Barion Pixel Skip to content

„Abban fejlesztettem magam, amiben már egyébként is jó vagyok” – nők, akik vállalkozóként is ugyanazt csinálják, mint alkalmazottként

Pénzügyi, adózási kérdésektől nem félni kell és a könyvelőtől várni a megoldást, hanem ezekbe is bele kell állni – vallja Natália, aki adótanácsadásra alapozta vállalkozását és így szeretne a gondolkodásmódon formálni. Mónika humán tanácsadóként, a tréningjein keresztül törekszik a szemléletváltó tudás átadására. Két vállalkozónő két különböző területen, történetük mégis több ponton összecseng. Az, hogy mindketten egykori „Dobbantósok”, csak egy a sok közül.

Vállalkozó és a vállalkozást tervező nőknek, fiataloknak és digitalizációban érintett cégeknek indított egész éves programsorozatot a SEED Alapítvány. Az Adj Hozzá! Adományozói Közösségi Alap első programjára a DoboGO-ra főleg a tréninget elvégzett vállalkozónőket várták olyan izgalmas és aktuális témákkal, mint a vállalkozói önfejlesztés fontossága, az ügyfelek elérésének és megszólításának kulissza titkai, vagy az üzleti kapcsolatépítés és a brandépítés összefüggése.

 

Az eseménynek hatalmas sikere volt. Cikkünk két főszereplőjével is találkozhattak az érdeklődők a DoboGO eseményen.

„Célom, hogy a női vállalkozók nagyon más módon közelítsék meg az adózást!”

Tanulmányai végeztével – mint sokan mások – Morvai Natália is alkalmazottként helyezkedett el, de hamar arra a felismerésre jutott, hogy szerencsésebb lesz több lábon állnia.

„A kezdő lökést akkor kaptam, amikor egy időben rendszeresen megkerestek a munkahelyemen kívülről is. Erre építettem fel aztán vállalkozásomat, amit a főállásom mellett vittem tizennyolc éven át. Mire elértem vele a „nagykorúságot”, addigra érett meg bennem az elhatározás, hogy ebben szeretnék kiteljesedni.

A Dobbantó programról először akkor hallottam, amikor már épp lefutott egy képzés, attól kezdve viszont már egyre tudatosabban lestem, mikor hirdetik meg a következőt, mert valahol éreztem, nekem ezzel „dolgom van”. Nagyon vonzott, hogy olyan területeken is fejlődhetek – mint például a marketing és a kommunikáció – amelyekben úgy éreztem még szükségem van.

Morvai Natália, az Adózna.hu létrehozója

 

Hiszem, hogy nem feltétlenül évek kérdése, hogy valaki hogyan (jól és hatékonyan, vagy csak döcögve) viszi a vállalkozását: attól még mert jó szakember vagyok, egyáltalán nem biztos, hogy jó vállalkozó is.

Fontos volt számomra az is, hogy kívülről is rá tudjak látni a vállalkozásomra; meg tudjam nézni, mi az, ami jól működik és mi az, ahol esetleg teljesen más berögződések gátolnak a további fejlődésben.

S hogy ezen túl mit adott még nekem a Dobbantó Tréning? Sokat kaptam kapcsolatépítés terén is, egy nagyon támogató, egymást segítő közegbe csöppentem.

Vállalkozóként az egyik legnagyobb kihívás számomra, tartani a „tempót” az olyan folyamatos próbatételekkel, mint amilyen a covid is volt, majd mostanság a megváltozott gazdasági környezet, illetve munka-magánélet egyensúlya. Másfelől az, hogyan találjam meg a saját „hangom” az egyre „hangosabb” online térben úgy, hogy azért még önazonos legyen a kommunikációm.”

 

A nőnapi DoboGO rendezvényen Natália vállalkozását, a Adózna.hu-t mutatta be.

„Azt tapasztalom, hogy sokak, és ez a nőkre is igaz, még mindig tartanak, idegenkednek a pénzügyektől, az adózástól.

Célom, hogy a női vállalkozók nagyon más módon közelítsék meg az adózást és az ehhez kapcsolódó feladatokat, kötelezettségeket. Adómentorként szeretném átformálni ezt a fajta gondolkodásmódot, ettől ugyanis nem félni kell, vagy csak a könyvelőtől várni a megoldást.

Ismerni kell a lehetőségeket és bele kell állni, informálódni kell megfelelő helyekről.”

„A Dobbantó tréning kimozdított a holtpontról, és egyben ki is józanított, hogyan (ne) tovább.”

Thury Mónika – ahogyan fogalmaz – mindig is vállalkozó szellem volt, már nagyon korán tudta, hogy belőle egyszer vállalkozó lesz. Az igazi kérdés csak az volt, hogy mikor.

 

„17 évesen kezdtem el vállalkozni, aerobic oktatóként tartottam edzéseket, teljes erőbedobással csináltam, akkor még hobbiként.

Majd az egyetem után kkv szektorban dolgoztam nyolc évig és a második munkahelyemen döntöttem el, hogy nem szeretnék alkalmazott maradni a későbbiekben, inkább én megteremtem magamnak a feltételeket.

Szerencsére voltak jó kapcsolataim, így kaptam is egy nagyon jó ajánlatot; partnerségben tudtam dolgozni egy tanácsadó céggel. Erre pedig már meg tudtam alapítani a kft-met.

Thury Mónika (jobbra) és Somhegyi Dóri, a Tréningmásképp létrehozói

Innentől kezdve nem volt kérdés, hogy ezt az utat fogom járni.

Mire a Dobbantó tréningbe bekerültem 2013 tavaszán, már volt némi tapasztalatom a vállalkozói léttel kapcsolatban, akkor volt egy éves a vállalkozásom; bőven volt még mit tanulnom.

Közgazdászként végeztem, az egyetemen azonban nem arról tanultunk, hogyan kell egy kisvállalkozást elindítani és működtetni.

Az időzítés is nagyon szerencsés volt, ugyanis épp egy mélyponton voltam.

Korábban munkaerő-közvetítéssel foglalkoztam, és ebből nyargaltam át a HR tanácsadásba, ami akkoriban a cégem fő profilja volt.

A kkv szektorban ez azonban kevésbé tűnt életképesnek, és én elvesztettem a lelkesedésemet. Úgy gondoltam, álmodok egy nagyot, és belevágok valami teljesen más, hatalmas, innovatív dologba, amihez volt ugyan némi kompetenciám, de tőkém egyáltalán nem.

Ezzel a tervvel mentem a képzésbe.

A Dobbantó tréningtől egyfelől hatalmas nagy lökést kaptam, ami kibillentett ebből a megrekedt állapotból. Másfelől viszont alaposan kijózanított és afelé terelt, hogy sokkal inkább abban fejlesszem magam tovább, amiben már egyébként is jó vagyok.

Így maradtam meg a tanácsadói vonalnál, amit további – tréneri, facilitátori, szervezetfejlesztői – kompetenciákkal kezdtem bővíteni, számos önismereti és soft skill tréningen vettem részt. A tanulási folyamat egyébként a mai napig tart.

Alapvetően elégedett vagyok a vállalkozásommal, de ha mégis meg kellene neveznem egy kihívást, akkor az a növekedés.

Az elmúlt években stabilan fenn tudtam tartani a bevételeimet, az viszont nagy kérdés számomra, hogyan tudnám ezt jelentősen meghaladni cégépítés, munkaóraszám- vagy létszámnövelés nélkül.

Móni a DoboGO rendezvényre a Somhegyi Dórival közös projektjét, a Tréningmásképp-et „vitte”; ahol személyes történetükön túl arról is meséltek, hogy soft skill tréningjeik mennyiben mások a szokványos tréningekhez képest.

A DoboGO esemény kiemelt támogatója az MKB Bank, a „Dobbantó MKB Bank, pénzügyekről nőknek” program létrehozója, megvalósításának állandó támogatója 2010 óta. A résztvevők a vállalkozói közösségben megtapasztalhatják a közösség és a személyes kapcsolódás erejét is, amelyet a Dobbantó tréningek résztvevői már sokszor érezhettek.

A Dobbantót végzett hölgyeknek a PICK A BAG! Közösségi Program egy továbblépési lehetőség. Jelentkezni ITT lehet.
 

Fotók: Seed Alapítvány

Hasonló tartalmakat ITT olvashatsz. Ha tetszett a cikkünk, oszd meg másokkal, és kövess bennünket a Facebook-, valamint Instagram-oldalunkon is.

 

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely