Barion Pixel Skip to content
Szupernóva, Colin Firth, Stanley Tucci

Mit jelent a szerelem egy gyógyíthatatlan betegség tükrében? – Megnéztük a Szupernóvát

Csillagrobbanás. Esemény, ami megrázza az egész univerzumot, ami akkora energiát fejt ki, mint a Nap egész élettartama során – ez a szupernóva. A Colin Firth és Stanley Tucci főszereplésével, azonos címmel készült film az utóbbi idők egyik legszebb szerelmi története.

Hogyan gyászolsz el valakit, aki még él? – hangzik el a torokszorító kérdés.
Tusker és Sam évtizedek óta élnek együtt: a találkozás pillanatában fellobbant szenvedély azóta sem halványult, egymás iránt érzett mély szerelmük érződik minden mozdulatukban, gesztusukban, pillantásukban.

Tusker író, következő regényén dolgozik, Sam zongoraművész, utolsó koncertjére készül. Az esemény jó apropó, hogy lakókocsijukkal és kutyájukkal útra keljenek, bejárják a fenséges angol tóvidéket, visszatérjenek kapcsolatuk főbb helyszíneire, meglátogassák szeretteiket. Pihenjenek, és ami fő: együtt legyenek.

A szűkös, mégis otthonos lakókocsiban a beszélgetés ugyanazon mederben folyik, mint minden jól összeszokott párnál (ki mit pakolt el, mit hagytunk otthon, merre kellett volna lekanyarodni és így tovább), de már az első perctől kezdve érződik, valami nem stimmel, a kedélyes csipkelődések mögött fájdalom, félelem húzódik. Ami végül egy bolt parkolójában ölt testet: a bevásárlást intéző Sam, dolga végeztével, párját kilométerekkel odébb találja meg, akinek fogalma sincs, hogy került oda és mit csinál ott.

Tuskernél néhány éve fiatalkori demenciát diagnosztizáltak.A betegség ugyan még nem hatalmasodott el rajta, de minden nap újabb és újabb apróságok jelzik a párnak: már nem sokáig élhetnek úgy, mint most. Mert a diagnózis természetesen mindkettejüket érinti. És erről beszélniük kell. Beszélniük kell a jövőről, bármennyire is nem szeretnének. Beszélniük kell róla, mert ők ketten egészen másképp képzelik el, hogyan küzdenek meg a helyzettel, hogyan rendezik át megszokott életüket. Hogyan búcsúznak el egymástól.

A Szupernóva nagy része kettejükre fókuszál, már-már kamaradarab. Látjuk őket a lakókocsi meghitt, apró terében, a pazar angol tájban, barátaik körében. Látjuk őket nevetni és látjuk őket sírni; látjuk a szokásos játszmákat és az egészen apró, ám mégis mindent megváltoztató apró rezdüléseket. Rajtuk kívül most minden és mindenki más csak díszlet és háttérszereplő. Nem halogathatják tovább a rég tologatott beszélgetéseket, mert döntéseket kell meghozniuk, mégpedig most, ezen az úton.

Colin Firth és Stanley Tucci remekelnek. Tökéletesen kiegészítik egymást, a kimért, udvarias angol és az állandóan szerepelni vágyó, vicceskedő amerikai. Sam és Tusker olyan párt alkotnak, olyan szeretettel fordulnak egymás felé, amilyen összhangra mindenki vágyik.

Szupernóva, Colin Firth, Stanley Tucci
Colin Firth és Stanley Tucci 

Nem könnyű popcorn mozi Szupernóva, nem is lehet az, és nem is volt ez a cél. A fiatalkori demencia témájával a rendező, Harry McQueen, évek óta foglalkozik. Hosszadalmas és mély kutatási folyamat eredménye a film. Látszik is a végeredményen: gyönyörű, bensőséges történet, modern szerelmes film, ami még a vetítés után hetekkel is foglalkoztat.

Főleg a legfontosabb kérdése: mit jelent a szerelem a gyógyíthatatlan betegség tükrében?

Fotó: Cirko Film

Hasonló tartalmakat ITT olvashatsz. Ha tetszett a cikkünk, oszd meg másokkal, és kövess bennünket a Facebook-, valamint Instagram-oldalunkon is.

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely