Barion Pixel Skip to content

ALAP!Tábor – Életre szóló élmények hátrányos helyzetű gyermekeknek

Az idén 15 éves Élményakadémia Közhasznú Egyesület csapata nem akármilyen célt tűzött ki erre a jubileumi évre: mélyszegénységben élő és gyermekotthonban nevelkedő fiataloknak, közösségi finanszírozásból szerveznek nyári tábort. Korábbi programjaikkal több ezer gyermeket értek már el, s itt sincs megállás – az élménypedagógia módszerével szeretnének még több fiatalt megszólítani.

– Először szervezünk közösségi finanszírozásból tábort. Ilyen szempontból ez egy teljes újdonság, ám a táboroztatás terén nagy tapasztalattal és sok elképzeléssel rendelkezünk. Korábban pályázati vagy céges támogatásokból tudtuk megvalósítani a táborokat, de nagyon bizakodóak vagyunk, hogy a közösség erejével is össze tud gyűlni az ehhez kellő adomány. A szükséges összegnek eddig valamivel kevesebb, mint a fele érkezett be, de egy kampánnyal is rá szeretnénk erősíteni az adományozók megszólítására – mesélte Gyöngyösi Krisztina, az Élményakadémia Közhasznú Egyesület szakmai vezetője, trénere, aki 2009 óta tagja az Élményakadémia csapatának.

Cselekvő energia járja át az egyesületet

– Szociológusként diplomáztam, a tréneri hivatásra való rátalálás előtt egy irodában dolgoztam. Egyszer csak rádöbbentem, hogy nem számokkal és statisztikákkal, hanem emberekkel szeretnék dolgozni. Akkor kerültem kapcsolatba az Élményakadémia vezetőjével, és önkéntesként csatlakoztam. Azonnal úgy éreztem, hogy megtaláltam, amit csinálni szeretnék – hangsúlyozta Gyöngyösi Krisztina, aki imádja, hogy a csapatban mindenki lelkes, tenni és változtatni akaró, sopánkodás helyett pedig cselekvő energia jellemzi a munkát.

– Nagyon fontosnak tartom, hogy kiemelt figyelmet fordítunk a reflexióra. Sosem megyünk úgy haza egy programról, hogy ne néznénk rá a történtekre, mit csináltunk jól és mit csinálnánk esetleg másképp. Ez nagyon erősen hozzájárul a mi, és rajtunk keresztül a gyerekek fejlődéséhez, folyamatos növekedéséhez.

30 táborozó, 16 szakember

Az első tábort, ahová roma telepi és gyermekotthonban nevelkedő gyermekeket vártak, 2010 nyarán tartották. Az idei ALAP!Tábort 30 fősre tervezik, de ha lehetséges, jövőre szeretnének még nagyobbat álmodni. Az ALAP!Tábor különlegessége azonban nemcsak finanszírozási módjából, hanem abból is fakad, hogy nagyszámú önkéntes- és trénercsapattal bonyolítják le. 30 fiatalra 16 szakember fog jutni, így mindenki egyéni figyelmet is kap, személyre szóló kapcsolódást és visszajelzést.

 

– A tábor lényege, hogy egy élményekkel teli hetet biztosítsunk azoknak a gyermekeknek, akiknek alapból ez nem adatna meg. Az élménypedagógia módszerének köszönhetően játékokon, izgalmas kihívásokon keresztül tudjuk megszólítani őket, és tudunk ránézni a saját működésünkre: mit hozott ki belőlem ez a játék, miben vagyok ügyes, mit csináltam jól, hogyan éreztem magamat, hogyan működött a csapat, és benne én?

– Van egy ifjúsági csoportunk, az IFI+, amely olyan kamaszokból és fiatal felnőttekből áll, akik maguk is hátrányos körülmények között vagy gyermekotthonban nevelkedtek. Ők már egy önállóan működő csoport, akiknek az Élményakadémia nyújt hátteret és szakmailag is támogat, visszajárnak a telepekre, programokat szerveznek, és ők is velünk tartanak a táborba.

Jövőre duplázást terveznek

A Johannita Segítő Szolgáltat támogatásával valósul meg az ALAP!Tábor, a johanniták ifjúsági táborában. Az idei ALAP!Tábor főként a kamaszokat célozza meg (13 éves kortól), de jövőre két tábort is szeretne szervezni az egyesület: egyet a 6-13 éves, egyet pedig a 13 év feletti korosztálynak.

Országszerte bárhonnan várják a résztvevőket: Soprontól Debrecenig sok településen vannak partnereik. – Körülbelül 18-20 gyermekotthonnal és 4-5 teleppel vagyunk szoros kapcsolatban – tette hozzá Gyöngyösi Krisztina, aki szerint a fiatalok életre szóló emlékeket visznek magukkal felnőttkorukba.

Megragadni minden pillanatot

– Fontos, hogy olyan élményeket adjunk ezeknek a gyerekeknek, amik előremozdítják és töltik őket. Hamar nőnek fel, sokszor nincs igazi gyermekkoruk. Hiányzik az a felhőtlen és sokat adó kapcsolódás, amit a család védőhálója vagy egy biztonságos felnőtt kiszámítható jelenléte adhat, ami abban is segít, hogy majd egészséges, jól funkcionáló felnőttként éljenek és neveljék a saját gyerekeiket.

Szerintünk ALAP, hogy minden gyereknek jár egy hét önfeledt gyermekkor! Szerinted is? Akkor támogasd, hogy a tábor megvalósuljon!

– Minden pillanatot, amire vissza lehet jelezni, azt meg szeretnénk ragadni, akármit játszunk, vagy akármilyen izgalmas kihívás elé állítjuk őket. Így szeretnénk, hogy töltődjenek és önbizalmat szerezzenek. Az a tapasztalatunk, hogy ez működik, és a tábor vége felé közeledve egyre bátrabban vágnak bele egyre nagyobb kihívásokat jelentő dolgokba, és aztán ebből a nyári emlékből töltődnek egész évben.

Gyakorolni saját maguk megélését

– Ebben az egy hétben semennyit sem foglalkozunk azzal, hogy mit csinálnak rosszul, vagy esetleg mit rontanak el. Természetesen fontos a határszabás, a keretek lefektetése, de ezen kívül teret adunk annak, hogy gyakorolják a döntéshozatalt, a nemet mondást, az önkéntességet, a bevonódást, hogy megélhessék saját határaikat. Például, ha valaki adott esetben nem szeretne részt venni egy játékban, akkor megengedjük neki, tiszteletben tartva a döntését.

 

– Hiszen nagyon kevés az önrendelkezésük: a gyámok, nevelők, iskolák által nagyon szervezett keretek között élik az életüket. Sok esetben jó szakemberekről beszélünk, de akkor is egyszer csak 18 vagy 21 évesen kikerülnek ebből az intézményi körből, és rájuk szakad mindennek a felelőssége, minden döntés, minden élethelyzet, amikkel már egyedül kell megbirkózniuk. Mi arra törekszünk, hogy gyakorolhassák saját maguk megélését. Kimondottan támogatjuk, hogy döntsenek dolgokban.

– Példaként mesélek egy fiatalról, aki a tábori élmények alapján azt jelezte vissza (egy véletlen összefutás alkalmával), hogy először, amikor az intézetből kijött, lopni kezdett, de eszébe jutott, hogy amikor a tábori estéken arról beszélgettünk, hogy hogyan szeretne felnőttként élni, akkor nem így képzelte el. És ennek az emléknek a hatására abba tudta hagyni a lopást – osztotta meg végül Gyöngyösi Krisztina, aki szerint mindannyiunk közös érdeke, hogy ne engedjük elkallódni ezeket a gyerekeket.

Fotók: Élményakadémia Közhasznú Egyesület.

 

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely