Barion Pixel Skip to content
Freund Judit és Fónyad Orsolya

Orsi és Judit a „semmire” váltott karriert, ma már 18 éves a cégük

Freund Judit és Fónyad Orsi 30 éve ismerik egymást. Egy nap gondoltak egyet és fejest ugrottak az ismeretlenbe. Karrierváltásukkor szó szerint a semmire béreltek ki egy irodát, de szerencséjük volt, az új munka igazi szerelem lett számukra. Most a szülőknek szeretnének segíteni. Abracadabra World nevű online platformjuk, mindfulness szellemiségre nyitott, időhiányban szenvedő szülőknek szól. 

Barátságból közös munka

Barátok voltatok, és utána kezdtetek el együtt dolgozni? Hol találkoztatok?

Judit: Nemrég számoltunk utána, hogy idén lesz 30 éve, hogy ismerjük egymást. A nagy találkozás még a régi Petőfi Rádióban történt, a Kölyökrádió című gyerekműsorban, Orsi gyerekriporter volt, én pedig riporterstúdiós szerkesztőtanonc. Ebből az időből nagyon sok barátságot ápolunk a mai napig. A mi kettőnk útja fonódott össze jobban, pedig voltak benne nagyobb kanyarok. Én elkeveredtem a kereskedelmi tévézésbe egy időre, Orsi közben a jogi egyetemet végezte. Aztán 2003 végén mindketten kicsit légüres térbe kerültünk és úgy éreztük, hogy valami közös dolgot kellene csinálnunk. Ekkor jött a cégalapítás ötlete, ami elég vicces volt, mert előbb vettünk ki egy irodát, minthogy akár egyetlen ügyfelünk is lett volna. De aztán szerencsére elég hamar megtaláltak minket különböző projektek.

Orsi: A legeslegelső megbízásunk egy olasz szakácskönyv szerkesztése volt, a második pedig egy divatbemutató kommunikációja, aztán szép sorban jött a többi is. Lassan több időt töltöttünk az irodában, mint otthon.

Ebben tényleg az volt a szerencse, hogy amúgy is szerettünk egymás társaságában dolgozni, ráadásul akkor még családunk sem volt, igazi workaholic módjára toltuk. Minket mindig inkább ajánlottak, nem igazán jellemző ránk az, hogy tendereken indulunk. Elképesztő, hogy 18 évesek lettünk nemrég, és egy nagykorúvá vált céget terelgetünk.

– Amikor indultatok, még nagyon mást jelentett a kommunikáció, mint ma. Hogyan kellett változni?

Judit: 18 évvel ezelőtt azt gondoltuk, hogy legjobban a klasszikus sajtó- és PR-tevékenységhez értünk, legyen szó termékről, rendezvényről, ismert arcokról. Ez nem változott, de ma már teljesen más felületek vannak, és az ügyfelek számára a saját kommunikációs csatornáik kezelése sokkal fontosabb lett. A közösségi média ezen a területen is sok mindent megváltoztatott. Fejlődnünk kellett. Megtanultunk honlapot készíteni, kezelni, elmélyültünk kicsit az online marketing világában. A stratégiaalkotás is jobban része már a munkánknak. Komplexebben kell gondolkodni. 

Freund Judit és kislánya.
Freund Judit és kislánya.

Orsi: Minden korszaknak megvolt, megvan A SZAVA, amit az ügyfelek elvárnak. Korábban a gerillamarketing kifejezést hallottuk állandóan, aztán volt az, hogy gyártsunk olyan tartalmat, ami „terjed virálisan”, azon is mindig nevettünk, amikor ügyfél mondta, hogy kéne valami „hype” a brand köré. Öt éve bloggereket hajtottunk fel, most meg influencereket. Érdekes ezeket a változásokat folyamatukban megélni.

Szerelemprojekteket hozott a karrierváltás

– Van két olyan projektetek, az Anyakanyar és az Abracadabra World, amiben az anyaság és a gyereknevelés fontos témák. Ezeket miért hoztátok létre?

Judit: 2012-ben még egyikünk sem volt anya, amikor az Anyakanyar portál megszületett. Két színésznő-anyuka, Farkasházi Réka és Gubás Gabi számára találtuk ki ezt az online platformot, amelyik anyukáknak kívánt segíteni, praktikus ötleteket, megoldásokat adni, kicsit velük lenni lélekben. Nagyon sok írásos és fotóanyag született, és jelentősen megelőztük az influencerek és vloggerek korát a közel 100 Youtube-videóval, amit akkor forgattunk, s amelyeket a mai napig nézegetnek. Az akkori munkáink miatt nem volt elég energiánk ezt igazán erős marketinggel megtolni, különben ez még inkább szárnyalhatott volna.

Réka és Gabi anyai és szakmai elfoglaltságaik miatt aktívan már évek óta nem vesznek részt az oldal készítésében, de mindketten örömmel vállalják az alapító szerzőséget ma is. Az oldalnak még mindig sok a látogatója és követője, és rendszeresen vannak együttműködő partnereink is. Nagyon örülnénk, ha egyszer akár egy komoly brand érdeklődne a 9 év alatt összegyűjtött értékes tartalom iránt, amit mi továbbra is gondozunk, ápolgatunk. De tudtuk, hogy van olyan, ami ezen a platformon nem igazán fér el, így 2020-ban ismét álmodtunk egy merészet, és ebből lett az Abracadabra World.

– Semmi hókuszpókusz, csak egy kis Abracadabra World, ez a varázslatos szülők világa. Nem olyan rég indultatok vele. Miről szól, mi a szándékotok vele? És miért választottatok neki angol nevet?

Orsi: A név már évek óta megvolt. Le is védettük, többféle módon. Tudtuk, hogy nemzetközi piacra is szánjuk, ezért olyan kifejezést kerestünk, ami minden nyelven érthető, és van benne egy kis varázslat. Eddig nem volt időnk nekiállni megvalósítani. Aztán megérkezett 2020 tavasza, az első karantén, és mi belevágtunk. Egy olyan oldalt szerettünk volna létrehozni, ami hozzánk hasonlóan időhiányban szenvedő anyáknak, szülőknek szól, instant, könnyen bevethető módszerekkel hasznos és fontos témákban. Digitális letölthető anyagokat szeretnénk létrehozni, amelyet földrajzi tartózkodástól függetlenül bárki a szándék megszületését követő 10 percen belül akár már olvashat is.

Fónyad Orsi és kisfia.
Fónyad Orsi és kisfia.

Judit: Az oldal elkészült angol és német nyelven is, jelenleg 3 anyagot találnak meg rajta az érdeklődők. Az első könyvünk a jelen helyzetben segíthet: Szorongásból mosolygás címmel gyűjtöttünk össze sok praktikát, amely segíthet a gyerekeink akár ki sem mondott félelmeit is oldani. Kisebb-nagyobb veszteségek feldolgozásában segíthet a  hiánypótló Gyermekek gyásza kiadvány, amelyet Békési Tímea gyászkísérő családterapeuta jegyez, és amelyhez kapcsolódóan készült el az első fizikai termékünk is, a Nyuszis érzelemkártya, amely segít a gyermekeknek érzelmeik kifejezésében. Az Óvd a Földanyát! program pedig egy 4 hétre szóló munkafüzet, amelyik 4 témán és 28 feladaton keresztül segít abban, hogy tudatosabbak legyünk, gyerekeinkkel együtt tegyünk valamit a bolygónk megóvásáért.

Az anyaság lassabb tempót hozott

– Szerintetek létezik olyan, hogy anyaság és karrier egyszerre?

Judit: Mindketten elég későn lettünk anyukák, így igazából szinte az összes kreatív energiánk a munkánkba folyt bele. Komoly idők voltak ezek, még a munka után is órákat beszéltünk telefonon egymással, ventilláltunk az ügyfeleken, a nehézségeken, a megoldásokon, a terveken. Ekkoriban azt hiszem, el sem tudtuk volna képzelni, hogy miként fér bele gyerek mellett a munka az életünkbe, de azért mindketten vágytunk rá. Aztán ahogy megvalósult az álom, valahogy rá kellett jönnünk, hogy mégiscsak működik. Nyilván nem akkora intenzitással, mint azelőtt, nyilván van rá szükség, hogy egy-egy adott időszakban valamelyikünk több terhet vigyen éppen, de megoldottuk.

Teljes visszalépésre nem volt módunk, de saját magunkat ismerve, be kell látnunk, hogy talán nekünk így a jobb. Boldogan vagyunk anyukák a nap egyik részében, jelenleg talán a nagyobbikban, és örömmel gondolkodunk azért felnőtt módon a nap másik felében, őszintén bevallva, sokszor leginkább lopott, nehezen lecsípett órákban. De mivel mindketten viszonylag hatékonyan és gyorsan dolgozunk, ez azért többnyire működik. Egészen biztosan változtunk abból a szempontból, hogy a maximalizmusból picit le kellett adnunk, a tökéletes helyett néha az elég jóval is be kell érni, illetve előfordul olyan határidő tologatás, amelyik korábban nem volt ránk jellemző. De azért igazából most is elkészül, aminek el kell készülnie.

– Akkor most ti vagytok az élő példa arra, hogy létezik barátság és üzlet és ez a két dolog összeegyeztethető?

Judit: Sokan persze azt tartják a legnagyobb varázslatnak, hogy 18 év közös munka után mi még mindig barátok vagyunk. Hogy a fontos döntések előtt többnyire egymást hívjuk elsőként. Hogy még mindig örömmel töltünk el együtt is időt, bár már közel sem annyit, mint mikor gondtalanul nyaraltunk és elolvastunk 8-10 könyvet is egy hét alatt.

Mai közös programjaink már a gyerekeinkről szólnak inkább, de így is igyekszünk legalább telefonon időt szakítani egymásra. Sokszor nem értünk egyet dolgokban, és igen, mi is bőven vitatkoztunk már az elmúlt 18 évben. De tiszteljük és elfogadjuk a másik véleményét, kíváncsiak is vagyunk rá.

Örömmel csekkoljuk egymás feladatát is, és bármikor lefolytatunk egy tárgyalást úgy, hogy egymástól vesszük át a szót, ha a másik szusszanna egyet, anélkül, hogy előre egyeztettünk volna. 30 év barátság, 18 év közös munka. És még nagyon sok tervünk van. Nincs ebben semmi hókuszpókusz, csak a mi A betűink: Arteregó, Anyakanyar és Abracadabra.

Fotók: Freund Judit és Fónyad Orsi. 

Hasonló inspiráló történetekről ITT olvashatsz. Ha tetszett a cikkünk, oszd meg másokkal, és kövess bennünket a Facebook-, valamint Instagram-oldalunkon is.

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely