Barion Pixel Skip to content
bor borszakértő, Herczeg Ágnes borász

Herczeg Ágnes borszakértő: A magyar borok szenvedéllyel készülnek

„A bor különlegessé tételéhez mi is kellünk, a palackba történetet és művészetet is zártak, hogy ezt előcsaljuk-e, az tőlünk függ” – vallja Herczeg Ágnes, akit a világ vezető borszakértői között tartanak számon. Rendszeresen bírál a legrangosabb nemzetközi borversenyeken. Tanácsadással, márkaépítéssel és üzletfejlesztéssel foglalkozik. Ám karrierje előtt minden egy egyetemi borklubban kezdődött…

A győri Széchenyi István Egyetem hallgatójaként éppen az egyetemi napok szervezéséből vette ki a részét, amikor szárba szökkent az ötlet: borklubot szeretnének tartani. „Akkor kezdtem el először tudatosan böngészni a kínálatot. A programon a Heimann és a Salánki családi borászatok kínálatát mutattuk be. Az első, ami úgy igazán és egy életre megragadt bennem, az a Heimann pince Cervaes nevű házasítása volt. Sajnos ma már nem kapható, pedig odáig voltam az isteni feketebogyós-gyümölcsös ízvilágától. A borklub mondhatni megváltoztatta az életemet, hiszen onnantól tudtam, hogy ez az irány lesz az én utam. A főiskola mellett a Bortársaságnál kezdtem el dolgozni. Onnantól egyre jobban figyeltem arra, mit fogyasztok vagy ajándékozok” – emlékezik vissza Herczeg Ágnes, aki, ha kedvenc boráról kérdezik, a következőket szokta felelni.

„Az aktuális kedvencem a hangulatomtól függ, de befolyásolja ezt az is, éppen milyen évszak van, mit eszem, milyen alkalomból bontok fel egy palackot, milyen társaságban fogyasztok, éppen ezért nem ragadok le egyfajta bornál. Miért is tenném, amikor annyira sokfajta minőségi borunk van?” – mondja mosolyogva.

A siker felelősség is

Ágnes – azon túl, hogy a világ legismertebb borversenyeinek bírája – az Év Női Vállalkozója díj 2015-ös nyertese, 2018-ban TEDx előadóként debütált, 2019-ben pedig – Közép-Európából egyedüliként – vehette át a WSET és IWSC Future 50 díját, amivel a szakma 50 legígéretesebb nemzetközi szakértőjének munkáját ismerik el.

„Nagyon jó érzés például az, hogy amikor külföldön járok, név szerint köszöntenek, sok az ismerős, a közös történet, erősek a nemzetközi kapcsolataim. Csodálatos megtapasztalni, hogy egy-egy online, rólam szóló poszt vagy cikk kapcsán azt kommenteli a portugál sommeliernek Makaóból egy Master Sommelier, hogy „ölelgesd meg az én drága barátomat” vagy az, amikor Brazíliából küld át egy rólam szóló portugál cikket az ottani borszakértő barátom. Ezek jó érzéssel töltenek el, de nem jött könnyen az elismerés, huszonkét év munkája áll e mögött. Emellett a siker felelősség is, hiszen a minőségre dupla annyira kell figyelnem” – hangsúlyozza, aki az elmúlt huszonkét évben minden oldalról körüljárta az iparágat.

Dolgozott borkereskedésben, telepített szőlőt, alapított és vezetett is borászatot, több bormárka, bor létrejöttében, készítésében aktívan részt vett, szerzőként és társszerzőként kilenc könyvet írt. Saját, tanácsadással foglalkozó vállalkozását 2007-ben alapította, több borászat, borvidék és márka stratégiáján, kommunikációján tevékenykedik, sőt exportfejlesztésben is támogatást nyújt. Mindemellett 2016 óta a Lidl Magyarország külsős borstratégiai tanácsadója és márkanagykövete.

bor, borszakértő, Herczeg Ágnes

A kapcsolatteremtés ereje

Herczeg Ágnes a világ minden táján azt közvetíti a magyar borokról, hogy szenvedéllyel és szeretettel készülnek.

„Szerintem az a legfontosabb, hogy átérezzék, Magyarországon az életünk része a bor, szinte nem tudunk úgy megmozdulni az országban, hogy éppen ne egy borvidéken járnánk. Ezen felül pedig a sokszínűséget, azt az izgalmas világot és minőséget szeretném bemutatni, amit a mi boraink képviselnek. Aki megismerkedik ezzel a szenvedéllyel, át tudja élni miről beszélek, benne már kialakul a kíváncsiság, a nyitottság a kapcsolatteremtésre.

Ezt a kapcsolatot szeretném építeni a nemzetközi piac és a magyar bor között” – meséli a szakértő, akinek egyik legfőbb célja, hogy a nemzetközi fogyasztók fel akarják fedezni a hazai borászatok termékeit. Mint mondta, a magyar bor egzotikumnak számít, hiszen nincs belőle nagy mennyiség a piacon, nem érhető el széles körben a világon.

Méltóság és jó egészség

Előadásain, a fentiek mellett kiemelten fontos témaként kezeli a józan alkoholfogyasztás határait. Ő maga is betartja az Egészségügyi Világszervezet ajánlását, miszerint alkalmanként két egység bor ajánlott a hölgyeknek, három az uraknak (egy egység körülbelül 125 milliliter).

„Azok közé a borszakértők közé tartozom, akik munka közben soha nem isznak. Komolyan veszem a mértékletességet, és ezt hirdetem is. Szerencsére azt tapasztalom, hogy egyre tudatosabban élünk, példám nem kirívó mára. Szerintem egy csodálatos iparágról beszélünk, de ez egy olyan világ, ahol tudni kell megtartani a határokat, hogy sokáig méltósággal és jó egészséggel dolgozhassunk” – mondja Herczeg Ágnes, aki a bor ára és minősége közötti összefüggésről, vagy össze nem függésről a következőképp vélekedik.

„Ha minőségi borról beszélünk, akkor soha nem az ár dönti el, milyen élmény kapcsolódik hozzá, hiszen akár egy kilencszáz forintos borhoz is fantasztikus emlékeket köthetünk, és egy húszezer forintos italt is megihatunk keserűen. A bor különlegessé tételéhez mi is kellünk, a palackba történetet és művészetet is zártak, hogy ezt előcsaljuk-e, az tőlünk függ. Az elmúlt huszonkét évben megtanultam, rajtunk múlik, hogy mit hozunk ki egy pohár borból, és ez nem pénz kérdése.” – hangsúlyozza.

Női összefogás

Bár tradicionálisan – kulturális és társadalmi okokból – sokáig csak férfiak űzték ezt a szakmát (ahogy más hivatásokat is), az idő előrehaladtával egyre több nő kezdett el érvényesülni ebben az ágazatban. Herczeg Ágnes szívügyének érzi, hogy támogassa nőtársait.

„Édesapám stroke-ot kapott, amikor tizenhét éves voltam. Láttam, ha a mi családmodellünk arra épült volna fel, hogy csak a férfi keresi a kenyérre valót, összeomlottunk volna, hiszen édesapám lebénult és megsérült a beszédközpontja is. Megtapasztaltam, mennyire fontos, hogy a nők elkerüljék a kiszolgáltatottságot. Ez az élmény hívta bennem elő a küldetéstudatot, amiért a női összefogást szorgalmazom. Szükség van a hölgyek támogatására, hiszen míg más területeken számos példa akad felemelő együttműködésekre, e téren nincsenek generációs mintáink.

Én is kaptam segítséget a pályám indulásakor, most szeretnék ebből visszaadni” – osztja meg nézeteit Ágnese, akire minden magyar borkedvelő büszkén tekinthet.

Fotók: Nánási Pál és Szmodits Balázs

Hasonló tartalmakat ITT olvashatsz. Ha tetszett a cikkünk, oszd meg másokkal, és kövess bennünket a Facebook-, valamint Instagram-oldalunkon is.

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely