Barion Pixel Skip to content
A meddőségnek számos oka lehet.

Minden hatodik pár küzd a gyermekáldásért – Melyek a meddőség leggyakoribb okai?

Szülővé válni a világ egyik legnagyobb csodája. Néha szó szerint, hiszen rengetegen vannak, akik olyan sokáig küzdenek a meddőség rémével, hogy a végén már maguk is alig hiszik el, ha megadatik nekik a siker és kezükben tarthatják a kisbabájukat. Dr. Tóth Alexandra meddőségi specialista nőgyógyász, a Lilymed termékenységi magánrendelő alapítója most a meddőség leggyakoribb okairól mesél. 

25 millió – felmérések alapján az Európai Unióban ennyi embert érinthet a meddőség valamely formája, világviszonylatban pedig minden hatodik pár küzd a gyermekáldásért. Rezidens orvosként az egyik első meddőséggel kapcsolatos esetem igen összetett volt. A fiatal nő, aki a segítségemet kérte, két vetélésen volt túl. A története megtanított rá, hogy amíg nem végzünk el minden vizsgálatot, nem lehetünk biztosak abban, mi áll a gyermektelenség hátterében.

Nem vették komolyan, pedig igaza volt a betegnek

Az ő kivizsgálása során korábban véralvadási zavart, úgynevezett Leiden mutációt diagnosztizáltak, amely hozzájárulhatott a vetélésekhez. Mégis tanácsért jött hozzám, mert úgy érezte nem veszik komolyan. A terhességei során készült ultrahangokon felmerült a méhsövény gyanúja. Ez a méh egy olyan veleszületett alaki deformitása, amikor a méhüreget egy kötőszövetes sövény választja részlegesen vagy teljesen ketté. Ultrahang vizsgálat során csupán a gyanúja merülhet fel. Ám amennyiben ez a gyanú társul korábbi korai terhességben bekövetkezett vetéléssel, érdemes lehet műtétileg korrigálni egy rövid altatásos méhtükrözés során. Mivel én próbálok minden a páciensek által felvetett problémának utánajárni, komolyan vettem.

Az ultrahang laborban egy hasi ultrahang után flegmán lepattintottak. Azt mondták még a gyanúja sem áll fenn a méhsövénynek. Mi mégis megbeszéltük a pácienssel, hogy ő vállalja a méhtükrözést és utánajárunk a problémának.

Úgynevezett diagnosztikus méhtükrözésre készültünk,  azaz “bekukucskáltunk” a méh üregébe. Mikor bevezettem a vékony kamerát az altatás alatt, tátva maradt a szám. Egy a méh üregét teljes egészében kettéválasztó sövényt láttam, melyet végül egy rezektoszkópnak nevezett eszközzel átvágtunk, így a műtétet követően szép, teljes méhüreg alakult ki. Ma már boldog anyuka, én pedig sosem fogom elfelejteni, ami történt. 

Az ő esetében méhüregi deformáció okozta a problémát, de a meddőségnek számos oka lehet még. Érintheti a pár egyik vagy mindkét tagját. Általánosságban elmondható, hogy az esetek egyharmadában női eredetű, egyharmadában férfi eredetű a probléma. A fennmaradó esetekben a pár mindkét tagjánál találunk eltérést, a párok 15-20 százalékánál pedig úgynevezett ismeretlen eredetű meddőségről beszélünk, amikor teljeskörű kivizsgálást követően sem találunk orvosi okot.

Az endometriózis is meddőséghez vezethet

A női kivizsgálás során talált leggyakoribb okok közé tartoznak a peteérés elmaradásával járó kórképek, mint például a policisztás ovárium szindróma (PCOS), a pajzsmirigy betegségei, a magas prolaktin szint valamint egyéb befolyásoló tényezők, például az étkezési zavarok vagy a daganatos megbetegedések. De a méhet és a méhnyakat érintő szerkezeti eltérések, mint a méhnyálkahártya polipus, a méhüregi deformitások és a miómák szintén okozhatnak problémát.

Dr. Tóth Alexandra meddőségi szakember.
Dr. Tóth Alexandra meddőségi szakember. Fotó: Bulla Bea.

A petevezetékek károsodása illetve elzáródása – mely gyakran kismedencei gyulladás (PID, azaz pelvic inflammatory disease) következménye – is vezethet a teherbeesés elmaradáshoz. PID kialakulásában közrejátszhatnak szexuális úton terjedő kórokozók, endometriózis és összenövések is. Az endometriózis önmagában is kiváltó oka lehet a meddőségnek. Ebben a kórképben a méhnyálkahártya szövet a méhüregen kívülre kerül, ott megtapadva károsíthatja a petefészkek, a méh és a petevezetékek normál működését.

Amikor számba veszem az endometriózisban szenvedő pácienseket, akikkel valaha találkoztam, elszomorodom. Nagyon igazságtalan nőgyógyászati betegség, ám szerencsére akadnak olyan páciensek is, akiknek a története  melegséggel tölti el a szívemet.

Az egyikőjükkel én már csak nőgyógyászati szűrés és tanácsadás kapcsán találkoztam. Fiatalon akart gyermeket vállalni, görcsös, kifejezetten fájdalmas menstruációi kapcsán viszonylag hamar felmerült az endometriózis gyanúja, és műtétre került a sor, melynek során petefészket is érintő súlyos endometriózist diagnosztizáltak és operáltak meg. A műtétet követően 6 hónapig hormonterápián volt, amivel leállították a menstruációs ciklusait. A változókor összes tünetével szembe kellett néznie, a hőhullámoktól a hüvelyszárazságig a libidó csökkenésen át. Majd a terápia végeztével rövidesen teherbe esett. Ma már édesanya, az endometriózis súlyos tüneteivel azonban most is küzd.

A súlyos daganatos betegségek kezelési módjai is meddőséget okozhatnak

A meddőség további kiváltó oka lehet még a korai petefészek kimerülés, vagy a kismedencei összenövések, valamint daganatos megbetegedések és kezelésük (műtét, kemoterápia, sugárkezelés). Sokszor érzem úgy, hogy a fertilis korú nők daganatos megbetegedésének kezelése kapcsán nem veszik komolyan a létező kockázatot a korai petefészek kimerülésre és az ezzel járó meddőséget valamint egyéb egészséget befolyásoló hatásokat. Ezek a kezelések gonadotoxikusak, azaz az ivarsejtekre károsító hatásúak lehetnek.

Már meddőségi szakemberként találkoztam egy pácienssel, aki a húszas évei közepén járhatott és konzultációra érkezett a párjával, mert gyermeket szerettek volna.

Elmesélte, hogy fiatalon súlyos daganatos betegsége volt, ami csontvelő átültetést igényelt. Ezt a beavatkozást egy igen megterhelő kemoterápia vagy teljes testbesugárzás előzi meg. Szerencsésen meggyógyult, a menstruációja azonban sosem tért vissza.

Az elvégzett hormonvizsgálatok  korai petefészek kimerülést igazoltak és már a változó korban volt. Így gyermekvállalásra csak petesejt donációs program keretében lett volna lehetősége.

A kiváltó okok létező és előforduló problémák. A páciensek és történeteik megtanítanak arra, hogy mindig a legjobb és legfelkészültebb tudással forduljak feléjük.

Fotó: Freepik

Hasonló tartalmakat ITT olvashatsz. Ha tetszett a cikkünk, oszd meg másokkal, és kövess bennünket a Facebook-, valamint Instagram-oldalunkon is

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely