Barion Pixel Skip to content
Korom Gábor, Online Kutyasuli Program

„A kutyánk által önmagunkról is sokat tanulhatunk” – Korom Gábor és csapata a kölyökkutyásoknak fejlesztett online tanfolyamot

Kutyával együtt élni igazi önismereti utazás, legalábbis, ha tudatosan éljük meg, vallja Korom Gábor kutyaszakértő, a Tükör Módszer megalkotója. Ő nem egyszerűen oktat, hanem kulcsot ad a kutyához, amelynek viselkedése a gazdát tükrözi. Egyedülálló Online Kölyök Programja pedig az első naptól segít a friss gazdáknak. 

– Az ember ott „veszít el” egy kutyát, hogy nem tud felé hitelesen kommunikálni, nem tudja megragadni az állat figyelmét – kezdi Korom Gábor, a Tükör Módszer atyja, aki évtizedek óta foglalkozik kutyák oktatásával. Pontosabban a gazdikéval, egy jó oktató ugyanis elsősorban velük, nem pedig a kutyákkal foglalkozik. Sajnos mi, emberek egyre kevéssé ismerjük a természet, benne a kutya, mint természeti lény működését.

–  A legfontosabb, amit tehetek a kutyám testi-lelki egészségéért, hogy megismerem a működését, a szükségleteit. Ez nagy hiányosság a társadalomban; elég, ha csak a bugyuta, tévhiteken és sztereotípiákon alapuló kutyás filmeket nézzük, amelyek nem értik a kutyát és torz kutyaábrázolást mutatnak.

A leghitelesebben még mindig az „Így neveld a sárkányodat” aminációs film mutatja be, hogy működik a kutya… – mondja Korom Gábor. Hozzáteszi: a emberekben sok tévhit és rossz beidegződés él a kutyákkal kapcsolatban, például a domináns-alárendelt viszonyon alapuló falkavezér-elmélet. Ez a nyolcvanas években került be a köztudatba, de téves, hiszen a kutyánk nem falkában, hanem családban él velünk, és ennek megfelelően is viselkedik. 

online kölyökkutya program, Korom Gábor

Okos kutya=jó kutya?

Valcz Zsófia, a Tükör Módszer egyik oktatója szerint sokaknál már a fajtaválasztásnál sincs meg a kellő tudatosság, és a divat vagy küllem alapján választanak, nem pedig aszerint, hogy az adott kutya illeszkedjen az életvitelükhöz.

Hiába cuki kis szőrgombóc egy kölyökkutya, ha nem arra tenyésztették ki, hogy kisgyerekekkel éljen együtt, hanem hogy telepet őrizzen, de egy német juhász sem lesz soha olyan családi kedvenc, mint mondjuk egy uszkár. Csapda lehet az is, ha „okos” fajtát választunk, mint például a most divatos border collie-t.

– Sokan akarnak okos kutyát, ám a legtöbb embernek ez azt jelenti, hogy legyen együttműködő és mindent értsen meg elsőre. Ami így is van, de mellette ott van az is, hogy egy kutyának, ami arra találtak ki, hogy napi tíz órát dolgozzon és helyzeteket oldjon meg, olyan munkaigénye van, amit komoly kihívás kielégíteni.

Ha ez nem történik meg és azt várjuk, hogy a nap nagy részében találja fel magát egyedül, könnyen lehet, hogy ez elfojtott ösztönök romboló szokásokban törnek felszínre, például az eb elszökdös vagy felássa a kertet, mire hazaérünk…

A népszerű golden retriever sem feltétlenül olyan nyugodt, mint a reklámokban, köztük is vannak igazi energiabombák, hiszen eredetileg vadászkutyák. Sajnos manapság a legtöbben éppen azokat a tulajdonságokat nyomják el a kutyákban, amelyeket a feladatspecifikus tenyésztés évszázadokon át kiemelt – mondja Valcz Zsófia.

Valcz Zsófia, Online Kölyökkutya Program

A Korom Gábor által kifejlesztett, minden eddigi oktatási módszert átíró Tükör Módszer segít a gazdának, hogy tudatosan építse és élje meg kapcsolatát a kutyával. Az állat természetes viselkedésére, kommunikációjára épül,

segítségével a leghatékonyabban és a legkevesebb konfrontációval tanulható meg, hogyan élhetünk a kutyánkkal örömteli életet.

A három pilléres program segítségével elérhetjük, hogy a kutya felülírja az ösztöneit – például ne egyen fel élelmet a földről vagy ne harapja meg, akiben fenyegetést lát -, és megfeleljen az emberi elvárásoknak. A szakember szerint sok emberben idealizált kép él a kutyatartásról, aztán szembesül a kijózanító valósággal.

Kulcs a kutyához

– Sokan azt gondolják, elég, ha elviszik egy kutyaoviba vagy – iskolába hetente egyszer a kedvencüket és mi megoldjuk a problémáikat. Ez azonban nem úgy működik, hogy mi átkötjük rózsaszín szalaggal a kutyát azzal, hogy „készen van”. Mi mély megértést kínálunk, amelynek segítségével a gazdi nem egy-egy problémát tud majd megoldani, hanem az összeset, mert kulcsot adunk a kutyához.

Mi az élethosszig tartó foglalkozásban, tanulásban hiszünk, hiszen ahogy az emberi kapcsolatokon, a kutya-gazdi viszonyon is folyamatosan dolgozni kell – mondja Korom Gábor.

A kutya a gazdi tükre

A Tükör Módszer oktatóitól megtudom, hogy a kutya viselkedése nagyban a gazdát tükrözi, ahogy a kutya és a gazdi viszonya is. 

– Ha a gazda nyitott szívvel fordul a kutyája felé, sok mindenben magára ismerhet. Gyakran kiderül, hogy a kutyájával kapcsolatos probléma az élet más területén is előjön.

Például a következetesség terén:

ha a gazda egyszer rászól a kutyára valamiért, máskor ugyanazért a dologért nem, nagyon valószínű, hogy a gyermekével is ugyanígy viselkedik.

Csak éppen egy kutyának nem lehet érvelni vagy nem lehet letenni a tévé elé, ha problémánk van vele… Ha kellő tudatossággal fordulunk a saját cselekedeteink hatása felé, rájövünk, hogy nem másban kell keresni a hibát, hanem nekünk kell változtatnunk, hogy örömteli életet élhessünk négylábú társunkkal -, magyarázza Valcz Zsófia.     

Online Kölyökkutya Program

Korom Gábor szerint, amikor kutya érkezik a családba, elkezdődik egy önismereti folyamat, legalábbis, ha kellően tudatosak vagyunk.

– Olyan utazásra visz, amely rengeteget tanít önmagunkról, a közösen megélt helyzetek, a kutyával való együttélés igazi önreflexiós tréning.

Amit közben megtanulunk, az az emberi kapcsolatainkban is segíthet, a kutyán keresztül az ember megtanul például teljes szívvel figyelni a másikra, aminek hiánya az egyik legnagyobb deficit az életünkben. – emeli ki Gábor.

– Nem véletlenül egyre gyakoribb, hogy egy pár gyermekvállalás előtt magához vesz egy kutyát, hogy „gyakoroljon”, ami nagyon jó döntés. A kutyatartás következetességre, felelősségvállalásra tanít, aminek fontosságát egyre kevésbé érzi a mai ember. A kutya nevelésének alapja a következetesség és annak felelőssége, hogy a kutya számára biztonságos környezetet hozzak létre -, magyarázza a szakember.

Az ember életét apró szokások építik fel, ezekből állnak össze a napok, a hetek, az élet. A kutyáét is, csak éppen az állat rövidebb az életciklusa miatt ott sokkal hamarabb előjönnek a döntéseink következményei. A Tükör Módszer három lépésben segít felépíteni egy rendszert, amelyben ezek a szokások a helyükön vannak.

Az első lépés a kutya és a gazda viszonyának rendezése, az ösztönkezelés, hogy a kapcsolatuk kisimult és harmonikus legyen. Erre épül a második szint, maga a tanítás, a kutya saját motivációját véve alapul, pozitív megerősítések által, hogy jó élmény legyen mindkét félnek. A harmadik lépés pedig az életmódprogram, amely elengedhetetlen ahhoz, hogy fenn tudjuk tartani az ideális állapotot.

Nem elég ugyanis, ha rendszeresen elvisszük sétálni a kutyát; ez összehasonlíthatatlan azzal, mint ha aktívan tölt időt együtt a páros, például agilityznek, terepfutnak, vagy éppen a kutyás keresés egy ágát, a man trailinget űzik.

Mindenkinek meg kell találnia a személyiségéhez, életmódjához passzoló aktív, közösen végezhető tevékenységet. Ez szellemileg és testileg is lefárasztja a kutyát, kielégítve a benne tomboló ösztönöket, amelyek lényének alapját adják.  

Mint a szivacs

Korom Gábor iskolájának legújabb fejlesztése az Online Kölyökkutya Program, amely már akár két hónapos kortól segít tanítani a kiskutyákat – abban a „szivacskorban”, amikor a tudás még tiszta lapra íródik. Ilyenkor eleve elejét vehetjük a negatív beidegződéseknek és viselkedési formáknak, s megteremthetünk egy átlátható, világos viszonyrendszert, amiben komfortosan mozoghat a kutya.

A hároméves munkával kifejlesztett online tanfolyam videóiból megtanulható, hogyan teremtsünk stabil kapcsolatot a kutyával, hogyan alakítsuk benne az önkontroll, a késleltetés képességét – ez kell például ahhoz, hogy helyben maradjon vagy ne rángassa a pórázt séta közben.

Online Kölyökkutya Program

A hétről hétre követhető program 7 hét alatt elvégezhető, ezalatt a gazda megtanulja, hogyan mélyülhet el a kapcsolata úgy a kedvencével, hogy az minőségi együttlét legyen.

– Sokan például nem is hallottak róla, hogy a pórázhoz is szakszerűen szoktatni kell a kiskutyát. Az is fontos, hogy a kutyáknál is létező szeparációs szorongást kezelni tudjuk; ez úgy működik, hogy elérjük, ne csak a gazdihoz, hanem a területhez, a lakáshoz is kötődjön, így akkor is biztonságban érzi magát, ha a gazdi éppen nincs otthon – hoz néhány példát Valcz Zsófia arra, milyen készségek segítenek a kutyával való kapcsolatuk harmonikus és megbízhatóan kontrollált kapcsolat kialakításában.

Az Online Kölyökkutya Programot, azaz a közös tanulást akár már a kutya nyolchetes korában el lehet, sőt, érdemes is elkezdeni. A tanfolyam olyan, 8 hetes és 6 hónapos közötti életkorú kutyák gazdájához szól, akik szeretnének felelős kutyatartóvá válni.

Olyanoknak, akik érzik, hogy fel kell nőniük a feladathoz, tudatosak, és boldog, kiegyensúlyozott életet szeretnének a kutyájukkal közösen élni.

Az online program azoknak a friss gazdáknak is megoldás, akik személyesen nem tudnak részt venni a fővárosi vagy vidéki tanfolyamokon, s kényelmesen, a saját tempójukban sajátíthatják el a felelős kutyatartás alapjait.  

Támogatott tartalom.

Fotók: kutyasuli.hu

Hasonló tartalmakat ITT olvashatsz. Ha tetszett a cikkünk, oszd meg másokkal, és kövess bennünket a Facebook-, valamint Instagram-oldalunkon is.

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely