Barion Pixel Skip to content
menopauza-Iványi Orsolya

Felkészülés a világ egyik legnagyobb női misztériumára: hello menopauza!

A május 13-i Női Váltó fesztivál témái közt lesz a menopauza is: a kerekasztal-beszélgetés testi-lelki szempontból járja majd körbe, mi vár ránk a változó korban. Iványi Orsolya, az Éljenek a negyven feletti nők mozgalom alapítója szakértőkkel beszélget a Női váltó fesztiválon: Dr. Kriston Renáta bőrgyógyász és Tóth Mónika pszichológus segítenek neki megvilágítani, milyen típusú változásokra várhatunk és hogyan készüljünk fel azokra. Tabudöntögetésre is számíthat az, aki meghallgatja a beszélgetést!

„Edukáció, nyitottság, közösség” – Iványi Orsolya szerint ez a három szükséges ahhoz, hogy fel tudjunk készülni a menopauzára.

– Ahhoz, hogy értsük a menopauzát, először ismerni kell a saját testünket és folyamatait, a biológiát.

Hasznos, ha más nők történeteit is meghallgatjuk: én a mai napig meglepődöm, hogy hányféleképpen lehet átélni és értelmezni a változókort.

Ezért is indítottam el a Vichy-vel a #menopauzasztorik podcast sorozatot, hogy megmutassam ahány nő, annyi menopauza – fogalmaz Orsi, aki azt mondja: a menopauzának sok vetülete van, mindenkit másféleképpen találhat meg. 

– Egyrészről ez egy biológiai folyamat, másrészről, ha úgy tetszik, egy belső önismereti utazás is, amikor életünk egyik szakaszából átlépünk a másikba – villantja fel teher helyett egy lehetőség érkezését.

menopauza
Dr. Kriston Renáta bőrgyógyász is részt vesz a Női váltó Fesztivál kerekasztal-beszélgetésén a menopauzáról

Változik a bőr és a lélek is

A változások egy sorát persze a bőrön is megtapasztalják azok a nők, akiknél bekopogtat a menopauza.

– Az ösztrogén hiánya a bőrön is látványosan megmutatkozik, sok nőt ez talán jobban megvisel, mint más tünet. Már a harmincas években elindul a bőr öregedése, de 40 felett és a menopauza környékén jobban: még hangsúlyosabbá válnak a jelei, így fontos, hogy a bőrápolásunk és a napi rutinjaink igazodjanak a bőrünk állapotához.

Ezen kívül, egyes vizsgálatok kimutatták, hogy stressztől függetlenül a kortizolszint nő a változókorban lévő nőknél, ez pedig hatással van a bőr barrier funkciójára, így csökkenti a faggyútermelést, mindemellett megváltoztatja a bőr struktúráját  is, így csökken a kollagén és a hialuronsav-szintézise. Ezek figyelembevételével érdemes kialakítani a változókori bőrápolást – teszi hozzá Dr. Kriston Renáta.

Tóth Mónika pszichológus szerint a mentális állapot változásait ugyanakkor egyelőre nem kíséri megfelelő mértékű figyelem: ezen érdemes lenne változtatni.

–A hormonális változások mentális állapotra gyakorolt hatásáról sokkal többet kellene beszélnünk, hiszen a menopauza több, mint némi hőhullám és hangulatingadozás. Önbizalomhiány, depresszió, szorongás, ezek mind felléphetnek, ráadásul sok nő pont ilyenkor van karrierje csúcsán, ezzel is meg kell birkózni, hiszen a tünetek a munkahelyre is jönnek velünk.

Bár 50 felett nem sokan szeretnének már gyermeket, mégis van, akit megvisel, hogy elveszíti a termékenységét, és úgy érzi, hogy a nőiessége is elveszik ezzel.

Ez nem így van, és erről (is) többet kellene beszélni – fogalmazott a szakember.

Nincs miből tájékozódni

A menopauzára történő felkészülés nem túl könnyű falat: a Menstrupédia képében kislányokat a menzesz megérkeztére felkészítő kiadvány már van a magyar piacon is, de a menopauza előtt álló nőket nem várja ilyesmi.

– Nem igazán van ilyen, pár magyar nyelvű főleg orvosi könyv létezik, de másról nem tudok sajnos – mondja Orsi, aki aktivistaként igazán képben van a téren is.

Pedig lenne mire készülni: sokan nőiességük egyfajta elvesztéseként tekinthetnek a menopauzára, míg másokat megingat szerepében a mentális-hangulati változások egymásutánja, ami a szülő-gyerek kapcsolatot és a párkapcsolatot is alakíthatja.

A menopauza nem magánügy, mindenkire hat valahogyan, legyen az a partner, család, barátok, kollégák. Egyelőre sok helyen még tabu téma, de el kell kezdeni róla beszélni, mert normalizálni kell a témát, csak úgy lehet változást elérni.  Fontos, hogy a partnerünk tudja, min megyünk keresztül, ezt nem szabad elbagatellizálni otthon, főleg, ha mentálisan viselnek meg minket inkább a tünetek.

Egy támogató társ sokat tud segíteni, szóval legyen valaki az életünkben, akinek “panaszkodhatunk” vagy sírhatunk, ha éppen úgy jön ki.

A családban vállalt szerepünk egy a sok közül, persze van, akinek például az anyaszerep a legerősebb, mert mondjuk korán szült és élete nagy részében ez volt előtérben. Most új szerepeket találnunk magunkat, mert nyilván egy anya mindig anya marad, csak ez a szerep kissé háttérbe kerül, ha felnőnek a gyerekek – mondja Iványi Orsi.

Iványi Orsolya szerint fontos minél többet beszélni erről az állapotról

Itt is jól jön a holisztikus szemlélet

A lélek mellett ugyanakkor a test egészségre is kihatnak ezek a változások. Modern megközelítésben épp ezért nem csak a nőgyógyásszal kell megbeszélnünk azokat a tüneteket, amelyeket ilyenkor tapasztalunk.

– Adott esetben egy pszichológus, dietetikus, bőrgyógyász és szükség esetén más szakterület orvosai is részt vehetnek a változó korban lévő nők komplex ellátásában. Bár a nők 25 százaléka nem tapasztal tünetet, a menopauza kezdetekor érdemes egy nagy kivizsgálást csináltatni, hogy tudjunk, mi történik éppen velünk. Nagyon fontos, hogy évente járjunk el a megfelelő szűrővizsgálatokra, az ösztrogénhiány ugyanis erőteljesen kihat nemcsak a bőrre, hanem a csontokra, a szívre és az agyra is.

Nem szabad csendben szenvedni otthon, ma már számos megoldás, nem csak hormonális, létezik a kellemetlen tünetekre.

Ötven felett a nők jobban ki vannak téve például a szív- és érrendszeri betegségeknek, amikor az ösztrogén szint lecsökken és nem tudja védeni a szívet, erre is fontos odafigyelni” – foglalja össze az alapokat Orsi.

menopauza
Tóth Mónika pszichológus többek között a változókor mentális következményeiről is mesél majd, amire eddig nagyon kevés figyelem irányult

A lelki tünetek bagatellizálása is hiba: bár van, akinél egyáltalán nem jelentkeznek a tipikus menopauzás tüneteket, mint például a hőhullám vagy éjszakai izzadás, de a változókorban lévő nőknél különösen nagy a depresszió kialakulásának veszélye Tóth Mónika szerint.

– Ráadásul azoknál, akik korábban már voltak depressziós fázisban, nagyobb valószínűséggel is térhet vissza perimenopauzában – teszi hozzá.

Tévhit, hogy szenvedni muszáj!

Azt is megkérdeztük Orsitól, mit tart a menopauzával kapcsolatos legnagyobb tévhitnek.

– Hogy ez egy szükségszerűen rossz dolog. Egyrészt a nők 25 százalékának nincsenek tünetei, másrészt minden hozzáállás kérdése. Ha eleve úgy indulunk neki, hogy ez csak rossz lehet, akkor az biztosan befolyásolni fog minket.

A másik tévhit, hogy nem kell vele foglalkozni, túl kell élni. Téves hozzáállás, az egészségünket hosszú távon tehetjük tönkre, ha nem például nem járunk szűrővizsgálatokra vagy nem kezeltetünk egy menopauzában elkezdődő csontritkulást” – mondja.

Az aktivista szerint hangsúlyozni kell azt is, hogy nem kell szenvedni, hiszen léteznek a tüneteket enyhítő megoldások.

– Ne kövessük az elavult sztereotípiákat, hogy ezt csendben, egyedül végig kell szenvedni, nem éri meg. Ez egy lehetőség arra, hogy átgondoljuk az életmódunkat és ha szükséges, változtassunk rajta.

Ami 40 előtt működött, az utána már nem fog, mert változik a testünk, lelassul az anyagcserénk, a sejtjeink már nem olyan könnyen újulnak meg, ezért ezeket figyelembe kell venni a táplálkozásnál, a mozgásnál vagy a bőrünk ápolásánál is. Sokkal tudatosabban kell foglalkozni magunkkal” – fogalmaz az aktivista.

Tóth Mónika szerint bár még nem igazán elterjedt Magyarországon, de szakértői kezeléssel is lehet segíteni a menopauza megélésén, kombinálva életmód változtatással, stressz csökkentéssel, relaxációval, meditálással. –A legfontosabb a hozzáállás: legyünk érzékenyek a téma iránt, és tekintsünk komplexen a változókori tünetekre – mondja.

Mindenekelőtt pedig fontos minél többet beszélni erről az állapotról.

– Csak akkor fog változni a felfogás a menopauzáról, ha többet beszélünk róla, csak így lehet normalizálni a témát, csak így lehet új megítélést adni ennek az elhanyagolt területnek, ami mindent nőt érint és mégis úgy teszünk mintha nem létezne – summázza Iványi Orsi.

Ha téged is érint a változó kor, de nincs akivel megbeszéld, esetleg sok olyan kérdésed van, amire eddig hiába kerested a választ, akkor mindenképpen ott a helyed a Női váltó Fesztiválon!

Támogatott tartalom

Hasonló tartalmakat ITT olvashatsz. Ha tetszett a cikkünk, oszd meg másokkal, és kövess bennünket a Facebook-, valamint Instagram-oldalunkon is. 

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely