Barion Pixel Skip to content
online kölyökkutya Program

Hiba, ha veszni hagyjuk a szivacskorszakot! – Korom Gábor és csapata a kölyökkutyásoknak segít

Amikor egy kölyökkutya érkezik a családba, sokan hajlamosak vagyunk csak arra figyelni, hogy mennyire édes, milyen aranyos amikor morogni próbál, mennyire cukin cincálja szét a papucsot és milyen életrevaló, hogy kitúrja a gazdit a fotelból. A helyzet az, hogy a viselkedésére már ekkor muszáj odafigyelni. Sőt, ekkor kell csak igazán! Az úgynevezett „szivacskorszak” 6 hónapos korig tart, ez pedig, ha megfelelően járunk el, megalapozza a jó kapcsolatot a következő 15 esztendőre.

Korom Gábor elismert kutyaszakértő, ő hozta létre a Tükör Módszert, amely rengeteg gazdinak segített már abban, hogy harmóniában élhessen kedvencével. A Módszer lényege, hogy az állat egyfajta tükröt tart az ember elé, és ha a visszajelzéseiből olvasunk, fejlődni tudunk a szükséges területeken. Az óriási tapasztalattal bíró szakember legújabb fejlesztése az Online Kölyökkutya Program, amelynek segítségével mindenki tökéletesen kihasználhatja a szivacskorszakban rejlő lehetőségeket.

Korom Gábor, Online Kutyasuli Program

– Ez az időszak rendkívül fontos. Egy kölyökkutyát úgy kell elképzelni, mint egy potenciált: rengeteg fantasztikus dogot, de számtalan gondot is rejthet mondja Korom Gábor.

A városban járva-kelve mindenki tapasztalta már, hogy mennyire különböző kutya-gazda kapcsolatok léteznek. Élnek körülöttünk agresszívebb, reaktív őrjöngő vagy éppen jól szocializált, a környezetükkel harmóniában élő , póráz nélkül is jól irányítható négylábúak. Fontos tudni, hogy nagyjából 30%-ban számít az, hogy milyen alaptulajdonságokkal rendelkezik az állat, azonban 70%-ot mi magunk alakítunk ki a szocializációval.

Ebben a 70%-ban nagyon fontos az ún. „szivacskorszak”, ugyanis ekkor még nem beégett viselkedést kell korrigálnunk, hanem mi magunk írjuk fel a programot. Azért említek programot, mert minden kutyánál genetikai programként fut, hogy a környezet különféle kihívásaira miként kell reagálni.

Többek között az agresszív viselkedés kialakulásában rengeteget számít, hogy amikor a kölyök az első konfliktus alkalmával előveszi ezt, akkor megerősítést kap vagy a gazda az értésére adja, hogy nem fogadja el.

El tudjuk érni azt, hogy egy arra hajlamos eb agressziómentesen éljen.

A viselkedés minden aspektusát tekintve tiszta lapot tudunk írni, amennyiben idejében elkezdünk foglalkozni a kölyökkel. 7-8 hónapos korban lényegesen nehezebb a dolgunk, hiszen már „felhúzott” programokkal kell dolgoznunk. És mindannyian tudjuk, hogy

egy üres papírt könnyebb teleírni, mint egy teleírtat kiradírozni és újrakezdeni mondja  a kutyaszakértő.

A gazdák gyakran akkor fordulnak szakemberhez, látogatnak el tanfolyamra, amikor már valamilyen probléma merül fel: például a kutyus rombol a lakásban, behívhatatlan vagy éppen durván játszik. Ezeket mind meg tudjuk előzni, ha úgy építkezünk, hogy a kívánatos programot húzzuk fel. Így töredék energiaráfordítással, magasabb figyelemmel lényegesen jobb eredményeket érhetünk el.

Napjainkban még mindig sokan használják a hagyományban gyökerező kiképzési technikákat, amelyeket felnőtt állatokra fejlesztettek ki. Ezek kényszertechnikák, például fojtó, szöges vagy elektromos nyakörv.

– Mi ezeket eleve nem ajánljuk, kölyköknél pedig nem is lehet alkalmazni. A kutyaoktatás evolúciója elérkezett oda, hogy olyan technikákat alkalmazhatunk, amelyek a kutya együttműködésén alapulnak. Fontos missziónk a kondicionált megerősítésre alapozott tanítás, ez pedig magasabb tudatosságot igényel a gazdától állítja Korom Gábor.

A kölyökkutyák figyelme még rövidebb ideig ragadható meg, gyenge a monotóniatűrésük, de nagyon jól tudnak figyelni. Minden kölyöknek a saját egyéniségéhez igazított technikára van szüksége, mégpedig úgy, hogy a gazda száz százalékban a kedvencére irányítja a figyelmét.

A legfontosabb feladat, hogy a kiskutyát behívhatóvá tegyük, de erre nincs szabály, ez egy feladatkomplexum.

– Az alapokat kötődési, kapcsolatépítő és tanítási gyakorlatokkal helyezzük le. Az oktatási program lényeges része, hogy a gazda rendelkezzen a letiltás, gátlás képességével. Ez fontos akkor, ha a kutya például felenne valamit a földről vagy elfogyasztaná egy plüssjáték belsejét.

 

Elterjedt nézet, hogy a kicsiket a teljes oltottságig nem viszik közösségbe, ám ez káros hatással bír a szocializációra.

online kölyökkutya program

Az Online Kölyökkutya Program fontos küldetése, hogy azok se maradjanak le erről a rendkívül fontos indító lépésről, akik nem merik egy ideig fajtársak közé engedni kedvencüket. Az alapokat akár már a kiskutya kiválasztása előtt el lehet kezdeni, sőt, ajánlott is, majd természetesen a konkrét gyakorlási elemeknél már legyen velünk az új családtag!

A tanfolyam végére nem lesz gond a séta laza pórázon, a türelmes várakozás és a négylábú cukiság az alapvető engedelmes feladatokat is elsajátítja.

Korom Gábor

Korom Gábor elárulta, hogy létezik három életmentő szabály, amelyet minden gazdi-kutya párosnak meg kellene tanulnia, erre a tanfolyamon is nagy hangsúlyt helyeznek.

Az első, hogy az eb csak és kizárólag akkor mehet el a gazda mellől, ha erre engedélyt kap, a „Mehetsz!” vezényszóval. A második a „járdaszabály”, vagyis minden járdaszegélynél megállítjuk az állatot és csak engedéllyel léphet le onnan. Fontos, hogy egy beépült gátlás, szabály kialakuljon erre vonatkozóan, és a kutya akkor is felismerje a szituációt, ha a gazdi figyelme épp nincs ott.

A harmadik pedig a terület elhagyására vonatkozó szabály: nem mehet ki a kapun, nem ugorhat ki az autóból, csak ha engedélyt adunk erre.

Ezek valóban életmentő elemek, sajnos szó szerint vérrel írt szabályok, ugyanis sok négylábúnak kellett meghalnia ahhoz, hogy az emberek felismerjék, milyen fontos már kölyökkortól odafigyelni a tanításukra mondja a szakértő.

Ha jól szocializált kutyust szeretnénk, akkor elengedhetetlen, hogy az állat fajtársi kapcsolatokat létesítsen. Ezen kívül

ne feledkezzünk el a rendszeres, napi sétáról!

A kölyöknek meg kell ismerkednie a környezet ingereivel, hogy felkészülten érkezzen a fiatal felnőttkorba. Így nem éri majd váratlanul egy másik négylábú, egy rollerrel közlekedő gyermek vagy egy bizonytalan járású ember.

Az ünnepek közeledtével pedig megkerülhetetlen az örök téma: tegyen-e a Jézuska kölyökkutyát a fa alá?

A kutya nem karácsonyi ajándék, hanem családtag! Persze, összeköthetjük az érkezését az ünneppel, lehet egyfajta hozzáadott érték. A szülőknek azonban alaposan át kell gondolniuk azt, hogy egy kutya alapvetően átformálja a család életét, változnak a szokások, a napi rutin.

online kölyökkutya program, Korom Gábor

Így elengedhetetlen, hogy minden esetben tudatosan mérlegeljük: van-e elegendő energiánk, készen állunk-e a kutyatartásra? És bár úgy vélem, nincs szebb dolog annál, mint hogy egy gyermek kutya mellett nőhet fel, de tudni kell, hogy minden esetben a szülőre hárul plusz feladat.

Azt vallom, hogy a gyerekek 12 éves kortól tudnak önállóan bánni egy állattal, előtte még nem rendelkeznek a szükséges felelősségvállalási képességgel.

Napjaink legértékesebb valutája a figyelem, ezt a figyelmet kéri a gyermek és a kutya, illetve mi is s környezetünktől. Manapság ez a figyelem óriási támadásoknak van kitéve és pótlékokkal helyettesítjük.

Gyakran tapasztalom, hogy a szülők a figyelem-deficit pótlásaként visznek haza egy kölyökkutyát, de ekkor a helyzet még rosszabb lesz.

Ha azonban készen állunk és van többlet energiánk, akkor egy jól szocializált állat rengeteget tehet a családi dinamikáért és valóban fantasztikus évek elé nézhetünk összegzett Korom Gábor.

Fotók: kutyasuli.hu

Hasonló tartalmakat ITT olvashatsz. Ha tetszett a cikkünk, oszd meg másokkal, és kövess bennünket a Facebook-, valamint Instagram-oldalunkon is.

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely