Barion Pixel Skip to content
Marianna-Zita-lehetőség-siker

„Rácsodálkoztam, mennyi lehetőség áll előttem” – Zita és Marianna a szenvedélyük nyomán találták meg a sikert

Régi álmát valósította meg Zita és Marianna, akik szenvedélyüket követve váltak vállalkozóvá, miután a Dobbantó programban megkapták hozzá az alapokat. Egyiküket totyogó kisgyermeke, másikukat a leendő gyermekei motiválták a váltásra, s a március 8-i DoboGO rendezvényre már sikeres cégvezetőként térnek vissza.

A cikk a SEED Alapítvány támogatásával jött létre.

Vállalkozó és a vállalkozást tervező nőknek, fiataloknak és digitalizációban érintett cégeknek indít egész éves programsorozatot a SEED Alapítvány. Az Adj Hozzá! Adományozói Közösségi Alap első programjára, a DoboGO – a sikeres Dobbantósok emelvényére elsősorban, de nem kizárólag Dobbantó Tréninget végzett vállalkozónőket várnak olyan izgalmas és aktuális témákkal, mint a vállalkozói önfejlesztés fontossága, az ügyfelek elérésének és megszólításának kulissza titkai, vagy az üzleti kapcsolatépítés és a brandépítés összefüggései. A március 8-án megrendezésre kerülő DoboGO rendezvényen többek között Felvinczy Zitával és Varga Mariannával is találkozhatnak a résztvevők, megismerhetik üzleti történetüket, sikereik titkát.

A DoboGO esemény kiemelt támogatója az MKB Bank, aki a „Dobbantó MKB Bank, pénzügyekről nőknek” program létrehozója, megvalósításának állandó támogatója 2010 óta. A résztvevők a vállalkozói közösségben megtapasztalhatják a közösség és a személyes kapcsolódás erejét is, amelyet a Dobbantó Tréningek résztvevői már sokszor érezhettek. Közülük mutatunk be két, a tréning óta sikeres vállalkozást építő női vállalkozót. További részletek és jelentkezés IDE kattintva érhető el. 

„Tudtam, milyen életet szeretnék élni”

Teakert Magyarországon? Profi teakóstolás és teakészítő workshop? Néhány éve még furcsán hangzott, Varga Marianna azonban az életét tette fel a teakultúra népszerűsítésére.

– Hat évet dolgoztam Angliában prémium teák között, ott szereztem meg az okleveles teaszakértő képesítést is, és amikor 2012-ben hazajöttem, ugyanezzel szerettem volna foglalkozni. Csakhogy ilyen állás nem volt… – emlékszik vissza Marianna a kezdetekre.

Varga Marianna-seed-dobogó vállalkozás

Megteremtette hát magának: a Seed Alapítvány Dobbantó képzését elvégezve azonnal elindította prémium teákat és kávékat forgalmazó webshopját. Cégeknek és irodaházaknak szállított, s olyan sikeres lett, hogy hamarosan eladta a vállalkozást. Nem kisebb céllal, mint az, hogy kizárólag a szívügyével, a minőségi teával foglalkozhasson.

Új vállalkozásában a termékkört szűkítette, a szolgáltatások körét viszont bővítette: nemcsak árulja a teát – 58 félét árul -, hanem teakóstolásokat, teakészítő workshopokat is szervez, rendezvényekre települ ki teakóstoló sarokkal, sőt, iskolákban tart ismeretterjesztő előadásokat. Örömmel látja, hogy az emberek, ráadásul a fiatalabbak is, egyre nyitottabbak a minőségi teára és teafogyasztásra.

Annak ellenére, hogy beszerzői főállása mellett kellett felépítenie saját vállalkozását, Marianna szívesen hozott áldozatokat.

– Nagyon tudatosan építettem fel a vállalkozásomat, mert tudtam, milyen életet szeretnék élni, ha majd gyerekeim lesznek. Egy alvó városban, Dunakeszin élek, és az ingázó ismerőseimet látva elhatároztam, hogy én nem fogom reggel hétkor beadni az oviba a gyereket, hogy beérjek a munkahelyemre, és nem fogok naponta kétszer ülni a dugóban…

Végig ez lebegett a szemem előtt; tudtam, hogy mire családom lesz, egy működő vállalkozásnak kell mögöttem állnia. Nem volt könnyű, rengeteget tanultam, munkaidő után, éjszaka és hétvégénként, és amikor a barátaim hívtak bulizni, általában nemet mondtam…

Most már elismerik, hogy jól csináltam, hiszen a magam ura vagyok, elég fél nyolckor felkelnünk, és nem kell könyörögnöm a főnökömnek, ha beteg a gyerek – mondja a ma már kétgyerekes édesanya.

Varga Marianna-seed-dobogó vállalkozás

Marianna dolgát nehezítette, hogy nem volt előtte vállalkozói példa, családi minta.

– A Dobbantó képzésen szembesültem először azzal, milyen lépéseket kell tennem a saját vállalkozáshoz, de a legtöbbet azzal kaptam, hogy magabiztosságot és önbizalmat adott. Ez a kezdő lökés hiányzott, és ahogy véget ért a program, rögtön el is indítottam és sikerre vittem a vállalkozásomat – meséli.

Mindezt annak ellenére, hogy a vevőszerzés, az értékesítés egy kicsit még ma is mumus számára, ezen a területen látja szükségesnek fejlesztenie magát a közeljövőben.  

A teaszakértő már magabiztos vállalkozóként hozta létre Magyarországon egyedülálló teakertjét, a Kamélia Kertet a váci Törökhegy oldalában.

Különböző teacserjék termesztésével kísérletezik a hazai klímán, amihez kertészmérnökként a szaktudása is megvan, miközben Közép-Európa egyetlen látogatható teakertjében bárki testközelből is megismerheti ezt a csodálatos növényt.

– Persze megvannak az árnyoldalai is annak, hogy a magam ura vagyok, például a folyamatos sürgető késztetés, hogy fejlődjek, le ne maradjak. Ez az állandó „készültségi állapot” és a kiszolgáltatottság szorongással jár, bár személyiségfüggő, kit mennyire érint meg. A vállalkozói lét azonban rengeteg szabadságot is ad, többet tudok a családommal lenni, és megélhetem benne az önmegvalósítást és a kiteljesedést!

„Ma már ki merem mondani: vállalkozó vagyok”

Egy óceánt kellett átúsznia fejben Felvinczy Zita ékszertervezőnek, mire ízig-vérig vállalkozó lett, ehhez többek között el kellett fogadnia saját kreatív ritmusát. Pedig kezdetben csak az alkotás öröme hajtotta. 

Felvinczy Zita-seed-dobogó vállalkozás

Zita elindulása a vállalkozóvá válás útján tipikusnak mondható: amikor 14 éve megszületett a fia, nem akart, de nem is tudott visszamenni a munkahelyére, ahol reklámgrafikusként dolgozott. Még a kisbaba mellett léptek be az életébe az ékszerek, a gyereknevelés mókuskerekében ugyanis Zitának szüksége volt valamire, ami belső szabadságot ad. Elkezdett hát ékszereket készíteni, beteljesítve gyerekkori álmát, amiben bevallása szerint segített a kisgyerekes lét által felszabaduló sok rejtett női energia.

– Néha annyira belemerültem, hogy szólni sem lehetett hozzám, az alkotás teljesen feltöltött és kikapcsolt. Drótékszereket készítettem, rézzel dolgoztam, amelybe ásványokat foglaltam.

Gyerekként a nagymamám tanított horgolni, a tőle tanult motívumokat is beépítettem az ékszereimbe, a fülbevalókba, nyakláncokba. Ma már a vékony fémszálból horgolt, hurkolt, fonott, szőtt ékszerek a védjegyeim – mondja Zita.

Talán soha nem fordult volna komolyabbra a dolog, ha a barátai visszajelzése nem lendíti tovább, ráébresztve, hogy már régen túllépte a hobbi kereteit… Így amikor egy hirdetésben meglátta a SEED Alapítvány felhívását, amelyben vállalkozó szellemű nőket kerestek, némi hezitálás után, „mit veszíthetek…?” alapon jelentkezett.

– Mindig alkalmazott voltam, és amikor hirtelen bekerültem a vállalkozói világba, ráadásul egy két és fél éves kisgyerek mellett, szinte magam sem hittem el…

A programmal kinyílt számomra a világ, az „alkalmazotti agyam” rácsodálkozott arra, mennyi lehetőség van előttem! Sokat dobott az önbizalmamon, hogy elhiggyem, nemcsak jó vagyok abban, amit csinálok, de másoknak is szüksége van rá.

Felvinczy Zita elkezdett rendszerben gondolkodni, marketinget és pénzügyeket tanulni, majd először fejben, aztán a gyakorlatban is felépíteni a saját vállalkozását.

Felvinczy Zita-seed-dobogó vállalkozás

– Fejben át kellett úsznom egy óceánt, hogy megérkezzek a „vállalkozói oldalra”, annyira új volt nekem ez a gondolkodásmód.

Miközben átállítottam a gondolkodásomat, rengeteget tanultam, de közben izgalmas játék volt, igazi kalandként éltem meg. A férjem végig támogatott, kicsit szórakoztatta is, mennyire beleástam magam a témába – meséli Zita a vállalkozóként töltött elmúlt nyolc évről.  

Szárnyaló művészként számára a legnagyobb nehézséget az jelentette, hogy a vállalkozása szárazabb területeivel is precízen és módszeresen foglalkozzon, mint a pénzügyek vagy az értékesítés.

Idővel mindenbe beletanult, amihez sok segítséget és bátorítást kapott a Dobbantó programtól. Barátokat szerzett – többen ugyanolyan helyzetben voltak kisgyerekes anyaként, mint ő -, és a támogató közegből többekkel ma is tartja a kapcsolatot, ami elmondása szerint sok mindent elárul a Dobbantóról. 

– Ma már ki merem mondani: vállalkozó vagyok.

Vannak persze nehezebb időszakok, már csak azért is, mert nem egy iparos, hanem alkotóművész vagyok. Nem úgy működöm, mint egy könyvelőiroda, nekem a munkához sok mindennek kell együtt állnia; szükségem van inspirációra, kedvre, ihletre – ezzel a ciklikussággal kell megküzdenem.

Ezt is meg lehet azonban szokni, ha tiszteletben tartom a saját ritmusomat. Addig volt nehéz, amíg akarásból, „izomból” csináltam; amint elfogadtam, hogy ez ilyen, beállt az egyensúly. Persze ez az életmód folyamatos tanulás, másképp nem is lehet csinálni. Sosem leszek „kész” vállalkozóként, nem lehet hátradőlni. A folyton változó közeg, a gazdasági válságtól a pandémiáig, a saját életem változó élethelyzetei folyamatos alkalmazkodásra és átalakulásra késztetnek – vallja Zita.

Ha szívesen ismernél meg te is sikeres, Dobbantó tréninget végzett vállalkozónőket, gyere el március 8-án a SEED Alapítvány által szervezett Dobogó eseményre, ahol inspirálódhatsz és hasznos kapcsolatokat is építhetsz. 

Fotó: Varga Marianna, Felvinczy Zita

Hasonló tartalmakat ITT olvashatsz. Ha tetszett a cikkünk, oszd meg másokkal, és kövess bennünket a Facebook-, valamint Instagram-oldalunkon is.

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely