többiek, ahová ő természetesen nincs meghívva.

Erika mélyet sóhajtott. Nézte az asztalra rakott családi fotót, ahol a kisfia, Nimród mosolygott rá.

Vajon büszke lesz majd az anyjára, ha felnőtt? Hogy a családjáért kiállta a mindennapi beszólásokat, bántásokat, hogy legyen étel az asztalon? Hogy az exférje ne tudja legalább ezzel bántani, hogy munkanélküli lett?

De inkább mégsem akart ezen gondolkodni. Helyette belekortyolt a hideg kávéjába. A keserű lé lefolyt a torkán, s újabb lendületet vett a mások munkájának elvégzéséhez.

Munkahelyi zaklatás

A zaklatás, kiközösítés egyáltalán nem csak az iskolákban van jelen, a munkahelyeken is megjelenhet. Amikor érkezik egy új kolléga, ott a meglévő csapat könnyen összezár, de az is lehetséges, hogy tartósan pont azért nem marad meg senki más az adott beosztásban, mert eleve „halálra” van ítélve.

A kezdeti kedvesnek tűnő fogadtatás után nem sokkal jönnek a bántó, sértő megjegyzések, az utasítgatások, és mellé az extrafeladatok- aminek elvégzését senki nem értékeli. Jön a susmus a főnök fülébe, a kibeszélés, egyes esetekben a látványos megalázások is.

Ez csupán az oly előszeretettel munkahelyi cicaharcnak titulált jelenség, vagy komolyabb dolog állhat mögötte?

Egy mérgező, toxikus légkört leggyakrabban személyiségzavarral, figyelemhiánnyal küszködő emberek hoznak létre, akik felsőbbrendűnek gondolják saját magukat, és amiatt, mert ennek megfelelően is viselkednek, a többiek is elkezdik felsőbbrendűnek tekinteni őket.

Előjogokat formálnak maguknak, amelyeket rendre meg is kapnak, illetve gyakran válnak a főnök kedvencévé, egyben besúgójává.

A főnök pedig örül, hiszen ő inkább szorgalmat lát ebben, mintsem rosszindulatot, hiszen az ilyen emberek felfelé, a megfelelő embereket azonnal elbájolják túlontúl kedves magatartásukkal, látványos gesztusaikkal, bizalmas információikkal.

Aki nem áll be melléjük, vagy mögéjük, azt viszont ellenségnek tekintik, így készen is van a munkahelyi ki-kit nem szeret mátrix.

Fontos tisztázni, hogy az ilyen nagyhangú, látványoskodó emberek mindig kizárólag figyelemre vágynak, ezért csinálják, amit csinálnak. Nekik nem pozitív vagy negatív figyelem kell, számukra az egy és ugyanaz. Úgy gondolkodnak, ha te szenvedsz és rosszul érzed magad miattuk, akkor ők biztosan nagyon fontos emberek a számodra, hiszen velük foglalkozol, ezáltal pillanatnyilag a saját, sérült önértékelésüket helyre tudják ezzel állítani.

De ez csak pillanatnyi, és kívülről jövő hatás számukra, ezért van az, hogy a helyzet gyakran súlyosbodik idővel, hiszen egyre több és több figyelemre vágynak tőled.

Mit tehetsz ellene?

A lehető legkevesebb figyelmet adj nekik, hiszen pontosan azért harcolnak, hogy foglalkozz velük.

Fontos már az elején meghúzni a határokat, hogy mi az amit eltűrsz és mi az, amit nem.

Elég, ha a minimálisan szükséges kommunikációt folytatod velük, hiszen ha nem kapnak tőled figyelmet, akkor egész egyszerűen unalmassá válsz a számukra idővel. Ne mondj róluk rosszakat másoknak, inkább igyekezd kiiktatni őket az életedből és a privát szférádból. Jó válaszként tud funkcionálni a bántó megjegyzésekre, ha azt válaszolod:

”sajnálom, hogy így érzel”, és nem folytatod a beszélgetést, nem veszed magadra a bántásokat.

Ha pedig egyáltalán nem tudod az igazságérzetedben helyre tenni a kialakult helyzetet, akkor jól gondold át, hogy milyen hosszútávú hatásai lehetnek egy ilyen légkörnek, testi és lelki betegségek kapcsán, és igyekezz mihamarabb kilépni a helyzetből.

Ne feledd: mások viselkedése veled szemben nem téged minősít, hanem mindig őket.

Törteli Eszter  – Lélekhotel Coaching
Szakértőnk Törteli Eszter coach, önismereti tréner, párkapcsolati coach, bántalmazó kapcsolati szakértő könyveit és szolgáltatásait itt találod

Kiemelt kép: freepik

Hasonló tartalmakat nálunk ITT olvashatsz. Ha tetszett a cikkünk, oszd meg másokkal, és kövess bennünket a Facebook-, valamint Instagram-oldalunkon is.

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely