Barion Pixel Skip to content
menopauza-konferencia

Akár ötven tünettel is jelentkezhet, és nincs olyan terület, amit ne érintene – Az első Menopauza konferencián jártunk

Két nyugalmas hét után nem hiányzott a ma hajnali hőhullám, de legalább időben felébresztett, hogy ráhangolódjak az első Menopauza konferenciára, ahol számos értékes téma mellett arról is beszélgettünk, vajon a lemondás vagy a felfedezés korának tekintsük-e a változókorban eltöltött éveinket.

Hello, klimax! Mit szólnál, ha tegeződnénk? Nemcsak azért, mert így könnyebb veled-rólad beszélgetni, hanem azért is, mert több évre élvezhetem a társaságodat, és ha már így alakult, szeretném megtudni, mit várhatok tőled?

Én ugyanis vidám, aktív éveket vizionálok magamnak, és ha a várható női élettartamot veszem alapul, ami a nyolcadik x tájára tehető a szakirodalom szerint, akkor még jó sokáig együtt maradunk.  

Ezért is döntöttem úgy, hogy elmegyek egy olyan helyre, ahol eddig egyedülálló módon került fókuszba mindaz a tény és tévhit, amit erről az időszakról tudni érdemes.

Koch Mária, a ’helloklimax’ program alapítója, köszöntőjében elmondta, milyen hosszú feltáró és szervező munka előzte meg a rendezvényt, de a legnagyobb öröm számára mégis az, hogy egy ekkora teremben, ennyi ember előtt beszélhetünk a változókorról.

A Te menopauzád nem egy másik nő menopauzája!

Koch Mária, a ’helloklimax’ program alapítója

Az úgy kezdődött, hogy ötvenegy évesen egyszer csak eltűntek a piros betűs napjaim, és azóta sem jöttek vissza, ennek már 6 éve.

Szerencsés vagy! mondták, hiszen van, akinek minden előzmény nélkül, váratlanul még be-beköszön.

Kezdetben nem értettem, hogy tudok egyik pillanatról a másikra bájos úrilányból kibírhatatlan perszónává válni, látszólag ok nélkül idegállapotba kerülni, és sírva fakadni.

Természetesen hoztam szépen mindazokat a tüneteket, amikre annak idején csak legyintettem, hovatovább hisztinek tituláltam, még legkedvesebb nővérem panaszáradatát is a feszült nappalokról, és az izzasztó éjszakákról.

De vegyük sorra, milyen tünetekkel találkozhatunk leggyakrabban: hőhullámok, éjszakai izzadás, alvászavar, emlőfeszülés, súlygyarapodás, csontritkulás, inzulinrezisztencia, magas vérnyomás, memória-és koncentráció zavar, libidó csökkenés, a bőr, a haj, az izületek állapotának romlása.

És ha ez még nem volna elég, akkor a szorongás, a veszteség érzés generálta depresszió teszi fel az ’i’-re a pontot!

Meno görög eredetű szó, jelentése hónap, a pausa szünetet jelent , ez a menstruációra lefordítva azt jelenti, hogy ha 12 hónapon át nem jelentkezik, akkor beszélünk klimaxról.

Ez az állapot akár ötven tünettel is jelentkezhet, és hatással lehet életünk minden területére– kezdte előadását Dr. Cseh Erika nőgyógyász, majd azt is megtudtuk, hogy Magyarországon átlagosan 50-52 éves korban következik be a menstruáció elmaradása, de az ezekhez köthető panaszok már évekkel korábban a perimenopauza idején megjelenhetnek, amikor a petefészkek hormontermelése hanyatlásnak indul.

Dr. Cseh Erika nőgyógyász előadása

A tünetek megjelenési formája és intenzitása, mindenkinél egyedi, így az sem mindegy, hogy milyen egészségi állapotban érkezünk a változókorba.  

A doktornő kihangsúlyozta, hogy érdemes kialakítani a saját egészségrutinunkat, amiben lehetőség szerint

a minőségi alvás, a napi, minimum 30 perc mozgás, a változatos, rostdús étrend, a dohányzás elhagyása, a só-és húsfogyasztás mérséklése, az alkoholos italok minimalizálása, de a 2-2,5 liter napi folyadékmennyiség szinte kötelező, mert az elfogyasztott víz és gyógytea nemcsak a bőrünkre-, de még a hüvelyszárazságra is jótékony hatással van.

A csend falának áttörése

Az ebédszünetben több olyan kiállítóval is megismerkedtem, akiknek a termékével  most találkoztam először, és öröm volt látni, hogy milyen széles azoknak a termékfejlesztőknek a palettája, akik a női egészség mellett kötelezték el magukat, akár vitaminokkal, táplálékkiegészítőkkel, vitalitás megőrző kezelésekkel vagy éppen minden mentes termékcsaláddal voltak jelen.

Szerzőnk, Pápai Ildikó a helyszínen

Persze arra is kíváncsi voltam, hogy a zömében 40-50 pluszos hölgyek milyen elvárásokkal érkeztek erre a napra, ezért gyorsan lecsaptam két barátnőre.

– Nagyon sok tévhit kering a klimaxról, már magát a szót is olyan kellemetlen kimondani, mert valahogy negatív előjele van, nekem ez a tapasztalatom.

Miközben teljesen másképp éljük meg, például több ismerősöm azt mondja, hogy legjobban a hőhullámoktól szenved, én meg annyira fázós voltam mindig, hogy szinte örülök ennek a forróságnak, pedig olyan energiával dolgozik, mint egy atomerőmű  – mondja Edina mosolyogva, majd hozzáteszi, azért is jött el, mert a saját változókorával kapcsolatban minden gyógyszeren kívüli megoldás érdekli, és szerencsére megkapta azokat a válaszokat és ötleteket, amelyeket hasznosítani tud.

Reméli, hogy a jövőben lesz folytatása a programnak, mert a menopauza lelki részével is jóval többet kellene foglalkozni.

Annamária egy ismerőse meghívására jött el, és azt mondja, bár a menopauza tünetegyütteséből még csak ízelítőt kapott, de szeretne felkészülni a nehezebb napokra. 

– Rengeteg olyan információt kaptam, amit eddig sehol másutt nem hallottam, például a korai klimaxról.

 Jó volt, hogy nőgyógyászok, endokrinológusok, és kardiológus is felvázolták, milyen tünetekre számíthatunk és mi lehet a megoldás ezekre.

A pszichés részét én is fontosnak tartom, hiszen a középkorú nők a „szendvicsgenerációhoz” tartoznak, a gyerekeik még otthon élnek, de már az idős szülőkről is nekik kell gondoskodniuk, közben helytállni a munkahelyen, ami csak növeli a megfelelési kényszert és a stresszt.

Hamis ideálok kontra láthatatlan nők

Ezt a címet kapta az a kerekasztal beszélgetés, amiben a női egészséggel foglalkozó online platformok és off-line magazinok szerkesztői arról meséltek, hogy néhány éve még jórészt 25-40 év közötti nők agyonretusált címlapfotóival lehetett találkozni, de szerencsére megjelent egy új trend, ahol a középkorú vagy még idősebb nők is láthatóvá váltak, de ez az irány Amerikából indult, ott már lecsengőben a fiatalságkultusz, hiszen nemcsak az egykori nőiedálok, de az olvasók felett is telik az idő.

A menopauza egy természetes folyamat, amit mindannyian átélünk akár sztárok, akár háziasszonyok vagyunk, miért ne beszélhetne nyíltan egy kedvelt színésznőnk vagy közéleti személyiségünk a saját megéléseiről.

A beszélgetőpartnerek azt is kihangsúlyozták, hogy a nőkre jellemző, a „majd megoldom egyedül is” attitűd csak fokozza a stresszt egy olyan időszakban, amikor számtalan fizikai változás megy végbe a testünkben, ilyenkor ne szégyelljük elmondani, hogy szükségünk van a környezetünk elfogadására, támogatására a munkahelyünkön és a családunkban is.

Változókori krízis=párkapcsolati válság?

Párosan szép a klimax.., kezdte előadását Dr. Gyovai Gabriella nőgyógyász, aki többek között arra is utalt, hogy ha női változókorral foglalkozunk, akkor foglalkozzunk a férfiéval is, hiszen jó eséllyel együtt megyünk végig ezen az úton, a testi-lelki változások mindkét felet érintik.

A párkapcsolati krízisekből, ha mindkét fél akarja, természetesen el lehet jutni a megújulás szintjére, de akár benne maradhatunk az „üres kagyló” szindrómában, amikor együtt vagyunk ugyan, de külön utakon, és előfordul, hogy a végső megoldás a válás.

– A fizikai és mentális átalakulás, a különböző kisebb-nagyobb betegségek a szexualitásra is kihatnak, ha nem tudjuk élvezni az együttléteket, akkor bátran forduljunk szakemberhez, mert a hárítás, az elkerülés olyan távolságot generál, ahonnan nagyon nehéz visszatalálni – mondta előadásában többek között a doktornő.

Női kontra férfi klimax

Kedves hölgyeim, jó hír, hogy a férfiak is felülnek arra a bizonyos hullámvasútra, talán csak kevésbé viseli meg őket a lejtmenet, ezért kimondottan örültem annak a kerekasztal beszélgetésnek, amikor a saját változókori megéléseiről mindkét nem képviselője nyíltan beszélt.

Zsuzsa elmondta, hogy 48 évesen úgy törtek rá a tünetek, hogy a fal adta a másikat.  Fájdalmak, enerváltság, szorongás, és a teste feletti kontroll elvesztése olyan pánikot generált számára, hogy úgy érezte, gyógyíthatatlan beteg. Orvostól-orvosig járt, mire kiderült, kutya baja, csak belépett a menopauzába. Elmondása szerint, a férje empátiája, humora még most is a legnagyobb támasza.

János már elmúlt ötven, amikor mélypontra került.  Kendőzetlenül feltárta, hogy soha nem hitt a depresszióban, kicsit meg is mosolyogta azokat, akik erről panaszkodtak, majd egyik évről a másikra megtapasztalta az élet sötét oldalát.

A legdermesztőbb számára az volt, hogy a haláltól való félelem, az állandó motiválatlanság, a fáradtság teljesen kimerítette, majd úgy döntött, előhívja a kamaszkori énjét, aki mindig ki volt éhezve a sikerre, és úgy fog ennek véget vetni, hogy célokat tűz maga elé és alkotó tevékenységbe kezd.

Stressz vagy szex

A stresszt nem tudjuk teljesen kiiktatni az életünkből, azért sem mert fontos feladata van a teljesítményünk fokozásában, hiszen állandó változásban élünk, ugyanakkor a multitasking is korunk „betegsége”, hiszen a virtuális eszközök segítségével akár több dolgot is igyekszünk kézben tartani, ami túlterheli az idegrendszert és hosszútávon az egész testre kihat. – mondta el többek között Mezei Bea, mentális tréner. 

Mezei Bea, mentális tréner előadása

Ma már számos stresszoldó technika létezik, amelyek közül a helyszínen is megismerkedhettünk néhánnyal, például az 5, 10, 15 elvén alapuló légzőgyakorlattal, amikor öt másodpercen át orron beszívjuk a levegőt, tíz másodpercig benntartjuk, majd 15 másodpercen át, szintén az orrunkon keresztül préseljük ki. A tréner azt javasolja, hogy hirtelen fellépő stresszhelyzet során ezt 3x ismételjük meg.

Hasznos rutin a napi harminc perc meditáció és a vizualizáció, amikor egy vidám, önfeledt jelentet képzelünk el este, elalvás előtt, de a sport, a természetjárás is sokat segít a feszültség csökkentésében, éljünk vele.

Test-és lélek ellazítására az örömteli szexet is felírhatná az orvos, amennyiben a változókor nem piszkálna bele az amúgy is tabukat dédelgető intimitásunkba.

„A kielégítő szex neked is jár!” című előadásra azért voltam kíváncsi, mert a saját bőrömön is érzem, hogy ha belenyugszom abba, hogy nekem ez már sosem lesz jó, akkor nem tisztelem eléggé önmagam. Tóth Ádám Kinga, szexuálpszichológus előadásából megtudtuk, hogy

a menstruáció elmaradásával a nőiességtől, fiatalságtól való eltávolodás okozhat a nőknél veszteségélményt, kialakulhatnak olyan testi tünetek, amelyek felerősítik ezt a „gyászt”, a csökkentértékűség pedig depresszióhoz vezet.

Minden életkorban lehet változtatni, a szakember segít a folyamatok megértésében, az egyéni problémák megoldásában, amivel újra megélhetjük a szexualitásunkat, szerethetjük azt a nőt, akik vagyunk.

Tóth-Ádám Kinga, szexuálpszichológus

 

Prevenció-Edukáció-Támogatás

Nekem mindig bevált, ha nehezebb életszakaszaimban közösséget, motiváló környezetet kerestem. Ha láttam, hogy mások miként küzdenek meg a hozzám hasonló problémáikkal, az számomra is óriási lendületet adott a folytatáshoz. Kíváncsi voltam, hogy a ’helloklimax’ program alapítója, Koch Mária, menopauza kutató, kommunikációs szakember, milyen előzményekkel fogott neki ennek a hiánypótló és nagyívű projektnek.

– Három motivációt is tudnék említeni, az egyik az, hogy nagyon kevés volt itthon a magyar nyelven elérhető információ a változókorról.

Sokfélét lehetett olvasni, de leginkább a hormonszintek változásairól, és azok hatásairól, de az ösztrogénen és a progeszteronon túl nemigen találtam olyan irodalmat, cikket, amiből a nők érdemben tudnak tájékozódni.

A másik pedig, hogy óriási tabu övezi még mindig ezt az életszakaszt. A tinédzserkori hormon bummról tudunk, mindannyian nevelünk, neveltünk kamaszt, az áldott állapot hormoningadozását is megtapasztaltuk, de a változókori testi-lelki tünetekről, amelyek jóval mélyebbek, összetettebbek és hosszabban elhúzódnak, mint az említett két periódus, a nők maguk sem szeretnek beszélni, holott az előadásokban is elhangzott, hogy számos betegség rizikója megnő ebben az életkorban.

Úgy éreztem, hogy a nők védelmében szükség van egy új megközelítésre, hiteles tájékoztatásra, egy bázisra, ahol orvosok, terapeuták együtt, globálisan, az okokat feltárva képesek arra, hogy a hozzájuk fordulóknak segíteni tudjanak.

A harmadik motiváció a saját menopauzám, ami még most is tart, és ami kezdetben számos betegséget hozott az életembe, másfél évembe telt, mire összeállt a kép, hogy az én esetemben mi-mivel függ össze, és hogyan lehet ezen segíteni.

A ’helloklimax’ program létrehozását 4-5 éves előkészítő munkával kezdtük, felmértük a nők igényeit, hogy az életük mely területén számítanának leginkább segítségre, és többek között az is világossá vált, hogy

a párkapcsolatok is alaposan megsínylik ezt az időszakot, továbbá a nők 10-15% kiesik a munkából, tartós betegségek következtében, így a munkáltatók számára is fontos tudni, hogy min mennek keresztül a női alkalmazottak ebben az időszakban. Tehát nem tudunk olyan területet mondani, amit ne érintenének a menopauzális változások.

A programunknak az is célja, hogy a nők ismerjék meg a szervezetük működését, legyenek egészségtudatosabbak, ne féljenek segítséget kérni, mert a változókor alatt és után is lehet lemondások nélküli elégedett, örömteli, aktív életet élni.

A programról bővebben ITT olvashatsz.

Fotó: helloklimax.hu

Hasonló tartalmakat nálunk ITT olvashatsz. Ha tetszett a cikkünk, oszd meg másokkal, és kövess bennünket a Facebook-, valamint Instagram-oldalunkon is.

 

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely