Barion Pixel Skip to content
Laczkó Erika-élet

„Tudtam, hogy ebből fel kell álljak” – Laczkó Erika kisgyerekes anyukaként tervezte újra az életét

„2019-ben voltam a női karrierváltó rendezvényeteken, ahol nagyon sok inspirációt kaptam, melyért a mai napig hálás vagyok” – írta nekünk Laczkó Erika, aki 4 évvel kisfia születése után jutott el odáig, hogy már képtelen volt megfelelni munkájának és családjának is, és szinte teljesen megbénította a szorongás. Ő azonban nem adta fel, inkább tartott egy kis szünetet, hogy rátaláljon arra az útra, ami boldoggá és sikeressé is teszi egyben. Erika azért osztotta meg velünk tapasztalatait, hogy neked is erőt adjon a váltáshoz.

Te döntöd el, hogy sodródsz, áldozata vagy az életednek vagy észreveszed a figyelmeztető jeleket, segítséget kérsz, elindulsz az önismeret útján és lépésről lépésre újra hangolod az életedet. Amikor összecsapnak a fejed felett a hullámok, leginkább azt látod, hogy baj van, még nem látod a kiutat, ellenkező esetben nem jutottál volna el ide. Ha el tudod hinni, hogy ez mind érted történik, akkor olvass tovább, ha nem, akkor még egy kis időre szükséged van, de ha nyitott vagy, talán mégis segít a történetem.

A nők többsége nehezen éli meg hogy már 40 éves, én ekkor nagyon boldog voltam, mert 10 hónapos kisfiammal otthon élveztem a babázást, melytől annyira tartottam korábban, lehet ezért is vállaltam ilyen későn gyermeket.

Vagy csak nehezen mondtam le a vezető beosztásban lévő független nők életéről? De leginkább az ismeretlentől féltem, hogy más lesz az életem, hogy minden megváltozik.

Félelmem beigazolódott, de nem az első évben, hanem amikor az 1 éves gyermeket bölcsődébe adtam és visszamentem 8 órában dolgozni.

Amikor van egy szép családod, tündéri kisfiad (amire mindig is vágytál), jó munkád és mégis azt érzed, hogy szorongsz, hogy nincs időd semmire, de leginkább magadra, hogy meg kell felelj anyaként, társként otthon, vezetőként a munkában és mindez nem megy egyszerre. Ezt persze a környezet is érzi, kihat rájuk és a feszültség csak egyre nő.

Amikor eljutsz oda, hogy a magabiztos, társaságot kedvelő nő helyett egy aggódó, szorongó, emberkerülő nő néz vissza a tükörből, tényleg érzed, hogy valami nincs rendben.

Ekkorra már pszichoszomatikus tünetek garmadáját tapasztalja az ember magán, bérletet is válthat a különböző orvosi vizsgálatokra, és általában találnak is valamit, bár a többségével akár 100 évig is el lehet élni, de nem ilyen stresszállapotban. Na, de hogyan csökkentsük a stresszt, ami már szinte beszippantott, nem engedett el a hónapok alatt és krónikussá vált? (Mint utólag kiderült, ez a kiégés).

Meg akartam érteni, mi történik velem, rengeteget olvastam a témában, segítő szakemberekhez fordultam, mert ugye a „betegségemet” kezelnem kell, így hivatalosan is sikerült időt dedikálnom magamra, hogy a bűntudatot enyhítsem.

Elmentem a falig, felmondtam, mert fizikailag és mentálisan nem tudtam ellátni a munkámat.

Laczkó Erika-élet

Tudtam, hogy ebből fel kell álljak, de valamit másként kell csináljak. A családom támogatása segítségével 1 év kényszerszünetet tartottam. Hogy az emberekkel megmaradjon a kapcsolat, és hogy lecsendesítsem a zakatoló gondolatokat, csatlakoztam egy rajz és festő csoporthoz, ahol teljesen sikerült kikapcsolnom, megélnem a „flow állapotot” és támogató közösségre találtam.

Beiratkoztam művészettel nevelés képzésre és azon belül pszichológiát, majd később rajzelemzést, tréneri kompetenciák fejlesztését és munkahelyi mentálhigiénét tanultam. Művészetterápiás és pszichodráma önismereti csoportokhoz csatlakoztam,

és egyre jobban megértettem, hogy mi is történik velem, milyen viselkedési mintáim, sémáim vannak, melyek kapcsolnak be egy-egy nehéz, stresszes helyzetben és ezekre hogyan reagálok.

Egyre tudatosabbá váltam az elmúlt években, próbáltam külső szemlélőként ránézni az adott szituációkra, az életem történéseire, megértettem, mi az elfogadás, hogy nem tudunk másokat megváltoztatni, csak saját magunkat, mellyel viszont változást tudunk elérni környezetünkben.

Az tudtam, hogy kisgyerekes anyukaként visszamenni már nem tudnék kötött munkaidőben. Kerestem az utamat, a Női váltó egyik rendezvényén is részt vettem és nagyon sok inspirációt és megerősítést kaptam. Ekkor már voltak ötleteim, hogy mit is szeretnék csinálni, de a covid egy időre keresztül húzta azokat.

Amit megtanultam, hogy folyamatos újratervezés, újra hangolás van, mert ez működik nálam.

Az elmúlt 4 év sok tanulása, tapasztalása, és véget nem érő önismereti munkája után részt vettem egy vállalkozókat elindító pályázati programban, így 2020-ban vállalkozást alapítottam. Korábbi szakmai területemet, az értékesítést tanácsadóként folytatom, és kiegészítettem új tevékenységgel, a mentális egészségfejlesztéssel (stresszkezelés, kiégés megelőzés és reziliencia fejlesztés), segítek egyénileg és vállalatoknál, a munkavállalóknak csoport szinten, melynél a saját tapasztalataimat és elméleti tudásomat kamatoztatni tudom.

Nem mondom, hogy a stressz eltűnt az életemből viszont már sokkal jobban tudom kezelni azt. Tudom, hogy vannak erőforrásaim, mozgósítani is tudom azokat, tudom kitől tudok segítséget kérni és most már merek is.

Sok sikert az utadon, és tudd, hogy nem vagy egyedül!

 

Laczkó Erika munkahelyi mentálhigiénés szakember, kompetenciafejlesztő tréner, értékesítési tanácsadó, ITT találod, ha segítségre van szükséged.

 

Te is szeretnél váltani, de tele vagy kérdésekkel? Vállalkoznál? Újrakezdenél? Akár vidéken? Vagy inkább a home office a te tereped, de nem találsz megfelelő állást? Esetleg utolért az életközépi válság, és fogalmad sincs, merre tovább? Akkor gyere el, és tölts velünk egy napot a Női Váltó Fesztiválon! 

Hasonló tartalmakat ITT olvashatsz. Ha tetszett a cikkünk, oszd meg másokkal, és kövess bennünket a Facebook-, valamint Instagram-oldalunkon is.

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely