Barion Pixel Skip to content
angol

A tárgyaló szint gördülékenysége – hogyan lehet javítani a borzasztó angolunkon?

Egy nyelvet nem lehet hibázás nélkül megtanulni, vallja Farkas Andrea üzleti angol nyelvtanár. Hozzáteszi, a hibák elfogadása és kijavításuk közti egyensúlyt meg kell teremteni ahhoz, hogy a nyelvet valóban használni tudja az ember. Egyedi oktatási módszerével akár pár hét alatt tökélyre fejleszti az ember angolját még akkor is, ha a tanítvány úgy érzi, neki nincs jó nyelvérzéke.

A legutóbbi népszámlálás adatai szerint az elmúlt tíz évben 50%-kal nőtt az angolul beszélők száma a lakosság körében. A szám bizakodásra adhat okot, Farkas Andrea szerint azonban nem rózsás a helyzet.

– Az Eurostat legfrissebb, szintén 2022-ben készített felmérése szerint a 25 és 64 év közötti magyarok 51,3 százaléka nem beszélt semmilyen idegen nyelvet.

– Ezzel Európában továbbra is a sereghajtók közt vagyunk idegennyelv-tudás terén. – mutat rá.

Farkas Andrea amellett, hogy nyelvtanár, közgazdász, nyelvi coach, a Tárgyalj Magabiztosan Angolul Mentorprogram alapítója is. Széles látókörrel segít vezetőknek és gazdasági szakembereknek a sikeres üzletkötésben, hiszen így angol tárgyalási készséggel a cég nem esik el külföldi ajánlatoktól vagy terjeszkedési lehetőségtől.

18 év tapasztalatával és több száz tanítvánnyal mondja, hogy nincs lehetetlen a nyelvtanulásban, csak az általános magyar nyelvoktatási nézet és hozzáállás szorul kikalapálásra. De az nagyon. Szerencsére van megoldás.

angol
Farkas Andrea

– Szerinted miben gyökerezik, hogy sokszor borzalmas az angolunk? Valamit elszúrtunk a nyelvtanulásban?

– Sokszor hozzák fel indoknak azt, hogy a magyar nyelv Európán belül elszigetelten létezik, és teljesen más, mint a többi európai nyelv. Ez azonban könnyen megcáfolható a velünk egy nyelvcsaládba tartozó finnek példájával, akiknél a lakosság csupán 7,8 százaléka nem sajátított el egy másik idegen nyelvet.

A másik, hogy Magyarországon nincs jelen a többnyelvűség, nem élnek jelentős számban más nyelvet beszélő nemzetiségek. Ebből kifolyólag sokan azt sem érzékelték a mindennapjaikban, hogy hátrányuk származik ebből. Ez a tendencia is változott már a külföldi munkavállalási hullám és a digitalizáció terjedése miatt.

A hazai nyelvtanítás módszereiben is találunk okot az idegen nyelvismereti statisztikáinkra. Még mindig általánosan elterjedt

a frontális tanítási módszer és a beszéd és kommunikáció fókuszú oktatás hiánya. Szavakat magoltatnak a gyerekekkel, az iskolában szódolgozatokat íratnak, nyelvtani feladatok, tesztek megoldásával, szövegek felolvasásával töltik el az órát.

Nem hoznak létre szituációs gyakorlatokat, amiket majd való életben is megtapasztalhatnak, ha külföldre utaznak. – sorolja Andrea.

– Hogyan is várhatnánk el azt bárkitől, hogy magabiztosan és gördülékenyen beszéljen angolul, ha soha nem készítették erre fel? Ha nem volt lehetősége arra, hogy stresszmentesen, biztonságos nyelvi környezetben gyakorolhasson, a hibáiból tanulhasson? – avat be Andrea.

– A közoktatást vagy akár a kézzelfogható tudást nem adó magánórákat hol lehetne megreformálni?

– A legfontosabb a beszédcentrikus módszerek használatának a bevezetése lenne. Az órákról hiányzik a kommunikáció fókusz, pedig enélkül nem lehet egy nyelvet elsajátítani.

A gördülékeny beszéd titka a beszéd gyakorlása.

– Emlékszem, én az egyetem alatt vért izzadtam a német szakszövegfordító kurzusunkon, mert nem tudok elszakadni a tükörfordítástól. Hogyan lehet jól használni egy idegen nyelvet?

– Sok nyelvtanuló esik abba a hibába, hogy megpróbál szóról szóra lefordítani mindent a saját anyanyelvéről. A cél azonban az, hogy megtanuljunk érezni és gondolkodni a másik nyelven. Ehhez az egyik legjobb módszer, ha nem szavakat, hanem kifejezéseket, illetve egész mondatokat tanulunk. Még hatásosabb, ha rövid párbeszédeket is létrehozunk és kontextusban gyakoroljuk azokat.

Vegyük magunkat körbe a célnyelvvel kapcsolatos tartalmakkal, például filmekkel, könyvekkel, podcastokkal, bármivel, ami segít a nyelv természetes használatának megértésében. Persze a legjobb, ha valódi emberekkel próbálunk meg valós beszélgetéseket lefolytatni az adott nyelven. – mutat rá Andrea.

– Legyünk rendszeresek. Nem kell egyszerre több órát eltölteni a tanulással, viszont a kellő elmélyüléshez napi szinten 30-40 perc az ideális. Fontos olyan dolgokkal foglalkozni, amelyekre tényleg szükségünk van. Ha prezentációt kell tartani, akkor gyűjtsük össze a prezentációs kifejezéseket, és azokból építsünk be párat az előadásba. – emeli ki Farkas Andrea.

angol

– Mesélj kicsit a módszeredről! Mit tud egy személyre szabott tanulási terv? Annyi csak, hogy az én nyelvi érzékemhez meg az időbeosztásomhoz igazodik?

– Hát, nem csak ennyiből áll. Egy személyre szabott tanulási stratégia attól fog igazán eredményesen működni, ha azt jól megtervezték, és ténylegesen az adott nyelvtanuló üzleti igényeit, nyelvi céljait vették figyelembe a kialakításakor.

Az első és legfontosabb szempont tehát az, hogy legyen egy kijelölt cél (angol prezentáció, állásinterjú, stb). A legoptimálisabb időtartam a cél elérésére egyébként 10-12 hét, mert ez alatt az idő alatt még intenzíven tudnak foglalkozni a mentoráltak az angollal, és motiváló sikerélményük lesz.

Ez után fel kell mérni az ügyfél tanulási stílusát, és az ehhez leginkább igazodó tanulási technikákat kell beépíteni a programba. Ezzel gyorsítható a tanulási folyamat.

Hogy 10 hét alatt valaki jelentős eredményeket érjen el, kell az egyéni fejlesztés és a tanulás flexibilis időbeosztása.

A csoportos nyelvi oktatás sajnos egyáltalán nem hatékony.

A teljesen személyre szabott nyelvi fejlesztés csak one-to-one oktatási formában megvalósítható, amikor csak azzal foglalkozunk, amire az ügyfélnek a munkahelyi szituációs helyzeteiben valóban szüksége van. – fogalmaz ki Andrea.

– Miért nem elég egy cégvezetőnek egy gyenge középszintű nyelvtudással nekivágnia egy külföldi terjeszkedésnek?

– Azért, mert ezen a szinten nem fognak tudni meggyőzően érvelni, egyetérteni, ellentmondani, javaslatot tenni, ajánlatot adni, kifogásokat kezelni, vagy éppen a cégüket profi módon bemutatni. Már pedig ebben a maximumot kell nyújtani, ha a sikeres üzletkötés és a vállalkozásuk a tét.

A külföldi terjeszkedéssel nemcsak a bevételeit növelheti egy cég, hanem leküzdheti azokat a gazdasági nehézségeket is, amelyekkel a magyar piacon találja magát szemben az utóbbi időben.

– Mondani szoktad, hogy nyelvtanulási korlátaink mögött sokszor negatív tapasztalataink állnak.

– Volt olyan tanítványom, aki a munkahelyi meetingek előtt is ugyanazt a görcsösséget és frusztrációt érezte, mint amit a sikertelen nyelvvizsgáján élt át. Miután sikerült a felszínre hozni, hogy a vizsga sikertelensége abból adódott, hogy nem készítették őt fel a szóbeli vizsgaszituációkra, a munkahelyi meetinghelyzeteit kezdtük el lemodellezni.

Szituációs gyakorlatokkal készült fel az éles helyzetekre, ami olyan önbizalmat adott neki, hogy egy idő után megszűnt a görcs érzése, és felszabadultan mert megszólalni a meetingeken.

– A nyelvi fejlődést hátráltató tényezőket hogyan oldod fel? Van egyfajta terapizálás is a folyamat mögött?

– Nyelvi coachként számomra nagyon fontos, hogy felmérjem és a felszínre hozzam az ügyfél rossz beidegződéseit, amelyek eltávolítása aztán szintén a program részét fogja képezni. Ez egyfajta támogató terapizálás is a nyelvfejlesztési folyamat mögött.

Csak hogy egy példát említsek, sokan mondják azt magukról, hogy nem mernek megszólalni angolul egy üzleti meetingen, tárgyaláson. Ennek legtöbbször nem az az igazi oka, hogy nem rendelkeznek elég szókinccsel vagy nyelvtani tudással, hanem mert félnek a hibázástól, és mindent tökéletesen szeretnének mondani.

– Sajnos ezt a magyar iskolarendszer neveli belénk azáltal, hogy a hibáknak túlzott jelentőséget tulajdonítanak már egészen kicsi gyerekkorunktól. Ha valaki hibázik, az bűn. Ha nem mondod nyelvtanilag 100%-osan helyesen a mondatot, akkor a tanár azonnal kijavít, rosszabb esetben még meg is szégyenít a teljes osztály előtt.

– Pedig hibázni kell ahhoz, hogy kiderüljön, mit nem tudsz, mit kell még helyre tenni a fejedben. Egy nyelvet nem lehet hibázás nélkül megtanulni.

angol
Farkas Andrea

– Csak a gátlások, berögződések miatt nehéz az üzleti kommunikáció?

– A múltbeli negatív berögződések csak az egyik ok. Sokszor tapasztalom azt is, hogy a nyelvtanulók eljutnak ugyan egy stabil középfokú szintig, de

nem rendelkeznek azokkal a tárgyalási és meeting készségekkel, illetve a szakterületükkel kapcsolatos szókinccsel, amelyek megkönnyítenék a helyzetüket az üzleti kommunikációjuk során.

Pedig egy célorientált nyelvi fejlesztés ezen segítene.

– Mi a speciális mentorprogramod 3 olyan pontja, amit megoszthatsz velünk?

– A mentorprogramom 5 fontos pillérből áll, amiből hármat emelnék ki. Személyre szabott tanulási programot kapnak a mentoráltak. Segítek felkészülni azokból a témakörökből, amelyek a tárgyalásaik során leggyakrabban felmerülnek, és profi szintre fejlesztjük a meeting készségeket.

Emellett a 100% Speaking Stratégia alkalmazásával az órákon csak a beszédre fókuszálunk, valós angol nyelvű tárgyalási helyzeteket hozva létre a számukra. A tanulási stílusukat is felmérem, megismertetem őket a típusuknak megfelelő technikákkal, és ezeket az óráimon is alkalmazom a gyorsabb és eredményesebb fejlődésük érdekében.

Más technikák fognak működni a számukra, ha vizuális, ha auditív, vagy ha kinesztetikus tanulási típusba tartoznak. – mutat rá Andrea.

– Mesélnél pár konkrét esetről, amikor a tanoncok gyorsan tanultak vagy értek el eredményt?

– Az egyik kedves tanítványom, Judit jogászként a munkájában szerette volna magabiztosabban és választékosabban kifejezni magát angolul, hogy külföldi ügyfeleket is gond nélkül el tudjon vállalni, megnyíljanak számára új, nemzetközi lehetőségek is.

A 10 hét alatt sikerült a passzív tudását aktivizálni, a szakmai szókincsét elmélyíteni, és a beszédkészségét olyan szintre emelni, amivel már gördülékenyen tud a külföldi üzleti partnereivel is kommunikálni angolul.

Nagyon büszke vagyok rá, hiszen a munka és a két kisgyermeke mellett nem volt könnyű feladat időt és energiát szánni az üzleti angolja fejlesztésére is! – emeli ki Andrea.

– Egy másik mentoráltam, Kriszta annak ellenére, hogy nagyon elfoglalt vállalkozónő, időt tudott szánni arra, hogy napi szinten foglalkozzon az üzleti angoljával. Lelkesen, céltudatosan csinálta végig a programot, és ennek meg is lett az eredménye. A program végére a passzív tudása aktív nyelvtudássá alakult át, a kommunikációs készségei jelentősen fejlődtek, és a pénzügyi angol szakszókincse is nagy mértékben bővült. Őrá is nagyon büszke vagyok.

– Tényleg elég a tárgyalóképes angol nyelvtudáshoz néhány hét, hónap?

– Mindenképpen tisztázni kell, hogy néhány hét, hónap abban az esetben elég csak a tárgyalóképes nyelvtudáshoz, ha már van egy biztos alap, amire építeni lehet.

Ez alatt azt értem, hogy rendelkezni kell legalább egy B1-es szintű angoltudással.

Erre épül rá aztán a személyre szabott fejlesztés. A megfelelő technikák segítségével tovább erősítjük és mélyítjük a már meglévő tudást. Itt is fontos azonban kiemelni a 100%-ban beszédfókuszú nyelvi órák jelentőségét, mert enélkül a tárgyalóképes nyelvtudás nehezen tud megvalósulni. – avat be.

– Sokszor jönnek a kifogások: gyerek/ munka mellett nincs erre időm, nőként úgyis lesöprik az ötletem a tárgyalóasztalról akármilyen nyelvtudással, egyedülálló anyaként/ szingli 35-ös, semmilyen adókedvezményben nem részesülő nőként nem marad pénzem erre, stb… mondjuk ezen élethelyzetek mellett is könnyen kivitelezhető szerinted a nyelvtanulás?

– Ha nincs elköteleződés, akkor nem fog menni a tanulás sem. Ha viszont van egy erős motivációnk, akkor meg fogunk mozgatni mindent, hogy ezt megvalósítsuk és elérjük a kitűzött célunkat.

De ennek a célnak olyannak kell lenni, amiért tényleg hajlandóak vagyunk küzdeni. Büszkén és örömmel mondhatom el, hogy az én mentoráltjaim mindegyike ilyen célt tűzött ki maga elé, és kitartóan, következetesen tesznek is érte, hogy ezt elérjék.

Az idegen nyelv tanulása egy folyamat, ami időt és elkötelezettséget igényel. Nem kell aggódni, ha lassabban halad valaki, vagy ha időnként visszatér például a tükörfordításhoz. Az a fontos, hogy kitartó legyen, és élvezze az utat!

Fotók: Farkas Andrea, Freepik

Hasonló tartalmakat ITT olvashatsz. Ha tetszett a cikkünk, oszd meg másokkal, és kövess bennünket a Facebook-, valamint Instagram-oldalunkon is.

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely