Barion Pixel Skip to content
egészség edinaturally, home office

Home office és házi koszt, avagy hogyan maradj egészséges otthon

Egyre többen választják azt, hogy otthonról dolgoznak. Kényelmes, időt spórolnak vele, mert csak egy gyors net kell és amíg fő az ebéd, mos a mosógép, csodálatosan lehet levelezni a kollégákkal. A járvány ideje alatt sokan feladták a fővárosi méregdrága albérletüket és visszaköltöztek vidékre. A home office azonban azzal is együtt jár, hogy az ember gyakran egész délelőtt pizsiben püföli a gépet, egész nap nem hagyja el a lakást és azt eszik, amit éppen otthon talál. A tudatos étkezésről írt nekünk Ötvös Edina hoisztikus egészség coach, az Edinaturally alapítója.

A megváltozott élethelyzetünk mindenre rányomja a bélyegét, nemcsak a munkát kell máshogy szervezni, hanem a főzést, a bevásárlást, a mozgást, a levegőn való tartózkodásunkat, a szociális életünket. Mindez együtt járt azzal is, hogy észrevettünk némi változást ennyi idő után az egészségi állapotunkban, energiaszintünkben is és sajnos nem abba az irányba indultunk el, amikor fittebbnek, egészségesebbnek, dinamikusabbnak éreznénk magunkat. Természetesen mint mindenben, ebben is vannak kivételek, akik nagyon tudatosan mennek az egészség céljuk irányába. De a jellemző inkább az, hogy

  • a munkaidő és a pihenőidő összemosódik
  • fizikailag és pszichológiailag nem tudunk kikapcsolni
  • napi rutinok átalakultak, előfordul, hogy ki sem megyünk a lakásból
  • alvásproblémáink lettek
  • az ideális testsúlyunkat nehezebben érjük el, vagy tartjuk meg
  • nehezebben győzzük le a bennünket megtámadó vírusokat, betegségeket
  • nem vagyunk berendezkedve az otthon főzésre, így nehezen megy
  • problémát jelent az egészséges táplálkozás is

Holisztikus egészség coachként a testünket rendszerben látom. Elsődleges táplálékunknak a bennünket körülvevő világot tekintem, és másodlagos az étel, ami a tányérunkra kerül. Ha az elsődleges sérül, szinte mindegy mi kerül a tányérunkra, de ha a másodlagos nem megfelelő az is ugyanolyan hatással tud lenni az életminőségünkre. És természetesen a kettő egymásra gyakorolt hatását senki sem vitatja, gondoljunk csak arra, hogy stressz esetén mit és mennyit eszünk. 

Mit és hogyan eszünk?

Home office vagy félig – meddig otthonról dolgozás alatt  is nagyon fontosak az étkezés során meghozott jó döntéseink.

Manapság azt hihetjük, hogy a modern táplálkozás változatos. Bemegyünk a boltba és a polcokon rendkívül nagy a választék: a hűtőpultok roskadásig tele vannak mindenféle tejtermékkel, a pékáruk több sorban, a félkész ételeket percekig válogathatod, a gabonákból annyi van, hogy nem is ismered mindegyiket, és még ott vannak a zöldségek, gyümölcsök legkülönbözőbb fajtái is.

Végigondoltad bármikor is, hogy hányféle terméket szoktál venni? Milyen gyakran próbálsz ki új alapanyagokat? Mennyire jellemző, hogy félkész vagy esetleg kész termékeket, konzerveket veszel a szupermarketekben?

Nézzünk a kedvenc ételeimet a zöldségeket, gyümölcsöket: „bolygónkon több mint 10.000 ehető növény él, ehhez képest kevesebb mint 200 fajt hasznosítunk ételként”  Óriási a különbség? Azt gondolom egyetérthetünk, hogy igen.

Felsorolnád, hogy ebből Te körülbelül hányfélét szoktál heti rendszerességgel fogyasztani?

Segítek, „az emberek által növényekkel bevitt kalóriák 60%-a csak három terményből származik: búzából, rizsből és kukoricából.”* Ehhez még hozzáadhatjuk a feldolgozott ételekből származó cukrot, finomított fehér lisztet, finomított növényi olajokat. Ezek épp azok, amelyek ha dominánssá válnak étrendünkben, rengeteg kárt tudnak okozni.

Semmilyen étrendet nem hívhatunk egészségesnek, amelyik nem változatos. Vegyük elő a józan paraszti eszünket és gondoljunk bele az alábbiakba: van egy hatalmas földterületünk. Ezen a területen évről évre ugyanazt a növényt termesztjük, mindig UGYANAZT a terményt. Nem kell hozzá mezőgazdasági szakembernek lennünk, hogy tudjuk, mi lesz ennek a következménye: az egész ökoszisztéma a kárát fogja látni. Miért? A talaj kimerül, a madarak, rovarok, állatok kihalnak és a betegségek virulásnak indulnak. Kivéve, ha nem kezdjük el őket vegyszerrel mérgezni, hogy elpusztuljanak.

Ugyanez a helyzet a saját testünkkel, vagyis a személyes ökoszisztémánkkal: ha egysíkú ételekkel tápláljuk, akkor  előbb- utóbb betegségek melegágya leszünk, és nő a gyógyszerre utaltság veszélye.

Természetesen nem azt állítom, hogy bármelyik étel meg tud védeni a ráktól, diabétesztől, magas vérnyomástól, vagy garantálja az egészséges bélflórát, de

ha a teljes értékű ételeket váltogatjuk, tápanyagdús hozzávalókat egymással társítunk, sokkal nagyobb eséllyel leszünk egészségesek, mintha az említett háromféle gabonát választjuk. Ha minél több egészséges hozzávalót fogyasztunk, azok egymás hatását felerősítik kiegészítik, így csak segíteni fogják a jóllétünket.

Nem mellesleg ez az unalom ellenszere is lehet, mert gyakran elkövetjük azt a hibát, hogy egészséges táplálkozás címszóval kinézünk pár valóban egészséges ételt és csak azokat váltogatjuk…unalomig, majd pedig visszanyúlunk a régi ételeinkez, mert az azért csak izgalmasabb volt, még ha nem is egészséges.

Ha szeretnél kiszállni a mókuskerékből, akkor kezdő lépésként határozd el, hogy minden héten egyszer kipróbálsz egy új ételt. Hajrá!

Ha pedig még több segítségre van szükséged, akkor gyere el, vagyis maradj az otthoni irodádban is és légy részese az ingyenes webináromnak október 19-én szerdán 19 órakor.

Itt tudsz regisztrálni.

* Az adatok Hugh Fearnley – Whitingstall -tól a River Cottage szerzőjétől származnak

Hasonló tartalmakat ITT olvashatsz. Ha tetszett a cikkünk, oszd meg másokkal, és kövess bennünket a Facebook-, valamint Instagram-oldalunkon is.

Kiemelt kép: Edinaturally

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely