Barion Pixel Skip to content
Győri-Nádai Réka, játék

Hogyan tanuljunk meg felnőttként játszani – párterápiának is kiváló

Játszani mindenki tud? Nem, nagyon nem. Ezért is tette fel az életét Győri-Nádai Réka arra, hogy megtanít bennünket, felnőtteket is visszatalálni a gyermeki énünkhöz. Nem kell túlgondolnunk semmit, hiszen nem nagy volumenű játékpartikról, pénzzabáló eszközökről van szó, hanem olyan hétköznapi tárgyakról, sőt pillanatokról, amelyekben ott van az örök játék lehetősége. Réka és a férje, Zoli pedig meg is mutatja, hogyan éljünk ezzel a lehetőséggel.

„Kedvenceim a modern és könnyen tanulható társasjátékok, és többek közt pl. a drámajátékok is, amelyeket úton útfélen elő lehet venni. Az ég egy adta világon semmi nem kell hozzájuk, csak, ami éppen a kezünk ügyében van” – meséli Réka nagy lelkesen egy kávézóban, ahol a szalvétából, vizespohárból és az asztalra lehullott színes levelekből egy perc alatt virágot varázsol elénk.

A játék gyógyít

Tévedés azt hinni, hogy csak a gyerekeknek tud örömet okozni a játék. Amikor felnövünk, – szándékosan vagy akaratlanul – hajlamosak vagyunk olyan mélyre temetni magunkban a gyermeki énünket, hogy teljesen meg is feledkezünk róla. Ha pedig azt halljuk, hogy játék, nem is tudunk másra gondolni, csak a dobozos társasokra vagy épp a számítógépes változatokra. Pedig a kincs, és ezzel a lelki békénk is, karnyújtásnyira van tőlünk. A gond pusztán annyi – bármennyire is paradoxon -, hogy sokszor valójában félünk játszani. Nehéz kapcsolódni a bennünk lévő gyermekkel, mert az előhozhat régi, elfeledett pillanatokat a gyerekkorunkból, amelyek nem biztos, hogy épp a felszabadult, kellemes emlékeink közül valók. Nem véletlenül mondják a szakemberek, hogy a játéknak mentálhigiénés hatása is van.

„A játék helyzetbe hoz. Ha például szülő és gyermeke együtt játszik, a közös és elmélyült, koncentrált elfoglaltság feloldhatja a köztük lévő elakadásokat is – mondja Réka. A játék egy gyengéd kapcsolódás, hiszen össze kell hangolódnunk a gyerekünkkel, társunkkal, partnerünkkel, aki más perspektívából látja a dolgokat. Ezért is szoktam javasolni, hogy ha egy párkapcsolatban gondok vannak, kezdjünk el játszani. Izgalmas tapasztalás lehet például ilyenkor egy kooperatív társasjáték, amely során a feleknek együtt kell működniük egy közös „ellenséggel” szemben.”

Hogyan tanuljunk meg játszani?

Nem kell persze lelkesedésünkben minden nap órákat játszanunk, ez sokkal rosszabb irányba vinne el bennünket, mint szeretnénk. Kezdőként türelmesnek kell lennünk magunkhoz, hogy jelen lehessünk a játékokban – apró, pici lépésekkel javasolt kezdenünk. Bőven elég, ha minden nap csak 5-10 perc játékos elfoglaltsággal próbálkozunk, mert így lassanként azt vehetjük majd észre, hogy már mi magunk akarunk egyre többet és többet játszani. Réka és a férje nem véletlenül indítottak el nemrégiben egy 7 napos kihívást, hogy megmutassák, miként tudjuk a mindennapokba szőtt játékos pillanatokkal felszabadítani a bennünk lévő gyermeki ént.

Játékok zéró költségvetésből

„A kulcs az, hogy engedjük meg magunknak a játékot és annak örömét – hangsúlyozza Réka. Mindig játszunk, csak észre sem vesszük: játék a pontgyűjtés az üzletekben, a kuponok beváltása, de akkor is játszunk a színekkel és formákkal, amikor a napi outfitünket állítjuk össze. A célom az, hogy ezeket a minijátékokat, és magát a játékos életmódot is tudatosítsuk magunkban és kibővítsük további egyszerű lépésekkel.

Amikor utazunk a buszon, próbáljuk meg kitalálni, hogy a mellettünk ülő ki lehet, mivel foglalkozhat, mire gondolhat. Ha észreveszünk egy csodaszép falevelet, fejtsük meg játékosan a gyerekekkel, akár egy mesét szőve köré, hogy vajon honnan jöhet és a szél merre viheti tovább. Csabival, a kisfiammal gyakran játszunk pl. „A falevél egy napját” és hasonló vizualizációt, illetve kommunikációt fejlesztő szóbeli játékokat.

 

Győri-Nádai Réka, játék
Réka interjú közben is játszik

Ragaszkodjuk el a megszokottól!

„A kicsi gyerekekre jellemző, hogy sokszor „unortodox módon” játszanak a társasjátékokkal, ez kifejezetten hasznos és fejlesztő időtöltés lehet a szabálykövetés megtanulása előtti korszakban. Összekeverjük a különböző játékok figuráit, lapjait és újakat alkotunk belőle. Ki mondta, hogy egy dobókocka nem lehet kisautó vagy egy kártyalap repülő? Mindenkinek van fantáziája és kreativitása, csak elő kell merni hozni. Ez nehéz, de nem lehetetlen küldetés. Akár ez is lehet egy játék.”

Réka azonban kézzel fogható példákat is hozott nekünk a mai modern társasjátékokból, amelyekkel kicsik és nagyok is bátran elszórakozhatnak.

 

5 könnyen tanulható, modern társasjáték – felnőtteknek is

  • Indián nyár – 10 éves kortól 

Gyönyörű, kirakós jellegű, őszi témájú társasjáték, 1-4 fő játszhatja. Szín és formafelismerés, logika és tervezés. Számos hasznos területet fejlesztő, szórakoztató alapdarab. Az átlagos játékidő rövidebb, csak 15-60 perc.

  • Spicy blöffölős játék – 10 éves kortól 

Ezt a kártyajátékot Győri Zoltán, Réka férje tervezte. Egyszerre 2-6 játékos játszhatja és az átlagos játékidő itt is rövid, csak 15-20 perc. A Spicy egy Mensa díjas társasjáték, ami nemzetközi szinten is hatalmas sikernek örvend, és 2020-ban jelöltek a Golden Geek Awards díjára Legjobb kátyajáték kategóriában. A társast, a könnyű tanulhatósága ellenére, csak 10 éves kortól ajánlják Rékáék.

  • Kingdominó – 8 éves kortól 

Nagyon klassz társas, 2-4 fő részére, amelynél az átlagos játékidő mindössze 15 perc. 2017-ben az Év Játékának választották  (Spiel des Jahres) és jelölték is 2018-ban (Magyar Társasjátékdíj). Egyszerű szabályai miatt, akár már 8 éves kortól játszhatjuk a gyerekekkel, és a felnőtteknek sem fognak unatkozni!

  • Egérleső – 5 éves kortól 

Különleges, kooperatív, kommunikációs társas, már 5 éves kortól. A játékosok egy kis zseblámpa segítségével próbálják kikémlelni, hogy a ravasz egérkék hová rejtették kincseiket a házikójukban. A megfigyelést és a memóriát fejlesztő játék Réka és Zoli kisfiának is nagy kedvence.

  • Speedy Roll – 4 éves kortól 

A játékban egy guruló sünike erdei kincseket gyűjt, miközben hazafelé tart. Ahogy Rékáék a YouTube-csatornájukon írják: „Adott egy frappáns alapötlet, kedves megvalósítással, azonnal érthető szabályokkal, nem meglepő hát, hogy a Speedy Roll meg is nyerte a német Kinderspiel Des Jahres (Év gyerekjátéka) díjat 2020-ban.” 

+1 Csak felnőtteknek: Activity Club-Edition

Az Activity méltán az egyik legnépszerűbb játék a világon, hiszen minden képességünkre szükség van hozzá: szókincsünkre, rajztehetségünkre, mozgáskultúránkra, na és fantáziánkra is. Különböző típusai vannak: egészen kicsiknek, családi változat és profi szintűeknek is. Mi most a 18 éven felülieknek szóló Club-Editiont ajánljuk, amelyben a feladványok kissé pikánsak… Ezért aztán nagyszerű szórakozás ez felnőtteknek, de ahhoz is remek segédlet, amit Réka javasolt: ha gond van a kapcsolatunkban, játsszunk! 

Fotók: Davida

Hasonló tartalmakat ITT olvashatsz. Ha tetszett a cikkünk, oszd meg másokkal, és kövess bennünket a Facebook-, valamint Instagram-oldalunkon is.

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely