Barion Pixel Skip to content
vállalkozó-gyermek-egyboglya-dobogo-seed

„Régen egy egész falu kellett egy gyermek felneveléséhez” – vállalkozónők, akik segítő hálót nyújtanak

A kommunikáció és a közösség erejét aknázta ki Zsóka és Gabriella, hogy vállalkozásukban hiánypótló szolgáltatásukkal nyújtsanak segítséget a nőknek, családoknak. Ötleteikhez és szakmai tudásukhoz profi mentorcsapat tette hozzá a vállalkozói szemléletet. A március 8-i DoboGO rendezvényen ők is megosztják történetüket és tapasztalataikat.

Vállalkozó és a vállalkozást tervező nőknek, fiataloknak és digitalizációban érintett cégeknek indít egész éves programsorozatot a SEED Alapítvány. Az Adj Hozzá! Adományozói Közösségi Alap első programjára, a DoboGO – a sikeres Dobbantósok emelvényére elsősorban, de nem kizárólag Dobbantó Tréninget végzett vállalkozónőket várnak olyan izgalmas és aktuális témákkal, mint a vállalkozói önfejlesztés fontossága, az ügyfelek elérésének és megszólításának kulissza titkai, vagy az üzleti kapcsolatépítés és a brandépítés összefüggései. A március 8-án megrendezésre kerülő DoboGO rendezvényen többek között Erdeiné Csepregi Erzsébettel és Nyéki Gabriellával is találkozhatnak a résztvevők, megismerhetik üzleti történetüket, sikereik titkát.

A DoboGO esemény kiemelt támogatója az MKB Bank, aki a „Dobbantó MKB Bank, pénzügyekről nőknek” program létrehozója, megvalósításának állandó támogatója 2010 óta. A résztvevők a vállalkozói közösségben megtapasztalhatják a közösség és a személyes kapcsolódás erejét is, amelyet a Dobbantó Tréningek résztvevői már sokszor érezhettek. Közülük mutatunk be két, a tréning óta sikeres vállalkozást építő női vállalkozót. További részletek és jelentkezés IDE kattintva érhető el. 

A cikk a SEED Alapítvány támogatásával jött létre.

vállalkozó-gyermek-egyboglya-dobogo-seed
Erdeiné Csepregi Erzsébet

„Egy boglyában vagyunk”

A pedagóguspályát hagyta ott Erdeiné Csepregi Erzsébet, hogy más formában adjon maradandó élményt és értéket a gyerekeknek. Ma alapítványt vezet, amit bevallása szerint nem is lehet máshogy csinálni, mint vállalkozói szemlélettel.

HR végzettséget is szerzett, dolgozott bankban is, de nem akarta, hogy alkalmazottként csak este lássa a gyerekeit, így visszament tanítani… Zsóka lelkiismeretes középiskolai tanárként egyszerre szembesült a kiégés jeleivel, a tehetetlenséggel és a rendszer hibáival, amikor 12 évvel ezelőtt lehetősége adódott váltani.

Addigra minden összeért benne a döntéshez, a saját tapasztalata, a gyermekei élményei, s az, hogy látott egy vállalatot belülről működni és belelátott egy vállalkozás különböző területeibe, a hasznára vált. Egy szintén kisgyermekes édesanyával közösen hozta létre első vállalkozását, egy nonprofit kft-t.  

– Létrehoztunk egy családibölcsőde-hálózatot, miközben megtapasztaltam sok jót és rosszat, amit vállalkozásvezetőként meg lehet, de aztán a társammal másfelé sodort minket az élet… 

vállalkozó-gyermek-egyboglya-dobogo-seed

Én már akkor is közösségfejlesztésben gondolkodtam, különösen, amikor láttam,

hogy mennyire nincsenek közösségek, védett helyek a családok körül.

2019-ben hoztam létre az „Egyboglya a Családi Közösségekért” alapítványt és rögtön éreztem, hogy ez a „tökéletes gyerek”, minden korábbi csak próbálkozás volt – mondja Zsóka.

Rögtön meg is magyarázza az alapítvány nevét, amely egy régi népi szólásból ered.

– „Egy boglyában vagyunk”, mondták a régi falusi emberek, ami azt jelentette, hogy a nagyobb, monoton munkákat közösségben végezték. A másik vezérfonalunk az, hogy „régen egy egész falu kellett egy gyermek felneveléséhez.”

Ez a falu most ott van, ahol megteremtjük a gyerekeknek, családoknak. Minden életszakasz új kihívásokat jelent a szülőknek, és ezekkel a feladatokkal senkinek nem szabadna egyedül maradnia, újra fel kell fedeznünk a közösség erejét.

Mi ezt képviseljük, csináljuk, mintát adunk, és tanítjuk is – mondja Zsóka.

vállalkozó-gyermek-egyboglya-dobogo-seed

Felsorolni is nehéz, mi mindennek foglalkozik az Egyboglya alapítvány; Zsóka a nyári táboraikat emeli ki, amelyek életre szóló élményt adnak a gyerekeknek. Szülei, nagyszülei szülőfalujában, Tiszadorogmán és a szomszédos falvakban a városi iskolások egy hétre falusi gyerekekké válhatnak. Holtágban fürdenek, bicikliznek, vesszőt fonnak, tésztát gyúrnak a helyi nénikkel, vagy éppen a helyi halásszal csónaktúráznak az ártérben vagy nézik meg varsákat a Tiszán.

Nem maradhat el a számháborúzás és a vízimadár-les sem – ilyen programok közben bizony elfeledkeznek a kütyüzésről a gyerekek… Hogy egy-egy tábor mekkora élményt nyújt, mi sem mutatja jobban, mint hogy többen visszatérnek középiskolás segítőként vagy felnőtt munkatársként.

vállalkozó-gyermek-egyboglya-dobogo-seed

Az Egyboglya Alapítvány – amely tavaly a „Tudatos nevelés” kategóriában elnyerte az Edison Platform díját -, a Tisza-parti táborok mellett táboroztat a fővárosban is, baba- és ifi klubot működtet, többgenerációs programokat szervez, idén nyáron pedig öko-művészi fesztivált tervez Tiszadorogmára és a környező falvakba.  

Az alapítvány vezetésébe már vállalkozói szemlélettel vágott bele Zsóka, aki az ehhez szükséges alapokat a Seed Alapítványnak és a Dobbantó programnak köszönheti.

vállalkozó-gyermek-egyboglya-dobogo-seed  – Rendszert kaptam a képzéstől, mondhatnám, hogy „rendberaktak”.

Olyan közegbe kerültem, ahol feltehettem a kérdéseimet és mindenre választ is kaptam, ahol a résztvevők őszintén örültek a többiek sikereinek. Kapcsolódtunk és kötődtünk egymáshoz, együttműködések születtek.

Sok nő kezd el vállalkozni abban az élethelyzetben, amelyben én is váltottam, a gyermeke születése után, de sokuknál hiányoznak az ehhez szükséges készségek, a tudás. Nekem szerencsém volt, mert megkaptam a kellő segítséget – mondja Zsóka, aki vallja, teljesen mindegy, hogy profitorientált cégről vagy alapítványról van szó, az alapok ugyanazok.

– Mindkét helyzetben gazdálkodni kell, ami ugyanolyan kihívásokat, problémákat hoz magával; egyik helyzet sem könnyű! Ezt csak vállalkozói szemlélettel lehet megugorni, máshogy nem is lehet csinálni. Sokan ott rontják el, hogy ezt nem látják, és kiégnek és feladják.     

„Erős pilléreken állok”

Nyéki Gabriella mentálhigénés szakember életében 15 évvel ezelőtt jött a fordulópont. Egy jól fizető nemzetközi nagyvállalatnál dolgozott, amikor az orvosa kijelentette, hogy nem lehet gyermeke. Egy mondat mindent megváltoztatott nála.

– Azt mondta, hogy nincs petesejtem. Teljesen összeomlottam.

Ott voltam fiatal nőként, nem hittem el, hogy ez velem megtörténhet! Ez indította el bennem a változást. Feladtam az addigi karrieremet, elkezdtem természetgyógyászatot, hormonegyensúly-tanácsadást tanulni.

Közben elindultam az önismeret útján, különböző technikákat sajátítottam el, hogy megtaláljam a belső békémet, ami sikerült is – mondja Gabi.

 

Ebben az időszakban Gabi és a férje útjai egy időre különváltak, ahogy azonban haladt előre az önismeret útján, úgy jött rendbe a párkapcsolata is. Belevágtak a lombikprogramba.

– Az orvosok ekkor is azt mondták, hogy nem lehet gyerkőcöm. Ezért 2013-ban örökbe fogadtam a kislányomat, többet foglalkoztam magammal, hogy még jobban alakuljon kettőnk között a kötődés.

Közben láttam a baráti körömben, hogy egyre többen válnak el, miközben gyönyörű családjuk van…  Ekkor kezdtem el mediációs párkapcsolati tanácsadást és az egyetemen mentálhigiénét tanulni.

Aztán 2015 karácsonyán várandós lettem, de az örömünk nem tartott sokáig: a kisbabánkat pár hónaposan elvesztettük… Ezt is meg akartam jobban érteni, elkezdtem hát gyászfeldolgozással foglalkozni, a saját gyászom miatt is – mesél Gabi élete tragikus fordulópontjáról.  

– Lehet, hogy más feladta volna, de bennem valami megváltozott: még erősebb lett a hitem, hogy sikerülni fog! 2016 nyár végén kiderült, hogy várandós vagyok és 2017 tavaszán megszületett a kisfiam, két évvel később pedig a lányom.

Nekem, akire azt mondták, hogy esélyem sincs a gyermekáldásra!  Ma már háromgyermekes édesanyaként élünk együtt boldogságban.

Nyéki Gabriella az elmúlt éveket egy hatalmas utazáshoz hasonlítja.

vállalkozó-gyermek-dobogo-seed
Nyéki Gabriella mentálhigénés szakember

– A mediációval és a családkonzulens-képzéssel, amiből hamarosan diplomázom, hidat tudok képezni a párok között. Mert erős pilléreken állok.

Azért szeretnek az ügyfeleim, mert képes vagyok például a vitázó párok között olyan beszélgetéseket levezetni, ami segíti őket az egymásra találásban. Hiszek a kommunikáció erejében és abban is, hogy nagyon sok mindent rendbe lehet hozni egy párnál.

Amikor találkozom velük, az az első, hogy megnézem a családfájukat. Abban segítem őket, hogy megértsék az élethelyzetüket, azt, hogy mit miért csinálnak, miért reagálnak úgy egy adott folyamatra, ahogyan. Hogy megértsék azt, ahogy egy veszekedés alatt reagálnak, az otthonról hozott minták alapján. Innen indulunk – avat be a segítő folyamatba.

Gabi annak idején a meddő pároknak szóló „Babára várva” programjával jelentkezett a Dobbantó tréningre. Aztán rá kellett jönnie, hogy ez a program valamiért nem piacképes.

– Van pár meddő párom, akikkel csodálatosan dolgozunk együtt, de valamiért nem sikerült eddig ezzel a tréninggel betörnöm a piacra. Sokan keresnek meg párkapcsolati tanácsadásért vagy éppen gyászfeldolgozás miatt. Azt látom, hogy a vállalkozásomnak, így a szolgáltatásaimnak is folyamatosan alakulniuk kell az igényekhez.

Képzeljünk el egy házat, ennek a beton alapját adta meg a Dobbantó tréning, az pedig, hogy erre milyen házat építek, attól függ, hogy éppen milyen területen akarok dolgozni, milyen új témát hozok be szolgáltatásként.

A tudásom megvan hozzá és ez nagy vállalkozói szabadságot ad!

Nyéki Gabriella legnagyobb kihívása vállalkozóként a folyamatos social média jelenlét a három gyermek és a diplomamunkája mellett.

– Januárban azt éreztem, hogy elfáradtam, hogy nem bírok TikTok-videókat, social média posztokat készíteni, ezért segítséget kerestem. Próbálom kiszervezni azt, amihez nem feltétlenül én kellek, mert a vállalkozás arról is szól, hogy értsd, hogy mi mindenre van szükség a működtetéséhez, de nem kell mindent neked vinned egyedül a hátadon.  

Ha szívesen ismernél meg te is sikeres, Dobbantó tréninget végzett vállalkozónőket, gyere el március 8-án a SEED Alapítvány által szervezett Dobogó eseményre, ahol inspirálódhatsz és hasznos kapcsolatokat is építhetsz. 

Fotók: Nyéki Gabriella, Egyboglya Alapítvány

Hasonló tartalmakat ITT olvashatsz. Ha tetszett a cikkünk, oszd meg másokkal, és kövess bennünket a Facebook-, valamint Instagram-oldalunkon is.

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely