Barion Pixel Skip to content
lakóautó

„Ez a teljes szabadság, tényleg bármit megtehetsz” – lakóautóval utazni menő!

Nem is egyszerűen lakóautó, inkább egy komfortos csigaház, és leírhatatlan életérzést ad annak, aki kipróbálja. Sztaniszláv András és barátai öt éve saját kezűleg építették meg Duxyt, amely azóta rengeteg csodás élményt szerzett utasainak.

Lakóautóval utazni menő, szűröm le a következtetést a milliónyi Instagram-postból, amely irigylésre méltó képeken tárja elém az utazás e kivételesen szabad módjának szépségét. Jó esetben a lakóautó is menő, azaz otthonos, különleges, egyedi – olyan, amelyben nemcsak megszállni tud, hanem otthon is érzi magát az ember. Ez volt a célja Sztaniszláv Andrásnak is, aki barátaival öt éve megépítette saját kis guruló szállásukat, Duxyt. A „Vanlifehungary” FB– és Insta-oldalán tippjeit, kalandjait is megosztja velünk. 

– Rengeteg képet, posztot néztünk végig az interneten, aztán hirtelen felindulásból vettünk egy autót.

Annak ellenére, hogy egyikünk sem utazott még lakóautóval azelőtt, legfeljebb sátraztunk – meséli András. A 14 éves Fiat Ducato – innen a „Duxy” név – ideális volt az átalakításhoz, ennek ellenére merész vállalkozás volt egyedül nekiállniuk.

– Előnynek tűnhet, hogy korábban is hasonló célokra használták az autót; a tulajdonosa horgászni, túrázni járt vele, de annyira más volt az elképzelésünk, mind funkcióban, mind küllemre, hogy falig kibontottuk, és az alapoktól újraépítettünk mindent… 

lakóautó 

„Több száz YouTube-videót néztünk végig”

Az irányvonal adott volt: kényelmes, praktikus, és egyben szép járművet építeni, mert úgy gondolták, egy jó lakóautó nemcsak funkcionális, hanem egy kicsit otthon is érzi magát az ember benne; így került például a belső falára lambéria.

A feladatokat is leosztották egymás között, a fiúk feleltek a műszaki tartalomért és a költségvetésért, a lányok a külcsínért. Mindent aprólékosan megterveztek, de még így is becsúszott egy újratervezős kör, amikor kiderült, hogy a megvásárolt gépek mégsem passzolnak a milliméterre kicentizett helyre. 

lakóautó

– Több száz YouTube-videót néztünk végig, mi szereltünk, a lányok festegettek és textileket válogattak, és volt egy asztalos segítségünk is – mondja András.

Duxy, „aki” négy hónap készült el, már az építés közben a szívükhöz nőtt.

Andrástól megtudom, hogy lakóautózni többféle stílusban lehet. Vannak, akik hetekre, hónapokra beköltöznek az autójukba és a nyakukba veszik a világot, miközben „digitális nomádként” akár dolgoznak is, s bár Andrásékat csábította ez a gondolat is, tudták, hogy a munkájuk miatt nem „vonulhatnak le a térképről” ennyi időre.

– Reálisabbnak tűnt a rövidebb kirándulások terve, kiszabadulni a főváros forgatagából és útra kelni, többnyire országhatárokon belül vagy a szomszédos országokban. Egy kis Dunakanyar, egy kis Tisza-tó, egy kis Balaton-felvidék, egy kis Horvátország – mondja.

Hozzáteszi, Duxy-t nem írja le egyszerűen a „lakóautó” szó, az inkább a „camper van” kategória. Hogy érzékeltesse a különbséget egy 30-40 millió forintos „gyári” lakóautó és egy épített járgány között, mondja,

az első olyan, mint egy modern lakás egy új építésű lakóparkban, míg az utóbbi inkább egy gangos ház régi polgári lakására hajaz, ahol ugyan néha recseg a parketta és talán nem minden tökéletes, de hangulata és lelke van.

Nem kell messzire menni

András vallja, így utazni valóban a teljes szabadság, ahol bármit megtehetsz.

– Albániában például olyan, szinte felfedezetlen tengerpartokra bukkantunk, ahol az apró, félnomád kempingben összesen négy sátor és egy zuhanyzó állt.

De nem az a lényeg, hogy messzire menj, elég egy pici természet, egy kis erdő, aminek a szélén megállsz, elheversz az ágyon és hallgatod a madárdalt… Ha szeretnéd, megkapod a teljes magányt, az érintetlen természetet, miközben sokkal kényelmesebben utazol, mintha sátoroznál.

Az egyik legjobb élményünk, amikor a Dunakanyarba mentünk, ahol az Ipoly Szobnál belefolyik a Dunába, gyönyörű volt! Teljes magányban töltöttünk két napot, csak a madárcsicsergést és a vizet hallottuk, kirándultunk, grilleztünk a tábortűznél az autó előtt… Nehéz leírni ezt az életérzést, szerintem mindenkinek ki kellene próbálnia legalább egyszer a lakóautós utazást! – mondja lelkesen András.

Elnézve a képeket, amelyek az ilyen, félig-meddig nomád barangolásokról készültek, kezdek hinni neki…

lakóautó        

Komfortos csigaház

S hogy hogy néz ki egy ilyen „csigaház”, mi fér egy szabványos kisteherautóba? A Fiat belső terébe a kényelmes kétszemélyes ágy mellett került egy háromrózsás gázfőzőlap, egy 40 literes hűtőszekrény – mindkettő egy kis gázpalackról működik -, egy beépített mosogató, és rengeteg tárolódoboz.

Az egyedüli kihívást a tisztálkodás jelenti, mert bár arc- és fogmosásra ott a mosogató, zuhanyzáshoz meg kell állni egy kempingben vagy más alkalmas helyen. Vécé sincs a járműben, igaz, mobilvécét tudnak biztosítani hozzá, de mivel egy közös légtérben vannak az utazók, ez nem igazán kedvelt lehetőség…

– Vannak, akik azt csinálják, hogy elutaznak például az Őrségbe, és bekérezkednek egy-egy udvarba, ahol letáborozhatnak és le is zuhanyozhatnak akár – ad tippet András, aki, mióta társai más elfoglaltságaik miatt kiszálltak a közös vállalkozásból, egyedül viszi a boltot.  

lakóautó

Duxyt a kezdetektől nemcsak a sajátjuknak, hanem kiadásra is szánták Andrásék, bevallása szerint nemcsak azért, hogy részben visszahozza az árát, hanem azért is, hogy minél többen ismerkedjenek meg ezzel a sajátos utazási formával, amely öt éve még korántsem volt benne ennyire a köztudatban. 

– Szerettünk volna egy mozgalmat építeni úttörőként, ami sikerült is, egyre többen vagyunk!

Duxynak ma már visszatérő utasai vannak, évente 30-40-en kelnek útra vele, sőt, többen közülük úgy döntöttek, saját lakóautót építenek.

Szívesen megosztom velük a tapasztalatainkat, az első tanácsom az, először mindenképpen béreljenek lakóautót, többször, és egy nagy kockás füzetbe írjanak le mindent: mi tetszett, mi nem, milyen igényeik merültek fel menet közben – tanácsolja.

 

Foxyra hamar lecsaptak

Ami azt illeti, Andrásék sem álltak meg egy autónál: egy régi Volkswagen-mentőautóból megépítették Foxyt, de tőle néhány évvel később fájó szívvel megváltak.

– Az egyik bérlőnk, egy lány annyira beleszeretett, hogy megvásárolta tőlünk, és meg sem állt Portugáliáig. 72 nap alatt 13 ezer kilométert tettek meg együtt az autóval, szóval szerencsés egymásra találás volt!

A legtöbbször párok utaznak Duxyval, de – mivel elöl három személynek van hely – voltak, akik a kéthónapos babájukat is magukkal vitték, sőt, a kutya sem akadály. És persze ott vannak az egyedül utazók: nők, akik egy kis magányra vágynak, hogy átgondolják, vagy éppen újratervezzék az életüket, a munka taposómalmából kiszabaduló, „alkotói miniszabadságra” vonuló férfiak… A hazai és nemzetközi PR-kommunikációval foglalkozó András is előszeretettel vág neki egyébként egyedül is egy-egy kisebb kirándulásnak, hogy kiszellőztesse a fejét.

Fotó: Vanlifehungary

Hasonló tartalmakat ITT olvashatsz. Ha tetszett a cikkünk, oszd meg másokkal, és kövess bennünket a Facebook-, valamint Instagram-oldalunkon is.

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely