Barion Pixel Skip to content
vállalkozó, ursa major kreatív stúdió kőrösi blanka

Mindig is tudták, hogy vállalkozók lesznek, ma már saját példájukkal inspirálnak

Mi a közös egy főzőstúdió megálmodójában és egy építészben? Bár két teljesen külön világ, Kőrösi Blanka és Báry Anikó története több ponton is hasonlít: egyikük számára sem volt kérdés, hogy saját vállalkozást indítanak, amit aztán mindketten az alapoktól építettek föl, „tégláról téglára”.

Kőrősi Blanka: kinyílt a világ, bátorságot és lendületet kaptam

„Mindig is vállalkozó szellemű voltam, ám amikor kikerültem a munkaerőpiacra, még fogalmam sem volt arról, hogy pontosan mit szeretnék csinálni, illetve, hogy mi lesz az, amiből meg is fogok tudni élni. Több munkahelyen is megfordultam, aztán állapotos lettem. Akkor kezdtem el azon gondolkodni, hogy mihez kezdjek azzal az idővel, ami a gyerek mellett lesz.

Hiszem ugyanis, hogy a gyermekvállalás nem zárja ki az önmegvalósítást, másfelől azt sem akartam, hogy kizárólag a férjemen múljon az anyagi helyzetünk; hogy csak ő dolgozzon és tartson el minket.

Mindig is szerettem főzni, egy ismerősöm pedig – akinek van egy kávézója – akkoriban éppen arról panaszkodott, hogy alig van vendégük. Ötletelni kezdünk és ekkor jött a barista és a bonbonkészítő workshop gondolata, aminek a megvalósításába Anyukámmal fogtam bele. Szerencsére ez elég jól beindult, sőt egyre jobban ment és egyre több vendéget tudtunk bele bevonzani a kávézóba. Így indultam el lépésről lépésre, gyakorlatilag nulla forintból építettem föl a vállalkozásomat.

ursa major kreatív műhely

Az Ursa Maior Kreatív Műhelyben ma már számtalan ételkészítő workshoppal, kreatív programmal várjuk az érdeklődőket, emellett céges rendezvények, lánybúcsúk lebonyolításával is foglalkozunk.

Kőrösi Blanka Ursa MajorMár megvolt az első, ugyan nagyon pici, ám saját főzőstúdiónk, amikor kezdtem arra rájönni, hogy a további fejlődéshez muszáj lesz olyan ismereteket elsajátítanom, amik vállalkozóként elengedhetetlenek számomra. Egy barátnőm segítségével akadtam rá a Dobbantó Programra, aminek minden percét imádtam. Kinyílt a világ, rengeteg minden a helyére került és egy olyan átfogó lendületet, bátorságot kaptam, ami tovább repített a fejlődés útján.

A közelmúlt egyik legnagyobb kihívását az jelentette számomra, amikor a Covid alatt be kellett zárnunk. Megpróbáltuk különféle ötletekkel, újításokkal áthidalni ezt a nagyon nehéz időszakot, de ez a krízishelyzet és az azt követő hullámvölgyek menedzselése nagyon sok energiát elvett. Hozzáteszem,  mindez nem sikerült volna a remek csapatom nélkül. Hiszem, hogy az sem véletlen, hogy az elmúlt tíz évben csak nagyon kis változás, mozgás történt a csapatomban.

Nagyon hálás vagyok azért, hogy olyan embereket sikerült annak idején megtalálnom és megtartanom, akikkel mindezt végig tudtuk együtt csinálni.

Ami pedig a mostani gazdasági válságot illeti, egyelőre nem érzem, sőt egy nagyon érdekes tapasztalatot nyertem általa. Az általános drágulás miatt ugyanis már én sem tudtam tovább tartani a – többi főzősiskolához képest meglehetősen alacsony áraimat. Az emelés óta viszont azt látom, hogy egy egészen másfajta, ha lehet ezt mondani, „minőségibb” célcsoport kezdett el jönni hozzánk”.

A márciusi DoboGO rendezvényen Blanka vállalkozásának bemutatásán túl szélesebb közönség előtt is elmesélte, melyek voltak azok a fontos lépések, mérföldkövek, amiken keresztül ment az évek folyamán. Egyrészt azért, hogy segítsen, másrészt, hogy a történetén keresztül inspirációt adjon mindazoknak, akiknek erre szüksége lehet. „Szerettem volna bemutatni, hogy mindezt én hogyan éltem meg és hogy milyen eszközöket sikerült találnom az adott helyzetek kezelésére” – fogalmaz.

Báry Anikó: szeretném, ha az építészek vállalkozóként is tekintenének magukra

„Mindig is tudtam, hogy egyszer vállalkozó szeretnék lenni. A férjemmel az egyetemen ismerkedtünk meg. Miután együtt több versenyen és pályázaton is sikert értünk el, egyértelművé vált számunkra, hogy a munkában épp úgy kiegészítjük egymást, mint a magánéletben és egyszer majd közös vállalkozást szeretnénk indítani.

Az egyetem elvégzése után azonban kivitelezésben helyezkedtünk el, mert úgy gondoltuk fontos, hogy lássuk mi történik azután, hogy a tervező elvégezte a munkáját és tovább adata a terveit, hogyan lesz a tervekből ház. Pótolhatatlan tapasztalat. Azóta is arra buzdítok minden frissen végzett tervezőt, hogy menjen el kivitelezési gyakorlatot szerezni, mert teljesen máshogy látja utána a világot.”

Báry Anikó

2016-ban éreztük úgy, hogy eljött az idő saját tervezőirodánk megalapítására, ami olyannyira bizonyított az évek során, hogy 2020-ban szintet léptünk, céget alapítottunk. Az IndividuARCHT Építészet és Design családi házak, társasházak, ipari épületek teljeskörű generál tervezésével, valamit műemléki épületek átalakításával is foglalkozik.

„Az építész szakmára még kevésbé jellemző, hogy vállalkozói szemlélettel gondolkodjon. Elsősorban mérnökök és művészek.

De sokan sokfélék vagyunk és ez nagyon jó dolog. Fontosnak tartom a fiatalok felé kommunikálni, hogy építészként is több út áll előttük, csak meg kell találni azt, amiben jól érzik magukat. Ez a csapatmunka, a közös vállalkozás szépsége, hogy különbözőképpen gondolkodó emberek létrehoznak valami olyat, amire külön-külön talán nem lennének képesek.

Ezt a vállalkozó szellemű gondolkodást adja a Dobbantó Program is a résztvevők számára. Talán a legfontosabb érzés, amit kaptam a közösséghez való tartozás élménye volt. A lányok, akikkel együtt végeztük a tanfolyamot nagyon inspirálóak voltak számomra. Bár már eltelt majdnem két év – ha távolról is – támogatjuk egymást, örülünk egymás sikereinek.

Másrészről a Dobbantó egy nagyobb közösség is. Nem csak azok, akikkel egy időben végeztem a képzést, hanem azok is, akik előttem vagy utánam jártak.

Amikor a kutyafuttatóban egy beszélgetés során jövünk rá, hogy mindketten Dobbantósok voltunk az rögtön egy összetartozás érzést jelent. Emellett persze rengeteg tudást kaptunk, amit úgy használunk nap mint nap, hogy észre sem vesszük, egyszerűen beépül az „elemkészletébe” és azt gondolom, hogy ez az igazi érték.

A legnagyobb kihívást pillanatnyilag a bizonytalanság jelenti számomra. Nem tudhatjuk mit hoz a holnap, így mindenre fel kell készülni. Igyekszünk így is tenni, felkészülten várni a holnapot.”

Anikó a márciusi DoboGO eseményen a vállalkozásuk elindulásáról, a kezdetekről, illetve arról beszélt előadásában, hogyan építették föl férjével a saját tervezőirodájukat és viszik azóta is a közös vállalkozásukat. „A mi termékünk nem az a tervlap, amit odaadunk a megrendelőnek a tervezési folyamat végén, hanem

az a ház, ami azok alapján a tervek alapján épül, ahova a megrendelőink nap, mint nap hazaérkeznek és az ajtón belépve otthon érzik magukat. Mert mi otthonokat teremtünk!” – teszi hozzá.

NŐ A TÁSKA online kampány és pályázat – Válts nagyobb vállalkozói jól-létre

Ha fiatal nőként vállalkozó vagy, vagy vállalkozás indításában gondolkodsz és foglalkoztat, hogyan tudnád magad és a vállalkozói ötleted, vállalkozásod fejleszteni és szívesen tanulnál mások példáiból, akkor jelentkezz a SEED Alapítvány Nő a táska online kampánya keretében meghirdetett pályázatra 2023. május 31-ig.

Ide azokat a fiatal vállalkozó hölgyeket várjuk, akik szeretnék bemutatni, hogy a vállalkozói ötletüket, vagy elindított vállalkozásukat milyen irányba szeretnék továbbfejleszteni.

A jelentkezők közül az Adj hozzá! program zsűrije fogja kiválasztani azt a 10 fiatal hölgyet, akiknek a fejlődési koncepciójához segítenek a SEED Alapítvány szakértői és mentorai elkészíteni a fejlesztési tervet.

A jelentkezés feltételei bővebben itt találhatók.

Támogatott tartalom

Hasonló tartalmakat ITT olvashatsz. Ha tetszett a cikkünk, oszd meg másokkal, és kövess bennünket a Facebook-, valamint Instagram-oldalunkon is.

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely