Barion Pixel Skip to content
egyszerűbb -gyermekkor-Faragó Ági

A mai szülők túl sok szellemi kacattal szórják meg a gyereket – így lehet egyszerűbb és boldogabb a gyermekkor

Az Egyszerűbb gyermekkor című könyv hatására világszerte sokan kezdték el kicsit átalakítani az életüket. Az egyszerűsítés ugyanis segíthet abban, hogy boldogabb és kiegyensúlyozottabb gyerekeket neveljünk. Faragó Ági Egyszerűbb gyermekkor tanácsadóval beszélgettünk.

A tíz éve megjelent Egyszerűbb gyermekkor című könyv fontos alapmű lett sok családban. Az Egyesült Államokban élő pszichológus Kim John Payne szerint a mai családok élete túlzásokkal terhelt, a túl sok holmi, a túl sok program és a túl sok információ pedig rossz hatással van a gyerekekre. A tárgyakkal telezsúfolt környezet, a programokkal teletömött napok stresszhelyzetet teremtenek számukra, ami aztán magával hozza a konfliktusokat és a problémákat.

Ahhoz, hogy a gyerekek boldogabbak és kiegyensúlyozottabbak legyenek, egyszerűsítésre van szükség az élet különböző területein. Ebben a folyamatban a szülőket képzett Egyszerűbb gyermekkor tanácsadók segítik világszerte. Faragó Ági öt éve vezet csoportokat, és az egyszerűsítést a saját életükön is folyamatosan gyakorolja.  

Egyszerűsítéssel a nyugodtabb hétköznapokért

 Ági közgazdászból lett Egyszerűbb gyermekkor tanácsadó. A váltás nagy volt, és az út egy köztes állomáson át vezetett idáig.

– Hét és fél évet dolgoztam egy nagyvállalatnál, és nagyon szerettem. Az embereket. A munkát nem annyira, az nem volt igazán nekem való. A bankból egy spirituális közösségbe jöttem el.

A biztos állást, a biztos fizetést hagytam magam mögött, és indultam el arra, amit hasznosnak gondolok a világban.

Energetikai gyógyítással foglalkoztam három évig, amíg meg nem született a kislányom. Már előtte is éreztem, hogy ez nem teljesen az én utam, mert én szeretek emberekkel beszélgetni, ott pedig az egyén inkább háttérbe vonult, és meditatív állapotban dolgoztunk. A kislányom megszületése jó alkalom volt arra, hogy átgondoljak mindent.

Két hónapos volt a kislánya, amikor Ági elkezdett blogot írni az anyaságról és az egyszerűségről. Aztán nem sokkal később találkozott az Egyszerűbb gyermekkor módszerrel, és rájött, hogy ez lehet az ő igazi útja. Elvégzett egy amerikai képzést, és öt éve elindította saját csoportjait.

A kevesebb nemcsak több, de jobb is

Ági azt mondja, a legtöbb szülő nem azért fordul hozzá, mert egyszerűsíteni szeretne, hanem azért, mert konfliktusai vannak a gyerekével. Abban szeretnének segítséget kérni, hogy hogyan őrizzék meg a türelmüket és hogyan csökkentsék ezeket a konfliktusokat. Az egyszerűsítés pedig egy hatékony eszköz, amellyel sokat lehet tenni a nyugodtabb hétköznapokért.

Az egyszerűsítés több szinten működik, például a gyerek fizikai környezetében. Ági még a Covid előtt vállalt személyes konzultációt, amikor kiment egy-egy családhoz, és segített az anyukáknak rendet rakni és átszelektálni a játékokat.

– Ilyenkor az anyuka keze alá dolgoztam, kézbe vettünk minden játékot, és eldöntöttük, hogy az hová kerüljön. A kedvencek közé, amelyek elöl maradnak, vagy a szeretett játékok közé, amelyek bekerülnek a játékkölcsönzőbe, ahonnan időről-időre elő lehet azokat venni, vagy a kevésbé szeretettek közé, amelyek a garázsba kerülnek, mondjuk egy hónapra. Ennyi idő alatt az anyuka is megnyugszik, hogy tényleg nem keresi azokat a gyerek, és meg lehet a felesleges játékoktól válni.

Túl sok program és a szellemi kacatok

Sok családnál nemcsak a játékokból van sok, de a programokból is. Vajon mi az ideális mennyiség egy gyerek számára?

– Ez sok mindentől függ, például a gyerek életkorától, érzékenységétől. Vannak olyan gyerekek, akik sokkal hamarabb telítődnek. Én is ilyen felnőtt vagyok, és a kislányom is ilyen gyerek.

Attól is függ, hogy a gyerek mennyire van túlterhelve más irányból. Ha például egyszerűsítve van a fizikai környezete, kevés a játék, kevesebbet képernyőzik, akkor ő eleve kicsivel kiegyensúlyozottabb, és akkor többet bír a programokból.

Ha a zsúfolt hétköznapokon nem nagyon tudunk változtatni, valamennyire ellensúlyozhatjuk azokat a hétvégékkel.

– Ellensúlyozásként én csodafegyvernek tartom a természetet. Kint, a természetben a gyerekek teljesen más tudatállapotba kerülnek. Persze, lehet, hogy valakinek kell egy kis idő, amíg megszokja ezt a közeget.

Sokszor, amikor a gyerek elzárkózik a kimozdulástól, az már a túlterheltség jele. A könyvben van egy történet egy kisfiúról, aki nem akart átöltözni reggelente, mert úgy érezte, hogy amíg pizsamában van, addig biztonságban van, és nem kell váratlan dolgokkal szembenéznie. Ha ilyesmit tapasztalunk, akkor érdemes egyszerűsíteni a gyerek életét, és akkor lehet, hogy előbb-utóbb nyitottabb lesz arra, hogy kimozduljon.

A mai szülőkre jellemző az is, hogy túl sok infóval, „szellemi kacattal” szórják meg a gyerekeket. Olyasmikről beszélgetnek velük, amelyek vagy nem a korukhoz illő témák, vagy nem rájuk tartoznak.

– Főleg óvodás és kisiskolás korban nekik még a játék az elsődleges feladatuk, és a nagyon sok információ megterhelő tud lenni. A szellemi kacatba az is beletartozik, amikor a szülők a gyerek előtt beszélik meg azokat a dolgokat, amelyek számára teljesen felesleges információk.

Lassulás, lecsendesedés, a nőiség megélése

Ági a csoport tananyagát az utóbbi időben már egyéb témakörökkel is kibővítette, mint például a nőiség, a női létre jellemző ciklikusság és az önismeret.

– Én azt fogalmaztam meg magamnak, hogy az Egyszerűbb gyermekkor a kapcsolódást erősíti a szülő és gyerek között. Az én célom az, hogy ezt a kapcsolódást segítsem, és ennek egy része az önismeret is. Az önazonosság által adhatjuk a legtöbbet a gyermekeinknek.

Ági arra is szeretné felhívni a hozzáfordulók figyelmét, hogy a nőiségünkből fakadó adottságokra is érdemes lenne jobban odafigyelni, és kihasználni az abban rejlő lehetőségeket.

– A női ciklus négy szakasza különböző dolgokra alkalmas, ha van rá lehetőség, érdemes ehhez idomulva ütemezni az életünket.

A menstruáció idején befelé fordulóbbak és intuitívabbak vagyunk, épp ezért ezt a néhány napot érdemes megőrizni arra, hogy kevésbé terheljük le magunkat fizikailag, mert így a gyerekekkel is türelmesebbek leszünk. Az ovuláció idején az ember könnyebben kommunikál, akkor érdemes például családi ünnepségeket szervezni, mert akkor kevésbé borulunk ki attól, hogy mindenkivel beszélgetni kell egy kicsit, és koordinálnunk kell az egész eseményt.

Ági szerint a női befogadó minőségünket sem használjuk a hétköznapokban, mert a mi kultúránkban sokkal inkább az dominál, hogy mutassunk fel eredményeket és haladjunk előre folyamatosan.

– A nők azonban nem lineárisak, hanem ciklikusak, hullámzók. Van, amikor nagyon megyünk előre, és van, amikor befelé fordulunk, és ez a befogadó, csendesebb minőség az, ami nagyon sokat segít anyaként. Mert akkor tudunk kapcsolódni a gyerekeinkkel, ha be tudjuk fogadni azt, hogy mi van velük, ha kíváncsiak tudunk lenni rájuk.

Ági szerint fontos lenne az is, hogy kövessük az évszakok ritmusát.

– A tél például egy befelé forduló, nőiesebb időszak. Ilyenkor arra inspirálom az anyákat, hogy gondoskodjanak jobban magukról, és ne terheljék magukat túl feladatokkal.

A tavasz már egy sokkal inkább kifelé forduló időszak, nem véletlen, hogy az évkezdet is régen tavaszra esett, nem januárra. Amikor éled a természet, akkor lesz az embernek is több energiája arra, hogy kifelé is figyeljen. A téli időszakban én is inkább érlelem magamban, hogy mit szeretnék majd csinálni, és másokat is szeretnék arra biztatni, hogy ne január-februárban váltsák meg a világot, hanem majd inkább márciustól, amikor már ösztönösen is nyitottabbak vagyunk a külvilágra.

További információk az Egyszerűbb gyermekkor módszerről: https://szimplan.hu/

 

Fotó: Faragó Ági

Hasonló tartalmakat ITT olvashatsz. Ha tetszett a cikkünk, oszd meg másokkal, és kövess bennünket a Facebook-, valamint Instagram-oldalunkon is.

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely