Barion Pixel Skip to content
Zsóka-gyógynövény-Sudár Birtok

Zsóka 15 évnyi főállású édesanyai szerep után építi gyönyörű gyógynövény-birodalmát

Apró fűszerpaprikamagokkal indult a mára már országosan ismert Sudár Birtok története. A győrújfalui patakparton húzódó, végtelen nyugalmat árasztó fűszer- és gyógynövényfarmot Sudárné Boros Erzsébet alapította. Zsóka nosztalgiával átitatott hangon meséli, ahogy édesapjától átvette a bűvös magokat, amiket még ő maga is a szüleitől kapott. A családi legendákon túl vállalkozásépítésről, a természet iránti, elvághatatlan kapcsolatáról, valamint arról kérdezzük, hogyan élték meg, amikor főállású anyai szerepe után vállalkozói bőrbe bújt.

– Gyermekkoromban hatalmas, 6000 négyzetméteres kertünk volt. Minden nyáron szinte csak a kapát és a gereblyét láttuk. Utáltam, hogy ennyi időt kell a gazdaságban tölteni, úgy gondoltam, hogy nekem felnőttként sosem lesz kertem. Akkor még nem láttam meg benne azt a fajta élményt, amit ma jelent – kezdi Sudárné Boros Erzsébet, sokaknak Zsóka.

Minden lépcsőfokkal, ahogy feljebb érünk a Sudár Birtok irodaépületében, egyre markánsabban érzem a hamisítatlan fűszer- és gyógynövényillatot. Mint kiderül, ez nem az iroda polcain sorakozó termékek jótékony mellékhatása, jóval inkább a padláson szárított növények messzire érő aromája.

Gyógyszertár helyett a fűszerkertbe rohant

– A férjem mosonmagyaróvári, eleinte ott éltünk egy panellakásban, de hamar rájöttünk, hogy mégiscsak kertes házra vágyunk. Így találtunk rá győrújfalui otthonunkra, aminek az volt a különlegessége, hogy istálló és egyéb melléképületek is tartoztak hozzá. Marhákat és birkákat tartottunk.

Imádtam nézni, ahogy a saját kis veteményesünkben virágzik a borsó, illetve megmutatni a gyerekeknek a kert minden színét, illatát, ízét.

Ekkor már nem volt kényszer, hanem élménnyé vált a kinti munka – idézi fel Zsóka, aki agrármérnöki tanulmányai után a gyógynövényismeretet is elsajátította, sőt a híres Szabó Gyuri bácsitól, a bükki füvesembertől is volt szerencséje tanulni.

– Mindig is érdekelt, hogy mivel enyhíthetem a gyerekek panaszait (legyen szó lázcsillapításról vagy sebfertőtlenítésről) úgy, hogy nem kell elrohanni a patikába.

Elkezdtem zsályát és rozmaringot használni, sőt a Sudár Birtok legelső gyógyhatású készítménye, a kakukkfűszirup is innen ered, hiszen először a gyerekek megfázása ellen fejlesztettem.

Sikerült olyan technológiát találnom, amihez nem kell semmilyen adalékanyag vagy tartósítószer, és még így is korlátlan ideig eláll a hűtőben. A szirup ma már védjegyoltalom alatt áll.

A legelső, nem gyógyhatású termékük egyébként éppen az a fűszerpaprika volt, amelynek vetőmagjai a nagyszülőktől a szülőkön át vándoroltak Zsókához.

A tradíciót azóta is viszik tovább: sosem vásárolnak magot, mindig a sajátot vetik vissza.

A legelső fűszerkeverékük (ételízesítő) alapját ez a fűszerpaprika adja, de van még benne lestyán, petrezselyem, snidling, borsikafű és sáfrányos szeklice is.

Sorsszerűen fordult az idő kereke

Zsókáék igyekeznek mentesen, „jót s jól” táplálkozni, odafigyelnek arra, hogy – a saját veteményesükben megtermelt finomságok mellé – minőségi alapanyagokat vásároljanak.

Hisznek a közmondásban, miszerint „az vagy, amit megeszel”.

– Az összes (közel 50) termékünk vegyszer-, adalékanyag- és gluténmentes, valamint vegán. A mennyiség helyett nálunk a minőségen van a hangsúly, hogy biztonságos és egészséges készítmények kerüljenek az asztalra.

A szemléletemben a népi gyógyászati és az orvosi vonal összeér, ezért csak olyan gyógynövényeket használunk, amelyekről tudjuk, hogy igazolt hatóanyaga, hatása van – hangsúlyozza a cégalapító, aki pályája elején az élelmiszeriparban helyezkedett el.

– Másfél év elteltével szép sorban jöttek a gyerekek. Számomra nagy élmény, életem karrierje az anyaság, 15 évig voltam otthon a 4 gyerkőccel. Hálás vagyok, hogy ezt megtehettük a férjemmel. Közben – a gyógynövényismereteken túl – minden határterületbe beleástam magamat, kitanultam a virágkötészetet, a kertépítészetet, a feng shui-t…

– Amikor a legkisebb gyermekünk is 8 éves lett, válaszút elé kerültem, hogy hogyan tovább. Sorsszerű, hogy pont abban az évben mondta édesapám, hogy ő már szeretne leszállni a traktorról, elmenne nyugdíjba. Átvenném-e a gazdálkodást?

 

Tiszteljük a természet minden ágát-bogát!

Zsóka ‘17 januárjától viszi tovább a stafétabotot, és miután az első évek az útkeresésről és tapasztalatszerzésről szóltak, egyre tudatosabban építi – továbbra is a fenntarthatóság és környezettudatosság mentén – családi birtokukat.

És ahogy az időzítés, úgy a helyszín is sorsszerű: a területek egy része a házuk mögött csörgedező patak mentén nyújtózkodik.

Az irodából kiérve, a Sudár-család tündéri kutyájának társaságában hátra is sétáltunk a fűszer- és gyógynövény-birodalomba, ami a hetekig elhúzódó esőzésről – és persze Zsókáék gondos kezeiről – angolos zöld színnel tanúskodott.

A tulajdonos természethez fűződő viszonyát pedig mi sem mutatná meg jobban, mint hogy amikor visszafelé belegabalyodtam az egyik fa kósza ágába, csak ennyit szólt:  sosem visszük túlzásba a fametszést, ha a természetben vagyunk, alkalmazkodjunk mi hozzá, nem pedig fordítva!

– A természet csendje, a magányos elvonulás nagyon sokat jelent nekem. Csak csodálni, ahogy nőnek a virágok – létezik ennél szebb?

Persze a birtok felépítése pörgéssel is jár, de amikor csak tehetem, kiülök olvasni, barangolok vagy épp kajakozok a Szigetközben.

A Sudár Birtokon azonban nemcsak a slow life életérzést, hanem rengeteg tudást is elsajátíthatunk, a kapuk ugyanis bárki számára nyitva állnak.

Elsősorban gyerekcsoportokat szoktak fogadni, bízva abban, hogy a lelkesedésük otthon, a szülőkre is átragad.

Gyógynövényworkshopjaik pedig kifejezetten felnőtteknek, gyógynövénytúráik pedig kortól függetlenül, a természetjárás szerelmeseinek szólnak.

Hiánypótló termékeket varázsolnak a spájzunkba

Az edukáción túl különböző pályázatokra, szakmai eseményekre is nagy hangsúlyt fektetnek. Zsóka örömmel számolt be a hírről, miszerint a Generali EnterPrize program környezetvédelmi kategóriájának győztesei lettek. Az elnyert 5 millió forintot – a legtöbb speciális étrendbe is beilleszthető – instantleves-por termékcsaládjuk létrehozására és piacra dobására fordítják.

– Egy fantasztikus élelmiszermérnökkel karöltve dolgozunk azon, hogy a leveseink is kisüzemi (és ne iparosított, tömegtermelési) technológiával készüljenek, méghozzá ugyanabban a magas minőségben, mint a meglévő termékeink mindegyike.

Összetett feladat úgy kialakítani a receptúrát, hogy „mindenmentes” levesport kapjunk, de a terveink már készen állnak – meséli lelkesen a cégvezető, akit az aktualitások után a vállalkozóvá válás nehézségeiről, a magán- és a szakmai élet egyensúlyozásáról kérdeztünk.

Véletlenül sem várná el, hogy egyszer továbbvigyék a gyerekek

– A családom megszenvedte, amikor elkezdtem vállalkozóvá válni.

Megszokták a gyerekek, hogy anya mindig elérhető, mindig kimos, mindig megfőz, mindig ott van, ahol kell… Ahogy elindult a birtok, hirtelen sehol sem voltam, konferenciákra, megbeszélésekre kellett mennem. Nem mindig sikerült megtalálni az egyensúlyt, nincs mit szépíteni ezen.

Nyolc, tíz, tizenhárom és tizenöt évesek voltak ekkor, tehát már kezdtek önállósulni. Az pedig borzasztó nagy könnyebbség volt, hogy a férjem is vállalkozó, így jobban be tudja osztani a saját idejét, és közösen vittük, visszük a háztartást. Sőt, közel laknak a szüleim, és rájuk is mindig számíthattam.

Azóta 7 év eltelt, a két nagyobbik gyermekünk már Pesten él. Úgy érzem, mind a négyen megtanultak nélkülem is boldogulni, úgy, hogy a szeretet és a kapcsolódás ugyanúgy megvan.

Zsókának a közeli kapcsolat mellett az is fontos, hogy tudják a gyerekek: egyáltalán nincs elvárva, hogy egyszer továbbvigyék a birtokot.

– A legnagyobb és a legkisebb félt a legjobban, hogy rájuk marad, mint szamáron a fül. Egy-két éve viszont leültünk beszélgetni, és elmondtam, hogy ez az anyukájuk álma, nem az övék, ők vigyék csak azt tovább, amit sajátjuknak, a maguk sikerének éreznek! Megkönnyebbültek.

Persze én leszek a legboldogabb, ha valamelyikük látni fog ebben fantáziát, de ha nem, az is teljesen rendben van. Az ő életüknek nem kell olyannak lennie, mint az enyém.

Fotó: Sudár BirtokZsó

Hasonló tartalmakat ITT olvashatsz. Ha tetszett a cikkünk, oszd meg másokkal, és kövess bennünket a Facebook-, valamint Instagram-oldalunkon is.

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely