Barion Pixel Skip to content
edison 1. lecke

Életre nevelés – 1. lecke

Davida feliratkozott az Edisonplatform szülőknek szóló leckéire, és már bele is fogott saját maga edukálásába. Egyelőre elméleti szinten, de önvizsgálata és gondolatai, sokunkban felébreszthetik a kellemetlen kérdést: én vajon az életre nevelem a gyerekem?  

Három énem van: az anyai, aki főleg reggel és délután/este aktív. A dolgozói, aki 8 órától négyig vállalkozik, és a nő, aki igyekszik harmóniát csempészni a mindennapjaiba és feltöltődni a másik két szerepéhez. Természetesen ezek az énjeim folyamatosan átfolynak egymásba, hiszen két online meeting között teszem be a mosást vagy főzöm meg az ebédet, ahogyan az is teljesen megszokott nálunk, hogy vacsora után még jó néhány emailt megválaszolok, miközben a legkisebbem leguánt dug az orromba, vagy a nagyoknak halmazelméletet magyarázok, verseket elemzek.

Rosszabb napjaimon nem is tudom értelmezni a szerepeimet, és inkább a kardomba dőlök „Szaranyavagyok!”- felkiáltással. Jobb napjaimon viszont egyenesen a logisztika istennőjének érzem magam és azon vagyok, hogy még többet tanuljak az élet nagy dolgairól (mint amilyen a „hogyan legyek jó anya”- tragikomédia is).

Az iskolában megszerezett tudás szavatossága 5 éven belül lejár

Korábban sokat morfondíroztam azon, ki vagyok én, milyen anya vagyok én, és mire is nevelem a gyermekeimet, aztán arra jutottam, hogy nem állok be a sorba: nem fogom magam címkézni.

Nem leszek Ősanya, Hősanya, Szuperanya, de Antianya vagy Dafke-Anya sem. Csak egészen egyszerűen egy ember, aki szülő, ebből kifolyólag dolgozó és gyermeket nevelő lény.

Ennek a lénynek pedig összesen két célja lehet az életben: jól lenni és a gyermekei életét megfelelő mederbe terelni. Na, itt jön a bukta. (Sajnos nem a jó öreg lekváros.)

Az Edisonplatform 21 lecke 21. századi szülőknek című első hírlevelében a következőt olvastam:

„2000-ben a megszerzett tudás „lejárati szavatossága” még 20 év volt, 2020-ban már csak 5 évről beszélhetünk. Ennyi ideig “érvényes” egy jó diploma vagy egy szakma kapcsán az iskolapadban megszerzett ismeretanyag. Így már nem az a lényeg, hogy a gyerekből tűzoltó lesz vagy vadakat terelő juhász… (…) A jövőben a szaktudás mellett felértékelődnek majd azok a képességek, kompetenciák, amelyek hasznunkra válnak a váratlan helyzetekre való reagálásban és a folyamatosan átalakuló munka világában is segítenek bennünket. Gyerekeink sikeressége szempontjából meghatározó lesz, hogy tudnak-e a bátorságukra, kíváncsiságukra, kreativitásukra támaszkodva alkalmazkodni a kihívásokhoz. (…)”

Hát szép… De sajnos így igaz.

Vannak saját kurzusaid az életre neveléshez?

Hiába van sok diplomám, az a tudásmennyiség, amelyet az évek alatt megszereztem, ma már semmit sem ér. (Sőt, ha számolok, a szavatossága már jóval korábban lejárt, mint 20 év…) Minden nap tanulnom kell, hogy lépést tudjak tartani a világgal, ehhez pedig profi szintre kellett fejlesztenem a rugalmasságomat, a kreativitásomat és az éleslátásomat is.

Ehhez olyan stúdiumokat iktattam be az életembe, mint 

  • a Jég hátán is megélni – kurzus,
  • a Talpon maradni minden körülmények között – workshop,
  • az Észrevenni a láthatatlant – szeminárium, vagy
  • a Semmiből is varázsolni – tanfolyam.

Most legyünk őszinték: kaptunk ilyet az iskoláinktól? Nem. A gyermekeinket erre neveli a mai oktatási rendszer? Hadd ne mondjam ki, amire gondolok….

21 lecke szülőknek

Nos, ezért vágtam bele abba a 21 leckébe, amelyet az Edisonplatform szakértőgárdája ingyen ad a hírleveleiben (ITT tudsz te is feliratkozni), hiszen azt szeretném, ha az én három gyermekem már lazán fel tudná venni azt a ritmust, körforgást, ami felnőttkorukban rájuk vár.

Mert az ő felnőttlétük bizony nem olyan lesz, mint a miénk… Sokkal nehezebb. Pillanatok alatt és folyamatosan rotálódnak majd az élet szabályai, és állandóan tudniuk kell majd alkalmazkodni, ahogyan gyorsan dönteni is.

Nincs más feladatunk, mint ezekre a kompetenciákra megtanítani őket, azaz előtérbe helyezni a gondolkodásunkban is a valódi életre nevelést. Az Edisonplatform csapata pedig pont ebben segít. Ahogy a levelükben jelezték, következő héten a munka világának jövőbeni alakulásáról írnak, és elmondják, mi az, amit már most tudni lehet róla; mi az, amivel kapcsolatban csak találgathatunk, de adnak praktikus ötleteket és feladatokat is, hogy — biztos, ami biztos — alaposan felkészülhessünk a jövőre. Kíváncsian várom az első útmutatót. Nem vagyok kezdő az életben, de nekem is szükségem van rá. Csatlakozol?

Fotó: Freepik

Hasonló tartalmakat ITT olvashatsz. Ha tetszett a cikkünk, oszd meg másokkal, és kövess bennünket a Facebook-, valamint Instagram-oldalunkon is.

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely