Barion Pixel Skip to content

Dr. Aschenbrenner Zsuzsanna: Sok szülő nehezen fogadja el, hogy tőlem nem egy tablettát kapnak

Gyomorpanaszok, fejfájás, evés- és alvászavarok – rengeteg kisgyereket érintenek ezek a problémák, gyakran mégsem áll semmilyen testi ok a háttérben. Ilyenkor segíthet a pszichoszomatikus orvoslás, amelyre egyre nagyobb az igény. Dr. Aschenbrenner Zsuzsanna gyermekorvos a tünetek mögé néz.

Rögtön adódik a kérdés, hogyan dolgozik pontosan egy pszichoszomatikus gyerekorvos, de azt laikusként is sejtem, hogy nem ez a „legkényelmesebb” ága a szakmának. Olyannyira nem, hogy már a szükséges tudás elsajátítása is komoly utánjárást igényel, kifejezetten ezt a szemléletet – pláne a gyakorlatot – ugyanis hazánkban egyáltalán nem is oktatják. Hosszú utat járt végig Dr. Aschenbrenner Zsuzsanna gyermekorvos is, aki az egyetemen kapott eszköztárában kezdetben sokszor hiába kereste a választ kis páciensei problémáira. A doktornő gyakran olyankor lép be a képbe, amikor a kizárólag hagyományos módszerekkel dolgozó kollégái már felteszik a kezüket.

Ez a személet segít felgöngyölíteni az okokat akkor is, ha nincs konkrét szervi ok a háttérben.

Hiszen az embernek nemcsak teste és szervei vannak, hanem lelke, mentális háttere is, amelyek szintén közrejátszhatnak a fizikai tünetek kialakulásában – magyarázza a gyermekorvos. Rögtön meg is erősít abban, hogy ez nem a könnyebb út, ami az orvoslást illeti: jóval szerteágazóbb tudást, komplexebb szemléletet, és sokkal, sokkal több időt igényel.

– Egyes felmérések szerint a magyar állami ellátásban átlagosan 3-5 perc jut egy-egy páciensre, amibe gyakorlatilag semmi nem fér bele…

Ha a szervi okokat kizárják, az orvosok általában tüneti kezelést javasolnak, ritkán járnak utána a panaszok valódi gyökerének, az végképp nem fér bele például, hogy feltárják a testi problémák és a családi viszonyok, a munkahelyi környezet közti összefüggéseket.

Az „eredmény”: gyakran a nem múló, visszatérő panaszok és felesleges vizsgálatok sora…

Nincs ez másként a gyermekeknél sem, sőt. A gyerekek jelentik sokszor a leggyengébb láncszemet a családban, ők érzékenyebbek és sebezhetőbbek még a felnőtteknél is, hiszen nekik még nincsenek megküzdési stratégiáik a megterhelő, stresszes helyzetekben.

A legkisebben szavakba sem tudják önteni, mi a bajuk – ilyenkor jelennek meg a testi tünetek. Kis „indikátorokként” jelzik például, ha megborul az egyensúly a családban.

A gyomorpanaszok, emésztési problémák jellemző testi tünetek, ha a gyerek lelkével is baj van.

„Tőlem nem egy tablettát kapnak”

Hogy milyen testi panaszok képében jelennek meg jellemzően a kisgyerekek lelki problémái? Korosztályonként változik, hogy törnek felszínre a problémák. A csecsemőknél az egyébként is éretlen önszabályozás olyan formában borul fel, hogy a kicsi például rengeteget sír, nehéz megetetni, vagy alvási problémái vannak, például nagyon nehezen alszik el vagy sokszor felriad a baba.

A nagyobb gyerekeknél az evés zavarai lehetnek jellemzők, de a koncentráció hiánya, a játék iránti érdektelenség, a látszólag ok nélküli fejfájás vagy hasmenés, székrekedés is intő jel lehet, sőt, asztmatikus tünetek is jelezhetnek.

Az okok felgöngyölítése nemcsak az orvos, hanem a szülők számára is nehéz, gyakran rögös út.

Nehéz elfogadniuk, hogy nem egy tablettát kapnak, amitől egy hét alatt elmúlnak a panaszok, hanem szembesülniük kell azzal, hogy jó eséllyel a család működése, a sok feszültség okozza őket. Ilyenkor az egész családnak hozzá kell tennie a gyógyuláshoz, változtatni kell.

Nekem ennyi idő után is izgalmas megélnem, hogy ha a szülők egy picit jobban odafigyelnek, ha enyhül a feszültség otthon, ha több minőségi idő jut a gyerekre, ha javul a párkapcsolat, ha a gyerek egy kicsit nagyobb biztonságban érzi magát, sokszor szinte egyik napról a másikra elmúlnak a tünetek – csillantja fel a reményt a doktornő. Gyakran egyébként azt tapasztalja, a szülők azt látják ugyan, hogy a gyerek nincs jól, de abba már nem gondolnak bele, hogy ők sem. Mondjuk azért, mert annyira hajszoltak, hogy napi néhány percük jut csak a gyerekre.

Ilyenkor magunkat is jobb állapotba kell hozni, dupla felelősség van tehát a szülőkön. 

Az ötödik gyereknél is érték meglepetések

A pszichoszomatikus személetű orvos maga is öt gyereket nevel, azaz – kis túlzással – a saját családjában is megtörtént már minden, ami egy átlagos gyerekekkel megtörténhet.

Nagyon különbözők a gyermekeim, és – rutin ide vagy oda – bevallom, még az ötödiknél is értek meglepetések… Nagy rugalmasságra van szükség, hiszen a gyerekek is állandóan változnak, s ezeket a változásokat le kell követnünk.

Gyakori például, hogy a kicsi már sokkal önállóbb lenne, egyedül csinálna dolgokat, például enne vagy mászókázna, de a szülő nem ad neki elegendő teret.

Ha pedig a gyerek azt éli meg, hogy túlkontrollálják, hogy nincs mozgástere, az pszichoszomatikus tünetekben törhet a felszínre hoz egy jellemző példát Dr. Aschenbrenner Zsuzsanna.

A szakember szerint minden szülőben él egy kép arról, hogyan működik egy gyerek, és sokszor hiányzik a rugalmasság, amelynek segítségével szükség esetén átírhatjuk ezt a képet.

Túlzottan liberális és túlkontrolláló szülőből egyaránt van bőven, holott az a szülői minőség az ideális a gyereknek, amely az ő karakterének pont megfelelő, s amelyben a szülő pont annyiszor és olyan mértékben avatkozik be, amilyenre neki szüksége van.

Ehhez az kell, hogy tudjunk a gyerek fejével gondolkodni, kompromisszumot kötni, következetesen biztonságos kereteket tartani.  Sajnos sok szülő már a gyermekvállalásra sem tud ráhangolódni, olyan hajtásban él, így elmarad az az ösztönös hangolódás, amelyre szüksége lenne a gyereknek és a szülőnek egyaránt.

Ehhez jön még az információáradat, ami ömlik rájuk. A túlféltés mögött egyébként gyakran éppen a bizonytalanság, a magabiztosság hiánya áll – árulja el a gyermekorvos.

A gyerekek kis „indikátorokként” jelzik, ha megborul az egyensúly a családban.

Ráfér a szülőkre a tudás és az érzékenyítés

Dr. Aschenbrenner Zsuzsanna komoly közösséget épített a közösségi médiában az elmúlt tíz évben, informatív bejegyzéseit több mint 22 ezren követik. Az edukálásra és érzékenyítésre véleménye szerint nagy szükség is van, mert hazánkban még mindig tabunak számítanak a pszichés, mentális problémák, legyen szó gyerekekről vagy felnőttekről.

Pedig nem kell súlyos lelkiállapotban lenni, elég egy nehezebb élethelyzet, egy kisebb kisiklás ahhoz, hogy érdemes legyen segítséget kérni vallja.

Nemcsak szakmai tanácsokat, hanem többgyerekes anyukaként mintát is ad az oldal látogatóinak. S bár az elérhető, közvetlen orvosi attitűd még mindig ritka, ő nem „magasról” beszél, hanem partnerként tekint a szülőkre és a gyerekekre. Vallja, ő is folyamatosan tanul, tapasztalatait beépíti a bejegyzéseibe, és figyel arra is, milyen témák, problémák foglalkoztatják leginkább a hozzá fordulókat.

A slágertéma, a szobatisztaság, a nem szervi eredetű székrekedés és székletvisszatartás egyenesen a szakterülete lett, gyakran tudatosítja a szülőkben, hogy ezzel nekik is van dolguk. A kulcs a megfelelő időzítés.  

Jó lenne, ha a szülőknek több tudásuk lenne a szobatisztává válásról, mert sokan meglepődnek, amikor látják, hogy ez nem alakul ki magától.

Tudni kell, milyen életkorban mit várhatunk el a gyerekünktől, miközben minden gyerek más. Kudarcba fulladhat, ha akkor kezdjük el szobatisztaságra szoktatni, amikor még nem érett rá, ha erőltetjük a dolgot, de az is, ha nem figyelünk oda a jelekre és elszalasztjuk az érzékeny időszakot. Sokan az óvodakezdés előtt két-három héttel kapnak észbe és rohamtempóban igyekeznek leszoktatni a gyereket a pelenkáról, ami persze feszült légkörben sokkal nehezebb…

Figyelni kell az apró jeleket: ha a kicsi leszedi magáról a pelenkát, ha magától is szívesen ráül a bilire, ha szól vagy finoman jelzi, például toporog, feszeng, ha jön az inger, akkor itt az idő – tanácsolja a szakember.

Szakértővé tette a saját tapasztalat

A tömegeket érintő témák mellett van olyan probléma is, amelynek úgy lett a szakértője, hogy egyik gyermeke révén maga is érintett benne. Ez a szenzoros feldolgozási zavar, amelyről nem tudni pontosan, hány gyermeket érint, egyes statisztikák szerint öt, mások szerint akár húsz százalék is lehet az arányuk. A köztudatban gyakran idegrendszeri éretlenségként elkönyvelt problémával küzdő gyerekek nem megfelelően dolgozzák fel a külvilág, de gyakran a saját testük ingereit is.

Ők az átlagnál sokkal intenzívebben élhetik meg a különböző ingereket, ami számtalan formában megnyilvánulhat.

Van olyan kisgyerek, aki menekül az erősebb hanghatások elől, mások kényesek arra, milyen anyagú ruha ér a bőrükhöz, nem bírják elviselni, ha piszkos lesz a kezük vagy a ruhájuk, vagy éppen bizonyos ételeket nem esznek meg az állaguk, kinézetük, illatuk miatt.

Ez éppen elég problémát jelent önmagában is – a necces helyzetek elkerülése rengeteg energiát emészt fel a kisgyerek részéről -, és csak ront a helyzeten, hogy a „szenzoros” gyerekeket gyakran egyszerűen hisztisnek, túlérzékenynek könyvelik el – magyarázza Dr. Aschenbrenner Zsuzsanna.

A szakember tanácsait, bejegyzéseit ITT követhetitek.

Kiemelt kép: Beszedics Szilvia

Fotók: Freepik

Hasonló tartalmakat ITT olvashatsz. Ha tetszett a cikkünk, oszd meg másokkal, és kövess bennünket a Facebook-, valamint Instagram-oldalunkon is.

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely