Barion Pixel Skip to content

Miért praktikus a kapszulagardrób? – Komáromi Mónika szín- és stílustanácsadó elárulja nekünk

Gyakran előfordul, hogy valaki megvesz egy ruhát és nincs hozzá táskája vagy cipője, esetleg nem tudja, hogy mit mivel párosítson. Ám ha az alap szettek jól vannak összeállítva, akkor sokkal tudatosabban öltözködhetünk – tartja Komáromi Mónika, a Stílusos személyiségfejlesztés megálmodója, akit ezúttal a „kapszulákról” és a gardróbrendezésről kérdeztünk.

Tudatosságunk természetesen nemcsak harmonikus megjelenésünkben, csinos öltözködésünkben csúcsosodik ki, de bolygónkért is sokkal többet teszünk, ha nem impulzusvásárlókként rontunk be a plázákba, hanem mindig csak éppen azt szerezzük be, amire szükségünk van, és ami garantáltan illik a stílusunkhoz, személyiségünkhöz. Hogy milyen kérdésekre kell ismernünk a válaszokat ahhoz, hogy ez sikerüljön, abban Komáromi Mónika szín- és stílustanácsadó nyújt most segítséget, akihez nemcsak öltözködési tanácsokért fordulhatunk, de coachként a belső egyensúly megtalálásához is segítő kezet tud nyújtani.

Valóban szükségem van rá?

– Az öltözködésünk alapját három dolog képezi, amit érdemes figyelembe venni és jól összegyúrni: a megfelelő színek (nemcsak az öltözet, hanem a haj és a smink színe is), az alkatilag előnyös fazonok, és a jól megválasztott stílusok. Ha olyan ruhát hordunk, amiben jól érezzük magunkat, az látszik rajtunk, de ugyanez igaz fordítva is: legyen bármilyen csinos egy ruha, ha nem tudjuk viselni, ha feszengünk benne, az egyből feltűnik a környezetünknek is – vallja a tanácsadó.

– A kapszulagardrób kialakítása segíthet a tudatosságban: mind önmagunkkal, mind a környezetünkkel és a fenntarthatósággal kapcsolatban. Személy szerint, én nem azt gondolom megoldásnak, hogy szembemenjünk a fast fashion márkákkal, hiszen nem lehet pusztán feketén vagy fehéren látni ezeknek az üzleteknek a létezését, jóval inkább abban látom a lényeget, hogy mértékletesen és tudatosan vásároljunk, ráleljünk egy arany középútra.

Nőből vagyunk, olyan nincs, hogy nem találunk semmit, ha betévedünk egy bevásárlóközpontba, de ekkor jön be a kérdés: valóban szükségem van rá? – mutat rá Mónika, aki az ügyfeleit is igyekszik afelé irányítani, hogy először nézzék meg, mi van a szekrényükben, és ha ezek után is szükséges, csak akkor menjenek el vásárolni.

– Szeretem, ha tudjuk, hogy mit keresünk, és ez magamra is igaz: pusztán a shoppingolás élménye miatt nem járok már vásárolni, és ha egyre többen eljutnának idáig, az nagyon jó lenne környezeti, fenntarthatósági szempontból is, hiszen így elkerülhetjük a ruhák felhalmozását. Idővel megtanuljuk kihasználni a ruháinkat, és azok bőven elegendőek lesznek ahhoz, hogy mindig csinosan, alkalomhoz illően jelenjünk meg. Természetesen, amikor valami elhasználódik, azt pótolnunk kell.

Mi tehát a „kapszula”?

– A kapszulagardrób olyan szetteket, vagyis kapszulákat tartalmaz, amelyek konkrét számú ruhadarabból állnak. Például két nadrágból, két szoknyából, egy kardigánból, egy blézerből, négy alaptrikóból/alappólóból, két pár cipőből és egy táskából. Ráadásul, ezek mind-mind egymással jól párosítható, kombinálható darabok – mondja Mónika, akinek tavaly jelent meg első könyve a témában: Tükröm, Tükröm – A Tudatos Nő Kézikönyve címmel.

Egy jó kapszulával a variációk száma végtelen Fotó: A szerző felvétele

Az X számú alapdarabot többféleképpen is párosíthatjuk, és így többféle szettet kapunk (vállalkozó kedvű olvasóink akár ki is matekozhatják, hogy a fenti elemekből hányféle szettet tudnánk kihozni). Mindez viszont akkor működik hatékonyan, ha ismerjük a korábban leírt három kiindulópontot (színek, fazonok, stílusok).

Mónika szerint a női gardrób alapdarabjai: a tökéletes szabású farmernadrág, fehér póló/trikó, szövetnadrág/kosztüm nadrág, kosztüm szoknya/ceruzaszoknya, blézer/kosztüm zakó, fehér ing, kis fekete ruha, bőrdzseki/farmerdzseki, kardigán/kötött pulóver, ballonkabát.

Ez nem azt jelenti, hogy csak ezekből álljon a gardróbunk, de kulcsfontosságúak a tudatos ruhatár kialakításához. Így, már csak azokat a ruhadarabokat fogjuk esetlegesen pótolni, amiket érdemes beletenni ezekbe a kapszulákba.

Persze mindenkinek van egy-két „csak úgy megtetszett” darabja. Ha ezen a téren is szeretnénk környezettudatosak lenni, szervezzünk ruhacserét a barátainkkal, kollégáinkkal, nézzünk körül vintage vagy second hand üzletekben – kincsekre bukkanhatunk!

Az alapszínek és színes színek kavalkádja

– A legelőnyösebb az, ha az alapdarabokat mindenki a saját színeiből válogatja össze. A hideg (nyár és tél) típusúaknak például a fekete, fehér, ezüst, szürke, törtfehér és sötétkék színek passzolnak; a meleg (tavasz és ősz) típusúaknak pedig inkább a bézs, arany, bronz, barna, ekrü és kék színek állnak jól.

Ezután pedig olyan színes színeket emeljünk be a ruhatárunkba, vagyis a kapszulákba, amelyek passzolnak egymáshoz! – hangsúlyozta a tanácsadó, aki a gardróbrendező munkái során mindig nagy figyelmet fordít arra, hogy az ügyfelek felpróbálva is megnézzék, mit mivel érdemes kombinálni, és milyen irányba lehet elvinni az alapszetteket. Egy gardróbrendezés végén a legtöbbet elhangzott mondat ez: „Én ezt így nem vettem volna fel. Milyen jó együtt!”

Kapszulagardrób, Komáromi Mónika
Mónika saját kapszulagardróbja

– Különböző kiegészítőkkel, cipővel és táskával könnyen eldől, hogy a sportosabb vagy az elegánsabb irányba mozdítottunk-e el egy szettet. Amikor például egy fehér póló, egy blézer és egy kék farmer kombinációjában gondolkodunk, akkor sportos cipőt és átvetős táskát választva a lazább vonalon mozgunk; amikor viszont magas sarkúval és kézi táskával vesszük fel, akkor máris elegánsabb, kifinomultabb az összhatás – foglalta össze Komáromi Mónika, majd emlékeztetett: az aktuális divatirányzatokból, mindig csak azokhoz a darabokhoz érdemes nyúlni, amelyeket a saját stílusunkba be tudunk építeni.

Hasonló tartalmakat ITT olvashatsz. Ha tetszett a cikkünk, oszd meg másokkal, és kövess bennünket a Facebook-, valamint Instagram-oldalunkon is.

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely