Barion Pixel Skip to content
edison2-3

Készítsd fel gyermekedet a felnőttkorra! — Growth mindset mindenek felett

Amikor azt hallom, hogy növekedési szemlélet, automatikusan valamilyen gazdasági dologra gondolok és még véletlenül sem a gyermekem felnőttkorra nevelésére. Márpedig a harmadik, szülőknek szóló heti leckémben éppen ez, azaz a growth mindset volt a téma. Először sóhajtottam is egy nagyot, mondván, ez valami nagyon bonyolult, földöntúli dolog lesz, de mivel felelős szülőnek akarom magamat hinni, végigolvastam a hírlevelet. Ekkor jött az aha-élmény.

Máris kismillió ötlet kavargott a fejemben azzal kapcsolatban, hogyan is fogom én felkészíteni a gyermekeimet a jövőre, a munka és felnőttkor világára. Arra a világra, amelyet most csak sejthetünk, de biztosat nem tudhatunk róla.

Ez kell a sikeres felnőttkorra neveléshez

Bevallom, időnként előtör a szkepticizmusom minden újító pedagógiai elv olvasásakor, de valahogyan az Edisonplatformosoknál ez az énem mindig a háttérben marad. Mert ők nem akarják megmondani a tutit, hanem abszolút realista megközelítéssel igyekeznek nekünk, szülőknek irányt mutatni.

Ezért is örülök annak, hogy legutóbbi levelükben konkrét tippeket kaptam az alábbi területekre vonatkozóan:

  • a kudarc feldolgozása,
  • önreflexió gyakorlása,
  • csapatmunka otthon.

Nagy lelkesedéssel próbáltam meg kitalálni, hogyan is fogjak hozzá, aztán rájöttem, ezek a tippek a saját magam „kezelésében” is nagyon hasznosak. Az Edisonplatform ugyanis — többek között — ezt írta:

„Egy-egy feladata kapcsán beszélgess a gyerekkel arról, hogy látja a teljesítményét, miben érzi magát erősnek és mi az, amiben fejlődni szeretne. A kudarcokat dolgozzátok fel együtt, adj inspiráló visszajelzéseket, elsősorban az erőfeszítést értékelve és nem az elért eredményt.”

Na, ez az a rész, amelyet magammal is rendszeresen el kellene játszanom, hiszen — ahogyan az előző cikkben is írtam —, még mindig gyakran gondolom az egész anya-létemet kudarcnak, mintsem sikersztorinak. De egyelőre megmaradtam a középsőm „fejlesztésénél”.

Felnőttkorra nevelés második etap

A fiam először furcsán nézett rám, aztán elnémult, majd egy „nem tudom”-mal elintézettnek tekintette a beszélgetést.

Ilyenkor nem szabad feladni, mondtam magamnak, és bevetettem mindent: bevontam őt a házimunkába, hogy közben is legyen időnk beszélgetni: teregettünk, kipakoltuk a megvásárolt kajákat, de valahogy továbbra is nehezen nyílt meg. Nem azért, mert nem vagyunk jó viszonyban, hanem azért, mert ő az az elnémulós fajta. Azt azonban láttam, hogy kattog az agya, így szerintem apránként lesz arra esélyem, hogy kivesézzük a témát.

Könnyebb esetnek bizonyult a kicsi, akivel a mesékről kell beszélgetnem. Pontosabban az ő kis világáról, amelyben játszik. Azzal a gyakorlattal (önreflexió-fejlesztés), amelyet a 3. hírlevélben kaptam, már 70 százalékkal növelhetem

  • a kritikai gondolkodását,
  • az érvelési képességét és
  • a metakognitív képességeit,

ami azért is jó, mert talán nem lesz az orránál fogva vezethető felnőtt belőle. Ez pedig nagyon fontos a jövőre nézve.

De hogy jön ide a growth mindset?

A growth mindset, azaz a növekedési szemlélet ugyanis azt mondja, hogy bármilyen tanulás alapja az a meggyőződés, hogy ha erőfeszítést teszünk, akkor fejlődni fogunk. Hiába nem tudunk még valamit, ha tanuljuk, gyakoroljuk, kísérletezünk, akkor előbb-utóbb menni fog, mert képesek vagyunk rá. Ennek előfeltétele a kritikus gondolkodás is.

Aki jól méri fel a saját erősségeit és gyengeségeit, képes lesz egyensúlyt teremteni a képességei és a kihívások között. Ennek az a lényege, hogy mindig egy kicsivel nagyobb feladatot vállaljon fel, mint amit még kényelmesen elvégezhetne az aktuális tudásával és tapasztalataival” – magyarázza Frankó Csuba Dea. „A túlvállalás pánikhoz, és kiégéshez vezet, a túl egyszerű feladatok pedig unalomhoz, fásultsághoz. Annak kikísérletezését, hogy kinek mit jelent az optimális terhelés, már gyermekkorban fontos elkezdenünk. Olyan ez, mint a biciklizés: gyakorolni kell, míg az ember ráérez az egyensúlyra.”

Olyan ez, mint a kreativitás fejlesztése. Hatalmas tévhit, hogy nem lehet mindenki kreatív. De! Ugyanis úgy születünk mindannyian, csak az évek alatt — és az oktatási rendszerünknek köszönhetően — ez a kreativitás valahogy kihal belőlünk, ha nem törődünk vele. Úgyhogy én ezt is fejlesztem magamban és a gyermekeimben, mostantól pedig gyakorolni fogom a growth mindset-et is. Mert hiszem, hogy tanulni soha nincs túl késő. 
Ha te is így hiszed, iratkozz fel a hírlevélre. 

Fotó: Freepik

Hasonló tartalmakat ITT olvashatsz. Ha tetszett a cikkünk, oszd meg másokkal, és kövess bennünket a Facebook-, valamint Instagram-oldalunkon is.

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely