Barion Pixel Skip to content
Love Lamp

„Erő van abban, amikor egy ember hivatása kiszabadul” – így menetelt a nemzetközi siker kapujáig a Love Lamppel Harcos Andrea

Harcos Andrea tizenegy évvel ezelőtt álmodta meg egészen egyedi termékeket gyártó vállalkozását, a Love Lampet. Fényszobrait, installációit és lámpáit saját kezűleg alkotja meg. Andrea úgy vágott bele az álma megvalósításába, hogy semmilyen előképzettsége nem volt, jól bejáratott, biztos alapokra helyezett filmes munkáját hagyta ott, hogy a Love Lamp ne csak a saját hálószobáját díszítse, hanem mások otthonát, éttermét vagy éppen fogorvosi rendelőjét is.

Harcos Andrea épp elindította a filmes cégét a volt férjével, amikor váratlanul rátalált a valódi hivatására, a fényszobrok készítésére. Elképzelt a hálószobájukba egy lámpát, amit hosszas kutatás után sem talált meg az üzletekben, ez a fajta fényforrás ugyanis egyszerűen nem volt kapható. Ezen annyira felhergelte magát, hogy dacos indulattal összeválogatta hozzá az alapanyagokat egy hobbiboltban, és egy hétig hasalt sniccerrel a kezében a parkettán, hogy elkészüljön az első Love Lamp.

– Addigra én már filmes voltam, és nagyon szerettem figyelni, hogy mit csinálnak a világosítók. Egy csomó derítési technikát lestem el tőlük, amiből tudtam, hogy hogyan lehet létrehozni azt a fényhatást, amit a Love Lamp ad. Ez nem direkt fény, hanem olyan szórt fény, ami úgy világít meg mindent, hogy közben nem bántja a szemet – árulta el Harcos Andrea, a Love Lamp megalapítója.

Az első darab elkészítése valódi flow-élményt okozott Andinak. Megszűnt körülötte a külvilág. Felidézte gyerekkori élményeit, amikor női szabóként dolgozó édesanyja mellett délutánonként a műhelyében varrogatott.

Már ekkor tudta, hogy ezt az érzést nemcsak egyszer akarja átélni, az első lámpa elkészítése azonban még nem hozta meg a kellő önbizalmat.

A barátai biztatták, hogy foglalkozzon inkább fényszobrokkal a filmek helyett, neki azonban

az volt a legnagyobb félelme, hogy kinek fog kelleni egy olyan lámpa, amit még ő is meg tud csinálni?

– A kishitűségem miatt ilyen hamar biztosan nem fogtam volna bele, de a barátaim szavai sokat lendítettek rajtam. Előbb-utóbb persze elkezdtem volna, mert hiszek abban, hogy az embernek a hivatása idővel megmutatja magát, ha hagyja.

Így is elvitt 3 évet, mire ebből vállalkozás lett – avat be Andi.

– Hiszem, hogy minden akkor történik, amikor én készen állok rá. Arra vágytam, hogy hadd fejlődjek együtt a Love Lamppel, ne legyen az, hogy túlnő rajtam, és nem tudok teljesíteni. Azt sem akartam, hogy halálra unjam magam és malmozzak, meg azt sem, hogy kiégjek benne.

Andi hosszú kutatómunkát és fejlesztést végzett, miután eldöntötte, hogy belevág a lámpagyártásba.

Amikor készen állt a vállalkozás elindítására, 3 hónapot adott magának, hogy eladjon egy lámpát. Ez volt a feltétele annak, hogy folytassa a munkát fényszobrászként.

Soha nem hirdetett, gyakorlati gondolkodása segítette abban, hogy meglegyen minden szükséges feltétel az induláshoz.

Pablo Floor Lámpa

– Végiggondoltam, mi a célom. Az, hogy a világ bármely pontjára eljuttathassak egy fényszobrot, ami elég nagy méretű, törékeny és viszonylag nagy értékű. Kellett hozzá egy doboz, amiben nem törik össze, akkor sem, ha Hawaii-ra viszik, kellett biztosítás, egy szállító cég, le kellett védetnem a márkámat, hogy ne lopják el, és csinálnom egy weboldalt, hogy az emberek informálódhassanak rólam. Az Instagram-oldal is fontos volt, ott találnak meg a legtöbben. – mondja.

Andi lázadó alkatnak vallja magát, soha semmit nem akart úgy csinálni, mint mások. A vállalkozással az volt a szándéka, hogy mindenki, aki részt vesz benne, nyerjen.

Évek óta segítik alvállalkozók a munkáját, akik legyártanak neki egyes alkatrészeket, amik aztán az ő kezei között formálódnak tovább.

Van közöttük asztalos, villamos mérnök, fémmegmunkáló és üvegművész is.

Andi azt szeretné, hogy mindenki elégedett legyen és jól járjon, ezért többet fizet az alvállalkozóinak, mint a versenytársai szoktak,

amitől ő lassabban fejlődik pénzügyileg, cserébe viszont hűségesek hozzá azok, akikkel együtt dolgozik, és a kapcsolata is jó mindegyikükkel.  

 – Az együttműködésünk a bizalmon, és a szóbeli megállapodásokon alapul.

Nem kell 100 oldalas szerződéseket eléjük raknom, és megfenyegetni őket jogi dolgokkal, egyszerűen csak ember kommunikál emberrel, és ez is működik.

– Nem az üzletasszonyságom hozott el odáig, ahol most tartok. Nekem kifejezetten nehéz még a számlák összegyűjtésének feladata is.

Az üzletet tulajdonképpen a szeretet tartja össze.

Nem a pénz van az egésznek a fókuszában, hanem az, hogy örömet szerez mindenkinek, aki ebben részt vesz. Olyan kiteljesedéssel jár, hogy a pénz – viccen kívül – a mellékhatása ennek az egésznek.

Harcos Andrea

Bár a Love Lamp-birodalmat a hit és egy erős belső késztetés indította útjára előképzettség nélkül, Andi korábbi munkahelyein szerzett tapasztalatait is belegyúrta a vállalkozásba.

A médiában és a filmgyártásban eltöltött évek nem voltak haszontalanok: a lámpák tervezéséhez elengedhetetlen a jó emberismeret, mert minden ott kezdődik, hogy rá kell hangolódni a megrendelőre, aki sokszor nem is tudja pontosan, milyen lámpát szeretne, amikor felkeresi a Love Lamp alapítóját.

A showműsorok casting folyamataiban való részvétel alatt előfordult, hogy Andi tízezer embert hallgatott meg, riporterként az emberekkel szembeni érzékenysége fejlődött, a tapasztalatainak köszönhetően pedig könnyen olvas másokban, így arra is mindig ráérez, hogy mire van szükségük.

– Imádok az emberek lelkében úszni, megismerni őket, megérteni a működésüket. Nagyon fura az, ahogy beszélek a megrendelőmmel, belenézek a szemébe, ott vagyok a terében, nézem az üres falat, és egyszercsak megérkeznek képek.

– Alázatból is mindig kikeresem, hogy az a kép, amit elképzeltem a lámpához, mit szimbolizál. Az eredmény mindig meghökkent, de mindig stimmel.

Az ötleteimet prezentálom, de az a leggyönyörűbb az egészben, hogy egy nagyon mély bizalom alakul ki a megrendelő és köztem.

Legtöbbször úgy rendelik meg a munkát, hogy nagyjából tíz százalékos elképzelésük van arról, hogy a végén mit fognak kapni.

– Eddig 125 fényszobrot alkothattam meg, és mindig boldog volt a megrendelőm, tette hozzá Andi, aki a kezdetek óta folyamatosan képezi magát: idő közben elvégezte a villanyszerelő iskolát is, jelenleg pedig kárpitosnak tanul.

Spices Of Love at Goldkind

2024 a nemzetközi áttörés éve lehet a Love Lampnek

Bár évente 2-3 megrendelés eddig is érkezett külföldről, ami ebben az évben várható, egészen más lesz. A történet 2023 áprilisában, Milánóban kezdődött, a design kiállításon.

Andi meghívást kapott egy római székhelyű luxuslámpa céghez, megkérték, hogy tervezzen nekik egy Love Lampet, a prezentációt pedig imádták, így ebben az évben a tervekből valóság lesz. Ennek a cégnek a standjánál megismerkedett amerikai üzletemberekkel is, akik közül eggyel nemrég találkozott New Yorkban, így a Love Lampet hamarosan az Amerikai Egyesült Államokban is képviselni fogják.

Andi márciusban Svájcba utazik, hogy tárgyaljon az ottani terjesztésről is. Az idei év nemzetközi szinten jelentős lesz és a fényszobrász úgy érzi, már készen is áll rá.

Hogyan találhatja meg más is azt a hivatást, ami boldoggá teszi?

Andi fontosnak tartja, hogy az emberek foglalkozzanak önismerettel, mert rengeteget javít az életminőségen, és így van a legnagyobb esély rá, hogy valaki rátaláljon arra, amit igazán csinálni akar.

Szerinte az emberek legmélyen a lelkükben érzik, ha boldogtalanok egy munkahelyen, de nagyon nehéz lerázni azt a hitrendszert, hogy a biztonságot egy multinál való elhelyezkedés, és a bejelentett 8 órás munka adja meg, mert ebben szocializálódtunk.

Sokan azt gondolják, hogy a munkának nehéznek kell lennie, pedig Harcos Andi szerint ami az igazi hivatásunk, azt kirázzuk a kisujjunkból, így nem azt érdemes keresni, hogy hol nehéz, hanem azt, hogy hol könnyű.

– Mindenkit biztatok arra, hogy bírja meghallani a saját belső hangját, ami belőle jön, mert az a hang nem hazudik. A váltásnál a félelem a legnagyobb romboló és álomgyilkos.

–  Tele voltam én is félelmekkel, mert feladtam egy biztos, nagyon jól kereső, jól bejáratott munkát, amiben jó voltam. Szerettem filmgyártó lenni, szerettem gyártásvezető-producerként dolgozni, mindezt egy olyan dologért adtam fel, amiről papírom sem volt, csak éreztem, hogy nekem ezt kell csinálnom.

– Az elrugaszkodás pillanatában értettem meg, hogy atyaúristen, mekkora erő van abban, hogy egy ember hivatása kiszabadul, mondta el Andi.

– Nem lehet összehasonlítani ezt az erőt semmivel. És nem kell ehhez művésznek lenni, mindenkinek megvan a maga hivatása. Ismerek olyat, aki a világ legcsodásabb könyvelőjének született, és ugyanezt a kiteljesedést éli meg.

– Ha meghozza valaki a döntést és beleáll, abban a pillanatban minden átfordul!

Mindez persze nem jelenti azt, hogy gondolkodás nélkül fel kell égetni mindent magunk körül, a védőhálót igenis érdemes igénybe venni.

Ha van, aki segítő kezet nyújt, ha egy ideig még szükségünk van a biztos állásunkra, akkor ne dobjuk el, de ha érezzük, hogy merre érdemes indulni, szánjunk rá időt és energiát, mert megéri.

És ami a legfontosabb, soha nincs késő elkezdeni változtatni. Harcos Andi 33 évesen döntött a karrierváltás mellett, de most, 40 éves korára ért be igazán az eddig befektetett munka.

 – Mindenkinek van szuperképessége. Nekem például nem diagnosztizált ADHD-m és OCD-m van, de pont ezek a jelölői annak, hogy miben vagyok különleges.

– A cégvezetést nehézzé teszik, de a velük járó hiperfókusz és empátia, a derékszöghöz és a párhuzamoshoz való ragaszkodás viszont szuperképességként funkcionál, ami megkönnyíti az alkotói folyamatot.

Mindenkinek megvan a maga kis neurózisa, de pont ezek a jelölői annak, hogy miben különleges, miben jó. Azok a dolgok, amiket a társadalom megbélyegez, ott lehet valakinek a szuperképessége. Onnantól, hogy erre rájön, csak rajta múlik, tette hozzá a Love Lamp alapítója.

Fotók: Harcos Andrea

Hasonló tartalmakat ITT olvashatsz. Ha tetszett a cikkünk, oszd meg másokkal, és kövess bennünket a Facebook-, valamint Instagram-oldalunkon is.

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely