Barion Pixel Skip to content
Rédai Dorottya TIME100

Rédai Dorottyát, a CEU kutatóját, a világ 100 legbefolyásosabb embere közé választották!

Fantasztikus elismerés, hogy miközben a CEU-nak el kellett hagynia a Magyarországot, egyik kutatójuk felkerült a világ 100 legbefolyásosabb embereinek listájára. A TIME magazin Rédai Dorottyát, a CEU Demokrácia Intézet mukatársát is beválasztotta a TIME100-ba. Dorottya nem mellesleg, a nagy port kavart Meseország mindenkié című mesekönyv projektkordinátora is.

A most tizennyolcadik évében járó lista a világ legbefolyásosabb embereinek világra gyakorolt hatását, innovációját és eredményeit ismeri el, így valódi dicsőséget jelent felkerülni rá.

„Az, hogy bekerültem a TIME100 listára, nagy megtiszteltetés számomra és a Labrisz számára is, nemzetközi elismerése a projektben végzett hatalmas munkánknak” – mondta Rédai Dorottya. „Tovább bátorít, hogy folytassam a munkám abban a rendkívül ellenséges politikai környezetben, amelyben most élünk. Azt az üzenetet közvetíti, hogy nagyon fontos az, amiért dolgozunk, és remélem, hogy más aktivistákat is arra ösztönöz majd a régióban, hogy továbbra is foglalkozzanak az LMBT+ kérdésekkel, még akkor is, ha ez nehéz, kimerítő és néha félelmetesnek vagy reménytelennek tűnik.”

A Labrisz Leszbikus Egyesület által 2020-ban megjelentetett mesekönyv a jobboldali és kormányzati politikusok reakcióinak ellenére is nagy sikert aratott, és az az LMBT+ embereket diszkrimináló kormányzati politika elleni tiltakozás szimbólumává vált. Ezidáig több mint 30.000 példányban kelt el, és jövőre 8 európai nyelven jelenik meg.

A kötet 17 kortárs szerző 17 meséjét tartalmazza különböző marginalizált vagy hátrányos helyzetű csoportok szereplőinek megjelenítésével. A jól ismert meséken és népmeséken alapuló történetek számos „tabu” illetve „érzékeny” kérdéssel foglalkoznak, beleértve az azonos neműek közötti szerelmet, a nemváltást, az örökbefogadást, a gyermekek elhanyagolását, a párkapcsolati erőszakot, a szülő halálát, a „különbségeken” alapuló társadalmi kirekesztést és a nemi sztereotípiák áthágását.  A könyv elsődleges célja, hogy segítse a szülőket és a tanárokat abban, hogy ezekről a témákról beszélgessenek a 6-12 éves gyerekekkel.

Többszörösen kitüntetett

Rédai Dorottyának nem ez az első elismerése.  2020-ban Emma Goldman Snowball díjat kapott feminizmus aktivista és tudományos tevékenységéért; 2021-ben pedig a Háttér-díjjal jutalmazták az LMBT+ közösségért végzett munkáját a Budapest Pride megnyitóján. Jelenlegi kutatási érdeklődési körébe tartozik nemek közti egyenlőség az oktatásban, a gyermekvédelmi szakpolitikák, az anti-gender szakpolitikák, az LMBT+ jogok korlátozása és az antidemokratikus rendszerek térnyerése Kelet-Közép-Európában.

„A CEU számomra intellektuális otthont jelent, szellemileg élénk és izgalmas környezetet, hasonló gondolkodású és támogató kollégákat, akik nagyszerű munkát végeznek a saját szakterületükön. Az egyre ellenségesebb magyarországi anti-gender propaganda korszakában a CEU biztonságos hely, ahol a témákat, amelyeken dolgozom, mindig is relevánsnak tekintetették és elismerték” – fogalmazott Rédai.

Rédai Dorottya a Közép-európai Egyetemen (CEU) szerzett MA és PhD fokozatot a Társadalmi Nemek Tanszéken. Kutatóként és koordinátorként számos uniós projektben dolgozott a nemek és a munka, valamint a nemek és az oktatás területén, valamint tanított a CEU Roma Access Programjaiban, valamint a CEU Társadalmi Nemek Tanszékén. Jelenleg a CEU Demokrácia Intézetének tudományos munkatársa, a Gender Equality Academy és az EDUC projektekben dolgozik. Emellett több más projektben dolgozik magyar civil szervezetekkel és egyetemekkel.

A teljes lista és a TIME szeptember 27-i / október 4-i számában jelennek meg. (Elérhető az újságárusoknál szeptember 17-től, valamint a time.com/time100 oldalon.)

Nyitókép: CEU

Hasonló tartalmakat ITT olvashatsz. Ha tetszett a cikkünk, oszd meg másokkal, és kövess bennünket a Facebook-, valamint Instagram-oldalunkon is.

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely