Barion Pixel Skip to content
Bordó Krizantém, bántalmazás

Bordó krizantémmal a bántalmazás ellen

A Női váltó hasábjain mindig is kiemelt figyelmet fordítottunk és fordítunk a témára és cikkeinkkel igyekszünk segíteni bántalmazott nőtársainkon is. Sajnos nagyon sokan vannak. Legtöbbször nem is sejtjük, hogy a szomszédunk vagy a gyermekünk osztálytársának édesanyja is hasonló bántalmazásban él. A Bordó Krizantém rendezvénysorozat azért jött létre, hogy minél nagyobb figyelmet kapjon a probléma. 

„A nők elleni erőszak bármely olyan, a nőket nemük miatt érő erőszakos tett, mely testi, szexuális vagy lelki sérülést okoz vagy okozhat, beleértve az effajta tettekkel való fenyegetést, valamint a kényszerítést és a szabadságtól való önkényes megfosztást, történjen az a közéletben vagy a magánszférában” – áll a Nők elleni erőszak megszüntetéséről szóló, lassan 20 éve megfogalmazott ENSZ Nyilatkozat 1. cikkelyében.

A nők elleni erőszak megfékezése és megszűntetése érdekében már számos európai és világszervezt működik együtt, és bár az eddigi erőfeszítések eredményei már látszanak, a nők ilyen fajta hátrányos megkülönböztetése és testi, szexuális, valamint „láthatatlan” lelki bántalmazása továbbra is nagyon súlyos probléma.

Mit értünk bántalmazáson?

Ha az ENSZ meghatározásából indulunk ki, akkor a nők elleni erőszak minden formáját, azaz a lelki, fizikai, szexuális bántalmazás mellett a gazdasági bántalmazást és a kizsákmányolást is.

Megdöbbentő tény, hogy hazánkban a nőknél a leggyakoribb halálozási okok egyike például a családon belüli erőszak, amely közvetve vagy közvetlenül vezet halálesethez. Mindez azért történik, mert a nők többsége még mindig fél, vagy ami még rosszabb, szégyelli elmondani, hogy miben él.

Szerencsére egyre többen kérnek segítséget vagy alkalmaznak öngyógyító terápiákat, mint az önkifejezési tevékenységek, amelyek segítenek feldolgozni az átélt traumákat. A Soroptimist International az egész világon elkötelezett az ügy iránt és a Budapest CORVINUS Club szervezésében 2021. november 12-29. között különleges rendezvénysorozattal kívánja felhívni hazai társadalmunk figyelmét is erre a problémára.

Bordó Krizantém rendezvénysorozat a bántalmazás ellen

A nők elleni erőszak megszüntetésének világnapjához („Orange the World”, november 25.) kapcsolódó „Bordó krizantém” rendezvénysorozaton – többek között – két, saját sorsát nyíltan felvállaló művésznő munkáit is megtekinthetjük.

 

A nők elleni erőszak megszüntetésének világnapját az aktivisták, már 1981 óta, november 25-én tartják. Ezen a napon ölték meg a Mirabal nővéreket – a Dominikai Köztársaság emberi jogi aktivistáit – Rafael Trujillo dominikai diktátor parancsára.

 

A rendezvény címadó kiállításán, a „Bordó krizantém” festménykiállításon Marik Anikó, egykor bántalmazott festőnő alkotásai szerepelnek. A festőnő soha nem tanult sem rajzolni, sem festeni, az alkotás számára a feldolgozás legfontosabb folyamata volt.

Bordó Krizantém, bántalmazás

A rendezvénysorozat másik nyitókiállításán, a „Halkan” című fotókiállításon Nagy Katalin Matild grafikusművész alkotásaiból nyílik tárlat. A művésznő képei a családon belüli erőszak formáival szembesítenek bennünket.

A nők és lányok elleni erőszak járványként terjed

A 21. században a nők és lányok elleni erőszak, a bántalmazás – mindenhol a világon! – az egyik legelterjedtebb, leghosszabb ideig tartó és legpusztítóbb jogsértés. Több millió lány és nő él fenyegetettségben függetlenül életkortól, egzisztenciális helyzettől vagy iskolai végzettségtől.

A „Bordó Krizantém” rendezvénysorozat megnyitó napján, 2021. november 12-én 18:00 órától  megtekinthetjük a KAMÉLEON Társulat improvizációs színházi előadását is, amelyben a színészek irányított témában, de a nézők által mesélt történetek alapján játszák el az eseményeket, interaktív módon. A KAMÉLEON Társulat tíz éve alakult olyan szakemberek összefogásával, akik tenni akartak a felnövekő nemzedék és családjaik lelki egészségéért. A társulat tagjai a színpadon személyes történeteket, életeseményeket elevenítenek meg, így hozva létre katartikus, egyszeri és megismételhetetlen előadásokat. A szakemberek szerint a traumák feldolgozása ilyen formán akár terápiás hatású is lehet.

A több napos rendezvénysorozaton megtekinthető ingyenes előadások, szakmai beszélgetések, valamint egy kortárs irodalmi est is azt a célt szolgálja, hogy felhívja társadalmunk figyelmét a fennálló szomorú jelenségre, a nők elleni erőszak mindennapos jelenlétére.

Az előadásokra és az irodalmi estre ELŐZETES REGISZTRÁCIÓ szükséges (info@kulturalisszalon.hu), de a szabad helyek függvényében van lehetőség  – az adott napon – a helyszínen is érdeklődni.

Kiemelt kép: Freepik

Hasonló tartalmakat ITT olvashatsz. Ha tetszett a cikkünk, oszd meg másokkal, és kövess bennünket a Facebook-, valamint Instagram-oldalunkon is.

 

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely