Barion Pixel Skip to content
Forray Niki

Forray Niki: Azért is dolgozom, hogy ne legyen furcsa, ha vezetőként a szeretet és a boldogság vezérel.

A nulláról épített közel egymilliárdos árbevételű céget Forray Niki, aki mindeközben megmutatta, hogy egy hazánkban merőben újszerű cégkultúra is gyümölcsöző üzleti sikert hozhat.

Mindig a maga útját járta, többek között ennek köszönheti sikereit Forray Niki, aki a Balloon World Hungary tulajdonosa, aki már a 90-es évek közepén belevágott az üzleti világba.

A legnagyobb amerikai léggömb- és partiáru-gyártó cégek termékeivel, jelmezekkel és dekorációs termékekkel épített virágzó, 25 fős céget, s ha már itthon dübörgött az üzlet, egy kint élő barátnője unszolására Balin is nyitott egy üzletet…

Mégsem önmagában az üzleti siker és a 900 milliós árbevétel teszi Nikit különlegessé, hanem az az üzleti szemlélet, amely nemcsak hazánkban, hanem a miénknél fejlettebb üzleti kultúrával bíró országokban is ritkaságszámba megy.

De ne rohanjunk ennyire előre; Nikit éppen Balin érem el, ahol – kétlaki üzletasszonyként – minden évben hónapokat tölt. Kezdetben a partikellék-üzlet vitte a szigetre, barátnőjével, aki a boltot vezette, sikeresen leküzdötte a többezer kilométeres távolságot is. Akkor azonban Bali még csak üzlet volt számára, ahova kiutazott időnként leltározni…  

„Szerettem volna segíteni”

– A fordulat a COVID-járvány előtt történt a fejemben, amikor egy barátom felvetette, hogy utazzunk ki és töltsük Balin 2020 szilveszterét.

Nehezen győzött meg, de belementem, ami életem legjobb döntése volt!

A szemem láttára állt le az ország, gyakorlatilag bezárt a sziget, ahol mindenki a turizmusból élt…

Én üzleti vízummal, karanténkötelezettség mellett tudtam mozogni, de nagyon sok ott élő család teljesen elszegényedett.

Az emberek az éhenhalás szélén álltak – 2021-ben például mindössze 7 (!) turista járt a szigeten -, volt, aki öngyilkosságba menekült…

Sanur városának főutcáján egyetlen boltot találtam nyitva: egy holland házaspár által vezetett lakberendezési üzletet – meséli Niki.

A vakációzó cégvezetőt rögtön lenyűgözték a kézzel, csupa természetes anyagból, tengerifűből, tikfából, bambuszból, kagylóból készült tárgyak – de nemcsak az.

– Az az üzlet 60 családnak adott munkát, és rádöbbentem, hogy én is segíthetnék nekik a túlélésben.

Így született meg a Santai Home&Living, Niki legújabb „szerelemgyereke”, amely Bali mesés tárgyait hozza el. Mindezt annak ellenére, hogy a hazai dekorációs piac, így Niki cége is a földbe állt a pandémia miatt, mindössze három nap alatt.

– Az első napon megfeleződött a forgalmunk, a másodikon a negyedére csökkent, a harmadik napon pedig gyakorlatilag lenullázódott – meséli Niki keserédesen.

Szerencse, hogy legalább a munkatársait nem kellett elküldenie, az online kereskedelem ugyanis szárnyalásnak indult, így a saját és a barátai cégeinél sikerült munkát találni mindegyiküknek.

– Addigra túléltem már két válságot, tudtam, hogy ezt is túl fogom.

A legjobbtól tanult

Nikinek nemcsak a világnézetét, hanem a vezetői stílusát is áthatja az optimizmus. Igaz, Amerikáig kellett mennie, hogy megismerkedjen azzal a cégkultúrával, ami megváltoztatta az életét.

– 2007-ben, amikor megnyitottam a webáruházamat, még nem volt itthon kultúrája az online kereskedelemnek, ezért kiutaztam az egyik legsikeresebb amerikai webáruház, a Zappos főhadiszállására, hogy egyenesen a legjobbtól, a Zappos-vezér Tony Hsieh-től tanulhassak – mondja.  

A vállalati kultúrájáról és az ügyfélszolgálatáról elhíresült amerikai cég ügyvezetőjének filozófiája, gondolkodásmódja elvarázsolta Nikit, aki ezután évről évre kiutazott Las Vegasba, hogy tanulmányozza mentora vállalati kultúráját és csapatépítési módszereit.

Azt azonban az elején még ő sem gondolta, hogy Tony „Delivering Happiness” című könyvének ő lesz a magyar kiadója.

– Tony filozófiájának az a lényege, hogy a szenvedély, a boldog légkör magával vonzza a sikert is. A módszer a boldogságra, elégedettségre és örömre épül.

Alapvetése, hogy ha a dolgozók boldogok, kiegyensúlyozottak, és komfortosan érzik magukat a munkahelyükön, akkor elkötelezettebbek és produktívabbak lesznek, a cég termelékenysége megnő. A boldog munkatársak boldoggá teszik az ügyfeleket, s így a tulajdonost is – magyarázza Niki.

Hozzáteszi: ha egy cég stabil emberi alapértékek mentén működik, az segít állva maradni a legnagyobb viharokban is.

A cégeimben teljes a demokrácia

Az újszerű módszer az abszolút demokratikus vezetésen alapul, ami Niki szerint merőben szokatlan megközelítés itthon.

– Kevés vezető mer szabadságot adni a munkatársaknak, különösen a férfi cégvezetők döbbennek meg, amikor mesélek nekik arról, hogy milyen, a bizalmon, a szereteten és a nyílt kommunikáción alapuló módszerek vezethetnek sikerre.

Ezeknek köszönhető, hogy vezetőként akár hónapokra el tudok utazni anélkül, hogy ez a cég működésében bármilyen zavart okozna. Nálam a bizalom az elsődleges, a munkaidő például teljesen rugalmas, a munkatársaimat pedig bevonom minden, a céggel kapcsolatos fontos döntésbe.

Nálam teljes a transzparencia, minden kollégám számára átláthatók a cég pénzügyei, de például a bérek is – mondja Niki. 

Elismeri: erre nem mindenki alkalmas, a kulcs a csapatépítés, a kollégák kiválasztása, amit szintén külföldön tanult meg, s minden kollégáját komoly, hétlépcsős kiválasztási folyamat során választja ki.  

A sorsfordító könyv indította el Niki legújabb üzletét, a könyvkiadást, az első kötetet ugyanis követte a többi, köztük a „Szabadság, mint cégkultúra”, amely a Niki számára talán legfontosabb értéket emeli be a vezetésbe.

– Bármit csináltam életemben, tudtam, hogy szabad akarok lenni, ez a lételemem.

Voltak ugyan fix munkahelyeim, de inkább a szabadságot, az ötleteim megvalósítását választottam, és soha nem bántam meg.

Niki azt is megteheti, hogy szenvedélyes utazóként az év közel felét külföldön töltse, elsősorban Balin, amelybe időközben teljesen beleszeretett.

– Balinak teljesen más az energiája, mint Magyarországnak.

Az emberek itt mosolyognak, kedvesek, míg otthon, ha fülig ér a szád, azt hiszik, meghibbantál, vagy akarsz tőlük valamit…

Én azért is dolgozom, hogy ne legyen furcsa, ha vezetőként a szeretet és a boldogság vezérel.”     

Fotó: Forray Niki

Hasonló tartalmakat ITT olvashatsz. Ha tetszett a cikkünk, oszd meg másokkal, és kövess bennünket a Facebook-, valamint Instagram-oldalunkon is.

 

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely