Barion Pixel Skip to content
ne_nezz_fel_netflix leonardo dicaprio

Megmeredtem Leonardo DiCaprio meteor-monológjától- Ne nézz fel! Filmkritika

Ellenálltunk, ellenálltunk, de végül mi is beadtuk a derekunkat és megnéztük a Netflix kasszasikerét, a Ne nézz fel! című társadalmi drámát. Hátborzongatóan tűéles, olyan arcon vágósan valós ez a szatíra. Amikor ilyen színészgárda (Leonardo DiCaprio, Jennifer Lawrence, Meryl Streep, Cate Blanchett, Jonah Hill…) jön össze, meg szoktam ijedni, hogy „na, jó, de a sztori is rendben lesz, ugye?” – jelentjük, nincs ok az aggodalomra. Ihász Nóra kritikája.

Bár arra a kérdésre, hogy milyen a jó film, millió féle választ lehetne adni, de abban talán sokan egyetértünk, hogy olyan, ami után képtelen vagy csendben maradni, ki kell beszélned valakivel. Mázlim volt, hogy a Ne nézz fel!-re kattintva a vőlegényem is a kanapén landolt, így ketten már jól meg tudtuk rágni a látottakat a film után.

Adam McKay alkotása nem egy szokványos katasztrófafilm szcenáriója szerint épül fel, amiben a feszült izgalmakat kellemes happy end zárja, lehetőleg csókokkal és ölelésekkel körítve.

Inkább egy olyan világot vitt képernyőre, amiben a reális és irreális események egymásba karolnak, és simán azt érzed, hogy hasonlóan menne végbe egy valós bolygógyilkos meteor ellen (illetve, meteorért) folytatott harc.

A Netflix egyébként úgy harangozza be a filmet, hogy „két csillagász médiaturnéra indul, hogy figyelmeztessék az emberiséget a Föld felé tartó, pusztító üstökösre. Az érdektelen világ válasza: Ugyan már!” A két tudóst Leonardo DiCaprio és Jennifer Lawrence alakítja, akikben – az üstökös felfedezésének pillanatától kezdve a záró jelenetig – mindvégig az embert látjuk, elhivatottságukkal, csalódásaikkal, dühükkel, félelmeikkel…

 

ne_nezz_fel_netflix leonardo di caprio

Számításaik szerint körülbelül hat hónap volt hátra a becsapódásig. A Fehér Házban tett látogatásuk –, amitől nyilván többet vártak volna – közönnyel és üres frázisokkal telt, az elnökasszony és fia, a kabinetfőnök azt mondta, „csak várjunk és figyeljünk”! Donald Trump modorát és értékrendjét megtestesítő Janie Orlean elnökasszonyt Meryl Streep alakítja, akit többek között Miranda Priestly-ként, Donna Sheridan-ként vagy Mary Louise Wright-ként is kedveltem, de most épp a 21. századi politikusi figurát hozta makulátlanul.

A média működéséről is görbe tükröt kapunk, hiszen a Fehér Házban történtek után televíziós műsorban próbálták tájékoztatni az embereket a várható apokaliptikus eseményekről. Ám a műsorvezetők a filterezett valóságban elkényelmesedő, szemellenzős tömegek megnevettetésére, megnyugtatására mentek rá.

Kate Dibiasky-ban, a Jennifer Lawrence által megtestesített csillagászban robbanásig feszültek az érzelmek, míg nem élő adásban olyan hevesen mondta ki az igazságot, hogy szinte azonnal meme lett belőle. A meme aztán vírusként terjedt a világhálón, miközben a meteor híre süket fülekre talált…

Mi más is kellett a bolygógyilkos aszteroida elnöki bejelentéséhez, mint egy szexbotrány? Hányszor és hányszor látjuk a valóságban is, hogy akkor húznak elő információkat politikusok a nagyközönség előtt, amikor valami teljesen másról akarják elvonni a figyelmünket? Az egyéb problémák napirenden tartása olyan buborékba zárja az embereket, aminek eszméletlenül nehéz átlátni a falain.

Amikor aztán végre azt éreznénk, hogy nyeregben van a tudomány, hiszen elindítanak egy űrhajót, amely képes eltalálni és eltéríteni az üstököst, újra az emberi hülyeség, pontosabban kapzsiság győzedelmeskedik.

Peter Isherwell tech-milliárdos (és az elnök lelkes támogatója) rájött, hogy trilliódollárnyi ásványi anyag rejtőzik a meteorban, méghozzá olyanok, amelyek hiánycikké váltak a Földön. Konkrétan képesek visszafordítani egy kilőtt űrhajót, a tudósok és az ő szavukra adó emberek egyetlen reményét.

A mindentudó algoritmusaival gyakran büszkélkedő milliárdos roppant manipulatívan érvel, amikor a meteor darabokra robbantásáról és biztonságos Földre szállításáról beszélt tudósok és politikusok körében. A bolygógyilkos az ő narratívájában már mennyei kincsnek számít, ami képes véget vetni a szegénységnek, a társadalmi igazságtalanságnak és a biodiverzitás csökkenésének. Közben persze egyértelműen a gazdagok még gazdagabbá tételéről szól az egész.

A teljes cselekményről nem szeretném lerántani a leplet, hiszen lehet, hogy éppen most tervezed megnézni a kihagyhatatlan szatírát, de azt még mindenképp el kell árulnom, hogy az emberek megosztottsága volt az egyik legizgalmasabb szál az egészben.

Voltak, akik az aszteroida teljes megsemmisítését akarták, akik elítélték a pánikkeltést és a tech-császár megoldási javaslatát favorizálták, és akik tagadták, hogy a meteor egyáltalán létezik. Így van ez a valóságban is, ugye? Tudományos tények ide vagy oda, még mindig vannak, akik tagadják a globális felmelegedést, a koronavírust, vagy éppen a Föld alakját.

Leonardo DiCaprio sokak szemében „csak” színész, pedig környezetvédelmi aktivistaként is roppant buzgó, sokat tesz a klímaválság elleni harcért.

Talán, amit higgadtan, észérvekkel még viszonylag kevesebben hallottak tőle, azt most Dr. Randall Mindy karakterébe bújva jól beleordíthatta a kamerába. Nekem ez volt az a jelenet, amikor teljesen megmeredtem…

„És ha még abban sem tudunk egyetérteni, hogy ha egy hatalmas üstökös, ami akkora, mint a Mount Everest, épp egyenesen a Földbolygó felé tart, az nem egy kiba*ott jó dolog, akkor mi a fene történt velünk? Az ég szerelmére, így egyáltalán hogy beszéljünk egymással? Mégis mit tettünk magunkkal, és hogy hozzuk helyre?” – szerintem egyetérthetünk abban, hogy zseniálisan írták meg a monológját, ami nemcsak ennél a jelenetnél, de a záróakkordnál is szívbemarkoló, amit inkább már nem lőnék le.

 

Annyit viszont még elárulhatok, hogy a stáblista közben és után még ne állj fel a kanapéról, hiszen akkor két befejező jelenetről is lemaradnál, amik nemcsak egy-egy újabb groteszk csavarként funkcionálnak, hanem kissé fel is oldják a drámai pillanatok súlyát. Én elsőre azt mondtam, hogy bárcsak ne tették volna már bele ezt a két jelenetet, hiszen az i-re a pontot Dr. Randall Mindy-ék beszélgetése tette fel… Mégis, ahogy a mesék tanulságában is lenni szokott, megnyugvást hoz, amikor a gonosz elnyeri méltó büntetését.

Fotók Netflix

Hasonló tartalmakat ITT olvashatsz. Ha tetszett a cikkünk, oszd meg másokkal, és kövess bennünket a Facebook-, valamint Instagram-oldalunkon is. 

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely