Barion Pixel Skip to content
Németh Franciska-ápoló

„Ápolóként is fel lehet építeni egy sikeres karriert” – Németh Franciska a címlapok helyett az egészségügyet választotta

Németh Franciskát a Barátok közt Varga Petrájaként ismerte meg az ország. Az azóta eltelt csaknem tíz évben jelentős fordulatot vett az egykori színésznő élete, aki az egészségügyben találta meg azt a hivatást, ami egyszerre jelent számára kihívást és örömet is. Nyolc év kórházban eltöltött munka után úgy döntött, diplomát szerez ápolásból, jelenleg a záróvizsgára készül. Férjével közös vállalkozásuk, a Healing Communications pedig azért született, hogy az egészségügyi ellátórendszert segítsék, és minél többen kapjanak esélyt arra, hogy a lehető legjobb egészségben töltsenek el minél hosszabb életet.

A segíteni akarás, az elesettek támogatása, a gyógyítás nem újkeletű kihívás Franciska életében. Elmondása szerint már általános iskolásként is vonzotta a sürgősségi betegellátás.

A karrier iránya tulajdonképpen azóta mindvégig töretlen volt még akkor is, ha meglehetősen kanyargós úton jutott is el az egészségügyig.

Tett egy kis kitérőt a modell- és a reklámszakma, majd a színészt irányába, de mindig tudta, vissza kell térnie a fő csapásirányhoz, a gyógyításhoz.

Amikor elköszönt a Barátok közt című sorozattól, azonnal a budapesti Svábhegyi Állami Gyermekgyógyintézet Tüdőgyógyászati Osztályán kezdett el dolgozni ápolóként.

Itt a saját szemével láthatta, milyen óriási szükség van arra, hogy az egészségügyben oroszlánrészt vállaló ápoló kollégái megfelelő támogatást kapjanak.

Mindezt tovább erősítette, amikor a covid-járvány idején a kórházban megdöbbenve és lenyűgözve látta, mekkora elszántsággal vetik bele magukat a kollégái a munkába, a gyógyításba, hogy minél több emberéletet megmentsenek.

A terhelés óriási volt.

– Sajnos sokaknak téves kép él a fejében arról, hogy valójában milyen is ápolóként dolgozni. Egyrészt kevesen tudnak arról, hogy ápolóként is fel lehet építeni egy sikeres és komoly karriert.

Ha valaki szeretné ezt a hivatást igazán magas szakmai színvonalon űzni, akkor nem kell megelégednie egy szakképzéssel vagy szakképesítéssel egy érettségit követően, hiszen létezik ápolói egyetemi képzés is, melynek elvégzése után még tovább lehet tanulni, később akár doktorálni, tanítani is

– mondja Franciska, aki jelenleg éppen amiatt nem dolgozik a kórházi ellátásban, mert utolsó féléves az egyetemen, ápoló szakon, és idén ősszel szeretne záró vizsgát tenni.

– Amikor pályaváltó lettem OKJ-s ápolói végzettséget szereztem, de amikor azt éreztem, mindenképpen az egészségügyi pályán szeretnék maradni, belevágtam az egyetemi képzésbe.

Franciska a diploma megszerzése után minél hamarabb szeretne visszatérni a közvetlen betegellátásba.

– Nyolc évig dolgoztam a Szent János Kórházban, ahová mindig ugyanúgy szerettem bejárni.

Soha nem fordult elő velem, hogy azt éreztem volna, nincs kedvem, erőm a betegek ellátásához. Elsősorban azért, mert mindaz, amit az ápolók mások szolgálatában végeznek, nagyon komoly érték. Ráadásul ez egy olyan szakterület, ami szellemileg és fizikailag is komoly kihívás jelent.

Az ápolási szakma folyamatosan fejlődik, mindig jönnek új technológiák, eszközök, és ez nagyon izgalmas, ettől nem válik unalmassá a munka, hiszen mindig van mit tanulni.

 

A mi víziónk az egészségegyenlőség”

Bár Franciska legjobb tudása szerint készül az egyetemi záróvizsgájára, és törekszik arra, hogy óvodás kisfia se érezze az édesanyja hiányát, létrehozott egy szintén az egészségügyhöz kapcsolódó vállalkozást, amit ma már férjével közösen működtetnek.

– A tanulás mellett most a vállalkozás kap kiemelt hangsúlyt az életemben, mert azt látom, nagyon nagy igény van az ápolók részéről is, és a betegek részéről is arra a munkára, amit a vállalkozásunkkal végzünk. A mi víziónk az egészségegyenlőség, ami akkor valósul meg,

ha mindenkinek ugyanolyan lehetősége van elérni a teljes testi, lelki és szociális jóllétet. Vagyis mindenkinek azonos esélye van arra, hogy a lehető legjobb egészségben töltsön el minél hosszabb életet.

Mi ezért az egyenlőségért dolgozunk, és ennek szellemében hoztam létre a Healing Communications Nonprofit Kft. közhasznú vállalkozást, hogy munkánkkal az egészségügyi ellátórendszert segítsük.

Büszkék vagyunk az általunk elnyert számos díjra és elismerésre, de legfontosabb eredményünknek azt tekintjük, hogy projektjeinkkel már több mint egymillió felhasználónknak segíthettünk. A vállalkozásunk innovatív egészségügyi kommunikációval foglalkozik 2017 óta. Minden tevékenységünk közhasznú, és az egészségegyenlőség elérését szolgálja. Mindemellett hiánypótló is, hiszen az ápolás újragondolása, újramárkázása mellett főként a betegutak leegyszerűsítésére törekszünk – mondja.

A vállalkozásnak két nagyon hasznos kezdeményezése van.

Az egyik a surgossegi.info, ami egy online ügyelet- és gyógyszertárkereső oldal, a másik pedig a Healers, ami egy krízismenedzsment program az ápolóhiány enyhítésére, és egyebek között az a célja, hogy minél több emberrel megismertessék az ápolói szakmát, hogy meglegyen a megfelelő utánpótlás.

Franciska úgy véli, hogy az egészségügyet az ápolók fogják megmenteni, megváltoztatni. Természetesen szükség van orvosokra, de az egészségügy akkor működne jól, ha megfelelő számban lennének ápolók.

Fotók: Bulla Bea

Hasonló tartalmakat ITT olvashatsz. Ha tetszett a cikkünk, oszd meg másokkal, és kövess bennünket a Facebook-, valamint Instagram-oldalunkon is.

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely