Barion Pixel Skip to content
Feng Ya Xian

Feng Ya Xian divattervező: Kelet és nyugat találkozása a kifutón

Az ország egyik legrangosabb divateseményén, a Budapest Central European Fashion Week-en mutatta be kollekcióját Feng Ya Xian, akit ezúttal egy kínai uralkodónő, Cixi császárné ikonikus karaktere és története inspirált. A feltörekvő tervező nem először nyúlt vissza kínai gyökereihez – gyermekkori emlékei, és a keleti kultúra bizonyos elemei rendszeresen megihletik. Erről, tanulmányairól, terveiről, és eddigi sikereiről beszélgettünk.

Feng Ya Xian idén végzett a Budapesti Metropolitan Egyetem divat– és textiltervezés mesterszakán, melyre közvetlenül a kézműves tárgykultúra alapszak után jelentkezett. Már akkoriban is sok mindenbe belekóstolt: a második évtől öltözéktervezés specializációra járt, nagyon élvezte a tervezést, és akkor tanult meg szabni-varrni.

Egyedül sajátította el a nyelvet

– Gyermekkoromban fogalmam sem volt, hogy mivel jár ez a szakma, de mindig is szerettem rajzolni és azt éreztem, hogy a divattervezés lesz az én utam. Rajziskolába nemcsak lakhelyemen, Sopronban, hanem Budapestre is jártam, oda már kifejezetten azzal a céllal, hogy felkészítsenek a felvételire – emlékezett vissza Feng Ya Xian, akit arra kértem, gyermekkorába is kalauzoljon el minket.

– Kínában születtem, majd 9 évesen költöztem Sopronba édesanyámmal és nővéremmel. Édesapám már régebb óta ott élt, és tudtam, hogy valamikor mi is el fogunk költözni, hogy együtt legyen a család. Természetesen nem volt könnyű elszakadni, hiszen ott is voltak barátaim, de kiskoromban a családomhoz kötődtem leginkább.

Feng Ya Xian arról is beszámolt, hogy eleinte nagyon nehéz volt a kommunikáció, de szerencsés helyzetnek tartotta, hogy általános iskolában sokszor nyelvtől független volt a játék. – Ötödikes koromtól tudtam, hogy össze kell szednem magamat, hiszen a tanulás miatt is fontos volt a nyelv. Abbahagytam néhány hobbimat, hogy csak erre koncentráljak. Nem volt nyelvtanárom, egyedül kellett elsajátítanom. Persze abból is sokat tanultam, amikor a barátaim kijavítottak.

Feng Ya Xian divattervező

 

„Mindig is volt költözés az életemben”

A fiatal tervező édesapja anno munka miatt érkezett Kínából Magyarországra. – Akkoriban nagy trendnek számított, hogy külföldön keressenek kereskedelmi lehetőségeket az emberek.

Pár ismerőssel együtt kerekedett fel, és sikerült letelepednie, üzletet nyitnia. Amikor azt érezte, hogy biztonságos anyagi hátteret tudott teremteni, akkor jöttünk mi is édesanyámmal, nővéremmel.

Feng Ya Xian legutóbb 2019-ben látogatott haza, azt mondta, a távolság miatt nem megy túl gyakran.

– A szüleim évente visszajárnak meglátogatni a rokonokat, én viszont 3 évente szoktam menni. Minden alkalommal látom, hogy egy teljesen más világ. Ha lenne rá lehetőségem, akkor pár évre szívesen visszaköltöznék, tapasztalatot szerezni és időt tölteni a rokonokkal. Ma már egy nagyobb városba utazunk haza, de alapvetően kisvárosban nőttem fel, a természet közelében, nem voltak felhőkarcolók… Amikor első osztályos lettem, akkor költöztünk nagyobb városba. Érdekes, hogy mindig is volt költözés az életemben.

„A legnagyobb játék a természet volt”

Nem meglepetés tehát, hogy a természet meghatározó inspirációforrássá vált a tervező számára.

– Abszolút a gyermekkorom az, ami megalapozta az egészet. Családi házban éltünk, hatalmas kerttel, anyukám sok zöldséget ültetett.

Amikor bent főzött, én kint játszottam a kertben, figyeltem a virágok, növények, bogarak színeit és formáit. Nekem a legnagyobb játék a természet volt, néha utánoztam anyukámat – fűből és földből imitáltam a főzést.

Sok állatot tartottunk otthon, macskát, kacsát, nyuszit, talán tyúkot is, ha jól emlékszem. Ezek nagyon szép emlékek, a mai napig hatással vannak rám a természeti formák.

Feng Ya Xian Budapest Central European Fashion Week

Sokoldalú kézműves technikák

Feng Ya Xian gyakran merít ihletet a kínai kultúrából, a formák, az építészet, és a hagyományos viseletek is hatnak rá.

Gyakran használom a piros színt, ami a kínai kultúrában szerencsés és közkedvelt színnek számít. Úgy érzem, jól is értek hozzá. Amiket még kiemelnék, azok a kézműves technikák, amelyek szintén körbelengték a gyermekkoromat, legyen szó a bambuszból fonott kosarainkról vagy az édesanyám által kötött pulcsikról. Sok emlékem van arról, hogy szülővárosomban a nők mindig foglalatoskodtak valamilyen kézműves dologgal.

– A nagy ünnepségeken pedig mindig volt valamilyen étel (például dumpling), aminél összegyűltek a szomszédok, akik nagyon ügyesen tanították egymásnak a technikákat, és szép végeredmények születtek. Sőt, kisiskolásként mindig volt kézműves óránk is, ahol például origamiztunk, így talán nem meglepő, hogy bizonyos ruhatervembe is beépítettem ezt a technikát – mondta a tervező, akit, ha kedvenc alapanyagáról kérdezik, nagyon nehezen tud választani, de a selyemszatén mindenképp toplistás.

Teljes önállóság, szabadság

Amikor Feng Ya Xian-t sikereiről kérdeztük, a szakma iránti hatalmas tisztelettel és odaadással mesélt. Az első mérföldkő az volt, amikor jelentkezett a 2019-es Marie Claire „Az év fiatal divattervezője” pályázatra, és sikerült bekerülnie a top 25-be.

Nagyon jó élmény volt, hiszen ebben a feladatban nincs tanár, vagy bárki, akivel konzultálni lehet, így a teljes önállóságot, szabadságot is megtapasztalhattam. A legjobb 25-be kerülésnek köszönhetően a Marie Claire Fashion Days divatbemutatón is megjelenhetett az alkotásom. Nagy büszkeséggel töltött el, hogy a kifutón láthattam a saját tervezésű ruhámat.

A második mérföldkő a Syoss Fashion Show 2021-es pályázatához köthető, melyre szintén beadta a jelentkezését, és bekerült a top 30-ba. – Országszerte több mint 400-an pályáztak, így nagy elismerésnek érzem, és nagyon örülök, hogy szakmabeliek látták a terveimet.

Feng Ya Xian

Utóbbinál fontos kritérium volt a fenntarthatóság, amit ő úgy igyekezett elérni, hogy a ruhák szabásmintájából adódóan szinte semmilyen anyaghulladék ne keletkezzen. 

A jövőben is tudatosan szeretnék figyelni a fenntarthatóság kérdéskörére. Abszolút támogatom, hogy tervezőként törekedjünk a fenntarthatóságra. Szerintem, amit legfőképpen tehetünk, az az anyagválasztásnál és a tervek elkészítésénél dől el. Az is fontos, hogy milyen gyártókkal, beszállítókkal dolgozunk együtt, és hogy milyen üzeneteket közvetítünk a vásárlóink felé.

Emellett, jó irány lehet örök darabok létrehozása is, amik jól kombinálhatóak – hangsúlyozta a tervező, akit a harmadik, egyben legfrissebb mérföldkőről is megkérdeztünk.

Feng Ya Xian Budapest Central European Fashion Week

A Qing dinasztiából származó egyetlen uralkodónő ihlette meg

– Jelentkeztem a Budapest Central European Fashion Week Young Talents Show pályázatára, mely egész Közép-Európát lefedő, nyitott lehetőség. Ez Magyarország egyik legnagyobb divateseménye, ezért nagyon megtisztelőnek és izgalmasnak éreztem, hogy beválogattak. Ezen a divatbemutatón jelent meg először a kollekcióm a közönség és a szakmabeli nézők előtt – emelte ki Feng Ya Xian, akit arra kértem, meséljen bővebben is diplomakollekciójáról, melyet egy kínai uralkodónő, Cixi császárné inspirált.

Keleti és nyugati kultúrában nőttem fel, amit már harmóniaként tudok kezelni. Azt viszont kicsit hiányolom az életemből, hogy jobban ismerjem a kínai történelmet. Ez egy tökéletes lehetőség volt arra, hogy mélyebben beleássam magam.

Így keltette fel az érdeklődésemet a Qing dinasztiából származó egyetlen uralkodónő.

Feng Ya Xian Budapest Central European Fashion Week

Álma egy maradandó brand

– A kollekció minden egyes darabjára büszke vagyok, hiszen rengeteget kísérleteztem, energiát és időt öltem bele. Mindegyik look-nak megvan a sajátos jelentése és technikája. Ha mégis ki kellene emelni párat, akkor a több száz darab, üdítős nyitófülekből készült, vértre hasonlító topot mindenképpen ide sorolnám. A legnagyobb kihívást mégis a sárkány pikkelyére hasonlító hálós struktúrájú arany-fekete ruha, és a gyöngyös fekete ruha jelentette, így arra vagyok a legbüszkébb, hogy nem adtam fel és végül minden elkészült – árulta el a divattervező, akinek legnagyobb álma, hogy egy olyan maradandó brandet építsen, ami továbbviszi az üzenetét az utána következő generációknak.

Fotók Feng Ya Xian saját képei

Hasonló tartalmakat ITT olvashatsz. Ha tetszett a cikkünk, oszd meg másokkal, és kövess bennünket a Facebook-, valamint Instagram-oldalunkon is.

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely