Barion Pixel Skip to content
Budapest Bike Maffia hajléktalan nők nőgyógyászati rendelő 4.jpg

A sorsuk a ruhatáradban van- otthontalanokat segít a Budapest Bike Maffia

Gyűjtést indított a Budapest Bike Maffia tavaly év végén azért, hogy segítsen felállítani egy hajléktalan nők ellátására specializálódott nőgyógyászati rendelőt. Megkérdeztük, hogy állnak a munkálatok és beszélgettünk új projektjükről, a Szállóigéről is, amelyben négy hajléktalan ember történetét ismerhetjük meg, és támogathatjuk őket egyedi grafikával ellátott pólók vásárlásával.

 Tavaly év végén a Budapest Bike Maffia gyűjtést indított, hogy a BMSZKI Dózsa György úti szállójában nőgyógyászati rendelőt hozhassanak létre hajléktalan nők számára.

„A hajléktalan nők pont olyanok, mint bárki más, csak a lakhatásuk nagyon bizonytalan. Ők is megérdemelnék ugyanazt az ellátást, amit mások” – mondta Fehér Boróka, a Budapesti Módszertani Szociális Központ és Intézményei (BMSZKI) munkatársa.

A cél 9,8 millió forint volt. 15 millió forint érkezett be. A munkálatok már folynak, a nyitást nőnapra tervezik.

– A minimumot lőttük be, amivel létrehozható és 6 hónapig működtethető a rendelő. Sokan felvetették, hogy ez ilyen olcsó? Mert egy ilyen rendelő rengeteg pénzt emészt fel, természetesen a határ a csillagos ég. Ha még korszerűbbet szeretnénk, akkor ennek a sokszorosát is rá lehet költeni, de annyiból gazdálkodunk, amennyi összejött – osztotta meg velünk Havasi Zoltán, a Budapest Bike Maffia vezetője. Mint mondta: több felajánlást kaptak pro bono szolgáltatásokra is. Az első hat hónapban heti egynapos rendelést terveznek, utána bővíteni szeretnék a kapacitásukat.

Traumatudatos nőgyógyászati ellátás

A BMSZKI 300 nőt kérdezett meg az intézményeikben éjszakázó és a nappali melegedőjükbe járók közül arról, mikor voltak utoljára nőgyógyászati szűrővizsgálaton. Az eredmény elkeserítő volt, a legtöbben évek óta nem voltak nőgyógyásznál.

A Dózsa György úti szálló rendelője traumatudatos nőgyógyászat lesz, ahol az oda érkezőket nemcsak az orvos és az asszisztens fogadja, hanem egy szociális munkás is, emellett fürdési lehetőséget is biztosítanak a pácienseknek.

Itt nem jelenthet majd problémát, ha valakinek vidéki lakcíme van, vagy ha kiderül, hogy a lakcíme egy hajléktalanszálló. Megtudtuk: ezek miatt előfordulhat, hogy valakit elküldenek a szakrendelésről, de olyan is van, akinek egyáltalán nincs TB jogosultsága.

„Aki ezen a nőgyógyászaton dolgozik majd, tisztában lesz azzal, hogy ezeknek a nőknek rengeteg traumája lehet akár gyerek-, akár felnőttkorukból. Ezek a traumák a szexualitáshoz és akár a nőgyógyászati vizsgálathoz is kapcsolódhatnak. Úgy fordulnak majd az asszonyok felé, hogy ne mélyítsék ezeket a traumákat a vizsgálattal” – mondta Fehér Boróka.

„Ezeknek a nőknek problémát jelenthet a gyógyszerek, higiéniai termékek, például betétek megvásárlása is, így ezeket szintén szeretnék biztosítani az arra rászorulóknak.”

A cél az, hogy ezeket pályázatok, valamint adományok útján finanszírozzák, de a későbbiekben állami támogatásra is jogosultak lesznek.

„Amint arra lehetőség lesz, be szeretnénk adni a rendelő egészségügyi engedélyeztetését. Ezután ugyanolyan rendelő lenne, mint a kerületi szakrendelők, ugyanúgy kapná az állami hozzájárulást. Ha olyan kiegészítő vizsgálatra lenne szükség, amit magánintézményben kellene elvégeztetni például a várólista miatt, akkor mi ezt megpróbáljuk majd térítésmentesen biztosítani, valamint a laborokkal való együttműködés is finanszíroznunk kell. De ehhez is plusz forrásra lesz szükségünk.” – avat be Fehér Boróka, aki elmondta: az éjjeli szállásaikon és a nappali melegedőjükben is több száz nővel vannak kapcsolatban. Így remélik, hogy szájról szájra adják majd a rendelő hírét.

Egyedi pólókkal bárki segíthet!

„A férjem sajnos az ivásnak adta az életét, és nem nekem” – mondja az óvónő, Beatrix a BBM Szállóige projektjének első kampányvideójában. Ahogy a filmben szereplő Zoltán, Péter és Róbert, ő is a Vöröskereszt átmeneti otthonában él, más hajléktalan társaikkal együtt. Őszintén beszélnek történetükről. Hogyan lesz egy zenetanár fizetésképtelen, hogyan kerül egy állami gondozott az otthonból a szállóra, és hogyan alakul az élete annak, akit az édesapja küld el a családi otthonból.

Budapest Bike Maffia hajléktalan nők nőgyógyászati rendelő
A Budapest Bike Maffia alapítója: Havasi Zoltán

Akik követik a szervezet munkáját, megszokhatták, hogy nem csak hagyományos adománygyűjtéseket rendeznek, sokszor kitalálnak valami meglepőt, amivel felhívják a figyelmet a jó ügyre. Most négy ember történetén keresztül mutatják meg az egyéni sorsokat a hajléktalanság mögött. És mit tehet az, aki segíteni szeretne? A Budapest Bike Maffia egyedi grafikával ellátott pólóit vásárolhatjuk meg, a bevételből pedig a videóban szereplő a négy embert támogatják majd.

„Nemcsak egy szervezetet szeretnénk, ami segít az embereknek, hanem szeretnénk megtanítani másokat segíteni” – mondta Havasi Zoltán legújabb kampányuk kapcsán.

„Láttatnunk kell, hogy a hajléktalanság nem egyenlő azzal, hogy valaki az utcán a saját akármijében ül, vagy éppen alkoholizál és erőszakos. A hajléktalanság egy teljesen más létforma. Olyan emberek vannak az utcán és a különböző átmeneti szállókon, akikre nagyon sokan nem gondolnánk, és nem ezzel azonosítják a hajléktalanságot.

Épp itt az ideje annak, hogy az emberek kinyissák a szemüket és az előítéleteiket eldobálják a fenébe” – folytatta Havasi Zoltán.

Ha az első Szállóige kampányuk sikeres lesz, további történeteket mutatnak majd be. Segíteni pedig ugyanúgy, a pólók megvásárlásával tud majd bárki. Ahogy Havasi Zoltán a kampányvideó végén mondja: A sorsuk a ruhatáradban van.

Fotók: Adobe Stock és Budapest Bike Maffia saját képei

Hasonló tartalmakat ITT olvashatsz. Ha tetszett a cikkünk, oszd meg másokkal, és kövess bennünket a Facebook-, valamint Instagram-oldalunkon is. 

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely